مديرکل دفتر سلامت و تندرستي آموزش و پرورش گفت: دستورالعمل اجرايي پيشگيري و کنترل بيماري هاي منتقله از آب و غذا در مدارس بويژه وبا تدوين شد.
رياض غيرتمند ، دانش آموزان مدارس کل کشور ، کارکنان مدرسه و والدين دانش آموزان را گروه هدف اين دستورالعمل خواند و گفت : بر اين اساس ، استفاده از صابون مايع در دستشويي ها ضروري بوده و بهتر است اين کار با مخزن صابون و لوله کشي انجام شود.مديرکل دفتر سلامت و تندرستي آموزش و پرورش در گفتگو با ايسنا تصريح کرد: مديران نيز موظف شدند با همکاري انجمن اوليا و مربيان از محل سرانه دانش آموزي و کمکهاي مردمي ، نسبت به تامين صابون مايع مدارس داراي لوله کشي و تهيه صابون جامد مدارس فاقد لوله کشي اقدام کنند.وي با تاکيد بر اين که عرضه سبزي هاي خام و سالاد و ساندويچ و مواد خوراکي باز در بوفه ممنوع است ، گفت : در اين زمينه بايد تنها مواد خوراکي بسته بندي شده داراي پروانه ساخت وزارت بهداشت و علامت استاندارد ، در بوفه ها عرضه شود و بازديد مستمر مراکز بهداشت شهرستان از آشپزخانه هاي متمرکز مدارس دولتي غيرانتفاعي و شبانه روزي ضروري است.
غيرتمند با تاکيد بر اين که تمامي دست اندرکاران تهيه و توزيع مواد غذايي دانش آموزان بايد قبل از بازگشايي مدرسه کارت معتبر معاينه پزشکي مراکز بهداشتي و درماني مورد تاييد وزارت بهداشت را اخذ کنند ، اظهار کرد: استفاده از روپوش سفيد و رعايت بهداشت فردي ، استفاده از سطلهاي دردار و کيسه زباله مخصوص در محل عرضه مواد غذايي مدارس و نظارت کامل بر رعايت بهداشت فردي و توزيع شير مدرسه ضروري است.
دانش آموزان ابتدايي بيشترين آمار ابتلا به ايدز را دارندمديرکل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش همچنين با بيان اين که در آموزش و پرورش تعداد 60 دانش آموز مبتلا به ايدز وجود دارد ، گفت : دانش آموزان مقطع ابتدايي بيشترين مبتلايان ايدز هستند که دليل بيماري در اين دانش آموزان انتقال از طريق مادر بوده است.
غيرتمند افزود: بايد مردم را آگاه کرد تا در اين خصوص اطلاعات لازم را داشته باشند و بتوانيم از ابتلائ به بيماري ايدز جلوگيري کنيم.
وي اضافه کرد: بهداشت مدارس در محورهاي جداگانه هماهنگ عمل مي کند؛ مانند بوفه هاي مدارس ، جداسازي سرويس هاي بهداشتي از آبخوري ها ، مراقبت هاي بهداشتي دانش آموزان و... که تمام اين موارد مورد توجه آموزش و پرورش است.