جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع
Like Tree1Likes
 • 1 Post By سمانه پرتوي

موضوع: تشخیص بارداری- تست BHCG (مقالات)

 1. #1
  سمانه پرتوي آفلاین است عضو دائمی
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  ارسالها
  43

  پیشفرض تشخیص بارداری- تست BHCG (مقالات)

  جناب اقاي مقدم با توجه به اين كه شمابه صورت تخصصي فعاليت ازمايشگاهي داريد سوالي در مورد تشخيص بارداري و ازمايش ادرار داشتم. در ازمايشگاه كيتهاي ازمايشگاهي به چه صورت است و دقت ان چه مقدار است ؟
  اگر ممكن است جواب كاملي اراپه فرماييد.
  hagi_mohammad likes this.

 2. #2
  محمد مقدم آفلاین است عضو دائمی
  تاریخ عضویت
  May 2006
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  60

  پیشفرض

  با عرض سلام خدمت شما
  هم اكنون آزمايشگاهها جهت تشخيص بارداري از طريق ادرار از كيتهاي مختلفي استفاده مي كنند اين كيتها خارجي وداخلي بوده و از صحت ودقت خوبي برخوردارند. اين كيتها به دو شكل هستند:
  1- كيتهاي آگلوتيناسيون:اين كيتهاقديمي تر هستند و حساسيت آنها معمولا 200mIU/mlميباشند يعني وقتي غلظت هورمون به بالاي 200mIU/ml تست مثبت خواهد بود يعني تقريبا 10تا 12 روز پساز به تعويق افتادن قاعدگي
  2-روش سريع كه همان تست نواري ادراري باشد حساسيت اين نوارها 25mIU/mlميباشد يعني به عبارت ديگر زودتر از كيتهاي دسته اول باردار ي را نشان ميدهند (5 روز پس از به تعويق افتادن قاعدگي )
  تفاوت نوارهاي بارادراي كه در آزمايشگاهها مورد استفاده قرار ميگرند با آنهاي كه در بازار موجود هستند اين است كه برروي نوارهاي كه در بازارهستند چندان نظارتي وجود ندارد و ممكن است انواع نامرغوب در بين آنها وجود داشته باشدولي در مورد آزمايشگاه تنها از نوارهاي استفاده ميشود كه داراي تاييديه آزمايشگاه رفرانس وزارت بهداشت باشند
  مقايسه نتايج به دست آمده از نمونهاي مثبت و منفي با استفاده از اين روشها صد در صد با روشهاي فوق حساس ايزا و راديوايمونو اسي مشابهت دارد
  چد نكته در مورد تست بارداري از طريق ادرا و با استفاده از نوارهاي ادراري ذكر ميكنم اميدوارم مفيد باشد:
  1-اين تست كيفي است و بايد توسط روشهاي كمي (آزمايش خون )تاييد شود
  2-نتايج منفي ممكن است در شرايط زير ديده شود
  الف-وقتي مقدار هورمون پايين تر از 25mIU/ml باشد يعني چند زور اول حاملگي
  ب-وقتي كه ادرار خيلي رقيق باشد بنابر اين ادراراول صبح توصيه مي شود
  ج-مورادي كه مقدار هورمون بالاتر از 20000mIU/mlباشد
  د-حاملگي خارج از رحمي
  3-در موارد زير تست مثبت خواهد بود(به غير از بارداري )
  الف-مول ؛ تومور بيضه؛ سرطا ن پروستات؛سرطان سينه؛ سرطان ريه

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  در چه مواردی تست بارداری از راه خون (BCHG) ویا ادرار (گراویندکس )مثبت می شود:
  1- بارداری 2- بیماری مول و یا بچه خوره 3- سرطان رحم

  در چه مواردی تست بارداری از راه خون (BCHG) ویا ادرار (گراویندکس ) منفی می شود:
  1- ادرار رقیق 2- سقط جنین 3- حاملگی خارج رحم

  علت نتایج مثبت کاذب:
  1- آلودگی باکتریائی ادرار2-وجود پروتئین و یا خون در ادرار 3-مصرف متادون توسط بیمار


  ارزیابی حاملگی از روی مقدار هورمون
  اگر مقدار هورمون BhCG كمتر از 10 باشد شخص باردار نيست
  اگر مقدار هورمون BhCG بيشتر از 25 باشد فرد باردار است
  اگر مقدار هورمون BhCG بين 10 تا 25 باشد نمي توان با قاطعيت گفت شخص باردار است ويا خير

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کلیاتی در باره کیت های تشخیص بارداری خانگی

  توضیح : این قسمت ممکنه برای کاربران غیر پزشک ما مفید باشه اما بیشتر به منظور همکاران گروه پزشکی درج می شود


  کلیاتی در باره کیت های تشخیص بارداری خانگی
  home pregnancy tests=HTPS

  همه ی کیت های تشخیصی بارداری خانگی امروزی , حاوی آنتی بادی های مونو کلونال یا پلی کلونال متصل به یکی از بخش های مولکول HCG بسیار حساس بوده و اگر مولکول HCG در ادرار موجود باشد توسط آنتی بادی ثانویه ضد HCG به دام افتاده و سنجش می شود. برای سیستم آشکار سازی کیت از یک آنتی بادی ثانویه که حاوی آنزیم است استفاده می شود

  آنتی بادی ثانویه کمپلکس آنتی بادی اولیه HCG را آشکار می سازد. تغییر رنگ و ایجاد پاسخ مثبت و یا منفی ناشی از فعالیت یا عدم فعالیت آنزیم است. ایجاد دو خط رنگی نشانه ی بارداری را نشان می دهد. HCG ادرار به صورت کیفی و توسط HPTS یا همان home pregnancy tests سنجش می گردد.

  نحوه جمع آوری و نگهداری نمونه ادرار

  1- ادرار اول صبح به طور معمول بیشترین غلظت HCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است.اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود

  2- نمونه ادرارباید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود و از پروزاتیو استفاده نشود

  3- اگر نمونه بلافاصله پس از جمع آوری تست نشود , تا 48 ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید دردمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد یخچال نگه داری شود و قبل از تست به دمای اتاق برگردانده شود

  اگر نمونه برای بیش از 48 ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منهای 20 درجه فریز شود. یک نمونه ی یخ زده که بیش از 2 هفته نگهداری شده باشد نباید دیگر استفاده شود. قبل از آزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد

  پاسخ های مثبت کاذب
  در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید , وجود بیماریهائی مثل پروتئینوری , هموگلوبینوری , و زایمان جدید تا سقط جنین , اشتباه در روش اجرای تست , خطا در خوندان نتایج , ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت

  پاسخ های منفی کاذب

  زمانی که HCG در حد اکثر غلظت ( در روز های 60 تا 80 ) می باشد , 5 تا 10% امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون HCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد , عدم رعایت دهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود.
  چرا بعضی از خانم های باردار قبل از قطع قائدگی , تست بارداری مثبت دارند ولی بقیه خانمها تا چندین روز دیرتر آزمایش مثبت ندارند؟

  عوامل موثر در طولانی تر شدن زمان حصول پاسخ مثبت توسط تستهای خانگی :
  1- تاخیر در زمان لانه گزینی
  2- پائین بودن ترازHCG خون
  3- پائین بودن غلطت HCG ادرار
  4- میزان حساسیت تست بارداری

  دکتر ساناز منصوری دارا- دکتر طلعت قانع
  دارو ساز - سم شناس

  به نقل از هفته نامه پزشکی امروز 7 آذر 1386
  تایپ : تیم تحریریه ایران سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آزمایش حاملگی یا اندازه گیری BetaHCG چیست و چرا این هورمون برای حاملگی تست می شود؟


  هورمون hCG در حین حاملگی تولید می شود. این هورمون توسط جفت که تخم را پس از لانه گیزی در رحم تغذیه می کند، ایجاد می شود . hCG اولین بار حدود ۱۱ روز پس از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است . به طور طبیعی مقدار HCG هر ۷۲ ساعت دوبرابر می شود . سطح این هورمون در هفته های ۸ تا ۱۱ به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد.

  هورمون های HCG – LH – FSH – TSH همگی از دو بخش یا Sub Unit تشکیل می شوند : آلفا و بتا که بخش آلفا در همه ی این هورمون ها مشابه است و افتراق اینها از هم با بخش بتا صورت می گیرد .

  از ملاقات اسپرم واوول تخمک لقاح پیدا میکند. تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته ودر جدار آن لانه گزینی میکند.بین ۱۰-۳روز بعد جفت تشکیل میشود. HCG ( هر دو بخش آلفا و بتا ) توسط سلولهای تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن ۳۶ – ۱۲ ساعت است . مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند .

  مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالا میرود ( حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است. )
  معمولا۲۵ -۲۰ روز پس از آخرین قاعدگی ( و نه زودتر از آن ) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای میرسد که قابل اندازه گیری باشد .

  معمولاچه زمانی این تست انجام میشود؟
  این هورمون در حاملگی طبیعی ۴ – ۶ هفته بعد از شروع بارداری افزایش چشم گیر پیدا کرده وسپس کم کم افت پیدا می کند . اما در موارد حاملگی خارج رحمی – حاملگی مولار- برداشت کل رحم – کورتاژ پس از حاملگی سیر نزولی سریعتر آن را شاهد هستیم .

  سایر کاربردهای تست حاملگی یا هورمون بتا اچ سی جی(Beta H.C.G)

  در مردان در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما – امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BeteHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است

  این آزمایش چه زمانی وبه درخواست چه کسی قابل انجام است؟

  این آزمایش را هرزمان که مشکوک به حاملگی طبیعی ویا حتی موارد خارج رحمی باشیم انجام دهیم و درخواست آن بوسیله خود بیمار هم قابل قبول است.

  بعلاوه در موارد بدخیمی هائی که نامبرده شد ویا حین درمان آنها نیز کاربرد دارد.(برای ارزیابی چگونگی پاسخ بیمار به درمان)

  چه موقع فرد میتواند مراجعه کند؟آیا ناشتائی ویا سایر شرایط دیگری باید رعایت شود؟

  ناشتا بودن لازم نیست. مصرف آب مانعی ندارد و حتی قطع داروهای دیگر فرد ضروری نیست.

  این آزمایش باچه نمونه ای انجام میشود وچقدر طول میکشد؟

  چون هورمون ابتدا در خون ظاهر میشود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.

  مدت زمان آزمایش نیم ساعت است ودر هرساعت شبانه روز قابل انجام میباشد.

  • در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
  • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
  • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
  • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
  • مقدار این هورمون با واحد (milli-international units per milliliter (mIU/ml)) اندازه گیری می شود.
  • زمانی که سطح hCG به ۲۰۰۰-۱۰۰۰ برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص با یافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهد بود.
  • تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
  • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود.

  • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
  زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:  • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
  • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
  • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
  • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
  • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
  • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
  • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
  • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
  • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
  • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
  • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
  توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

  • سطوح پایین مقدار این هورمون نشانه چیست؟
  مقادیر پایین hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح پایین hCG میتواند نشاندهنده موارد زیر باشد:
  • اشتباه در تعیین سن حاملگی
  • احتمال سقط یا Blighted Ovum
  • حاملگی نابجا Ectopic Pregnancy

  • سطوح بالای مقدار این هورمون نشانه چیست؟
  مقادیر زیاد hCG علل مختلفی می تواند داشته باشد و می بایست آزمایش طی ۷۲-۴۸ بعد تکرار شود تا با توجه به تغییرات سطح هورمون بتوان قضاوت نمود. سطوح بالای hCG می تواند نشاندهنده موارد زیر باشد:
  • اشتباه در تخمین سن حاملگی
  • حاملگی مولار
  • چندقلویی

  • آیا مقدار hCG می بایست به طور مرتب در طی حاملگی اندازه گیری شود؟
  مقدار این هورمون به طور معمول توسط پزشکان دوباره اندزاه گیری نمی شود مگر این که مشکلی به وجود آمده باشد. در صورت خونریزی، درد شدید شکمی یا سابقه سقط ممکن است پزشک این آزمایش را تکرار کند.

  • آیا عاملی می تواند مقدار hCG را تحت تاثیر قرار دهد؟
  هیچ عاملی نمی تواند مقدار این هورمون را تحت تاثیر قرار دهد بجز داروهایی که حاوی این هورمون باشند. این داروها برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می گیرد و پزشک در مورد زمان انجام این آزمایش پس از دریافت این داروها، شما را راهنمایی خواهد نمود. سایر داروها مثل آنتی بیوتیکها، ضد دردها، قرصهای ضد بارداری خوراکی یا سایر داروهای هورمونی هیچ تاثیر بر مقدار این هورمون نخواهند داشت.

  در چه مواردی تست بارداری از راه خون (BCHG) ویا ادرار (گراویندکس )مثبت می شود:
  ۱- بارداری ۲- بیماری مول و یا بچه خوره ۳- سرطان رحم

  در چه مواردی تست بارداری از راه خون (BCHG) ویا ادرار (گراویندکس ) منفی می شود:
  ۱- ادرار رقیق ۲- سقط جنین ۳- حاملگی خارج رحم

  علت نتایج مثبت کاذب:
  ۱- آلودگی باکتریائی ادرار۲-وجود پروتئین و یا خون در ادرار ۳-مصرف متادون توسط بیمار

  ارزیابی حاملگی از روی مقدار هورمون
  اگر مقدار هورمون BhCG کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست
  اگر مقدار هورمون BhCG بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است
  اگر مقدار هورمون BhCG بین ۱۰ تا ۲۵ باشد نمی توان با قاطعیت گفت شخص باردار است ویا خیر

  کلیاتی در باره کیت های تشخیص بارداری خانگی
  home pregnancy tests=HTPS

  همه ی کیت های تشخیصی بارداری خانگی امروزی , حاوی آنتی بادی های مونو کلونال یا پلی کلونال متصل به یکی از بخش های مولکول HCG بسیار حساس بوده و اگر مولکول HCG در ادرار موجود باشد توسط آنتی بادی ثانویه ضد HCG به دام افتاده و سنجش می شود. برای سیستم آشکار سازی کیت از یک آنتی بادی ثانویه که حاوی آنزیم است استفاده می شود

  آنتی بادی ثانویه کمپلکس آنتی بادی اولیه HCG را آشکار می سازد. تغییر رنگ و ایجاد پاسخ مثبت و یا منفی ناشی از فعالیت یا عدم فعالیت آنزیم است. ایجاد دو خط رنگی نشانه ی بارداری را نشان می دهد. HCG ادرار به صورت کیفی و توسط HPTS یا همان home pregnancy tests سنجش می گردد.

  نحوه جمع آوری و نگهداری نمونه ادرار

  ۱- ادرار اول صبح به طور معمول بیشترین غلظت HCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است.اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود

  ۲- نمونه ادرارباید در یک ظرف تمیز شیشه ای یا پلاستیکی جمع آوری شود و از پروزاتیو استفاده نشود

  ۳- اگر نمونه بلافاصله پس از جمع آوری تست نشود , تا ۴۸ ساعت بعد که مورد آزمایش قرار می گیرد باید دردمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد یخچال نگه داری شود و قبل از تست به دمای اتاق برگردانده شود

  اگر نمونه برای بیش از ۴۸ ساعت مورد استفاده قرار نگیرد باید در دمای منهای ۲۰ درجه فریز شود. یک نمونه ی یخ زده که بیش از ۲ هفته نگهداری شده باشد نباید دیگر استفاده شود. قبل از آزمایش نمونه یخ زده باید کاملا آب شده و به دمای اتاق برسد

  پاسخ های مثبت کاذب
  در شرایطی مثل مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین یا کلردیازپوکساید , وجود بیماریهائی مثل پروتئینوری , هموگلوبینوری , و زایمان جدید تا سقط جنین , اشتباه در روش اجرای تست , خطا در خوندان نتایج , ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود که در تفسیر نتیجه باید در نظر داشت

  پاسخ های منفی کاذب

  زمانی که HCG در حد اکثر غلظت ( در روز های ۶۰ تا ۸۰ ) می باشد , ۵ تا ۱۰% امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون HCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد , عدم رعایت دهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود.
  چرا بعضی از خانم های باردار قبل از قطع قائدگی , تست بارداری مثبت دارند ولی بقیه خانمها تا چندین روز دیرتر آزمایش مثبت ندارند؟

  عوامل موثر در طولانی تر شدن زمان حصول پاسخ مثبت توسط تستهای خانگی :
  ۱- تاخیر در زمان لانه گزینی
  ۲- پائین بودن ترازHCG خون
  ۳- پائین بودن غلطت HCG ادرار
  ۴- میزان حساسیت تست بارداری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت