جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: تأثير ديابت بر بارداري و زايمان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض تأثير ديابت بر بارداري و زايمان

  نگاه متخصص زنان/ دکتر شيرين نيرومنش/استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
  تأثير ديابت بر بارداري و زايمان

  زنان مبتلا به ديابت از گذشته تاکنون با بارداري مشکل داشته‌اند، ولي امروزه با کنترل مناسب قندخون، يک خانم ديابتي مي‌تواند بارداري سالمي را تجربه کند...

  اگر زماني که باردار مي‌شويد ديابت?تان تحت کنترل نباشد، خطر اختلالات مادرزادي براي کودک تا 5 برابر افزايش مي‌يابد. بايد قبل از تلاش براي بارداري، مطمئن شويد سطح قندخونتان در محدوده قابل‌قبول و نرمال و بدون نوسان است. کنترل قندخون، تنظيم فشارخون مناسب، رسيدن به وزن ايده‌آل و رسيدگي به همه مشکلاتي که امکان دارد در پي ديابت براي شما به وجود آمده باشد، بايد قبل از تلاش براي بارداري انجام گيرد در غير اين صورت ترکيب ديابت کنترل نشده و بارداري، مي‌تواند خطرهاي جدي براي شما و کودکتان داشته باشد. از سقط خودبه‌خود و نقايص مادرزادي گرفته تا مرده‌زايي و...

  پرسش مهم ديگر، در مورد نحوه زايمان‌ اين خانم‌هاست. مادران مبتلا به ديابت مي‌توانند زايمان طبيعي داشته باشند و اتفاقا توصيه مي‌شود طبيعي زايمان کنند. فقط در برخي موارد به صلاحديد متخصص زنان يا به دليل درشتي جنين، در هفته 38 بارداري سزارين انجام مي‌شود.

  مادر مبتلا به ديابت بايد در منزل دستگاه گلوکومتر داشته باشد و قندخونش را مرتب بررسي کند. قندخون يک خانم باردار بايد پايين‌تر از ديگر افراد ديابتي باشد (قندخون ناشتا زير 90 و قندخون بعد از غذا زير 120) و بايد آزمايش هموگلوبين a1c هم ماهانه در طول بارداري انجام شود و در هر 3 ماهه بارداري معاينه‌هاي دوره‌اي چشم، کارکرد کليوي از نظر عملکرد و دفع پروتئين و عفونت‌هاي ادراري داشته باشند.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  الهه رضاييان/رابطه ديابت و بارداري در گفت و گو با دکتر محسن خوش‌نيت فوق تخصص بيماري هاي غدد
  قند، اوقات بارداري را تلخ مي کند؟

  در سالن انتظار مطب کنارم نشسته بود. در اتاق خانم دکتر باز شد و يک خانم باردار بيرون آمد و رفت. برگشتم و ديدم به نقطه‌اي روي سقف خيره شده تا اشک از چشمش سرازير نشود...

  ناخودآگاه دستش را گرفتم و با لبخند گفتم: «اميدوارم دفعه ديگه شما را با يک شکم قلمبه ببينم!» دستم را فشرد و گفت: «نمي‌توانم؛ آخه ديابت دارم!» بلند شد و رفت کمي آب بخورد. دلش نمي‌خواست بغضش بترکد. نمي‌توانستم منظره اشکي که به تمناي مادرشدن آماده فرو ريختن بود، فراموش کنم بنابراين در اولين فرصت با دکتر خوش‌نيت، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران، تماس گرفتم تا از بارداري خانم‌هاي ديابتي بپرسم. گفت‌وگوي ما را بخوانيد.


  سلامت: بعضي از خانم‌هاي مبتلا به ديابت يا همسران آنها با افسوس مي‌گويند نمي‌توانند بچه‌دار شوند، آيا واقعا اين‌طور است؟

  علت اين باور، نداشتن آگاهي است. آنها مي‌توانند بچه‌دار شوند اما حتما بايد با برنامه‌ريزي باشد. بسياري از خانم‌هاي مبتلا به ديابت، تصور مي‌کنند وقتي قصد باردار شدن داشتند، مي‌توانند مانند ديگر خانم‌ها، مصرف قرص‌‌هايشان يا هر روش جلوگيري را قطع کنند و به‌راحتي باردار شوند در صورتي که بايد روش جلوگيري‌شان را تا بعد از مراجعه به متخصص غدد و گرفتن مجوز لازم براي باردار شدن ادامه دهند.

  سلامت: متخصص غدد چه مجوزي را بايد صادر کند؟

  متخصص غدد برنامه درماني همه خانم‌ها را (حتي آنهايي که براي کنترل قند قرص مي‌خورند) روي تزريق انسولين تنظيم مي‌کند .چون براي کنترل قند در دوران بارداري نياز به انسولين است.

  سلامت: حالا تصور کنيد خانمي باردار شود، در حالي که دارد قرص مصرف مي‌کند. چه اتفاقي مي‌افتد؟

  کساني که قرص مصرف مي‌کنند بايد سريع تغيير روش دهند و انسولين تزريق کنند اما در اين مدت زمان تبديل، چند هفته‌اي طول مي‌کشد تا قندخون کنترل و دوز انسولين تنظيم شود و اين نوسان‌هاي قندخون مي‌تواند به ضرر جنيني باشد که در اوايل رشدش است و سلول‌هاي او مدام در حال تقسيم‌شدن و گذراندن دوره‌هاي بحراني خود است. در دوره تشکيل ارگان‌هاي حياتي بدن جنين (سه ماهه اول) نبايد نوسان‌هاي قندخون مادر را ناديده گرفت چرا که باعث مشکلات جدي مي‌شود. پس منطقي است خانمي که قصد بارداري دارد و مبتلا به ديابت است قبل از اقدام به بارداري با متخصص غدد خود مشورت کند تا دوز مناسب انسولين براي او تشخيص داده شود و به‌تدريج تا يک ماه اوضاع تحت کنترل درآيد.

  زماني که دوز مناسب به دست آمد و قند به خوبي کنترل شد، آزمايش هموگلوبين اي?وان?سي (HbA1C) را انجام مي‌دهيم. اين آزمايش معدل قندخون را نشان مي‌دهد. اگر اين عدد در محدوده قابل‌قبول بود (يعني در حد زير 7 درصد، حتي ما توصيه مي‌کنيم زير 5/6 درصد باشد) در اين حالت ما در آن ماه به خانم‌ها توصيه مي‌کنيم جلوگيري نکنند و براي باردارشدن اقدام کنند. اگر آن ماه بارداري رخ ندهد، ماه بعد باز هم بايد آزمايش تکرار شود. چون ممکن است به دلايل مختلف از جمله عدم رعايت رژيم غذايي، کاهش فعاليت ورزشي يا تحمل استرس، خانم دچار نوسان قندخون شود. تحقيقات نشان مي‌دهد حتي در زمان لقاح اگر قندخون در محدوده مناسب نباشد و کنترل نشود، امکان ناهنجاري‌هاي جنيني افزايش مي‌يابد. هرچه هموگلوبين A1C از حد نرمال بالاتر باشد، امکان بروز ناهنجاري‌هاي جنيني بيشتر خواهد شد به همين دليل تاکيد زيادي داريم که به هيچ‌وجه بارداري ناخواسته و بدون برنامه‌ريزي در يک خانم مبتلا به ديابت اتفاق نيفتد و از 3 ماه قبل بارداري به پزشک مراجعه کنند.

  سلامت: مگر نگفتيد يک ماه زمان براي تنظيم دوز انسولين کافي است؟

  بله اما خانمي که مبتلا به ديابت است قسمت‌هاي مختلف بدنش از نظر عوارض بيماري ديابت بايد بررسي شود مانند عوارض چشمي، عوارض کليوي يا عوارض قلبي- عروقي و عصبي.

  سلامت: يعني ممکن است به اين دلايل اين افراد اجازه بارداري نداشته باشند؟

  بله.اگر خانمي درگيري چشمي داشته باشد، امکان دارد حين بارداري عوارض چشمي به خصوص درگيري شبکيه تشديد شود. اگر قندخون‌ در دوران بارداري کنترل شده نباشد و ما مجبور شويم سريع قندخون را پايين بياوريم، درگيري چشمي و درد شبکيه تشديد مي‌شود. هر چه درجه درگيري شبکيه بيشتر باشد احتمال تشديد عوارض شبکيه در دوران بارداري هم بيشتر است. معمولا وقتي درگيري چشمي خانم مبتلا به ديابت شديد باشد، اجازه بارداري داده نمي‌شود. گاهي هم در اقدامات درماني ليزردرماني چشم نيز صورت مي‌گيرد و بعد اجازه بارداري مي‌دهيم. عوارض کليوي هم حتما بايد بررسي شود چرا که اگر خانمي از طريق کليه پروتئين دفع کند، امکان دارد طي بارداري اين دفع پروتئين تشديد شود. اگر کراتينين خون خانم افزايش پيدا کرده باشد، امکان دارد با باردارشدن آسيب دائمي و غيرقابل‌برگشتي روي کليه‌ها ايجاد شود. توصيه مي‌کنيم، خانم‌هايي که کراتينين بالاي 2 دارند يا به زبان ساده‌تر 50 درصد از عملکرد کليه‌هايشان را به دليل ديابت از دست داده‌اند، اصلا باردار نشوند و از نظر عفونت‌هاي ادراري هم حتما بررسي شوند.

  سلامت: بعضي‌ از خانم‌ها دچار درگيري عروق يا اعصاب هستند آنها چطور؟

  اگر دستگاه عصبي محيطي درگير شده باشد، مانعي براي بارداري وجود ندارد اما امکان دارد خانم به دليل درگيري اعصاب دستگاه گوارش دچار نوعي فلج دستگاه گوارش به‌‌خصوص در معده شود که به اين ترتيب روند تخليه غذا به کندي صورت مي‌گيرد و فرد مستعد نوسان‌هاي قندخون به‌خصوص افت قندخون است. در اين افراد هم اجازه بارداري نمي‌دهيم چون با باردارشدن و تشديد اين حالت، نوسان‌هاي قندخون غيرقابل کنترل مي‌شود و جان مادر و جنين به خطر مي‌افتد. اگر درگيري عروق قلب به‌طور جدي ايجاد شده باشد هم اجازه بارداري نمي‌دهيم زيرا به دستگاه قلبي‌-‌عروقي در دوران بارداري بار مضاعفي وارد مي‌شود که در اين حالت تنگي عروق قلب مي‌تواند مشکل‌ساز شود.

  سلامت: بعد از بارداري وضعيت انسوليني که تجويز مي‌کنيد چگونه خواهد بود؟

  بعد از بارداري ممکن است نياز به انسولين تغيير کند. در 3 ماهه اول، نياز به انسولين کاهش پيدا مي‌کند چون مادران معمولا بي‌اشتها مي‌شوند و به‌دليل تهوع و وياري که دارند، کمتر نيازمند انسولين مي‌شوند اما از 3 ماهه دوم تا آخر دوران بارداري، نياز به انسولين به صورت پيشرونده‌اي افزايش پيدا مي‌کند حتي گاهي تا چند برابر قبل از بارداري نياز دارند انسولين تزريق کنند.

  سلامت: شايد به نظرتان خنده‌دار برسد اما بعضي از مادرها نگران اين مصرف انسولين هستند و اين نگراني برايشان خوب نيست براي آنها چه توصيه‌اي داريد؟

  اين افراد بهتر است به خود بگويند اگر مبتلا به ديابت نبودند، اين ترشح هورمون و تنظيمش بدون آنکه متوجه باشند، رخ مي‌داد. انسولين از جفت رد نمي‌شود و هيچ عارضه‌اي براي جنين ندارد اما کوچک‌ترين نوسان قندخون مادر از جفت رد مي‌شود و به لوزالمعده در حال تشکيل جنين ضرر مي‌رساند. با نوسان قند، لوزالمعده جنين تحريک مي‌شود و انسولين بيشتري ترشح مي‌کند و در پي اين افزايش ترشح انسولين از لوزالمعده جنين، وزن او به‌طور غيرمعمولي زياد مي‌شود و جثه جنين درشت مي‌شود که مشکلات هنگام زايمان را تشديد مي‌کند به علاوه امکان افت قندخون بلافاصله پس از تولد براي اين نوزادان وجود دارد. علاوه بر اين، اختلالاتي در سيستم تنفسي چنين جنين‌هايي ديده مي‌شود؛ پس از تولد، خون آنها غلظت طبيعي ندارد. حتي امکان مرگ‌ومير در ماه‌هاي آخر بارداري براي اين جنين‌ها به دليل افزايش غيرعادي ترشح انسولين از لوزالمعده آنها وجود دارد. خانم ديابتي بايد مدام اطلاعات خود را در اين زمينه‌ها زياد کند تا به آرامش برسد. بايد بداند اگر قندخون مادر هنگام لقاح و در 3 ماهه اول تحت کنترل نباشد، احتمال سقط جنين وجود دارد و اگر قندخون مادر در ماه‌هاي آخر تحت کنترل نباشد، احتمال درشت‌شدن جنين و مرگ‌ومير او وجود دارد. اين افزايش قندخون، علاوه بر خطراتي که جنين را تهديد مي‌کند به مادر هم ضرر مي‌زند. افزايش فشارخون، افزايش ريسک مسموميت بارداري، عفونت‌هاي ادراري و زايمان زودرس از جمله اين خطرها براي مادر است. تحقيقات مي‌گويد، تغييراتي در ترشح مايع آمنيوتيکي در مادراني که قندخونشان به خوبي کنترل نشود، ديده مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت