جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 2 ابتداابتدا 12
نمایش نتایج 11 تا 13 از 13 مجموع

موضوع: آثار سوء صداي زياد محیط زندگی بر شنوايي

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  قرارگرفتن‭ ‬درمعرض‭ ‬صداهاي‭ ‬بلند !  قرارگرفتن‭ ‬درمعرض‭ ‬صداهاي‭ ‬بلند‭ ‬خطرابتلابه‭ ‬تومورمغزي‭ ‬را افزايش‭ ‬مي‭ ‬دهد
  ‬‭ ‬تحقيقات‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬است‭ ‬كساني‭ ‬كه‭ ‬سال هاي‭ ‬متمادي‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬صداهاي‭ ‬بلند‭ ‬قرار‭ ‬مي‮ ‬گيرند،‭ ‬با‭ ‬خطر‭ ‬ابتلا‭ ‬به‭ ‬نوعي‭ ‬تومور‭ ‬مغزي‭ ‬غيرسرطاني‭ ‬با‭ ‬عنوان‭ ‬‮«‬AcousticNeuroma‮»‬‭ ‬مواجه‭ ‬مي‮ ‬شوند‮.‬‭ ‬
  به‭ ‬گزارش انجمن درمانگران ایران (IranHealers.com)از ‭ ‬‮«‬اسكاتس‭ ‬من‮»‬،‭ ‬اين‭ ‬تومور‭ ‬مي‮ ‬تواند‭ ‬باعث‭ ‬ناشنوايي‭ ‬شود‮.‬
  ‭ ‬بررسي‮ ‬ها‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬است،‭ ‬افرادي‭ ‬كه‭ ‬سال هاي‭ ‬متمادي‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬صداهاي‭ ‬بلند‭ ‬قرار‭ ‬مي‮ ‬گيرند،به‭ ‬طور‭ ‬ميانگين‭ ‬‮٥/١‬‭ ‬برابر‭ ‬بيشتر‭ ‬از‭ ‬سايرين‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬خطر‭ ‬ابتلا‭ ‬به‭ ‬اين‭ ‬نوع‭ ‬تومور‭ ‬مي‮ ‬باشند‮.‬‭ ‬با‭ ‬رشد‭ ‬تدريجي‭ ‬تومور‭ ‬در‭ ‬اين‭ ‬افراد،‭ ‬به‭ ‬عصبي‭ ‬كه‭ ‬وظيفه‭ ‬حس‭ ‬كردن‭ ‬صدا‭ ‬و‭ ‬برقراري‭ ‬تعادل‭ ‬را‭ ‬برعهده‭ ‬دارد،‭ ‬فشار‭ ‬مي‮ ‬آيد‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬نتيجه‭ ‬به‭ ‬تدريج‭ ‬قدرت‭ ‬شنوايي‭ ‬از‭ ‬بين‭ ‬مي‮ ‬رود‮.‬
  ‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬علايم‭ ‬اين‭ ‬بيماري‭ ‬مي‮ ‬توان‭ ‬به‭ ‬احساس‭ ‬نوعي‭ ‬صداي‭ ‬سوت‭ ‬كشيدن‭ ‬و‭ ‬زنگ‭ ‬زدن‭ ‬مداوم‭ ‬در‭ ‬گوش ها‭ ‬اشاره‭ ‬كرد‮.‬
  ‭ ‬به‭ ‬گفته‭ ‬پژوهشگران،‭ ‬قرار‭ ‬گرفتن‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬موسيقي‮ ‬هاي‭ ‬بلند،‭ ‬خطر‭ ‬بروز‭ ‬تومور‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ميزان‭ ‬‮٥٢/٢‬‭ ‬برابر‭ ‬افزايش‭ ‬مي‮ ‬دهد‮.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آلودگي صوتي  * آلودگي صوتي چيست ؟

  آلودگي صوتي شايعترين علت کاهش شنوايي عصبي اکتسابي بالغين است . اين بيماري هنگامي که به گوش آسيب رسانيد ديگر قابل درمان نيست ؛ ولي قابل پيشگيري است . اصولاً سر و صداي زياد و آلودگي صوتي نوعي عامل استرس زاي بيولوژيک است که نه تنها بر سيستم شنوايي بلکه بر کل بدن انسان اثر مي گذارد . بدين صورت که باعث تحريک سيستم اعصاب مرکزي ، تأثير بر سيستم غده هيپوفيزوآدرنال ،‌ايجاد اختلالات هورموني و عدم سلامت مي شود و هنگامي که باعث کاهش شنوايي شود ، شخص نمي تواند به راحتي با افراد اجتماع ارتباط برقرار کند و اين خود باعث کاهش کيفيت زندگي و سلامت رواني او مي شود و باري را بر دوش اجتماع و جامعه مي گذارد .

  * صوت چگونه بر سيستم شنوايي انسان اثر مي گذارد ؟

  صوت به ۲ صورت حاد و مزمن باعث صدمه به گوش مي شود . نوع حاد مثل ، انفجار ناگهاني ، شليک گلوله ونارنجک و ترقه و غيره نزديک گوش که معمولاً يک طرفه است . نوع مزمن بيشتر در افرادي است که بدون آگاهي و استفاده از تمهيدات کافي حفاظتي در کارخانه هاي پر سر و صدا سال ها کار کرده اند و هنگامي متوجه سنگين شدن گوش شان شده اند ، که آسيب جدي به دستگاه اعصاب شنوايي وارد شده و خيلي دير شده است .

  موج انفجار ناگهاني مي تواند منجر به پارگي پرده گوش و حتي گاهي همراه با گسيختگي استخوانچه هاي گوش مياني شود . خوشبختانه اين نوع آسيب گوش مياني ، دستگاه انتقالي گوش را در بر مي گيرد . اين حالت در اغلب موارد بر خلاف انواع عصبي با عمل جراحي قابل درمان است .

  * خصوصيات باليني بيمار در معرض آلودگي مزمن صوتي چيست ؟

  در حقیقت خصوصيات باليني مشخصي ندارد که بتوان آن را از بقيه بيماريهاي گوش که باعث کاهش شنوايي عصبي ميشوند جدا کرد و تشخيص آن از راه گرفتن شرح حال و محل کار فرد ومعاينه و آزمايشان شنوايي سنجي مقدور است . گاهي بيمار ممکن است وزوز گوش هم داشته باشد .

  * چه افرادي بيشتر در معرض ابتلا به آثار مخرب آلودگي هاي صوتي هستند ؟

  اصولاً دستگاه شنوايي عصبي بعضي افراد آسيب پذير از ديگران است ؛ مثلاً در افرادي که موهاي بور و چشمان آبي دارند اين حساسيت و آسيب پذيري بيشتر از افراديست که موها و چشمان سياه دارند و يا به طور کلي دستگاه عصبي شنوايي در سياه پوستان کم تر از سفيد پوستان نسبت به آلودگي صوتي آسيب پذير است .

  بعضي از داروها اثر سمي بر سلول هاي شنوايي دارند مثل آمينوگليکوزيدها ( مثل جنتامايسين ) ، يا قرص آسپيرين و يا بعضي از داروهاي ادرار آور . افرادي که از اين داروها استفاده مي کنند در صورتي که در معرض آلودگي شديد قرار گيرند ، اعصاب شنوايي آنها آسيب پذيرتر مي شود . اين گروههاي شغلي شامل ، راهنمايان باند فرودگاه ، کارگران مته کار ، آهنگران ، نجاران ، کارگراني که در کارخانه هاي ريسندگي و بافندگي و يا چاپ خانه هاي داراي ماشينهاي با سر و صداي زياد کار مي کنند ، شکارچيان ، افراد نظامي ، موسيقي دان ها و يا کساني که دائماً از دستگاه واکمن با صداي بلند استفاده مي کنند و حتي انفجار ترقه به خصوص در بچه ها مي باشند .

  * چطور مي توان از آسيب به دستگاه شنوايي پيشگيري کرد ؟

  پديده سر و صدا و آلودگي صوتي مخصوص شهرهای بزرگ است . افرادي که در روستاها زندگي مي کنند بسيار کمتر از افراد شهرنشين به پيرگوشي و آسيب دستگاه شنوايي مبتلا مي شوند . آلوده ترين شهر دنيا از نظر آلودگي صوتي بانکوک با ۱۰۰ دسي بل انرژي صوتي است و تهران هم دست کمي از آن ندارد .

  اصولاً برنامه حفاظتي براي پيش گيري از آسيب صوتي به گوش کساني که در محيط هاي پر سروصدا مثل کارخانجات کار مي کنند به صورت زير است :

  انجام آزمايشات شنوايي سنجي قبل از استخدام

  آزمايشات شنوايي سنجي ساليانه

  استفاده از محافظ گوش در کارخانه

  کنترل سر و صداي محيط کارخانه توسط مهندسين آن

  اگر فردي مثلاً در محيطي کار مي کند که شدت صوت آن ۹۰ دسي بل است و ۵ روز در هفته هر روز ۸ ساعت کار مي کند ، در صورتي که شدت صوت به ۹۵ دسي بل برسد ساعت کار او بايد ۴ ساعت شود و اگر شدت صوت باز هم بيشتر شود ساعت کار بايد باز هم کاهش يابد .

  بخش سلامت صدا و سیما
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  شنيدن مداوم صداي موتوسيكلت‌ها احتمال ناشنوايي را به شدت افزايش مي‌دهد
  شدت صداي روشن كردن موتوسيكلت‌ها به اندازه صداي اره برقي است

  شدت صدای "خرخر" در شب 90 دسی بل است!
  دانشمندان انگلیسی با بررسی موشهای آزمایشگاهی کشف کردند که صدای "خرخر" در هنگام خواب که در حدود 90 دسی بل است نه تنها موجب بیدار شدن افراد دیگر می شود بلکه می تواند با افزایش فشار خون این افراد سلامت آنها به شدت در معرض خطر قرار دهد.
  به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، محققان دانشگاه کالج امپریال لندن که نتایج تحقیقات خود را در مجله " European Heart Journal" منتشر کرده اند، کشف کردند که هنگام شب ارگانیسم انسان به شدت نسبت به شنیدن صداهای منتشر شده از کسانی که "خر خر" می کنند حساس می شود به طوری که این صدا که در روز تنها چند دسی بل قدرت دارد، می توانند در شب با شدت صدای حرکت قطاری که از زیر خانه می گذرد، شنیده شوند.

  این محققان با آزمایش 140 موش آزمایشگاهی که در نزدیکی فرودگاه لندن زندگی می کردند، نشان دادند که دسی بل صداها در هنگام خواب بیشتر می شود. این مسئله فشار خون را بیشتر افزایش می دهد و فشار خون بالا موجب افزایش خطر بروز سکته قلبی و ناراحتیهای کلیوی می شود.

  این دانشمندان ضمن هشدار در خصوص خطرات ناشی از خوابیدن در معرض افرادی که هنگام خواب "خر خر" می کنند اظهار داشتند که صداهای بالای 30 دسی بل می توانند برای سلامت انسان بسیار خطرناک باشند و این درحالی است که صداهای کسی که در خواب "خر خر" می کند در شب می تواند به 90 دسی بل برسد!

  این دانشمندان در ادامه تحقیقات خود کشف کردند، خطراتی که سلامت این موشها را هنگام خواب در نزدیکی فرودگاه تهدید می کرد به مراتب کمتر از خطراتی بود که این موشها در اتاق افرادی که "خر خر" می کردند، خوابیدند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت