جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: من زني هستم با افکار و اعتقادات سنتي(مشکل با فرزند نوجوانم)

kamrani90 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض من زني هستم با افکار و اعتقادات سنتي(مشکل با فرزند نوجوانم)

من زني هستم با افکار و اعتقادات سنتي که به آنها باور قلبي دارم اما نمي‌توانم جوان 17 ساله‌ام را که به شدت تحت تاثير محيط مدرسه و دوستان و آشنايان و اينترنت و فيلم‌هاي خارجي قرار گرفته، مخصوصا در زمينه نوع ارتباطش با جنس مخالف، به درستي هدايت کنم و او را به باورهاي خودم نزديک‌تر کنم. لطفا مرا راهنمايي کنيد که چگونه با او برخورد کنم؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

من هم با شما موافقم که امروزه برخي از ما در زندگي و رفتارهاي خانوادگي و اجتماعي خود ميان سنت و مدرنيته درمانده‌ايم. توجه داشته باشيد که هويت فرهنگي ما غالبا متاثر از سه منبع شده است که عبارت‌اند از: فرهنگ ديني، فرهنگ ملي، فرهنگ غربي.
    طبيعي است که تاثيرپذيري منفي جامعه و خانواده‌ها از ساير فرهنگ‌ها و ارزش‌ها مانند فرهنگ غرب، گرفتاري‌ها و مشکلات خاص خود را به همراه دارد که مهم‌ترين آنها تضاد با فرهنگ ديني و ملي در بسياري از موارد است. ما نبايد افراط و تفريط‌هاي خود را در زندگي و در ارتباط با نوجوان و جوان‌مان به حساب دين و مذهب بگذاريم. در اينجا تمايل دارم با رويکردي روان‌شناختي به چگونگي ارتباط ميان دختران و پسران بپردازم که متناسب با نيازهاي طبيعي و واقعي آنان باشد و به سلامت جسم و روان‌شان آسيبي نرساند. واقعيت اين است که انسان به حکم غريزه و نيازهاي عاطفي، رواني و جنسي خود در شرايط پس از بلوغ و بروز هيجانات، خواه‌ناخواه تمايل به هم‌صحبتي و ارتباط با جنس مخالف را دارد. دختر و پسر بايد در رابطه‌اي تعريف شده و در فضاي عاطفي – رواني سالم به رفع نيازهاي اساسي خويش بپردازند اما اين جز با ازدواج و پيمان‌ زناشويي و روابط مشروع قانون‌مند ممکن نيست. جوامع غربي که روابط بي‌قيد و بند دختر و پسر را ترويج کرده‌اند و روابط پيش از ازدواج را به رسميت مي‌شناسند، به چه چيزي جز رفتارهاي پرخطر و ناسالم جنسي و ناپايداري خانوادگي و طلاق رسيده‌اند؟ اتفاقا تحقيقات غربي‌ها هم نشان مي‌دهد که روابط دختر و پسر پيش از ازدواج اساسا تاثيري در ثبات و تداوم روابط زناشويي و تضمين خوشبختي آنان ندارد، اندک نمونه‌هاي عيني در کشور ما نيز چنين نتايجي را نشان مي‌دهد و درصد بالايي از طلاق‌ها ميان همسراني اتفاق مي‌افتد که از اين قبيل روابط را داشته‌اند! چرا بايدجوان 17 ساله شما سرگشته و سرگردان بماند؟ آيا رفت و آمد او با غيرهم‌جنس، او را از سرگرداني نجات مي‌دهد يا به مراتب بر مشکلات خواسته يا ناخواسته‌اش مي‌افزايد؟ انجام فعاليت‌هاي درسي، هنري، ورزشي و رفتار صميمانه‌‌تر با والدين و خواهران و برادران، ارتباط تحت نظارت با هم‌کلاسي‌ها و بسياري از فعاليت‌هاي سالم ديگر او را از سرگرداني و بيکاري نجات مي‌دهد. امروزه فناوري‌هاي نوين مانند اينترنت، ماهواره و... که به طور عمده غيربومي هستند، ادبيات و فرهنگ خاص خود را بر ما تحميل مي‌کنند و بيش از همه نوجوانان در معرض تاثيرپذيري مثبت و يا منفي آنها قرار مي‌گيرند. بنابراين ظرفيت‌سازي علمي، فکري، اخلاقي، رفتاري و تربيت صحيح ديني بچه‌ها مي‌‌تواند مصونيتي در آنان به وجود آورد که از همه مظاهر تمدن و فناوري‌هاي جديد در جهت مثبت و بالندگي خود استفاده کنند و به انحراف کشيده نشوند.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت