به طور حتم توالت‌هاي عمومي اماکن دلنشيني نيستند اما آيا مي‌توانند تهديدي براي سلامت ما باشند؟ در اينجا به 5 باور درست وغلط در رابطه با آنها اشاره کرده‌ايم.

1. احتمال اينکه پس از استفاده از توالت‌هاي عمومي بيمار شويد، بسيار زياد است درست نيست.

در مقايسه با توالت عمومي، آسانسورها اماکن آلوده‌تري هستند. دليل آن هم اين است که تعداد افراد زيادي وارد يک اتاقک کوچک مي‌شوند که تهويه کامل نمي‌شود، در نتيجه تعداد ميکروب‌هاي معلق در هواي آن بيشتر است. در مقابل توالت‌هاي عمومي فضاي بازتري دارند و تهويه هواي آن بهتر است. در اين شرايط احتمال آنکه ويروسي از طريق هوا از يک شخص به ديگري منتقل شود، کمتر است. از سوي ديگر ويروس‌ها و باکتري‌هايي که معمولا در توالت وجود دارند از جمله E-Coli و نوروويروس معمولا به دليل رعايت نکردن بهداشت منتقل مي‌شود. براي مثال، اگر بعد از استفاده از توالت عمومي، دست‌ها را نشوييد و چيزي بخوريد، احتمال بيمار شدن شما بالاست.

2. حين استفاده از توالت فرنگي عمومي بايد قبل از نشستن، نشيمن‌گاه را با دستمال کاغذي خوب بپوشانيد.

درست است. بررسي‌ها نشان داده روي نشيمن‌گاه توالت‌هاي فرنگي عمومي نوعي باکتري مقاوم به دارو وجود دارد که در برخي افراد مي‌تواند از طريق پوست منتقل شده و مسبب عفونت‌هاي پوستي شود. اين باکتري‌ که SARM نام دارد مي‌تواند براي مدت طولاني روي اشيا زنده بماند و بهترين راه براي محافظت از خود ساختن يک سد دفاعي بين نشيمن‌گاه توالت و پوست‌تان است.

3. بهتر است قبل از استفاده از توالت فرنگي عمومي ابتدا سيفون را بکشيد درست است.

آبي که به ويژه در کاسه توالت فرنگي مي‌ماند بعد از مدتي حاوي باکتري‌هاي فراواني است. وقتي ادرار مي‌کنيد قطرات ادرار باعث پخش شدن باکتري‌ها مي‌شوند. اين باکتري‌ها به راحتي با قطرات بخار آب مي‌توانند در فضا پخش شده و شما را بيمار کنند اما وقتي ابتدا سيفون را بکشيد، کاسه توالت و آب باقي‌مانده در آن شسته شده و مقداري از باکتري‌ها با آن دفع مي‌شوند.

4. شستن دست‌ها در توالت عمومي کار بي‌فايده‌اي است چون حتي شيرهاي آب هم بسيار آلوده است. درست نيست.

شستشوي کامل دست‌ها حتي در توالت عمومي مي‌تواند احتمال ابتلا به بيماري را کاهش دهد. براي اين منظور ابتدا دست‌ها را با آب گرم خيس کرده، مقداري صابون مايع برداريد، براي 20 ثانيه دست‌ها را با آن کاملا شستشو دهيد، انگشتان، پشت دست و کف دست و لاي انگشتان را با دقت بشوييد و بعد براي 10 ثانيه با آب، آب بکشيد، بعد به کمک کاغذ تميز يا دستمال کاغذي دست‌ها را کاملا خشک کرده و بعد با همان دستمال شير آب را ببنديد و ديگر به چيزي دست نزنيد. حتي براي باز کردن يا بستن در اصلي توالت عمومي از يک دستمال کاغذي استفاده کنيد.

5. بهتر است به جاي استفاده از دست براي باز و بسته کردن در توالت‌ها از پا استفاده کنيد درست نيست.

گرچه توالت عمومي مکان پاکيزه‌اي نيست و مملو از انواع باکتري‌ها است اما نبايد فراموش کرد که زمين آن در اکثر موارد خيس است و استفاده از پا براي باز يا بسته کردن در مي‌تواند سبب ليز خوردن فرد شود. به جاي استفاده از پا مي‌توانيد از يک دستمال براي گرفتن شير يا دستگيره‌ها استفاده کنيد.منبع: ريدزدايجست