جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سرطان پستان و بارداری

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سرطان پستان و بارداری

  نويسنده : عاطفه محمودی

  بر اساس توصيه پزشكان حداقل تا 2 سال پس از پايان درمان سرطان پستان، حاملگي ممنوع است

  با توجه به اينكه بسياري از بيماران مبتلا به سرطان پستان در سنين باروري هستند، يك سؤال مهم براي بيماران مطرح مي شود: « آيا من مي توانم پس از درمان سرطان پستان، حامله بشوم؟»
  در اوايل سال 1970 ميلادي، مطالبي در مورد اين موضوع مطرح شد، حاكي از اينكه خانم هايي كه 2 سال يا بيشتر بدون شواهد و عوارض از بيماري زندگي كرده اند، مي توانند بدون عوارض جانبي باردار شوند. با اين وجود راجع به اين موضوع كاملاً با احتياط و بر اساس شرايط هر بيمار بايد تصميم گيري شود. به عنوان يك قانون كلي، سرطان هاي پستان كه در زمان غيرحاملگي تشخيص داده شده اند، بايد به طور مناسبي درمان شوند و قبل از اقدام به حاملگي، به طور صحيح پيگيري شوند.به علت اينكه اغلب موارد عود طي 2 سال اول پس از اتمام درمان اتفاق مي افتند، توصيه مي شود كه حاملگي تا 3-2 سال پس از اتمام درمان به تعويق بيفتد.

  در صورتي كه شواهدي از عود بيماري وجود نداشته باشد، خانم هايي كه به دنبال سرطان پستان حامله مي شوند بايد مانند هر خانم حامله ديگري پيگيري شوند.جراحي و شيردهي:برشهاي جراحي در پستان معمولاً در آينده مانعي براي شيردهي با پستان مي باشند. اين مسئله در مورد نمونه برداري هاي پستان نيز صادق است، به طوري كه پس از نمونه برداري از ضايعات مركزي پستان، اگر خانمي حامله شده و شيردهي داشته باشد، ممكن است پستان متورم و عفوني شود.
  بنابراين خانم ها بهتر است قبل از شير دادن به نوزاد، از عوارض ناشي از جراحي يا پرتودرماني براي دوران شيردهي مطلع باشند.در مادران شيرده بعد از هرگونه جراحي پستان اعم از نمونه برداري يا جراحي هاي بزرگتر، شيردهي از پستان جراحي شده بايد متوقف شود.
  در غير اينصورت احتمال تشكيل مجراي ارتباطي از مجاري شيري به پوست منطقه جراحي شده (فيستول شيري) وجوددارد.
  در اين مدت كودك مي تواند از پستان مقابل تغذيه شود و شيردهي تا ترميم زخم بايد به تعويق بيفتد.
  نكته مهم اين است كه در حال حاضر هيچ مدركي دال بر اينكه شيردهي بعد از درمان سرطان پستان، براي نوزاد خطري داشته باشد، وجود ندارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سرطان پستان در بارداري

  جام جم آنلاين: سرطان پستان از شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان است و هرچند بيشتر در سنين بالا به وجود مي‌آيد، اما برخي مواقع در زنان باردار هم ديده مي‌شود.

  اين مسأله بخصوص در زناني كه ژن تغيير‌يافته خاصي را داشته باشند، بيشتر ديده مي‌شود. اين ژن در آزمايشگاه قابل بررسي است و با انجام آزمايش مربوط مي‌توان زناني را كه به صورت ژنتيكي به احتمال بيشتري دچار سرطان پستان مي‌شوند، شناسايي كرد.

  از آنجا كه در سال‌هاي اخير زنان بيشتر در سنين بالاتري باردار مي‌شوند، بيشتر با سرطان پستان در بارداري روبه‌رو هستيم.

  در اين افراد هم مثل غير‌حامله‌ها با ملاحظه توده‌اي در پستان، با معاينه و بررسي راديولوژيك و نمونه‌برداري از توده به تشخيص مي‌رسيم.

  وقتي در يك خانم حامله به توده مشكوكي در پستان برمي‌خوريم، نبايد به دليل حاملگي بررسي‌ها را به تاخير اندازيم، بلكه بدون ترس از تاثير اشعه ايكس بر جنين اقدام به ماموگرافي (عكس راديولوژي از پستان‌ها) مي‌كنيم. بايد بدانيم كه اشعه ايكس ماموگرافي در صورتي كه با محافظ مناسب انجام شود، عارضه‌اي براي جنين ندارد.

  از طرفي تشخيص هر چه سريع‌تر بيماري اهميت فوق‌العاده‌اي دارد، زيرا هر چه بيماري در مرحله پايين‌تري باشد و به ديگر اعضاي بدن انتشار نيافته باشد، احتمال درمان موفقيت‌آميز بيماري بيشتر است.

  از ديگر بررسي‌هاي راديولوژيك مي‌توان به سي‌تي اسكن و ام‌آر‌آي نيز اشاره كرد كه گاهي از اين روش‌هاي تشخيصي هم استفاده مي‌كنيم.

  حتي در مواردي كه بررسي راديولوژيك چيزي را نشان نمي‌دهد، ولي احتمال زيادي براي ابتلا به اين بيماري وجود دارد، بايد نمونه‌برداري از توده مشكوك پستاني انجام شود.

  متاسفانه به دليل تغييرات پستان‌ها در بارداري، معمولا بيماري در مراحل پيشرفته‌تر در بارداري كشف مي‌شود، اما به هر حال تمامي مراحل درمان براي مادر باردار اجرا مي‌شود كه در مرحله اول جراحي و به دنبال آن شيمي‌درماني است.

  شيمي‌درماني اگر در سه ماهه دوم و سوم انجام شود عارضه جدي براي جنين ندارد، اما راديوتراپي به دليل دوز بالاي اشعه و خطراتي كه براي جنين دارد، تا بعد از زايمان انجام نمي‌شود.

  احتمال انتشار بيماري به جفت وجود دارد، اما سلول‌هاي سرطاني وارد بدن جنين نمي‌شود. از نكات جالب اين است كه پس از درمان سرطان پستان و قطع داروها، امكان باروري و شيردهي حتي از پستان مبتلا وجود دارد، اما از آنجا كه دو تا سه سال پس از درمان بيشترين امكان عود سرطان پستان وجود دارد، بنابراين بهتر است بارداري به تاخير انداخته ​شود.

  نكته ديگر اين‌كه حاملگي باعث پيشرفت بيشتر بيماري و شديدتر شدن آن نمي‌شود، همين‌طور احتمال عود را بيشتر نمي‌كند.

  حتي در زناني كه حداقل يك بار حاملگي در سن زير سي سالگي داشته باشند، احتمال بيماري سرطان پستان كمتر مي‌شود و در بارداري‌هاي بيشتر اين احتمال كم و كمتر مي‌شود.

  دكتر ثريا عالمي - جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت