يك سازمان بين‌المللي هشدار داد: بارداري، عامل مرگ يك ميليون دختر نوجوان در سال

سازمان خيريه بين‌المللي "كودكان را نجات دهيد" در گزارش جديدي هشدار داد كه بارداري در سنين پايين به يكي از قاتلان اصلي دختران نوجوان در سراسر جهان تبديل شده است.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، در اين گزارش تحت عنوان "حق هر زن" تاكيد شده است: احتمال مرگ دختران نوجوان زير 15 سال در دوران بارداري، پنج برابر بيشتر از زناني است كه در دهه 20 سالگي باردار مي‌شوند.

به گزارش شبكه خبري اي بي سي، در اين گزارش هم‌چنين آمده است: نوزاداني كه از مادران نوجوان و كم‌ سن و سال متولد مي‌شوند نيز خيلي بيشتر در معرض خطر مرگ و ابتلا به بيماري‌ها هستند به طوري كه سالانه يك ميليون نوزادي كه از مادران نوجوان متولد مي‌شوند، مي‌ميرند و قادر به ادامه حيات نيستند.

كارشناسان اين سازمان بين‌المللي در گزارش جديد متذكر شده‌اند كه در بسياري از كشورهاي جهان ازدواج دختران نوجوان و كم سن و سال امري رايج و متداول است و اين دختران پيش از اينكه از نظر جسمي و رواني به اندازه كافي براي حاملگي و به دنيا آوردن نوزاد آماده شوند به سرعت باردار مي‌شوند.

توماس كندي، رييس دفتر اجرايي اين سازمان بين‌المللي در هند تاكيد كرد: اين روند نه تنها براي دختران نوجوان بلكه حتي براي كودكان آنها نيز يك تراژدي غم‌انگيز است. اگر مادر كمتر از 18 سال سن داشته باشد احتمال مرگ نوزاد وي تا 60 درصد بيشتر مي‌شود.

اين گزارش تصويري تاسف‌بار از بحران فوق در كشورهاي در حال توسعه ترسيم مي‌‌كند طبق آمار به دست آمده در كشورهاي مرفه از هر 3800 دختر نوجوان يك نفر بر اثر حاملگي مي‌ميرد در حالي كه در كشورهاي در حال توسعه از هر 150 دختر نوجوان يك نفر به دليل بارداري در سن پايين، جان خود را از دست مي‌دهد.

اين سازمان درعين حال تخمين زده است كه در سال جاري ميلادي (2012) حدود 80 ميليون بارداري ناخواسته يا زودهنگام در كشورهاي در حال توسعه رخ خواهد داد.