جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: توصیه های تابستانی - بهداشت در استخر

 1. #1
  soheil1384 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  ارسالها
  8

  پیشفرض توصیه های تابستانی - بهداشت در استخر

  با سلام خدمت اقاي دكتر و ديگر دوستان

  با توجه به اينكه به فصل گرما نزديك ميشويم و ورزشهاي ابي مثل شنا دوباره پا مگيرند ميخواستم اقاي دكتر در رابطه با: اطلاعاتي را در اختيارمان قراردهند واحيانا اگر دارو يا راههايي براي جلوگيري از اين بيماري ها مثل عفونتهاي گوش چشم وبيماري هاي پوستي وجود دارد در اختيارمان قرار داده
  تا راهنماي خوبي براي بنده وديگر دوستان باشد .:wink:


  با تشكر فراوان

 2. #2
  soheil1384 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Apr 2006
  ارسالها
  8

  پیشفرض

  اصلاحيه :

  با سلام خدمت اقاي دكتر و ديگر دوستان

  با توجه به اينكه به فصل گرما نزديك ميشويم و ورزشهاي ابي مثل شنا دوباره پا مگيرند ميخواستم اقاي دكتر در رابطه با بيماري هاي ناشي از شنا در استخر هاي عمومي اطلاعاتي را در اختيارمان قراردهند واحيانا اگر دارو يا راههايي براي جلوگيري از اين بيماري ها مثل عفونتهاي گوش چشم وبيماري هاي پوستي وجود دارد در اختيارمان قرار داده
  تا راهنماي خوبي براي بنده وديگر دوستان باشد .: :oops:

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آيا شنا در استخرهاي عمومي مي تواند موجب بيماريزايي گردد
  http://www.irib.ir/health/html/swim-83.htm
  استخر
  http://www.irib.ir/health/html/swimmingpool.htm
  توصیه های بهداشتی در فصل تابستان
  http://www.irib.ir/health/html/Healt...mer-840607.htm
  آشنايي با صدمات ورزش شنا و توان بخشي آنها

  http://www.irib.ir/health/html/swim.htm
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چه مواردي در استخرهاي عمومي بايد رعايت شود


  كارشناسان مراكز كنترل و پيشگيري امراض در آمريكا توصيه كرده‌اند كه براي رفتن به استخر، درياچه و يا دريا‌ها حتما حوله و كرم ضدآفتاب به همراه داشته باشيد و نسبت به اين امر كه با چند تن ديگر در آب مشترك شنا مي‌كنيد

  هوشيار و گوش به زنگ باشيد. كارشناسان اين مراكز اعلام كردند كه استخرهاي عمومي در ايالات متحده با افزايش تعداد مبتلايان به بيماريهاي آب‌هاي تفريح‌گاهها روبرو هستند كه دليل آن وجود ميكروارگانيسم‌ها در اين آبهاست.

  اين روند نگران‌كننده است چرا كه اين ارگانيسم‌ها مي‌تواند باعث بروز بيماريهاي جدي و حتي موجب مرگ افراد شوند. از آنجا كه تعداد افراد مراجعه‌كننده به اين استخرها و تفريح‌گاههاي آبي عمومي در آمريكا روبه افزايش است، اين مراكز مردم را به توجه بيشتر به بهداشت آبي كه در آن شنا مي‌كنند، توصيه مي‌نمايند.به گفته يك اپيدميولوژيست آمريكايي، شنا كردن ورزش مهمي است كه بايد براي بهره‌مندي از مزاياي آن ادامه پيدا كند، اما حقيقت اين است كه بسياري از كشورها به بهداشت اين تفريح‌گاهها توجه نمي‌كنند. به گفته اين كارشناس اعتماد به اين كلر مي‌تواند تمام آلودگي‌هاي خطرزاي اين آبها را از بين ببرد يك تصور غلط است و به علاوه حتي اگر اين قبيل امور رعايت شود باز نمي‌توان از عدم وجود فضولات و پس مانده‌هاي انساني در اين آبها اطمينان حاصل كرد.

  تمام ميكروارگانيسم‌هاي بيماريزا از قبيل باكتريها، ويروس‌ها، تك يافته‌اي‌ها و كرم‌ها در پس مانده‌هاي انساني وجود دارند كه به راحتي از طريق اين آبهاي عمومي منتقل مي‌شوند.از مهمترين دستورالعمل‌هاي بهداشتي كه در اين زمينه ارايه شده، مي‌توان به نكات زير اشاره كرد:

  1- اگر به بيماري اسهال مبتلا هستيد از رفتن به داخل آب خودداري كنيد. توجه به اين امر به ويژه براي كودكاني كه هنوز پوشك مي‌شوند مهم است، چرا كه ممكن است در صورت وارد شدن به داخل آب، محيط را آلوده كرده و ديگران را بيمار كنند.

  2- آب استخر را به هيچ وجه وارد دهان نكنيد.

  3- بهداشت خود را به دقت رعايت كنيد. پيش از شنا حتما دوش بگيريد و دست‌هاي خود را پس از اجابت مزاج بشوييد. آلودگي‌هاي پوست بدن شما به راحتي در آب منتقل مي‌شود.

  4- حتما كودكان خردسال خود را در فواصل زماني كوتاه حمام كرده و پوشك آنها را عوض كنيد. اگر منتظر بمانيد تا خود آنها اعلام نياز كنند، حتما دير شده است.

  5- پوشك كودكان را در كنار استخر عوض نكنيد و حتما به سرويس بهداشتي مراجعه كنيد، چرا كه آلودگي از روي سطح و اجسام قابل انتقال است.

  6- كودكان را قبل از وارد شدن به آب با آب و صابون تميز بشوييد. همچنين كارشناسان آژانس حفاظت محيط زيست آمريكا در مورد شنا كردن در آب‌هاي آزاد مانند درياچه و درياها رعايت نكاتي را ضروري مي‌دانند كه در ذيل مطرح شده است.

  1- از شنا كردن بلافاصله پس از بارش باران در آب‌هاي آزاد خودداري كنيد. باران عمدتا آلودگي‌ها را شسته و به نزديكي زمين‌هاي اطراف درياچه‌ها، رودخانه‌ها، درياها و نهرها مي‌آورد.

  2- مراقب وجود لوله‌هاي پوسيده در كنار دريا باشيد و هرگز در نزديكي آنها شنا نكنيد چرا كه آبي كه از اين لوله‌ها خارج مي‌شود حاوي آلودگي‌هاي بسياري است.

  3- از شناكردن در آب‌هاي حاوي زباله، مواد چربي و ساير پس مانده‌هاي جامد خودداري كنيد،‌ اين آبها حاوي ميكروارگانيسم‌هاي بيماريزا هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استخر رفتن بدون پیشگیری های بهداشتی گران تمام می شود

  دکتر فاطمه آقاخانی, متخصص زنان زایمان در باره نحوه استفاده از استخر های عمومی می گوید : افراد به خصوص خانمها قبل از ورود به استخر و بعد از خروج از آب حتما باید دوش بگیرند و حتما هم از استخر هایی استفاده کنند که اصول بهداشتی در آن رعایت می شود. آلودگی های میکربی قارچی... در استخر شرایط مناسبی پیدا می کنند و به همین دلیل احتمال ابتلای افراد به این بیماری ها زیاد است. چنانچه فرد بعد از استفاده از استخر با مشکل خاصی رو به رو شود حتما باید به پزشک مراجعه کند. در مواردی دیده شده که در استخر ها, از موادی چون اسد اوریک که پایه اوره یا ازت دارند استفاده
  می کنند. این کار درستی نیست چون این مواد در برخی موارد التهابات پوستی ایجاد می کنند. بهتر است کلیه افراد به خصوص بچه ها , قبل از مراجعه به استخر برای مشخص شدن بیماریهای پوستی و انگلی مورد آز مایش قرار گیرند و گواهس سلامتیشان
  رت به مسئول استخر ارائه دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  توصيه‌هاي يك متخصص بهداشت محيط:
  افراد ديابتي و كم خون در انتخاب استخر دقت كنند


  افراد داراي بيماري‌هاي قند وكم خوني دقت بيشتري در انتخاب استخر كنند زيرا مستعد ابتلا به ناراحتي‌هاي عفوني پوست هستند.

  دكتر فروغ واعظي متخصص بهداشت محيط و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: اگر از مواد گندزدا در شرايط مناسب و با رعايت نكات اوليه بهداشت استفاده شود از لحاظ اشاعه بيماري‌هاي اپيدميك در استخرها مشكلي به وجود نخواهد آمد.

  وي اظهار كرد: از نكات اوليه دراستخرهاي عمومي مي‌توان به كنترل بار ظرفيتي استخر، جلوگيري از ورود افراد ناسالم در آب و گندزدايي و تعويض به موقع آب نام برد.

  دكتر واعظي افزود: براساس استانداردهاي جهاني ظرفيت استخر براي هر شناگر ‌٢/٣ تا ‌٢/٥ متر مربع در نظر گرفته شده و همچنين سيكل تعويض آب براي استخرهاي عمومي هر ‌٦ تا ‌٨ ساعت يكبار و در استخرهاي خصوصي هر ‌١٢ ساعت يكبار است كه اين ميزان ساعت براي استخرهايي با ظرفيت مناسب و بار جمعيتي كنترل شده است.

  عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران درخصوص استفاده از كلر دراستخرها به عنوان گندزدا گفت: كلر به عنوان رايج ترين گندزدا در اكثر نقاط جهان محسوب مي شود، در زمان استفاده از كلر بايد ph و دماي آب كنترل شود و باقي مانده كلر در آب بايد در حد ‌٢ميلي گرم در ليتر كلر آزاد باشد. البته در استخرهاي روباز علاوه بر كلر بايد از مواد محافظ نيز استفاده شود زيرا كلر ماده ناپايداري است و در برابر نورخورشيد از بين مي رود.

  وي گفت: ازن نيز به عنوان يك ماده گندزدا ايده آل محسوب مي شود كه بعد از كلر به عنوان دومين گندزدا در دنيا مطرح است و با اين تفاوت كه حفظ ازن در آب نسبت به كلر مشكل‌تر است و از لحاظ توليد ازن نيز هزينه‌بر و انرژي برتر از كلر است.

  دكتر واعظي ادامه داد: البته ازن از لحاظ قدرت و سرعت گندزدايي قويتر از كلر است و فرآورده‌هاي جانبي اكسيداسيون و فرآورده‌هاي جانبي گندزدايي كم خطرتري نيز ايجاد مي‌كند؛ همچنين عملكرد ازن از لحاظ نابودسازي يك سري تك ياخته ها وميكروارگانيزهاي مشابه در دوز مجاز مصرف براي استخرها نسبت به كلر قوي تر است اما با اين حال به دليل گرانتر بودن، كشوري در دنيا نداريم كه از ازن به عنوان اولين گندزدا استفاده كند.

  وي افزود: اگر از بهترين مواد نيز براي گندزدايي استفاده شود به محض اينكه اولين فرد بيمار وارد استخر شود آب را آلوده مي كند و نمي توان از مواد گندزدا انتظار معجزه داشت بلكه بايد پيشگيريهاي اوليه صورت بگيرد و اگر نكاتي از قبيل تعويض به موقع آب استخر، كنترل بار استخر و استفاده از مواد گندزدا و عدم ورود افراد بيمار به استخر به نحو شايسته اجرا شود مشكلي با استخرها نخواهيم داشت.

  دكتر واعظي گفت: يكي از مشكلات استخرها اشاعه بيماري هاي پوستي وقارچي است زيرا گندزداها در مقداري كه استفاده مي شوند قادر به از بين بردن قارچ ها نيستند واگر دوز آنها زياد شود بيماري‌هاي پوستي ديگري از قبيل اگزما و يا حساسيست هاي پوستي و ناراحتي هاي چشمي ايجاد مي كنند بنابراين نمي توان دوز استفاده از مواد گندزدا را بالا برد، بنابراين بهترين روش در پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قارچي جلوگيري از ورود افراد بيمار به استخرهاست و اينكه افراد قبل و بعد از استخر از حمام استفاده كنند و بدنشان را خوب خشك كنند تا كمتر دچار ناراحتي هاي پوستي شوند.

  وي به ايسنا گفت: تركيبات نقره و يا مواد گندزدايي ديگري نيز وجود دارند كه قوي تر و سريع تر از كلر عمل مي كنند اما اگر نكات بهداشتي رعايت نشود هيچ كدام حريف گندزدايي نمي شود واگر نكات رعايت شوند كلر نيز براي گندزدايي مناسب است.

  دكتر واعظي بيان كرد: جايگاهها و شناگاههاي عمومي به ويژه زماني كه با هدف استفاده هاي تفريحي و ورزشي ساخته مي شود بايد موجب افزايش سلامت و آسايش انسان شود، رسيدن به چنين مطلوبي مستلزم اين است كه در شناگاهها نيز تمامي ضوابط بهداشتي مدون و استاندارد كه براي استخرها در نظر گرفته شده است درآنها نيز رعايت شود زيرا در صورت عدم رعايت بهداشت انتقال دهنده بسياري از بيماريهاي عفوني پوست از جمله قارچ هاي كانديدا وتيناور سيكلور، بيماري هاي انگلي و انواع اسهال خواهند بود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خطر در كمين شناگران درياي خزر

  يك متخصص منابع آب هشدارداد

  نتايج تحقيقات نشان‌ ‌مي‌دهد كه انواع آلودگي‌هاي ميكروبي در ساحل شمال وجود دارد كه مي‌تواند براي‌ ‌افرادي كه در دريا شنا مي‌كنند مشكل ساز باشد.
  سلامت: با افزايش‌ آلودگي‌هاي نفتي درياي خزر در آينده شاهد بالا آمدن مداوم سطح دريا و آسيب جدي به سواحل خزر خواهيم بود.
  دكتر محمدرضا مهدوي، متخصص هيدرولوژي و منابع آب و استاد دانشگاه تهران گفت: <آلودگي‌هاي نفتي در اين مناطق از جمله مسايل فراموش شده به شمار مي‌رود. با توجه به فروپاشي شوروي سابق و توسعه بهره‌برداري از مناطق نفتي درياي خزر به ويژه در جمهوري آذربايجان و كشورهاي ديگر از جمله قزاقستان و تركمنستان، اين نگراني‌ وجود دارد كه با افزايش آلودگي‌هاي نفتي ميزان تبخير از درياي خزر كاهش پيدا كند. >
  وي افزود:<90>
  دكتر مهدوي خاطرنشان كرد:< نتايج تحقيقات همچنين نشان‌ ‌مي‌دهد كه انواع آلودگي‌هاي ميكروبي در ساحل شمال وجود دارد كه مي‌تواند براي‌ ‌افرادي كه در دريا شنا مي‌كنند مشكل ساز باشد. سازمان‌هاي شيلات و محيط‌زيست و‌ ‌دستگاه‌هاي پژوهشي دانشگاهي تحقيقات مختلفي را در اين زمينه انجام داده‌اند كه بايد به صورت يكپارچه در آمده و طرح جامعي با مشاركت كشورهاي مختلف در اين منطقه به اجرا‌ ‌در آيد‌.> ‌اين استاد دانشگاه اضافه كرد:<نتايج آزمايش‌هاي انجام شده در مراجع بين‌المللي نشان مي‌دهد كه راديوايزوتوپ‌هاي خطرناكي توسط آلاينده‌هاي نفت جذب شده و مناطق مختلفي از درياي خزر به ويژه بخش مياني در سواحل (عمدتا آذربايجان) را آلوده خواهد كرد.> وي در گفت و گوبا ايسنا افزود:<فنل يكي از آلاينده‌هاي زيست محيطي بسيار خطرناك است كه سالانه به مقدار زيادي وارد اين دريا شده و توسط آبزيان مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه ممكن است باعث از بين رفتن آبزيان شده و يا در صورت مصرف توسط انسان آلودگي‌هاي آن به انسان منتقل شود.> جذب و انباشت كاني‌هاي سنگين در بدن آبزيان اين درياچه نيز‌ ‌آنها را به منابع عمده ايجاد انواع سرطان تبديل مي‌كند‌. ‌استاد دانشگاه تهران با اعلام اين كه درياي خزر يكي از مناطق آسيب ديده بر اثر حادثه انفجار نيروگاه اتمي چرنوبيل است خاطر نشان كرد:<137>
  وي گفت:<تحقيقات و اندازه‌گيري‌هاي پراكنده‌اي بر روي آلودگي‌هاي نفتي انجام شده و اجراي طرح‌هاي منسجم تحقيقاتي نيازمند برنامه‌ريزي مشترك كشورهاي ساحلي است كه اميدواريم در سال‌هاي آينده اين مسئله پيگيري شود. >
  دكتر مهدوي در عين حال افزود:<به عقيده من بايد صندوقي تهيه و بخشي از درآمد نفتي كشورهايي را كه از منابع نفت درياي خزر بهره‌برداري مي‌كنند در اين صندوق قرار داده شود تا در طرح‌هاي پايش و ‌جمع‌آوري داده‌هاي زيست‌محيطي در اين عرصه آبي هزينه شده و در صورت لزوم به رفع مسايل بحران‌زا بپردازد. >
  وي در ادامه با اشاره به يكي ديگر از عوارض آلودگي‌هاي نفتي بر روي آبزيان اظهار داشت:< وقتي تركيبي نفتي حتي به مقدار قشري بسيار نازك، بر سطح آب دريا پخش شود مي‌تواند در انعكاس نور اثر بگذارد. نور يكي از عوامل مهم در توليد مواد غذايي براي آبزيان است ولي وقتي روي سطح آب را نفت فرا مي‌گيرد سطحي براق ايجاد شده و نور را منعكس مي‌كند. بنابراين در جاهايي كه آلودگي نفتي وجود داشته باشد نور كمتري به قسمت‌هاي پايين‌تر آب رسيده و در نتيجه توليد مواد اوليه غذايي براي آبزيان كاهش پيدا مي‌كند بنابراين كاهش بازده توليد درياي خزر از تاثيرات سوء اين آلودگي به شمار مي‌رود. >
  وي افزود:< در حال حاضر اغلب ماهيان خاوياري درياي خزر از گونه‌هاي كمياب در دنيا به شمار مي‌روند در معرض انقراض گونه‌يي قرار دارند‌. ‌>
  استاد دانشگاه تهران در پايان به ايسنا گفت:<امروزه شركت‌هاي نفتي از درآمدهاي خود به مقدار بسيار كم در جهت حفاظت محيط‌زيست بهره‌برداري مي‌كنند، در حالي كه بايد سهم قابل توجهي از درآمدهاي نفتي به اين مسئله اختصاص يابد زيرا شركت‌هاي خارجي كه تنها از اين منابع بهره‌برداري مي‌كنند كمتر به فكر آينده ما هستند. بنابراين ضروري است كه مسئولان كشورهاي ساحلي خزر براي بهره‌برداري صحيح از نفت به اين شركت‌ها فشار لازم را وارد كنند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رعايت اصول بهداشتي براي شناي سالم

  جام‌جم آنلاين: شنا، يكي از محبوب‌ترين فعاليت‌هاي ورزشي است و يك راه مفرح و سالم براي گذراندن اوقات فراغت است. همه ساله ميليون‌ها نفر در تفريحگاه‌ها، استخرهاي شنا، درياها و درياچه‌ها شنا مي‌كنند.
  طي قرن گذشته استفاده از سيستم‌هاي گندزدايي مدرن در استخرها و اصلاح شرايط محيطي درياچه‌ها و رودخانه‌ها و اقيانوس‌ها، كيفيت آبهاي تفريحي را بهبود بخشيده‌اند. با اين وجود طي دهه گذشته تعداد شيوع بيماري‌هاي مربوط به شنا افزايش يافته است.
  در اينجا اطلاعات مفيدي در اختيار شناگران، مسوولان استخرها و متخصصين بهداشت عموم براي بهبود شرايط اين ورزش مفرح ارائه شده است.

  بيماري‌هاي آبهاي تفريحي (RWIs) چه هستند؟

  RWIs بيماري‌هايي هستند كه به وسيله فرو بردن آب، تنفس يا تماس با آب آلوده از استخرهاي شنا، درياچه‌ها، رودخانه‌ها يا اقيانوس‌ها ايجاد مي‌شود. اين بيماري‌ها مي‌توانند طيف وسيعي از ضايعات پوستي، عفونت‌هاي گوش، عفونت‌هاي تنفسي، عفونت‌هاي چشمي و زخم را ايجاد كنند.
  شايع‌ترين بيماري گزارش شده در اين ميان اسهال است.
  بيماري اسهال مي‌تواند به وسيله عوامل ميكروبي همچون كريپتوسپوريديوم، ژيارديا، شيگلا و اشريشياكلي ايجاد شود.

  نحوه گسترش RWIs

  به ياد داشته باشيد ديگران هم در همان آبي شنا مي‌كنند كه شما در آن در حال شنا كردن هستيد و در صورت آلوده بودن، عامل آلودگي را به شما هم منتقل مي‌كنند.

  بيماري‌هاي اسهالي

  اگر شناگران مبتلا به بيماري اسهال باشند، ميكروب‌هايي كه اين افراد حامل آن هستند با دفع ناگهاني در استخر، مي‌توانند آب را آلوده كنند. معمولا مقدار جزيي مدفوع در ناحيه انتهاي روده وجود دارد كه وقتي وارد آب مي‌شود آن را آلوده مي‌سازد. زماني كه افراد مبتلا به اسهال هستند، مدفوع آنها مي‌تواند حاوي ميليون‌ها ميكروب باشد.
  بنابراين با شنا كردن در زمان ابتلا به اسهال به سادگي آب استخر را آلوده مي‌سازند. به علاوه درياچه‌ها، رودخانه‌ها و اقيانوس با فاضلاب‌هاي دفعي، فضولات حيوانات و پسآب‌هاي بعد از باران، نيز آلوده مي‌شوند.
  حتي بعضي از ميكروب‌هاي شايع در آب شور هم مدت‌هاي طولاني زنده مي‌مانند.
  بنابراين اگر كسي هنگام شنا كردن مقداري آب آلوده شده با مدفوع شخص يا اشخاص بيمار را ببلعد، ممكن است بيمار شود. بسياري از اين ميكروب‌هاي بيماريزا ضرورتا نبايد به ميزان زياد بلعيده شوند تا ايجاد بيماري كنند.

  ديگر بيماري‌هاي آبهاي تفريحي

  بسياري از RWIs (شامل عفونت‌هاي چشم، پوست، گوش و دستگاه تنفس) به وسيله ميكروب‌هايي به وجود مي‌آيند كه به طور طبيعي در محيط (آب، خاك) زندگي مي‌كنند.
  در استخر يا وان‌هاي بزرگ، اگر سطح ماده گندزدا به حد كافي نرسد، اين ميكروب‌ها مي‌توانند به ميزاني برسند كه وقتي شناگران تنفس كرده يا با آب آلوده تماس پيدا مي‌كنند آنها را بيمار كنند.

  تاثير كلر

  كلر در استخرهاي شنا ميكروب‌هايي كه ممكن است باعث ايجاد بيماري شوند را مي‌كشد، اما تاثير كلر وقت‌گير است. اين ماده در استخرهايي كه به طور مناسب ضدعفوني شده‌اند اكثر ميكروب‌هايي را كه باعث RWIs مي‌شوند در كمتر از يك ساعت از بين مي‌برد. اما براي كشتن برخي عوامل ميكروبي ديگر مانند كريپتو (كريپتوسپوريديوم) كه در يك استخر ضدعفوني شده هم تا چند روز زنده مي‌ماند وقت بيشتري لازم است. اين بدان معني است كه بدون كمك شما، بيماري مي‌تواند حتي در استخرهاي خوب محافظت شده هم گسترش يابد.
  رعايت عادات سالم شنا كردن از ورود ميكروب‌ها به آب استخر جلوگيري مي‌كند و شما و فرزندانتان را در برابر ابتلا به عفونت‌ها حفاظت مي‌نمايد.

  سه راهكار براي همه شناگران

  به منظور جلوگيري از ميكروب‌هاي بيماري‌زا در استخر، به اين سه توصيه عمل كنيد:
  - زماني كه مبتلا به اسهال هستيد شنا نكنيد. اين مساله به ويژه براي كودكان حائز اهميت است. در صورت ابتلا اگر شنا كنيد ميكروب‌ها را در آب منتشر كرده و ديگران را بيمار مي‌كنيد.
  - سعي كنيد آب استخر را نخوريد. حتي از وارد كردن آب استخر به دهان هم پرهيز كنيد.
  - لطفا بهداشت را رعايت كنيد. پيش از شنا دوش بگيريد و پس از دستشويي دستانتان را خوب بشوييد.

  RWIs كجا يافت مي‌شوند؟

  همانطور كه اشاره شد عفونت‌هاي ناشي از آب بجز استخر در درياچه‌ها، رودخانه‌ها و اقيانوس‌ها نيز يافت مي‌شوند. اين مكان‌ها با ميكروب‌هاي ناشي از فاضلاب، فضولات حيواني، ورود مدفوع به آب،‌ و غيره آلوده مي‌شوند. پرهيز از فرو بردن آب حائز اهميت است زير آب‌هاي طبيعي ضدعفوني نشده‌اند. پس از باران در اين آبها شنا نكنيد.

  چه افرادي بيشتر در معرض خطرند؟

  كودكان، زنان باردار،‌ و افرادي كه سيستم ايمني تضعيف شده‌اي دارند (كساني كه تحت شيمي درماني قرار دارند، دريافت‌كنندگان پيوند، مبتلايان به ايدز) در صورت آلودگي از بيماري شديدتري رنج خواهند برد. كساني كه سيستم ايمني آنها تضعيف شده است بايد آگاه باشند كه آب‌هاي تفريحي ممكن است آلوده به مواد دفعي انسان و حيوانات باشد كه حاوي كريپتوسپوريديوم است و اين ميكروب در اشخاصي با سيستم ايمني ضعيف شده تهديدكننده است. اين افراد بايد پيش از انجام اينگونه فعاليت‌ها با پزشك خود مشورت كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  استخر رفتن بدون پیشگیری های بهداشتی گران تمام می شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  چه مواردي در استخرهاي عمومي بايد رعايت شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  رعايت اصول بهداشتي براي شناي سالم
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  شرايطي كه يك استخر بهداشتي بايد داشته باشد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  تابستان، فصل شيوع بيماريهاي پوستي در استخرهاي عمومي است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  قارچ در بدن افراد است نه در استخرها
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  شناگران :مراقب انتقال بيماريها باشيد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  شناگران از حوله و لباس مشترک استفاده نکنند
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  در فصل تابستان استخرهاي مطمئن و تحت نظارت مراکز بهداشتي را براي شنا کردن انتخاب کنيد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  رطوبت استخرها موجب بيماريهاي پوستي در افراد مي‌شود
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  وايتكس، جايگزين خطرناك كلر در استخرها
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  نگاهي به شايع‌ترين بيماري‌ها و مشكلات ناشي از استخر
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  انواع بيماري‌هاي منتقله از طريق شنا كردن
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  با آگاهي از وضعيت استخرها شنا كنيم
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  حوضچه های میكروبی
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  آنچه باید درباره استخرهای شنا بدانیم
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  آب‌تنی و ایمنی
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  نکته بهداشتی روز: بیماری پس از شنا
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  بیماری‌هائی که از طریق آب استخر منتشر می‌شوند
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  شیرجه زدن به عشق سلامت
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  مشکلات پوستی شایع در شناگران
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  شنا ورزشی برای همه
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  دنیای آبی شنا
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  زندگی آبتنی كردن در حوضچه اكنون است
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  آيا شنا در استخرهاي عمومي مي تواند موجب بيماريزايي گردد ؟
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708
  استخر
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=708

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت