جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 7 از 7 مجموع

موضوع: سلامت لثه در بارداری

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سلامت لثه در بارداری

  تغييرات لثه و دندان ها در دوران بارداري

  طي دوران بارداري احتمال عفونت و التهاب لثه هاي شما افزايش مي يابد. اغلب خانم هاي باردار مقداري خونريزي در لثه هايشان دارند به خصوص در زمان مسواک زدن يا نخ دندان کشيدن. به التهاب لثه «ژنژيويت» مي گوييم و از لثه هاي عفوني تحت عنوان « بيماري پريودنتال» نام مي بريم. افزايش ترشح بزاق هم در دوران بارداري امکان پذير است.

  تغييرات لثه و دندان ها طي دوران بارداري به دو علت است:


  1- تغييرات هورموني

  2- افزايش جريان خون بدن که مي تواند باعث نورم، حساسيت و آزار لثه هاي شما شود.


  اقداماتي که مي توان انجام داد:


  - از سلامت لثه و دندان هايتان طي دوران بارداري اطمينان حاصل کنيد. اگر ژنژيويت ناشناخته باقي بماند به سمت بيماري هاي جدي تر لثه پيش مي رود.

  - حد اقل دو بار در روز مسواک بزنيد ( اگر ممکن است بعد از هر وعده ي غذايي به مدت حد اقل 5 دقيقه).

  - آهسته و با ملايمت عمل کنيد. از مسواک نرم استفاده کنيد و با ملايمت مسواک بزنيد. اگر خيلي حساس هستيد از خميردندان هايي استفاده کتيد که براي لثه هاي حساس ساخته شده است. اگر لثه هايتان بعد از مسواک زدن آزار مي بينند براي کاهش درد از يخ استفاده کنيد.


  - نخ دندان را فراموش نکنيد. اگر مي توانيد بعد از هر وعده ي غذايي نخ دندان بکشيد.


  - کم کردن مصرف شيرينيجات.آب نبات، شيريني، کيک، نوشيدني هاي شيرين و ساير شيرينيجات شيرين موجب بيماري هاي لثه و پوسيدگي دندان مي شوند.

  - مراقبت هاي منظم دندانپزشکي. براي اطمينان از سلامت دهان و دندان در دوران بارداري بيش از زمان عيربارداري به دندانپزشکتان مراجعه کنيد.

  زمان مراجعه به دندانپزشک:


  کارهاي دندانپزشکي را به بعد از فارغ شدن موکول نکنيد. دندان هاي پوسيده موجب عفونت مي شوند که ممکن است به جنين شما آسيب برساند. هميشه دندانپزشکتان را در جريان بارداري و مدت زماني بارداريتان قرار دهيد.

  ملاقات دندانپزشکي را بلافاصله ترتيب دهيد اگر:  - لثه هاي شما خونريزي زيادي دارند.
  - لثه هاي شما دردناکند.
  - دندان از دست داده ايد.
  - برآمدگي يا رشد غيرطبيعي در دهانتان داريد.

  دکتر باقری


  سلامت لثه خانم ها
  سلامت لثه خانم ها
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض وضعيت لثه بعد از زايمان سفيد مي‌شود

  يادداشت اين هفته ما اختصاص به خانم‌هايي دارد كه بعد از اين همه اطلاع‌رساني در مورد وضعيت دهان و دندان در بارداري، باز هم با نگراني مي‌پرسند آيا بعد از زايمان نيازمند درمان مشكلات لثه، به علت بارداري هستيم؟ در هفته‌هاي قبل گفتيم، در دوران بارداري مقدار هورمون‌هاي جنسي زنانه كه استروژن و پروژسترون نام دارند، در بدن زن باردار به‌طور مرتب افزايش مي‎يابد و در سه ماهه آخر بارداري مقدار توليد اين هورمون‌ها به بيشترين حد مي‎رسد. اين هورمون‌ها روي لثه‎ها اثر مي‎كنند و تغييراتي را كه بيشتر ناشي از پروژسترون است ايجاد مي‎نمايند. معمولاً افزايش شدت التهاب لثه در دوره بارداري، در ماه دوم يا سوم شروع مي‎شود و تا ماه هشتم افزايش مي‎يابد و بعد در ماه نهم مقداري كمتر مي‎شود...


  البته اگر در دوران بارداري به دليل وجود حالت تهوع، زن باردار از مسواك و نخ دندان كمتر از دوران قبل از بارداري خود استفاده كرده باشد ميزان جرم و ديگر رسوبات ميكروبي در دهانش بيشتر از مقدار قبل از بارداري خواهد بود.


  بايد توجه داشت كه در دهاني كه مرتب با مسواك و نخ دندان تميز نمي‎شده و در نتيجه جرم و رسوبات ميكروبي ديگر در آن تشكيل شده بوده، قبل از بارداري نيز التهاب لثه وجود داشته است اما مقدار و شدت آن كمتر بوده و در نتيجه احتمالاً به آن توجه لازم نمي‎شده است ولي پس از باردار شدن، التهاب لثه شدت بيشتري پيدا كرده، زن باردار ناچار به آن توجه مي‏نمايد و لذا ممكن است به اشتباه فكر كند اين تغييرات به علت بارداري ايجاد شده است.


  در دوره بارداري تركيب رسوبات ميكروبي دهان تغييراتي مي‎كند. مجموعه اين تغييرات باعث مي‎شود كه پاسخ لثه‎ها به حضور ميكروب‌ها شديدتر از حالت قبل از بارداري شود لذا براي پيشگيري لازم است كه در اين دوران تميز كردن دهان دقيق‎تر و شديدتر از دوران قبل از بارداري صورت گيرد.


  در واقع التهاب لثه در دوران بارداري مانند حالت عادي به علت رسوبات ميكروبي موجود در دهان ايجاد مي‎شود و نه به علت حاملگي. لازم است در پاسخ به نگراني شما عزيزان يادآور شوم تا دو ماه بعد از زايمان تناسب بين ميزان رسوبات ميكروبي موجود در دهان و شدت التهاب لثه به وضعيت قبل از بارداري برمي‎گردد.


  در هر حال بعد از زايمان تا وقتي كه رسوبات ميكروبي (جرم و پلاك ميكروبي) در دهان وجود داشته باشد، لثه خودبه‌خود به وضع سلامت برگشت نمي‎كند و لازم است كه عمل جرم‌گيري و تميز كردن كامل دهان انجام گيرد.

  به نقل از هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض التهاب لثه حاملگي

  تميز نكردن پلاك دندانها سبب تحريك و قرمزي و حساس شدن لثه مي‌شود كه در هنگام مسواك زدن به آساني باعث خونريزي از لثه‌ها مي‌گردد. اين التهاب لثه را Gingivitis مي‌نامند كه مي‌تواند به آسيب جدي تبديل گردد و در نتيجه استخوا‌‌نهائي را كه با لثه در تماس هستند دچار آسيب گرداند.

  در نيمة دوم حاملگي كه استروژن بدن افزايش مي‌يابد موجب افزايش حجم خون شده كه در لثه‌ها تورم ايجاد مي‌نمايد حال اگر دندانها داراي پلاك باشند به دليل همين پلاكها لثه تحريك شده و ورم لثه حاملگي را به وجود مي‌آورد. لذا اگر به طور منظم از مسواك و نخ دندان در دوران بارداري استفاده نمائيد دچار اين بيماري نمي‌شويد.

  ويزيت منظم دندانپزشك در دوران بارداري ما را از سلامت دندانها و لثه مطمئن مي‌سازد اين ديدارهاي منظم با دندانپزشك باعث مي‌شود بهترين شيوة درماني و در بهترين زمان و با هزينة كمتري صورت گيرد.
  بهترين زمان براي درمانهاي دندانپزشكي در دوران بارداري بين چهارمين تا ششمين ماه حاملگي مي‌باشد نبايد از نظر پنهان بماند كه درمانهاي اورژانس در هر دوراني از حاملگي ميسر مي‌باشد.

  بعضي از داروها و مواد بي‌هوشي را مي‌توان در بارداري به كار برد بنابراين اگر از داروهاي ويژه‌اي استفاده مي‌نمايد هم پزشك و هم دندانپزشك خود را آگاه نمائيد. تا از اين نظر در امان بوده و از بهترين داروهاي ممكن استفاده نمائيد.

  منبع: McKinley Health Center
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  التهاب لثه در دوران بارداري از چه زماني شروع مي‎شود و آيا پس از زايمان خود به خود بهبود پيدا مي‎كند يا نياز به درمان دارد؟» در پاسخ بايد بگويم اين عارضه لزوما در تمام زنان باردار ايجاد نمي‎شود...


  گزارش‌هاي مختلف شيوع التهاب لثه بارداري را در 50 تا 100درصد زنان باردار اعلام نموده‎اند اما بايد گفت اين عارضه با رعايت كامل بهداشت دهان قابل پيشگيري است. معمولا افزايش شدت التهاب لثه در دوره بارداري، در ماه دوم يا سوم شروع مي‎شود و تا ماه هشتم افزايش مي‎يابد و بعد در ماه نهم كمتر شده و تا دو ماه بعد از زايمان تناسب بين ميزان رسوبات ميكروبي موجود در دهان و شدت التهاب لثه به وضعيت قبل از بارداري بر مي‎گردد. البته اگر در دوران بارداري به دليل وجود حالت تهوع، زن باردار از مسواك و نخ دندان كمتر استفاده كرده باشد ميزان جرم و ديگر رسوبات ميكروبي دندان‌ها بيشتر از مقدار قبل از بارداري خواهد بود و در نتيجه شدت التهاب لثه كه اكنون (دو ماه بعد از زايمان) متناسب با مقدار رسوبات است، بيشتر از دوره قبل از بارداري خواهد بود. در هر حال بعد از زايمان تا وقتي كه رسوبات ميكروبي در دهان وجود داشته باشد، لثه خودبه‌خود به وضع سلامت برنمي‌گردد و بايد عمل جرم‌گيري و تميز كردن كامل دهان انجام گيرد. بايد بدانيد كه بارداري باعث التهاب لثه نمي‎شود و علت التهاب لثه در دوره بارداري نيز مانند تمام شرايط عادي، وجود رسوبات ميكروبي مي‎باشد. علايم التهاب لثه در دوران بارداري نيز مانند هر زمان ديگري شامل قرمزي، تورم و بزرگ شدن لثه (افزايش حجم لثه) است. همچنين لثه با تحريكات بسيار مختصر مانند گاز زدن ميوه‎ها، جويدن غذا يا مسواك زدن خون‌ريزي مي‎كند. اگر بيماري لثه و از بين رفتن استخوان اطراف دندان‌ها از قبل هم وجود داشته باشد علايم ذكر شده همراه با لقي دندان‌ها و ايجاد فاصله بين آنها، ممكن است در دوران بارداري شديدتر شود. توجه داشته باشيد كه در دهاني كه مرتب با مسواك و نخ دندان تميز نمي‎شده و در نتيجه جرم و رسوبات ميكروبي ديگر در آن تشكيل شده بوده، قبل از بارداري نيز التهاب لثه وجود داشته است اما مقدار و شدت آن كمتر بوده و در نتيجه احتمالاً به آن توجه لازم نمي‎شده است ولي پس از باردار شدن، التهاب لثه شدت بيشتري پيدا كرده، زن باردار ناچار به آن توجه مي‏نمايد و لذا ممكن است به اشتباه فكر كند اين تغييرات به علت بارداري ايجاد شده است. التهاب لثه در دوره بارداري نيز مانند هر زمان ديگر به علت رسوبات ميكروبي به وجود مي‎آيد، پس اگر قبل از بارداري بهداشت دهان رعايت شود، يعني در صورت نياز به جرم‌گيري و درمان لثه، اين درمان‌ها انجام شود و يا مسواك و نخ دندان، به طور مرتب و روزانه استفاده شود نبايد نگران اين مشكل بود.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كارشناس مسؤول اداره دهان و دندان وزارت بهداشت از شيوع 70 درصدي ژنژيويت بارداري در كشور خبر داد


  نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد كه شيوع ژنژيويت بارداري (بيماري لثه) 38 تا 100 درصد در كشور (70 درصد) گزارش شده كه شيوع اين بيماري در اين دوران افزايش مي‌يابد.دكتر سارا صمدي كارشناس مسؤول اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران افزود: بارداري به خودي خود باعث ايجاد ژنژيويت نمي‌شود، اما اين پديده توسط عوامل محرك موضعي مي‌تواند در افراد ديگر هم بروز كند.وي ادامه داد: بارداري واكنش نسوج را نسبت به عوامل محرك موضعي به علت تغييرات هورموني اين دوران تشديد مي‌كند.صمدي با اشاره به اين كه در صورتي كه عوامل محرك موضعي در ناحيه لثه وجود نداشته باشد هيچگونه تغييرات قابل توجهي در لثه شخص باردار ايجاد نمي‌شود، افزود: در سه ماهه دوم و سوم بارداري شدت ژنژيويت افزايش مي‌يابد.دكتر صمدي افزايش حجم لثه، تغيير رنگ و تمايل به خونريزي بدون درد را از علايم ژنژيويت دوران بارداري دانست و خاطرنشان كرد: در ماه هشتم بارداري ژنژيويت به حداكثر شدت رسيده و در طول ماه نهم روبه كاهش مي‌رود.به گفته وي، شدت ژنژيويت و ميزان پلاك دنداني در نزديك دوران وضع حمل رابطه مستقيمي در مقايسه با طول مدت دوران بارداري نشان مي‌دهد.اين كارشناس مسؤول اداره دهان و دندان وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: افزايش ترشحات لثه و لقي دندانها نيز در اين دوران گزارش شده كه با كاهش تغييرات التهابي ميزان لقي دندانها و ترشحات لثه كاهش مي‌يابد.

  درمان بيماري‌هاي لثه در مادران باردار، خطر تولد نوزادان كم وزن را كاهش مي‌دهد


  محققان دانشگاه سانتياگو در شيلي اعلام كردند : درمان بيماري‌هاي لثه در زنان باردار قبل از هفته‌ي بيست و هشتم حاملگي مي‌تواند خطر تولد كودكان كم وزن و زايمان زود هنگام را تا يك پنجم كاهش دهد.به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، از سايت خبري دانشگاه هاروارد، دكتر نستورلوپز استاد دندانپزشكي دانشگاه سانتياگو در شيلي ضمن اعلام نتايج اين تحقيق يكي از علل تولد كودكان كم وزن و تولدهاي زودهنگام را شناور شدن باكتري‌هاي موجود در لثه در جريان خون دانست.مطالعه‌ي اين محققان نشان مي‌دهد، زنان حامله در هفته‌هاي ابتدايي بارداري نيازمند مراقبت‌هاي دندانپزشكي هستند و معاينات دوره‌اي دهان و دندان در زنان باردار پس از هفته‌ي بيست و هشتم حاملگي تاثير بسيار كمي دارد.


  عفونت لثه در مادران باردار به ضايعه كم وزني در نوزادان منجر مي‌شود

  عضو هيات‌ علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد اظهار داشت: عفونت لثه در هنگام بارداري باعث مي‌شود، وزن نوزاد حين تولد كمتر از مقدار طبيعي باشد.

  دكتر احمد حائريان، عضو هيات‌ علمي دانشكده دندان‌پزشكي يزد در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» ايسنا منطقه يزد، افزود: براساس نتايج تحقيقاتي كه توسط دانشگاه علوم پزشكي يزد بر روي زنان باردار انجام شده، عدم رعايت بهداشت دهان و دندان و نيز عدم رعايت عادات بهداشتي لثه و دندان‌ها، منجر به عفونت لثه‌ها شده و نهايتاً نوزاداني با وزني كمتر از 5/2 كيلوگرم متولد ‌شده‌اند.

  وي تصريح كرد: به عبارت ديگر نوزادان متولد شده از مادراني كه داراي لثه‌اي سالم و فاقد عفونت در حين بارداري بودند، در مقايسه با نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به عفونت لثه، با وزن طبيعي‌تري متولد ‌شدند و بعداً نيز با مشكل مواجه نشدند.

  اين متخصص پريودنتولوژي در خصوص مراقبت از دهان و دندان در حين بارداري اظهار داشت: با توجه به اين كه در دوران بارداري، بدن دچار تغييرات هورموني مي‌شود، بعضاً به خاطر رعايت نكردن عادات بهداشتي توسط فرد در دوران قبل از بارداري، مشكلات دهان و دندان تظاهر بيشتري پيدا مي‌كنند، لذا زنان باردار مي‌توانند با رعايت مسائل بهداشتي دهان و دندان صاحب فرزنداني سالم و با وزن طبيعي باشند.

  وي خاطرنشان كرد: اين مشكل از ماه سوم بارداري شروع و تا ماه هشتم به حداكثر خود مي‌رسد و سپس در ماه‌ پاياني بارداري به طور خودبه‌خودي فروكش مي‌كند.

  دانشيار دانشگاه علوم پزشكي يزد توصيه كرد: زنان باردار بايستي قبل از اين دوران به دندانپزشك مراجعه كرده و در صورت لزوم به ترميم و جرم گيري سطوح دندان‌هايشان بپردازند، تا به نحوي از عوارض موضعي جلوگيري شود.

  وي اضافه كرد: برخي زنان باردار داراي مشكلات لثه‌يي هستند و لثه‌هايشان در هر وعده غذايي دچارخونريزي مي‌شود، كه اين افراد نيز مي‌توانند با مراجعه به متخصص تحت درمان قرار گيرند.

  دكتر حائريان درباره نكات تغذيه‌يي كه مادران باردار بايد در جهت بهداشت دهان و دندان به آن توجه كنند به ايسنا گفت: با توجه به توصيه رژيم غذايي مخصوص از طرف متخصيص زنان براي طول دوره‌ي بارداري، رژيم اضافه‌اي براي دندان‌ها و لثه لازم نيست.

  عضو هيات‌ علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان تاكيد كرد: مهمترين توصيه اصولي كه مي‌توان با رعايت آن از بروز چنين مشكلاتي كاست، استفاده از مسواك، خلال و نخ دندان و همچنين مسواك‌هاي بين دنداني به طور مرتب و بلافاصله بعد از هر وعده غذايي مي‌باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري‌هاي لثه باعث زايمان زودرس مي‌شود

  سلا‌متيران: در دوران حاملگي به دليل تغييرات هورموني،‌لثه‌ها براي ابتلاي التهاب‌ها و عفونت‌ها مستعدتر مي‌شوند.
  از عوارض بيماري‌هاي لثه، ‌زايمان‌هاي زودرس است كه باعث تولد نوزادان قبل از 73 هفتگي حاملگي مي‌شود. دندان‌پزشكان به زنان باردار توصيه مي‌كنند قبل از تصميم براي بارداري جهت معاينه كامل دندانپزشكي به دندانپزشك مراجعه كرده و همچنين در طول حاملگي 2 تا 3 بار جهت كنترل وضعيت لثه‌ها با دندان‌پزشك مشورت كنند.
  از طرفي رعايت بهداشت دهان و دندان و تغذيه مناسب در طول دوران بارداري به حفظ سلا‌مت لثه كمك خواهد كرد. مواد غذايي سرشار از ويتامين c دوستان خوبي براي لثه‌ها هستند

  ارتباط بيماري لثه و مسموميت بارداري

  سلامتيران: نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه ويل كلمبيا نشان دهنده ارتباط بين بيماري‌هاي لثه و مسموميت حاملگي در زنان حامله است.
  به گزارش خبرگزاري يونايتد پرس اين دانشمندان دريافتند، بيماري التهاب مزمن لثه‌ها در ميان زنان مبتلا به مسموميت حاملگي شايع تر و در حدود 64 درصد است. اين درحالي است كه اين بيماري تنها در 36 درصد زنان باردار سالم وجود دارد. نتايج اين تحقيق نشان داد، احتمال خرابي دندان مادران مبتلا به مسموميت حاملگي بيشتر است و وزن هنگام تولد نوزادان آنها نيز كمتر است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری‌های لثه، بارداری را به تاخیر می‌اندازند

  گروهی از پزشكان و متخصصان برجسته استرالیایی در كنفرانس باروری كه اخیرا در پایتخت سوئد برگزار شد، تاكید كردند زنانی كه قصد دارند باردار شوند باید دندانهای خود را مسواك بزنند و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند چرا كه بیماریهای لثه می‌توانند عامل بازدارنده‌ای برای بارداری باشند.

  به گزارش ایسنا، این متخصصان در نشست سالانه انجمن اروپایی تولید مثل انسانی و جنین شناسی خاطرنشان كردند كه بیماریهای لثه به اندازه چاقی در به تاخیرانداختن بارداری تاثیرگذار هستند. این یافته حاصل مطالعه روی 3 هزار و 416 زن باردار ساكن غرب استرالیا است كه اكثر آنها جوان بوده و پیشینه آسیایی داشتند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بررسی‌ها نشان داد زنانی كه دچار بیماری لثه هستند از زمانی كه اقدام به بارداری می‌كنند حداقل هفت ماه طول می‌كشد تا بتوانند باردار شوند در حالی كه در زنانی كه لثه‌های سالم دارند این مدت به 5 ماه تقلیل می‌یابد. در این مطالعه عوامل دیگری مثل سیگاركشیدن و وزن نیز در نظر گرفته شده‌اند.

  پروفسور روگرهارت استاد طب باروری در دانشگاه استرالیایی غربی در این باره گفت: در این مطالعه برای اولین بار رابطه بین بیماری لثه با باردار شدن مشخص شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت