نکات و اصول ایمنی زمین های بازی

دوچرخه سواري

اسکيت سواري

نکات مهم در مورد بازي کودکان

ما هميشه در پي فرصت هايي هستيم که کودکانمان بتوانند در محيط هاي مناسب به فعاليت بدني و بازي بپردازند . از آنجايي که بازي يکي از ابعاد اجتناب ناپذير دوران کودکي است و محيط بازي مناسب باعث رشد و افزايش مهارت هاي اجتماعي ،‌ شناختي و حرکتي کودکان مي شود ، ‌لذا رعايت نکات ايمني و نظارت و سرپرستي صحيح بر زمين هاي بازي مي تواند آسيب هاي بدني کمتري را متوجه کودکان و نوجوانان کند .

نکات و اصول ايمني زمين هاي بازي

بيش از نيمي از حوادث و صدمات کودکان در زمين هاي بازي ناشي از سقوط و زمين خوردگي است . بنابراين استفاده از سطوح حفاظتي و نرده هاي مناسب در سطح زيرين و اطراف زمين بازي مي تواند در کاهش حوادث مؤثر باشد . لازم به ذکر است زمين هاي آسفالت يا بتوني به علت عدم خاصيت ضربه گيري ، مناسب نيستند . براي نرم و قابل استفاده کردن سطح زمين بازي مي توانيد از خاک اره ، تراشه هاي چوب ، کاه ، شن و ماسه مناسب استفاده کنيد . علف و چمن نيز چندان مناسب نيستند . براي جلوگيري از سقوط کودکان ، بايد در اطراف سکوهايي که بيش از ۷۵ سانتي متر بالاي سطح زمين قرار گرفته اند ، نرده هاي ايمني و حفاظتي نصب کنيد . همچنين لوازم اضافي مانند سطل ها ،‌سبدها و توپ ها را از محوطه زمين بازي کودکان دور کنيد . اطراف و زير سطح زمين بازي جايي که احتمال سقوط کودکان را مي دهيد ، از لوازم و تجهيزات و موانع خالي کنيد .

براي جلوگيري از صدمات تجهيزات و وسايل متحرک ، به فواصل مناسب آنها را جدا از يکديگر تهيه کنيد . معمولاً فاصله افقي مناسب بين صندلي هاي متحرک مجاور ، حداقل ۶۰ سانتي متر و فاصله مناسب بين صندلي هاي متحرک و سازه هاي زمين بازي حداقل ۷۵ سانتي متر در نظر گرفته شود . نظارت صحيح بر زمين هاي بازي مي تواند از بروز حوادث خطرناک در کودکان جلوگيري کند . بنابراين زمين هاي بازي بايد حداقل سالانه يک بار مورد بازبيني دقيق و بازرسي قرار گيرند .

پيشگيري از خطرات زمين بازي

امکانات و تجهيزاتي را که فرسوده يا لق شده اند ، تعويض کنيد و به برجستگي و برآمدگي هاي وسايل و تجهيزات توجه کنيد . وسايل اضافي ، پراکنده و غيرضروري مانند پوشال ، ريشه و ساقه هاي درختان را از محوطه بازي کودکان دور کنيد . شکاف ها وترک هاي روي وسايل چوبي و فرسوده ، زرنگارهاي روي سطوح فلزي و رنگ آميزي هاي نامناسب را از بين ببريد . وسايل فرسوده و قديمي که در ساختمان وجود دارد مانند دستگيره درب يا نرده هاي حفاظتي شکسته را بازسازي و تعمير کنيد .

پيشنهاد به والدين

والدين عزيز ! همواره زماني که فرزندان شما از امکانات و تجهيزات زمين بازي استفاده مي کنند ، در کنار آنها باشيد بر آنها نظارت کنيد . آنها را از اعمال و رفتارهاي غيرايمني و خطرناک مانند هل دادن ،‌کشيدن ، شلوغي و ازدحام و استفاده نامناسب و نادرست از وسايل برحذر داريد . اطمينان حاصل کنيد که فرزندانتان از وسايلي استفاده مي کنند که با سن آنها مناسب است . محدوده بازي کودکان زير پنج سال را از بقيه کودکان جدا کنيد . هرگز اجازه ندهيد کودکان با گردن بندهاي زينتي ، شال گردن ، گوشواره و وسايل زينتي يا لباس هايي که بندهاي بلند و آويزان دارند در زمين بازي حاضر شوند .


دوچرخه سواري

نکات ايمني

با توجه به اينکه مي توان ۷۵ درصد از مرگ و مير افراد در سوانح و حوادث دوچرخه را تنها با استفاده از کلاه ايمني از بين برد ، بنابراين آموزش چگونگي استفاده صحيح و نحوه قرار دادن آن بر روي سر بسيار مهم است . از اين رو نبايد به کلاه ايمني تنها به عنوان يک وسيله فرعي يا تفنني نگريست . کلاه ايمني را بايد به درستي روي سر تعبيه نمود به گونه اي که فرد احساس راحتي کند . نوار بندهاي کلاه بايد قلاب شود و طوري روي سر قرار گيرد که به جلو ، عقب يا طرفين تاب نخورد .

پيشنهاد به والدين

والدين عزيز ! براي جلوگيري از خطرات و سوانح دوچرخه سواري ،‌فرزندان خود را با مقررات و قوانين راهنمايي و رانندگي آشنا کنيد و به آنها نشانه هاي ترافيک و تابلوهاي راهنمايي را بياموزيد . حتي المقدور روي فرمان دوچرخه آنان ، آينه نصب کنيد . به کودکان خود بياموزيد به هنگام دوچرخه سواري در تاريکي شب يا غروب از پوشش هاي رنگي مناسب استفاده کنند . کودکان زير ۱۰ سال به هنگام دوچرخه سواري بايد در نظارت و مراقبت کامل شما باشند .


اسکيت سواري

اين روزها ، کفش هاي چرخ دار اسکيت و تخته اسکيت از جذاب ترين فعاليت هاي تفريحي کودکان و نوجوانان به شمار مي روند . اين سرگرمي نه تنها مفرح و نشاط انگيز است ، بلکه موجب تحرک ، جنب و جوش و فعاليت هاي بدني نيز مي شود . متأسفانه برخي از کودکان بدون در نظر گرفتن محيط مناسب ويژه اين سرگرمي در معابر و خيابان ها با يکديگر رفابت کرده و به اجراي حرکات نمايشي مي پردازند که متأسفانه بر اثر بي احتياطي موجب بروز صدمات جبران ناپذيري در اعضاي بدن به ويژه در ناحيه مچ دست و پا ، بازو ، زانو ، صورت و قوزک پا مي شود .

نکات ايمني

براي کاهش خطرات و تصادفات اسکيت ، از پوشاک مناسب ، کلاه ايمني ،‌گارد مچ پا ، دست و زانو و پدهاي آرنج استفاده کنيد .

پيشنهاد به والدين

اغلب والدين سئوال مي کنند بهترين سن براي شروع اسکيت چه زماني است ؟ به طور کلي کودکان دوره ابتدايي به شرطي که قدرت بدني ، هماهنگي و قدرت تشخيص مناسب داشته باشند ، مي توانند از اين وسيله استفاده کنند .

پيشنهاد مي شود فرزندانتان براي شروع از کفش هاي چرخ دار اسکيت چهارچرخ استفاده کنند زيرا در هنگام آموزش قابليت کنترل بيشتري دارند .

بهترين مکان براي اسکيت ، پيست هاي داخل سالن است که داراي روشنايي مناسب و سطح صاف مي باشند . پس از اينکه فرزندتان مهارت و کنترل کافي بر روي کفش هاي چرخ دار به دست آورد ، مي توانيد چگونگي استفاده از تخته اسکيت را نيز به او بياموزيد .


‌ نکات مهم در مورد بازي کودکان

بازي از ضروريات زندگي کودک است و در رشد ذهني و جسمي کودک تأثير ويژه اي دارد . وسايلي که براي بازي فرزندان انتخاب مي کنيد بايد خصوصيات و شرايطي را دارا باشد تا اهداف ما را از بازي کودک برآورده ساخته و براي او مفيد باشد .

در انتخاب اسباب بازي و نوع بازي در نظر داشتن نکات ذيل ما را ياري خواهد کرد :

با توجه به سن و جنس کودک برايش اسباب بازي بخريد .

اسباب بازي نبايد چندان گرانقيمت باشد تا کودک بتواند آنرا دستکاري کند .

اسباب بازي بايد بي خطر باشد و سلامت او را تهديد نکند .

اسباب بازي بايد بي خطر باشد و سلامت او را تهديد نکند .

اسباب بازي متنوع باشد تا کودک احساس خستگي نکند .

اسباب بازي بايد به گونه اي باشد که کودک را در رشد و تکامل حواس ياري دهد .

از خوردنيها به عنوان اسباب بازي استفاده نشود .

در خريد اسباب بازي به نياز کودک توجه شود نه خوش آيند بزرگترها

بازي بايد براي کودک خوش آيند باشد . هيچگاه به بازي جنبه تحميلي ندهيد .

از مداخله نابجا در بازي بچه ها بپرهيزيد .

از رشد اجتماعي کودکتان در بازي غافل نشويد . حضور در يک بازي چند نفره مي تواند به اين رشد کمک کند .

محيط بازي از حيث وسايل بازي غني باشد .

در ضمن بازي کودکان انها را به رعايت حق و عدالت تشويق کنيد .

اگر کودک شما ميل به بازي ندارد به کشف علت بپردازيد و دردرمان آن کوشا باشيد .

محيط بازي بايد براي کودکان مطلوب زيبا و دلپذير باشد .

کار کودک بازي است اما بازي هم بايد تا حدي جدي باشد .

از انجام هر بازي بايد نتيجه اي مثبت انتظار داشت .

گاهي اوقات بزرگترها لازم است همبازي کودکان شوند .

بخش سلامت صدا و سیما