يك متخصص ارتوپد:
صندلي دانش‌آموزان بايد با ارتفاع پاي آنها تنظيم شود

يك متخصص ارتوپد اظهار كرد:‌ صندلي در مدارس بايد با توجه به ارتفاع پاي كودكان تنظيم شود به نحوي كه وقتي فرد روي صندلي مي‌نشيند كف پاهايش كاملا روي زمين قرا رگيرد.

دكتر تركمان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران توضيح داد: وقتي كف پا روي زمين قرار مي‌گيرد زاويه‌اي كه ران با تنه مي‌سازد حدود 90 درجه است و در اين صورت گودي كمر حفظ مي‌شود.

وي همچنين افزود: در هنگام مطالعه نيز سر و گردن نبايد بيشتر از 20 درجه به طرف پايين خم شود و علاوه بر آن بعضي اعمال مثل تاق باز خوابيدن يا به شكم خوابيدن در هنگام مطالعه در دراز مدت دردهاي ناحيه گردن و كمر را افزايش مي‌دهد.

دكتر تركمان يادآور شد: كساني كه طولاني مدت مطالعه مي‌كنند يا به حالت نشسته كاري را انجام مي‌دهند بايد هر 20 دقيقه عضلات خود را حركت دهند. در واقع چهار گروه اصلي عضلات كه شامل عضلات ناحيه روان، باسن، ستون فقرات و شانه مي‌شوند نبايد به طور مداوم بي حركت بمانند چون در طولاني مدت صدمات زيادي را براي فرد ايجاد مي‌كند.

وي در مورد صندلي‌هاي راحتي كه در منزل مورد استفاده قرار مي‌گيرند، به ايسنا گفت: بهترست در منزل از صندلي‌هايي استفاده شود كه علاوه بر تكيه گاه و پر كردن گودي كمر حتما دسته نيز داشته باشند تا فشار عضلات بر روي كمر متمركز نشود.

دكتر تركمان در پايان تصريح كرد: اگر اين توصيه‌ها در دراز مدت رعايت نشوند فرد را دچار آسيب‌هاي جدي از جمله آتروز، ساييدگي و مشكلات گردن مي‌كند كه كمتر درمان قطعي براي آنها وجود دارد.