يك كارشناس روانشناسي باليني گفت: بهترين و طبيعي‌ترين راه براي رشد و يادگيري كودك، بازي كردن است و والدين بايد براي اين امر برنامه‌ريزي كنند.

مهناز ايران‌نژاد روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: بازي موقعيتي شادي‌آور براي كودك فراهم مي‌كند و باعث مي‌شود او آموزه‌ها را با لذت فرا گيرد.

وي خاطرنشان كرد: بسياري از والدين، از آنجا كه بازي با كودكان را جزو وظايف خود نمي‌دانند، تمايلي به آن نشان نمي‌دهند و حتي گروهي براين باورند كه بازي كردن با كودكان كار پسنديده‌اي نيست.

ايران‌نژاد، اين تصور را كه كودكان مي‌توانند با اسباب بازي مشغول شوند و نيازي به بازي با بزرگسالان ندارند، مردود دانست.

وي گفت: گروهي از خانواده‌ها نيز در خريد اسباب بازي به سليقه كودكان توجه كافي ندارند و در انتخاب آن براساس ديدگاه خود عمل مي‌كنند.

وي ادامه داد: آن نوع اسباب بازي آموزنده است كه چند منظوره بوده و كودك را به خود جلب كند و او با ذوق و شوق به سمتش برود.

اين كارشناس، با برحذر داشتن خانواده‌ها از خريد اسباب بازي گران قيمت و داشتن وسواس بخاطر آسيب ديدن آن، تاكيد كرد: اسباب بازي براي بازي كردن، خراب كردن، لذت بردن، آموزش و يادگيري است و صلاح نيست از آن استفاده نمايشي شود.

ايران‌نژاد اظهار داشت: شايسته است در آپارتمانها فضايي براي بازي كودك تدارك ديده شود و او اجازه داشته باشد در حياط خانه يا مجتمع مسكوني با شن، آب يا يك تكه چوب، مشغول بازي شود.