ترجمه:حسين صرافي/سوفيا ورگارا هنرپيشه آمريکايي از بيماري اش مي‌گويد
سـرطـان زنـدگـي ام را تـغـيـيـر داد

وقتي «سوفيا ورگارا»، ستاره اسپانيولي زبان سريال‌هاي آمريکايي در سال 2000 به سرطان تيروييد مبتلا شد، تصميم گرفت آن را رسانه‌اي نکند و در آرامش به درمانش بينديشد.

پزشکان هم از اين فرصت استفاده کردند و با جراحي و مراقبت‌هاي مستمر توانستند سرطان سوفيا را درمان کنند. امروز اين هنرپيشه 35 ساله و مشهور کلمبيايي پس از ايفاي نقش در سريال «پول کثيف» در گفت‌وگو با مجله هلث مي‌گويد که مي‌توان سرطان را شکست داد.

سلامت: چرا وقتي پي برديد به سرطان تيروييد مبتلا هستيد، به مردم و رسانه‌ها اطلاع نداديد و منزوي شديد؟

نمي‌خواستم از اين موضوع استفاده تبليغاتي شود. ابتلا به سرطان اتفاق قشنگي در زندگي نيست و حرف زدن درباره آن بي‌معناست. وقتي به اين مرض مبتلا مي‌شويد دل و دماغ حرف?زدن نداريد و مي‌خواهيد تنها باشيد. اگر حواستان نباشد و با رسانه‌ها ارتباط برقرار کنيد، ديگر آرامش نخواهيد داشت.

سلامت: چگونه پي برديد به سرطان مبتلا شده‌ايد؟

پدر و مادر و 5 خواهر و برادرم به ديابت مبتلا هستند. آنها روزانه انسولين تزريق مي‌کنند تا آثار مخرب اين بيماري بر بدنشان را کاهش دهند. به دليل سابقه وجود اين بيماري در خانواده‌ام، تصميم گرفتم پسرم «هوگو» را نزد پزشك ببرم تا از ابتلاي او به ديابت پيشگيري کنم اما وقتي معاينه هوگو تمام شد، پزشک من را معاينه کرد و پي برد توده‌اي سرطاني در گردنم وجود دارد!

سلامت: واکنشتان چه بود؟

شوکه شده بودم. درد و ناراحتي نداشتم که فکر کنم به سرطان مبتلا شده‌ام. پزشکان پيشنهاد کردند جراحي کنم. مدت‌ها با خود و گروه درماني کلنجار رفتم تا رضايت دادم گردنم را به تيغ جراحان بسپارم. جراحي 5 ساعت طول کشيد و آنها توانستند بدون اينکه به اعصاب صورتم آسيبي برسد، توده سرطاني را خارج کنند.

سلامت: از آن روز به بعد هورمون تيروييد دريافت مي‌کنيد؟

هر روز صبح دارو مي‌خورم. اين دارو به بدن در کنترل متابوليسم کمک مي‌کند. بيماري تيروييد مي‌تواند مشکلات مختلفي مانند ريزش مو، کاهش و افزايش شديد وزن و ... به‌وجود آورد. پزشکان هر 3 ماه يک بار خونم را آزمايش مي‌کنند تا مطمئن شوند مشکلي وجود ندارد. من برخلاف بيشتر زنان مبتلا به سرطان خوش شانس بودم. اگر توده سرطاني در مراحل پيشرفته شناسايي مي‌شد، شانس درمان از بين مي‌رفت و مرگ به سراغم مي‌آمد.

سلامت: تجربه راديوتراپي و شيمي‌درماني چگونه بود؟

2 هفته پس از آنکه جراحي انجام شد، من را به اتاقي بردند و زير دستگاهي دراز کشيدم و راديوتراپي شدم. خوشبختانه تجربه خوبي بود و بدنم واکنش نامناسبي نشان نداد. چند روزي در اتاق محبوس بودم تا تاثير مواد راديواکتيو از ميان برود.

سلامت: در طول دوران درمان چه کسي از پسرتان نگهداري مي‌کرد؟

با اينکه برادران، خواهران و والدينم از هوگوي 10 ساله نگهداري و مراقبت مي‌کردند، او ترسيده بود و هر شب گريه مي‌کرد. احساس بدي داشت و حس مي‌کرد من را از دست داده است. ساعت‌ها با هم صحبت کرديم تا مطمئن شد به خانه برمي‌گردم.

سلامت: دوران نقاهت چگونه سپري شد؟

اگر گردن آسيب ببيند، زندگي سخت مي‌شود. حدود 2 ماه نمي‌توانستم گردنم را حرکت دهم و رانندگي کنم. زمين‌گير شده بودم. 2 بار سعي کردم گردنم را تکان دهم که درد امانم را بريد و نفسم بند آمد. پزشکان براي درمان اين مشکل از ليزرتراپي و دارودرماني استفاده کردند.

سلامت: زندگي‌تان پس از ابتلا به سرطان تغيير کرد؟

سرطان باعث شد زندگي‌ام براي هميشه تغيير کند. قبل از اينکه بيمار شوم، هر روز به رستوران محبوبم مي‌رفتم و هر غذايي که دوست داشتم سفارش مي‌دادم و با لذت مي‌خوردم اما سرطان مجبورم کرد از رژيم غذايي خاصي پيروي کنم، الکل ننوشم، سيگار نکشم، ورزش و پياده‌روي کنم و به مشکلات کوچک و پيش‌پا افتاده زندگي اهميت ندهم.

سلامت: براي نجات خانواده و کودکان کلمبيايي مبتلا به سرطان چه کرده‌ايد؟

من حامي مالي انجمن خيريه مبارزه با سرطان در بوگوتا هستم. هر 3 ماه يک بار به ملاقات بيماران سرطاني که در بيمارستان‌هاي بوگوتا بستري هستند، مي‌روم و در کنار والديني که کودکانشان تحت درمان هستند مي‌نشينم، با آنها گپ مي‌زنم و نمي‌گذارم نااميد شوند چون باور دارم مي‌توان سرطان را شکست داد.

منبع: Health

http://salamatiran.com/NSite/FullSto...7%D8%AF&type=2