جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: هپاتیت b - بارداری

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض هپاتیت b - بارداری

  چند نکته در مورد هپاتیت Bو حاملگی


  1- راه انتقال : جنسي ،خون، ، از مادر به جنين.
  2- تماس چند دقيقه با خون يا ترشحات آلوده ممکن است ويروس را انتقال دهد.
  3- سرم فردي که هر دو آنتي ژن ( HBSAgوHBeAg ) مثبت باشد آلود کنندگي قوي دارد.
  مثال : مادر حامله که هر دو آنتي ژنش مثبت باشد 90درصذ ويروس هپاتيت B را به جنين خود منتقل مي کند و اگر فقط HBS Ag مثبت باشد حدود 15 درصد منتقل مي کند

  4- در هپاتيت B سزارين جلو گيري از انتقال به جنين نمي کند و شير دادن يا آمينو سنتز باعث افزايش ريسک انتقال نمي شود
  5- ماداران باردار در اولين ويزيت حاملگي از نظر HBSAg غربالگري شوند ،اگر منفي بود و درريسک هپاتيت B بودند در اواخر حاملگي مجددا چک شوند
  6- شواهدي از انتقال ويروس از طريق شير مادر وجود ندارد ، پس شير دادن مادر HBSAg مثبت منعي ندارد
  7- تجويز واکسن هپاتيتB در طي هر مرحله اي از بارداري بدون خطر است و خانم هاي باردار غير مبتلاي غير ايمن که داراي عوامل خطر زا براي هپاتيت B هستند را مي توان ايمن نمود .

  8- نوزادان متولد شده از مادران HBSAg مثبت، تک دوز HBIg به ميزان نيم سي سي بايد بلافاصله پس از تولد تزريق عضلاني شود (تا 24 ساعت ) وسپس 3 دوز واکسن نوترکيب هپاتيت B بايد در 12 ساعت اول زندگي بر اساس برنامه تزريق آغاز شود، براساس وزن نوزاد بالاي 2000 گرم(3 دوز در 0، 6،1 ماهگي ) ، زير 2000گرم (4 دوز در 0،1،2،6 ماهگي )اين روش 85-95 در صد موثر است

  دکتر سناگو

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  انتقال هپاتيت B در سه ماهه‌ي اول بارداري از مادر به جنين صورت نمي‌گيرد

  انتقال هپاتيت B از مادر به جنين در ‌٣ ماهه‌ي اول بارداري به دليل عدم وجود ويرمي (ويروس در خون) منفي است.  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ويروس هپاتيت B يك DNA ويروس ‌٤٢ نانومتري با دو لايه پوششي است، حدود ‌٥ تا ‌١٠ درصد بالغين مبتلا به هپاتيت حاد به فرم ناقل مزمن HBS Ag در مي‌آيند.  در كشورهاي مختلف جهان آمار ناقلين متفاوت است، انتقال هپاتيت B در سه ماهه‌ي دوم بارداري نادر است و فقط در صورت مخلوط شدن خون مادر و نوزاد امكانپذير است، در سه ماهه‌ي سوم بارداري نوزاد به دو طريق مبتلا مي‌شود يا مادر ناقل مزمن است و يا در سه ماهه‌ي آخر بارداري يا دو ماه اول پس از تولد نوزاد مبتلا شده است، كه در ابتلاي شكل سه ماهه‌ آخر بارداري براي پيشگيري از آلودگي نوزاد در هنگام زايمان عمل سزارين انجام مي‌گيرد.  همچنين، ايجاد ناهنجاري يا وزن كم در اثر ابتلاي مادر به هپاتيت B نادر است.  بايد توجه داشت كه نوزاد مبتلا به هپاتيت B تا سه‌ ماه بعد از تولد از نظر آزمايشگاهي منفي است و از اين به بعد علايم را نشان مي‌دهد و ‌٩٠ درصد شيرخوارن مبتلا در صورت عدم پيشگيري به ناقلين مزمن تبديل مي‌گردند.  عفونت نوزاد اكثرا بي‌علامت است و تنها مختصري افزايش ترانس آميناز كبدي وجود دارد، با اين حال احتمال وجود دارد كه نوزاد به سمت يك هپاتيت B مزمن يا بدون سيروز هپاتيت مزمن پايدار و يا هپاتيت برق‌آسا سير نمايد؛ يكي از چهار شيرخوار ناقل مزمن دچار سيروز يا كارسينوماي كبدي مي‌گردند، ريسك ابتلا به  هپاتو سلولاكر، رسينوما در دهه‌هاي سوم و چهارم زندگي اين ناقلين مزمن ‌٢٧٥ برابر مي‌شود، اين ريسك براي ناقلين كه عفونت را به طريق perinatal مبتلا شده‌اند بيشتر است؛ براي پيشگيري از تولد نوزادان مبتلا غربالگري زنان باردار در ماههاي اول بارداري و سپس اواخر بارداري ضروري است.  در صورتي كه مادر HBSAg+ باشد تزريق فوري ايمنوگلوبولين اختصاصي در ‌٤ ساعت اول عمر به مقدار ‌٥/٠ ميلي ليتر به صورت IM و سپس تزريق يكسان واكسن هپاتيت در محل ديگر با توجه به اينكه اگر نوزاد كمتر از ‌٣ كيلوگرم وزن داشته باشد، اين تزريق به عنوان نوبت صفر منظور مي‌گردد و زماني كه وزن نوزاد به ‌٢ كيلوگرم واكسيناسيون هپاتيت B در سه نوبت و بطور كامل نزد وي انجام گيرد، در اين صورت ‌٩٠ درصد از ابتلاي نوزاد جلوگيري مي‌شود گفته مي‌شود تزريق واكسن در ‌٤٨ ساعت اول پس از تولد مي‌تواند بطور چشمگيري از ابتلاي نوزاد جلوگيري نمايد.  هپاتيت C نيز يك ژنوم شبيه Flaviviridea دارند و با HCV مرتبط است، انتقال بيماري از طريق انتقال خون و اكتسابي ( همجنس بازي و غيره) گزارش شده است، بيماري سير هپاتيت AوBوC را تغيير نمي‌دهد و خود نيز به علت بيماري مزمن پيشرفت نمي‌كند و نقش كلينيكي HGV هنوز مشخص نشده است.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  هپاتیت b برای نوزادان خطرناك‌تر است


  یكی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس هپاتیت ‌b، انتقال از مادر به نوزاد است بنابراین واكسیناسیون به موقع مادران باردار و نوزادان در بدو تولد، در كاهش شیوع این بیماری در سطح جامعه بسیار موثر است.

  شما هم این خبر را شنیده‌اید كه خانم‌های باردار باید قبل از بارداری یعنی در اولین ویزیت مراقبت‌های بارداری خود در زمینه ابتلا به بیماری هپاتیت، آزمایش بدهند. آیا می‌دانید چرا؟
  در ابتدا باید بگوییم، این بیماری در كشور ما شیوع فراوانی دارد، به طوری كه سه میلیون بیمار تا به حال شناخته شده‌‌اند اما نگران نباشید، زیرا این بیماری در میان بزرگسالان بعد از شش ماه درمان، به طور كامل از بین می‌رود و اگر بخواهیم درصد بهبودی این بیماران را با عدد نشان دهیم باید اضافه كنیم كه در ۹۰ درصد افراد بهبودی كامل حاصل می‌شود و فقط ۱۰ درصد از این بیماران یا به هپاتیت b پیش رونده مبتلا می‌شوند و یا اینكه هپاتیت در آنها به شكل غیرفعال باقی می‌ماند كه به این افراد، در اصطلاح <ناقلان سالم> می‌گویند.
  یكی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس هپاتیت ‌b، انتقال از مادر به نوزاد است بنابراین واكسیناسیون به موقع مادران باردار و نوزادان در بدو تولد، در كاهش شیوع این بیماری در سطح جامعه بسیار موثر است. همچنین در ۹۰ درصد موارد، بیماری هپاتیت b در نوزادان مبتلا به شكل مزمن در خواهد آمد و تا آخر عمر همراه آنهاست و می‌تواند به از كارافتادگی كبد و در نهایت سرطان كبد منجر شود، در صورتی كه با ابتلای بزرگسالان به این بیماری تنها در ۱۰ درصد مواد هپاتیت b به شكل مزمن مبدل می‌شود.
  خوشبختانه از ۱۳ سال پیش تاكنون نوزادان به طور رایگان از واكسن هپاتیت ‌b استفاده می‌كنند البته باید به نوزادان مادرانی كه ناقل ویروس هستند، علاوه بر واكسن هپاتیتb در بدو تولد، سرم‌ هایپرایمونو گلوبولین b نیز تزریق شود تا احتمال ابتلا به این بیماری در آنها به صفر برسد. این ایمونوگلبولین كه به نام ایمونوگلبولین hbig معروف است، در ۴۸ ساعت اول زندگی نوزاد باید به وی تزریق شود. به این ترتیب، آزمایش هپاتیت b در مادران در ماه‌های آخر بارداری یكی از مهم‌ترین اقدامات بهداشتی است كه این روزها رعایت كردن این مهم موجب كاهش شیوع ابتلا به این بیماری شده است.
  و اما كمی درباره خود واكسن هپاتیت b بگوییم. موضوع از این قرار است كه این واكسن در سه نوبت به افراد تزریق می‌شود، به این ترتیب كه ابتدا یك ماه بعد از اولین تزریق و سپس شش ماه بعد البته نكته مهم آن است كه افراد بعد از این سه نوبت باید میزان آنتی‌بادی‌هایی كه در اثر تزریق این واكسن در خون آنها بالا می‌روند را اندازه‌گیری كنند تا اطمینان حاصل شود كه ایمنی كامل، حاصل شده است. حتما می‌پرسید كه زدن نوبت سوم این واكسن چه قدر ضروری است؟ باید در جوابتان بگوییم كه زدن نوبت سوم این واكسن برای تداوم ایمنی در افراد است اما همان‌طور كه گفته شد، مهم‌تر از آن آزمایش اندازه‌گیری آنتی‌بادی‌ها پس از سه بار تزریق واكسن است كه نشان می‌دهد ایمنی ایجاد شده یا نه.
  در آخر نیز باید اضافه كنیم كه زدن این واكسن برای افرادی كه احتمال تماس با خون آلوده در آنها به دلیل نوع شغل وجود دارد؛ لازم است اما اگر سایر افراد نیز این واكسن را بزنند، ضرر نخواهند كرد و در بیشتر موارد این افراد با یك بار تزریق تا آخر عمر در برابر ابتلا به این بیماری مصونیت پیدا می‌كنند.
  دکتر حمید عمادی


  روزنامه سلامت

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  25% درصد از كل كودكان مبتلا به هپاتيت b از بين مي روند


  چنانچه هپاتيت در ماه اول تولد عارض شود بايد به عنوان عفونت مادرزادي تلقي گردد.به گزارش ايسنا، دكتر " معصومه عالي مقام " متخصص بيماريهاي عفوني كه تحقيقاتي را در اين زمينه انجام داده است ضمن اعلام اينكه شيوع هپاتيت b در اكثر كشورها از طريق مادر به جنين انتقال مي يابد مي گويد : از آنجا كه سيستم ايمني جنين نارس است، بيش از 90 درصد اطفال مبتلا به هپاتيت بدون علامت تا مرز مزمن شدن بيماري پيش مي روند و 25 درصد از كل كودكان مبتلا نيز بر اثر عفونت مزمن كبدي يا سرطان كبد از بين مي روند.وي با اشاره به اينكه هپاتيت c در افراد نامشخص است عنوان مي كند از 67 درصد شيرخواراني كه از طريق خون، به هپاتيت دچار شده اند 55 درصد ظرف بيست سال آينده هپاتيت مزمن را نشان داده اند؛ به صورتي كه طي بررسي هاي انجام شده از نظر موارد هپاتيت مزمن، هپاتيت c دو برابر نوع b است.دكتر عالي مقام همچنين به هپاتيت a در كودكان اشاره كرده و مي گويد: هپاتيت a در كودكان كمتر از 6 سال اكثرا بدون زردي بوده و در كودكان بالاتر از اين سن و بالغين با زردي همراه است.وي مي افزايد : هپاتيت a شايع ترين عامل هپاتيت در اطفال دنيا است و هپاتيت b در درجه دوم قرار دارد كه البته هم اكنون با پيدايش واكسن اختصاصي هپاتيت b درصد ابتلا به اين نوع هپاتيت رو به كاهش است.وي ادامه مي دهد : البته بايد توجه داشت واكسن هپاتيت b در نوزادان نارس كمتر از دو كيلوگرم پاسخ مناسب نمي دهد و بايد بعد از افزايش وزن تزريق گردد.دكتر عالي مقام در پايان توصيه مي كند : از نظر پيشگيري، واكسن هپاتيت a امروزه براي كودكان توصيه مي شود؛ به خصوص اگر كودكان بيماري مزمن كبدي داشته و يا كانديد پيوند كبد باشند .لازم به ذكر است مطالب مذكور توسط اين متخصص در سمينار تازه هاي هپاتيت b نيز عنوان شده است.

  واكسن هپاتيت و بارداري
  واكسن هپاتيت و بارداري
  واكسن هاي دوران بارداري(مقالات و اخبار)
  واكسن هاي دوران بارداري(مقالات و اخبار)
  هپاتیت B (مقالات )
  هپاتیت b (مقالات )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت