تمام كودكان عاشق بازي هستند و به جرات مي‌توان گفت بدترين مجازات براي آنها اين است كه آنها را از بازي كردن محروم كنيد.

علاقه مندي كودك به بازي نشانه سلامتي اوست و اگر كودكي بازي نكند بايد به سلامت او مشكوك و به فكر درمانش بود.

"زهره سلطاني " كارشناس امور روان شناسي در اين‌باره مي‌گويد : بسياري از خانواده‌ها، بازي و نقاشي‌هاي كودكان را يك نوع سرگرمي مي‌دانند ، در حالي كه بازي‌ها جنبه‌هاي آموزش زندگي و سازندگي نيز دارد.

وي افزود : بسياري از والدين بازي را براي كودكان خود نوعي عيب و حتي مايه خجالت مي‌دانند در حالي كه بازي به كودك اين فرصت را مي‌دهد تا به تقويت جنبه‌هاي جسمي، ذهني، رواني ، و عاطفي خود بپردازد و اصول اخلاقي و اجتماعي را بخوبي فرا گيرد.

وي با اشاره به اينكه دختران در بازي اغلب مادر بودن و پسرها پدربودن را تجربه مي‌كنند، گفت : همين بازي‌هاي كودكانه مسووليت پذيري ، برخورد با كودكان و حتي مهمان داري را به آنان مي‌آموزد.

وي افزود : به همين دليل نبايد مانع از بازي كودكان شد و يا به اجبار به ديگر كارها مجبورشان كرد بلكه بهتر است با مشاركت در برخي از بازي‌ها آنها را همراهي كنيم.

سلطاني، اضافه كرد : ضرورت بازي كودكان و بازي كردن باآنها در هفت سال اول زندگيشان نه فقط ازسوي صاحب نظران توصيه مي‌شود بلكه پيشوايان اسلامي نيز آن را لازم دانسته و بر اساس انچه كه در مورد زندگي حضرت محمد (ص ) و حضرت علي ( ع ) روايت شده انها با فرزندان خود بازي مي‌كردند.

دكتر "مختار ملك پور" عضو هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علوم پرشكي اصفهان نيز گفت : بازي موجب رشد كودك از نظر جسمي و تقويت پنج حس او مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بازي حس كنجكاوي كودك را بر مي‌انگيزد، افزود:
بازي، به كودك قدرت ابتكار مي‌دهد و روحيه جمع گرايي ، برقراي رابطه، مقاومت در برابر مشكلات ، پذيرش اختلاف سليقه‌ها و اعتماد به نفس را بوجود مي اورد.

وي اضافه كرد : قوانين، مقررات و اصول اخلاقي بازي‌هاي دسته جمعي، وسيله خوبي است تا طفل با رعايت آن، رعايت اصول انضباطي واخلاقي درزندگي اجتماعي را فرا گيرد.

وي گفت : كودك هنگام بازي فرصت‌هايي را بدست مي‌آورد تا تمايلات عاطفي خود را متعادل سازد و بازي شيوه زندگي را به كودك آموخته و وي را تحريك مي كند كه براي رسيدن به هدفش ، چگونه نقشه بكشد.

وي افزود : بازي هر كودك ،تا حد زيادي روحيات، افكار، تمايلات و عواطف او را نمايش مي‌دهد و والدين مي‌توانند با دقت در بازي ها، فرزندانشان را از نظر اخلاق و علاقه‌ها بهتر بشناسند.

وي تصريح كرد : بازي براي كودك يك نياز طبيعي است و مانند نفس كشيدن براي حيات وي ضرورت دارد و والدين نبايد ازبازيگوشي‌هاي فرزندانشان نگران باشند.

وي گفت : چنانچه كودكي در خردسالي بازيگوش و پرتلاطم باشد در بزرگسالي از بردباري ، خويشتن داري ، مقاومت و پايداري برخوردار خواهد شد