كم‌كاري تيروئيد از بيماري‌هاي شايع در زنان است و در زنان باردار بين 2 تا 3 در هر 1000 نفر رخ مي‌دهد. اين بيماري به علل متفاوتي رخ مي‌دهد. يكي از اين علل كه در برخي كشورهاي فقير شايع است، كمبود يد در مواد غذايي است كه اغلب به دليل كمبود اين ماده معدني در خاك اين مناطق است.

در سال‌هاي قبل از غني‌سازي يد در اين كشورها، با شمار زيادي از كودكان عقب‌مانده ذهني روبه‌رو بوديم كه به دليل كم‌كاري تيروئيد در مادران آنها حين بارداري و كم‌كاري تيروئيد در اين كودكان رخ مي‌داد.

خوشبختانه با افزودن يد به نمك طعام در اين كشورها و همين طور افزودن يد به مولتي‌ويتامين‌هاي مخصوص دوران بارداري از ميزان بروز اين نوع از كم‌كاري تيروئيد كاسته شد.

نوع ديگر كم‌كاري تيروئيد به دليل فعال شدن سيستم ايمني فرد عليه غده تيروئيد خودش به وجود مي‌آيد كه گاه علت بروز اين حالت مبتلا شدن به بيماري‌هاي ويروسي خاص است.در هرحال علائم كم كاري تيروئيد يا هيپوتيروئيدي خستگي، يبوست، عدم تحمل سرما و افزايش وزن است.

از علائم ديگر مي‌توان به ورم اندام‌ها و صورت، ريزش مو و خشكي پوست اشاره كرد. اين علائم ممكن است در بسياري از بيماري‌هاي ديگر ديده شود، پس براي تشخيص قطعي اين بيماري نياز به انجام آزمايشات خاص هورموني داريم. از طرفي چون در دوران بارداري تغييراتي در ميزان طبيعي اين آزمايش‌هاي هورموني رخ مي‌دهد، براي تشخيص، به فرد متخصص در اين زمينه نياز داريم.

اما اهميت تشخيص و درمان بيماري كم‌كاري تيروئيد چيست؟ طبق تحقيقات هورمون تيروئيد نقش مهمي در رشد و نمو سيستم عصبي جنين دارد، به طوري كه حتي در فرزندان مادراني كه كم‌كاري تيروئيد مخفي دارند، نيز اختلالات رشد عصبي و كاهش شاخص هوش ديده شده است.

در كساني كه كم‌كاري تيروئيد شديد داشته‌اند، نازايي و سقط‌هاي مكرر رخ داده است بنابراين تشخيص بيماري و درمان آن بخصوص در زمان بارداري بسيار مهم است پس كساني كه سابقه كم‌كاري تيروئيد يا جراحي تيروئيد يا درمان پركاري تيروئيد با يد راديواكتيو داشته‌اند، قبل از بارداري يا اوايل بارداري بايد از نظر مشكلات تيروئيد بررسي و آزمايش شوند و كساني كه تحت درمان هستند هم طي بارداري و پس از زايمان از نظر كنترل اين بيماري تحت نظر باشند زيرا در دوران بارداري نياز به هورمون تيروئيد افزايش مي‌يابد و چه بسا كساني كه قبل از بارداري ظاهرا مشكلي نداشته اند اما حين بارداري به دليل افزايش نياز بدنشان، با آزمايش متوجه بيماري ايشان مي‌شويم.

از مشكلات ديگري كه حين بارداري براي افرادي كه دچار كم‌كاري تيروئيد هستند رخ مي‌دهد، زايمان زودرس، پاره شدن زودرس كيسه آب، فشارخون بارداري و كنده شدن جفت (دكولمان) را مي‌توان نام برد كه هر يك خطراتي براي مادر و جنين دارند.

دكتر ثريا عالمي
جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان