جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: سندرم سرخجه مادرزادی (crs)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض سندرم سرخجه مادرزادی (crs)

  سرخجه یکی از علل شایع بیماریهای حاد تبدار بثوری می‌باشد. عفونت سرخجه در حاملگی می‌تواند منجر به سقط، مرده زایی و نوزاد مبتلا به عفونت سرخجه مادرزادی می‌گردد.

  نشانه های بالینی بیماری سرخجه عبارتند از: نشانه های مقدماتی بیماری (بی‌اشتهایی، ضعف، سردرد و تب خفیف) ، بثورات جلدی، بزرگ شدن غدد لنفاوی (شایعترین علامت) و پرخونی خفیف ملتحمه.

  در عفونت حاد سرخجه، Igm اختصاصی قابل تشخیص است.

  Igm معمولاً در ۴ روز بعد از شروع بثورات جلدی ظاهر می‌شود. ۱۲-۴ هفته بالا باقی می‌ماند. Igm اختصاص سرخجه در حدود ۴ هفته بعد از شروع بثورات جلدی به اوج می‌رسد و عموماً برای تمام عمر باقی می‌ماند.

  جنینی که با ویروس سرخجه عفونی شده باشد، ممکن است با سندرم سرخجه مادرزادی متولد شود. نوزادان با CRS ، ویروس سرخجه را برای مدتهای طولانی با اشک دفع می‌کند. برای تشخیص سرخجه مادرزادی در نوزاد می‌توان از شناسایی Igm اختصاصی در خون نوزاد (از بدو تولد تا ۵ ماهگی) استفاده کرد.

  ● گزارش موارد تستهای آزمایشگاهی

  برای هر مورد مشکوک به CRS علاوه بر تنظیم لیست خطی و اعلام به سطوح بالاتر باید یک فرم بررسی اپیدمیولوژیک نیز تکمیل گردد. برای مراقبت، گرفتن ۱ نمونه خون به میزان ۱ میلی لیتر از هر نوزاد مشکوک به CRS بعد از تولد در اسرع وقت ، الزامی است . (تقریباً همه نوزادان متبلا به CRS نتیجه آزمایش Igm اختصاصی سرخجه آنها طی ۶ ماه اول زندگی مثبت و ۶۰% آنها طی ۶ ماهه دوم زندگی مثبت می‌شود.

  ● بررسی زن باردار مشکوک به سرخجه:

  در زنان باردار مشکوک به سرخجه، باید نمونه خون از نظر Igm اختصاصی سرخجه بررسی شود. اگر نتیجه ازمایش نمونه خون از نظر Igm اختصاصی سرخجه مثبت بود بایستی بیمار از نظر انجام ویزیت بعدی پیش از تولد پیگیری مورد مشورت قرار گیرد، در صورتی که نمونه خون از نظر Igm اختصاصی سرخجه منفی باشد و اولین نمونه در عرض ۶ روز اول شروع بثورات جلدی تهیه شده باشد بایستی نمونه خون دوم تهیه شده و از نظر Igm آزمایش شود. بهر حال لازم است صرف نظر از Igm، سرم خون زن باردار مشکوک به سرخجه با روش Rubella IgG avidity assay بررسی شود.

  ● تعریف موارد:

  موارد مشکوک CRS:

  ▪ تعریف اول: هر کودک کمتر از یکسال که کارمندان بهداشتی در او مشکوک به CRS شوند.

  ▪ تعریف دوم: هر کودک کمتر از یکسال دارای تاریخچه مادری مشکوک یا تأیید شده ابتلا به سرخجه در دوران حاملگی

  ▪ تعریف سوم: هر نوزادی با بیماری قلبی و یا مشکوک به کری و یا با یک یا چند علامت از علائم چشمی زیر: مردمک سفید (کاتاراکت)، کاهش دید، حرکات پاندولی چشم (نیستاگموس) ، لوچی، کره چشم کوچک (میکروفتالموس) ، قرنیه بزرگتر (گلوکوم مادرزادی)

  ● مورد تأیید شده بالینی CRS:

  یک مورد تأیید شده بالینی، فردی است که توسط پزشک دوره دیده به ترتیب ذیل با ۲ عارضه از گروه الف و یا یک عارضه از گروه الف و یک عارضه از گروه ب گزارش شود.

  گروه الف) کاتاراکت، گلوکوم و یا کاتاراکت همراه با گلوکوم، بیماری قلبی مادرزادی، نقص شنوایی، رتینوپاتی، پیگمانته

  گروه ب) پورپورا، اسپلنومگالی، میکروسفالی، عقب ماندگی ذهنی، مننگوانسفالیت، بیماری استخوانی رادیولوسنت، زردی در ۲۴ ساعت اول تولد.

  ● مورد تأیید شده آزمایشگاهی CRS:

  نوزادی که علائم بالینی CRS را دارد و Igm اختصاصی سرخجه در خون او شناسایی شده است.

  ● مورد تأیید شده آزمایشگاهی سرخجه:

  مورد مشکوکی که تست خون مثبت از نظر Igm اختصاصی سرخجه را دارا می‌باشد.  منبع :" دستورالعمل مراقبت از سرخجه و سندروم سرخجه مادرزادی " از انتشارات وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  بنابر نتايج پژوهشي:

  ابتلاي مادران باردار به سرخجه خطر ناشنوايي كودكان را تا 13 برابر افزايش مي‌دهد


  نتايج يك تحقيق نشان داد: سابقه‌ي ابتلاي مادر به بيماري‌هاي بثوري همانند سرخجه در دوران بارداري، خطر ناشنوايي در كودكان را تا حدود ‌١٣ برابر افزايش مي‌دهد.  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر ژيلا صديقي استاديار پژوهش، پژوهشكده‌ي علوم بهداشتي جهاددانشگاهي به همراه جمعي از پژوهشگران به بررسي عوامل موثر در ناشنوايي حسي - عصبي كودكان پرداخته است.  در اين تحقيق آمده است: قدرت تكلم، ارتباط نزديكي با قدرت شنوايي دارد، بنابراين براي بسياري از كودكان كه در آغاز زندگي، شنوايي خود را از دست داده‌اند، در واقع مشكل اساسي صرفا فقدان حس شنوايي نيست، بلكه عدم امكان در پيشرفت و دستيابي به يك سيستم ارتباطي مناسب است.  شيوع ناشنوايي حسي - عصبي دو طرفه، متوسط تا شديد و دايمي در نوزادان ‌٥/٠ تا ‌١ در هزار تولد زنده است و از آنجايي كه شروع كاهش شنوايي به دلايل مختلف در هر سني محتمل است، شيوع در كودكان زير شش سال به ‌٥/١ تا ‌٢ در هزار مي‌رسد.  عوامل ژنتيكي علت ‌٥٠ درصد از ناشنوايي شديد دوران كودكي است، شيوع ناشنوايي در كودكاني كه از مننژيت زنده مي‌مانند، ‌٤/٢ تا ‌٢٩ درصد گزارش شده است.  همچنين، ناشنوايي حسي - عصبي يكي از عوارض شايع در سرخجه‌ي مادرزادي است و طبق يك بررسي به عنوان شايع‌ترين عارضه با شروع ديررس محسوب مي‌شود.  كمبود شنوايي،‌ طيف گسترده‌اي را از كم شنوايي خفيف تا عميق تشكيل مي‌دهد، در صورتي كه كمبود شنوايي فرد در فركانس‌هاي گفتاري و در هر گوش باشد، بيمار از كم شنوايي شكايت خواهد كرد و زندگي اجتماعي او تحت تاثير قرار خواهد گرفت. در بالغين كم شنوايي بالاتر از ‌٢٥ دسي‌بل ايجاد معلوليت مي‌كند، اما در كودكان به علت نياز حياتي به تحريكات شنيداري اين آستانه به ‌١٥ دسي‌بل كاهش يافته است.  در ناشنوايي ارثي عمدتا به دنبال اختلال نمو حلزون شنوايي به علت نقص ژنتيكي است و ممكن است كه از زمان تولد بروز كرده و يا شروع تاخيري داشته و بعدها در طي زندگي ظاهر شود.  در اين تحقيق كودكان مبتلا به ناشنوايي حسي ـ عصبي كه كمتر از ‌٦ سال سن داشته و ناشنوايي اين كودكان توسط مشاهده اوديوگرام موجود در پرونده‌ي پزشكي آنها مورد تاييد قرار گرفته بررسي شده‌اند، كودكان  مراجعه كننده به اين مراكز، به آموزش‌هاي خاص ناشنوايان نيازمند بوده و درجه ناشنوايي آنها عمدتا درصد متوسط به بالا بود، كودكان ناشنواي كمتر از يك سال در اين مراكز حضور نداشتند.  بر اساس نتايج اين پژوهش سابقه‌ي مصرف داروهاي اتوتوكسيك در كودكان، خطر ناشنوايي را تا حدود ‌٤ برابر افزايش داده است، وجود سابقه‌ي فاميلي ناشنوايي، خطر ناشنوايي در كودكان را حدود ‌١١ برابر افزايش داده است و عوامل ارثي از شايع‌ترين علل ناشنوايي مادرزادي بوده و برخي از فرم‌هاي ارثي ناشنوايي شروع تاخيري دارند، سابقه‌ي ابتلاي مادر به بيماري بثوري همچون سرخجه خطر ناشنوايي را تا حدود ‌١٣ برابر افزايش داده است، زردي نوزادي منجر به تعويض خون، ميزان خطر ابتلاي به ناشنوايي را حدود ‌٣ برابر بيشتر كرده و بالاخره بيماري مننژيت در تجزيه و تحليل ابتدايي پس از تطبيق براي متغير سن كودك و تحصيلات ما در حدود ‌١٣ برابر خطر ناشنوايي را در كودكان افزايش داده است

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  متخصص عفوني: ابتلاي مادران به سرخجه در دوران بارداري، منجر به كوري و كري نوزادان مي‌شود


  كوري،‌ كري، عقب‌ماندگي ذهني و ضايعات قلبي از عوارض جنيني سرخجه‌ي دوران بارداري است.  دكتر عبدالرضا سودبخش متخصص عفوني و استاديار دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: سرخجه در موارد نادري بدون علامت تظاهر مي‌كند، لذا در صورت تماس زن باردار با فرد مبتلا بايد تيتر آنتي‌بادي آزمتيش شود و در صورت عدم وجود آنتي‌بادي اين تست دو هفته بعد تكرار شود، با وجود افزايش تيترآنتي‌بادي شايد نياز به اقدامات خاصي همچون سقط جنين باشد.  وي بيشترين خطر ابتلا به عوارض اين بيماري را تا ماه چهارم ذكر كرد و تاكيد كرد: با افزايش سن بارداري، عوارض اين بيماري كمتر مي‌شود.  دكتر سودبخش خاطرنشان كرد: براي پيشگيري از عوارض سرخجه در دوران بارداري بايد پس از آزمايش آنتي‌بادي قبل از ازدواج، واكسيناسيون مناسب صورت گيرد. سرخجه بيماري ويروسي است كه به دنبال يك دوره‌ي كمون  1 تا 3 هفته بروز مي‌كند، كه از راه مجاري تنفسي، سرفه و عطسه قابل انتقال است. اين بيماري با تب و علايم سرماخوردگي آغاز و با ضايعات پوستي ماكول و پاپول قرمزي چشم ادامه مي‌يابد، در موارد شديد اين بيماري، آدنوپاتي و يا تورم غدد لنفاوي در پشت گردن نيز ديده مي‌شود.  به گفته‌ي اين متخصص، به دليل ويروسي بودن اين بيماري درمان، سمپتوماتيك و علامتي است و با مصرف مسكن و ضد احتقان قابل درمان مي‌باشد.  استاديار دانشگاه علوم پزشكي تهران از سرخجه به نام سرخك سه روزه ياد كرد و اضافه كرد: علايم بيماري سرخك، مشابه سرخجه ولي شديدتر از آن مي‌باشد .  دكتر سودبخش در پايان ياد‌آور شد: احتمال بروز بيماري‌هاي ويروسي از راه تنفس بيشتر در فصول سرد اتفاق مي‌افتد.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت