بيش از 400 دانشمند از همه نقاط دنيا متفق‌القولند كه بين نوع رژيم غذايي و ابتلا به سرطان رابطه مستقيم وجود دارد.


بيش از 400 دانشمند از همه نقاط دنيا متفق‌القولند كه بين نوع رژيم غذايي و ابتلا به سرطان رابطه مستقيم وجود دارد.حتما اين خبر را شنيده‌ايد كه رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: <بر اساس برآورد كشوري، سالانه 70 هزار سرطان با 30 هزار مرگ ناشي از آن در كشور به وقوع مي‌پيوندد.>

وي همچنين اعلا‌م كرد: <بيش از 20 هزار مورد از سرطان‌هاي كشور قابل پيشگيري است.>

دكتر سيد محسن موسوي‌ ‌گفت: <بيش از 60 درصد بيماران سرطاني كشور در‌ ‌مرحله‌ ‌دو و سه مراجعه مي‌كنند در حالي كه 80 درصد مراجعات كشورهاي‌ ‌توسعه‌يافته، در‌ ‌مراحل اوليه است.>

وي از اجراي برنامه ملي كنترل پيشگيري سرطان از ابتداي سال 85 خبر داد و گفت: <نخستين‌ ‌قدم براي كنترل سرطان ثبت موارد جديد بود كه از 2 دهه پيش آغاز شد و در اولين‌ ‌گزارش آماري ارائه شده از سرطان در سال 82، 7 هزار و در سال 83، 47 هزار مورد جديد‌ ‌به ثبت رسيد.>

وي درباره برنامه ملي كنترل سرطان توضيح‌ ‌داد: <اين برنامه روي 4 محور اصلي آموزش و ارتقاي سطح آگاهي مردم در جهت كاهش‌ ‌مواجهات شغلي و كنترل دخانيات، تشخيص زودهنگام و غربالگري، درمان موِثر سرطان و‌ ‌ارائه خدمات مراقبتي يا درمان‌هاي نگهدارنده بنيان نهاده شده كه فقدان هر يك‌ ‌از اين محورها برنامه كنترل سرطان را با مشكل مواجه مي‌كند.>

دكتر موسوي به يكي از تجربيات كشوري درباره سرطان‌ دهانه رحم استناد كرد و گفت: <يك دهه روي غربالگري سرطان‌ ‌دهانه رحم بدون توجه به آموزش و ارتقاي آگاهي كار شد كه برنامه موفق نبود و كنار‌ ‌گذاشته شد. اين در شرايطي بود كه سرطان دهانه رحم جزو 10 سرطان شايع زنان ايراني بوده است.>

وي به سرطان پستان به عنوان شايع‌ترين‌ ‌سرطان زنان ايراني اشاره كرد و در ادامه بر ضرورت ورود مراقبت از پستان به عنوان‌ ‌برنامه بهداشتي زنان ايراني تاكيد كرد.

دكتر موسوي افزود: <رفتار تغذيه‌اي، سبك زندگي، مصرف دخانيات، آلودگي‌هاي‌ ‌زيست محيطي و ژنتيك از عوامل خطرزاي سرطان است و در صورت همكاري همه جانبه سازمان‌ها‌ ‌و ارگان‌هايي نظير وزارت جهاد كشاورزي، سازمان محيط زيست، وزارت آموزش و‌ ‌پرورش،‌ وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت صنايع، ‌وزارت بازرگاني و حتي وزارت‌ ‌كشور، مي‌توان ميزان بروز سرطان كاهش داد.>

خوردن نان و چيپس

تا به حال شنيده‌ايد كه نان و چيپس مي‌توانند سرطان زا باشند؟ مطالعه روي بيش از 2300 نفر نشان داده است افرادي كه از ماكاروني و برنج بيشتر از مرغ و سبزيجاتي تازه استفاده مي‌كنند، احتمال ابتلاي آنها به سرطان بيشتر است.

محققان در اين مطالعه دريافته‌اند كه خوردن سبزيجات تازه در مقايسه با نان بايد بيشتر باشد تا احتمال ابتلا به سرطان در افراد مستعد كاهش پيدا كند.

به تازگي دانشمندان ايتاليايي به اين نتيجه دست يافته‌اند كه مصرف مقادير زياد نان، احتمال ابتلا به سرطان كليه را به شدت افزايش مي‌دهد.

در مطالعه‌اي كه روي 767 نفر انجام شده و با بررسي‌هايي كه به مدت دو سال تاريخچه پزشكي، سبك زندگي و رژيم غذايي آنها را مورد بررسي قرارداده، ديده شده كه نوع رژيم غذايي در مقايسه با ساير عوامل مورد بررسي بيشترين تا‡ثير را در ابتلاي افراد بر سلول‌‌هاي سيستم ادراري دارد. آنها به اين نتيجه رسيده‌اند افرادي كه بيشتر نان مي‌خورند بيشتر احتمال دارد به اين سرطان مبتلا شوند.

آنها در اين مطالعه دريافته‌اند، تمامي مواد غذايي كه انديس گلايسمي بالايي دارند، نظير ماكاروني، نان و برنج از دسته غذاهاي پر ريسك به حساب مي‌آيند.

نتايج نشان داده است مواد غذايي‌اي كه انديس گلايسمي بالايي دارند قند خون را بالا مي‌برند و به همين ترتيب مواد مورد نياز افراد را براي رشد تومورها فراهم مي آورند.

جالب است بدانيد كه ابتلا به اين نوع سرطان با چاقي ارتباط مستقيم دارد، زيرا در ميان مبتلايان نسبت افرادي كه چاق بودند يا اضافه وزن داشتند، 1 به 4 بوده در حالي كه نسبت سيگاري بودن افراد 1 به 5 بوده است.

اين آكريلاميد مزاحم

حتماً نام آكريلاميد را شنيده‌ايد كه به عنوان يك تركيب سرطان‌زا در مواد غذايي وجود دارد. حتي ديده شده است در مواد غذايي كه انديس گلايسمي بالايي دارند، تركيبي به نام آكريلاميد بيشتر وجود دارد و به اين دليل احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهد.

مطالعات دانشمندان سوئدي نشان داده است، اين تركيب در مواد غذايي‌اي كه سرشار از كربوهيدرات هستند و به شدت داغ مي شوند، تشكيل مي‌شود و زيانبار است، به طوري كه مي‌تواند سلامت ميليون‌ها انسان را با مخاطره رو به رو كند.

اين تركيب، سال 2002 براي اولين‌بار به عنوان يك تركيب سرطان‌زا شناخته شد و سازمان بهداشت جهاني آن را عامل بروز سرطان اعلام كرد كه بر اثر حرارت زياد و پيوند بين يك اسيد آمينه و قند در درجه حرارت بسيار زياد ايجاد مي‌شود.

محققان به تازگي دريافته‌اند، اين تركيب مي‌تواند جهش در ژن ها ايجاد كنددر آزمايش‌هايي كه روي حيوانات به انجام رسيده ديده شده، نيز اين تركيب مي‌تواند تومورهاي بدخيمي در معده ايجاد كند.

اين تحقيقات حتي نشان داده است اين تركيب موجب بروز صدمه به سيستم عصبي مي‌شود.

در غذاهاي سرخ شده، تنوري و كباب شده اين تركيب بيشتر ديده مي‌شود. به اين دليل توصيه مي‌شود سبزيجات را تازه ميل كنيد و از زياد پختن سبزي‌ها و سوزاندن آنها به‌طور جدي دوري كنيد، زيرا در اين صورت آكريلاميد به مقدار زياد در غذا توليد مي‌شود.

جالب است بدانيد كه نتيجه مطالعات سال 2003 به مقدار زياد در غذا اين تركيب را عامل بروز سرطان كيسه صفرا، روده و كليه شناخته است.رژيم‌هاي غذايي پر فيبر

شايد باورتان نشود، اگر بگوييم بيش از 400 دانشمند از همه نقاط دنيا متفق‌القولند كه بين نوع رژيم غذايي و ابتلا به سرطان رابطه مستقيم وجود دارد.

در مطالعه‌اي كه روي 25 هزار نفر به مدت سيزده سال به انجام رسيده، اين نتيجه به‌دست آمده است.

آنها اعلام كرده‌اند، رژيم‌هاي غذايي مي‌توانند در برخي موارد ابتلا به اين بيماري را افزايش دهند، اما در برخي موارد مانع بروز اين بيماري شوند، نظير بسياري از چربي ها.

همان‌طور كه مي‌دانيد، چربي‌هاي بد احتمال ابتلاي افراد را به سرطان افزايش مي‌دهند، در حالي كه برخي انواع چربي‌ها از بروز اين بيماري جلوگيري مي‌كنند. حتي گوشت قرمز از دسته غذاهاي سرطان‌زا است به‌طوري كه در مطالعه روي 500 هزار انسان مشاهده شده است افرادي كه از گوشت قرمز استفاده مي‌كنند، در مقايسه با افرادي كه اين ماده غذايي در رژيم غذايي‌شان وجود ندارد بيشتر به سرطان مبتلا مي‌شوند و اين بيماري با شدت بيشتري در آنها پيشرفت مي‌كند.روش پخت غذا در ماكروويو

دانشمندان دريافته‌اند پخت غذا با ماكروويو موجب تشكيل آكريلاميد بيشتر در مواد غذايي مي‌شود و از اين طريق مي‌تواند زمينه‌ساز بروز اين بيماري در افراد مستعد باشد. در عين حال محققان دريافته‌اند سيب زميني‌هايي كه براي تهيه چيپس در ماكروويو به كار مي‌روند، داراي مقادير زيادي از اين تركيب هستند، به خصوص اگر اين مواد غذايي در ظروف يا بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي قرار گيرند اين ماده سرطان‌زا در آنها بيشتر يافت مي‌شود. دماي بالاتر از 100 درجه اين روش پخت نيز احتمال خطر را افزايش مي‌دهد. در مقايسه‌ چيپس‌هايي كه به روش‌هاي مختلف تهيه شده‌اند، ديده شده كه در سيب‌زميني سرخ شده كمترين ميزان و در چيپس‌هاي معمولي بيشترين مقدار اين تركيب وجود دارد، در حالي كه سيب‌زميني‌هايي كه در ماكروويو تهيه مي‌شوند در ميان اين دو دسته جاي دارند.

جالب است بدانيد كه در حين پخت مواد غذايي غني از پروتئين مانند مرغ يا گوشت قرمز، اين تركيب به ميزان متوسط ايجاد مي‌شود، در حالي كه در مواد غذايي كه غني از كربوهيدرات هستند و در دماي بسيار بالا پخته مي‌شوند، مقادير بالايي از اين تركيب ايجاد مي شود. به اين دليل، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند از چربي و گوشت قرمز كمتر و از ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه و فيبر به ميزان بيشتري استفاده شود تا احتمال ابتلا به سرطان به صفر برسد.