رئيس كنگره غدد درون ريز و متابوليسم ايران:
بروز بيماري‌هاي تيروئيد در بارداري اثرات نا‌مطلوبي بر جنين مي‌گذارد


بروز بيماري‌هاي تيروئيد در بارداري داراي اهميت ويژه‌اي است زيرا نه تنها روي مادر بلكه بر جنين نيز مي‌تواند تاثيرات نامطلوبي داشته باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر فريدون عزيزي رئيس كنگره غدد درون ريز و متابوليسم ايران گفت: تيروئيد جنين از حدود 16 هفتگي شروع به فعاليت مي‌كند و قبل از آن رشد جنين و متابوليسم آن وابسته به گذشتن هورمون‌هاي تيروئيد از جفت يعني بدن مادر به جنين است لذا كمبود يد و يا هر نوع اختلال در عمل تيروئيد مادر مي‌تواند سبب اختلال در جنين شود.

وي عنوان كرد: مهمترين اين اختلالات، اختلال در رشد سلولهاي مغزي و در نتيجه كاهش ضريب هوشي و يادگيري در طول زندگي خواهد بود. به علاوه گاهي ممكن است تيروئيد مادر طبيعي باشد و از هر هزار كودكي كه متولد مي‌شود يكنفر فاقد فعاليت مطلوب تيروئيد باشد.

دكتر عزيزي افزود: پركاري تيروئيد بايد در اين افراد هنگام تولد تشخيص داده شود تا اختلالات رشد ذهني و جسمي در آن بروز نكند به همين منظور امروزه هر طفلي كه متولد مي‌شود مورد آزمون (فعاليت تيروئيد) قرار مي‌گيرد.

رئيس كنگره غدد درون ريز و متابوليسم ايران با بيان اينكه اختلال تيروئيد مادران باردار بايد در سه ماه اول بارداري تشخيص داده شود و مورد درمان قرار گيرد، گفت: عدم درمان كم كاري و پركاري تيروئيد ممكن است با سقط جنين، زايمان زودرس و نيز اختلال در رشد جسمي و ذهني نوزاد در آينده همراه شود.

وي عنوان كرد: با توجه به اين كه تست غربالگري پرخرج است به همين منظور امروزه اين غربالگري مختصص زناني است كه داراي عوامل پرخطر تيروئيد در دوران بارداري هستند.همچنين توصيه مي‌شود افرادي كه مبتلا به تيروئيد يا سابقه اين بيماري در خانواده هستند قبل از اقدام به بارداري بايد با پزشك خود مشورت كنند.