جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 8 از 8 مجموع

موضوع: بارداري- كم كاري تيروئید(اخبار و گزارشات)

sohrabi.b آفلاین است تازه وارد

پیشفرض بارداري- كم كاري تيروئید(اخبار و گزارشات)

من مدت 15 سال مبتلا به كم كاري تيروييد هستم و با اينحال دو فرزند سالم بدنيا آورده ام و الان پس از جند سال ( 2 سال ) كه قرص استفاده نمودم هيچ مشكلي ندارم و قصد دارم باردار شوم لطفا در مورد مشكل كم كاري تيروييد توضيح دهيد . لصفا سريع پاسخ دهيد
    آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 28-Oct-2010 انجام شده است

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

با اجازتون من این نامه رو به بخش زنان زایمان میفرستم..برای اینکه موضوع تیروئید و حاملگی مبحث کم اهمیتی نیستو همیشه حرف و حدیث در باره اش زیاد بوده و کماکان ادامه داره ..و امیدوارم این تاپیک بهترین منبع فارسی در اینبارههم برای مردم عزیزمون بشه و هم برای گروه های مختلف پزشکی..هم برای پرکاری و هم کم کاری و دیگر مشکلات تیروئید در طی دوران حاملگی..

من بتدریج در باره کم کاری تیروئید در حاملگی توضیح بیشتری میدم اما بطور کلی عرض میکنم که خانمهائی که قبل از باردار شدن دچار کم کاری تیروئید هستن.. و دارو مصرف میکنن بهتره همان رژیم داروئی رو با همان مقدار مصرف ادامه بدن و تغییر ندن..اما چون در 75% چنین بیمارانی احتمال تشدید کم کاری تیروئید وجود دارد بهتر است هورمونهای تیروئید آزمایش شود..که اگر با حاملگی تشدید کم کاری دیده شد..فقط کافی است که 50 میلی گرم به دوز دارو اضافه شود.بنابراین انجام بارداری شما بلا مانع است.. منتها باید مرتب میزان هورمون تیروئید شما کنترل شود.

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

لووتيروكسين را در دوران بارداري چگونه بايد ادامه داد
    ..طبق اين تحقيق مشخص شده كه نياز به هورمون تيروئيد از هفته پنجم بارداري افزايش مي يابد. راهكارپيشنهادي براي زناني
    كه دچار كم كاري تيروئيد هستند اين است كه دوز لووتيروكسين در زنان دچار كم كاري تيروئيد .. به محض تائيد بارداري 30%
    افزايش پيدا كند. و پس از آن تيروتيروپين سرم پايش شود تا دوز لووتيروكسين براي يو تيروئيد ماندن آن طبق آن تعديل گردد.
    new england journal of medicine 2004

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

ناهنجاري‌‏هاي تيروئيدي مادران، موجب بروز مشكلات عصبي در نوزادان مي‌‏شود

احتمال بروز مشكلات نرولوژيكي و عصبي در نوزادان زناني كه در ماه‌‏هاي نخستين دوران بارداري دچار كمبود هرمون تيروئيد مي‌‏شوند, بسيار زياد است. به گزارش ايلنا, تحقيقات اخير بر روي 108 نوزاد متولد شده از مادراني كه ميزان هورمون تيروئيد بدنشان در 12 هفته نخست بارداري پايين بوده است، نشان مي‌‏دهد؛ احتمال بروز ناهنجاري‌‏هاي عصبي همچون‌‏ "بيش فعالي" در اين كودكان بسيار بيشتر از نوزادان مادراني است كه ميزان هرمون تيروئيد بدنشان كافي است. گفتني است؛ محققان معتقدند كاهش هرمون تيروئيد در ماه‌‏هاي پاياني بارداري هيچ‌‏گونه تاثيري بر روي سيستم عصبي بدن نوزاد نخواهد داشت.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

کم کاری تیروئید مادری

در بیشتر بیماران حامله ای که به علت کم کاری در طول حاملگی تحت درمان هستند, تشخیص کم کاری قبل از حاملگی داده شده و درمان جایگزینی هورمون برای آنها شروع شده ودر این بیماران میزان درمان جایگزین در طول حاملگی ثابت باقی می ماند.در بیمارانی نیز ممکن است کم کاری در طول حاملگی ایجاد شده یا پیشرفت کرده باشد. شایعترین عامل ایجاد کم کاری تیروئید ,تیروئیدیت هاشیماتو است که بر اساس وجود آنتی بادی های ضد تیرو گلبولین و ضد میکروزومال در گردش خون شناخته
    می شود. بیمارانی که به علت بیماری گریوز تیروئید آنها کاملا برداشته شده یا معدوم شده و درمان جایگزین کافی دریافت نمی دارند نیز ممکن است دچار کم کاری تیروئید شوند. علائم عبارت است از خستگی مفرط, پوست خشک, عدم تحمل به سرما, یبوست کم شدن ضربان قلب و زودرنجی.میکزدم بندرت دیده می شود. ارزیابی آزمایشگاهی کاهش مقدار آزاد t4 و بالا بودن tshرا نشان می دهد. هدف درمان, ایجاد مقادیرt4 کافی است تا سطح tsh و ضربان قلب به حد طبیعی باز گردد و این نتایج باید هر 2 الی 3 هفته یکبار کنترل شود. دوز معمول جایگزین تجویز 150 میکرو گرم لووتیروکسین روزانه می باشد. حد اقل 75% از تمام بیماران مبتلا به کم کاری تیروئیدی در طول حاملگی نیاز به مقادیربالاتری دارند و دوز دارو در هر وعده 50 می لی گرم اضافه می شود تا به سطح مطلوب برسد.

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

پرسش و پاسخ در باره درمان کم کاری تیروئید در دوران بارداری
    تعریف کم کاری تیروئید

کسی که بیماری خود ایمنی هاشیماتو داشته باشه و قبلا تحت عنوان کم کاری تیروئید تحت درمان قرار گرفته hypothyroid خوانده می شود( حالت underactive) . اگرگواتر و ندول داشته باشه و مقدار TSH وی هم بالا باشد و اگر درمان جایگزین هورمون تیروئید را دریافت میکند..hypothyroid خوانده می شود. اگر قبلا بیماری گریو و یا پرکاری تیروئید در کار بوده و تحت اشعه درمانی و یا جراحی قرار گرفته و حالا هورمون جایگزین دریافت می کند باز هم hypothyroid تلقی می شود.اگر به هر دلیلی( گواتر ندول سرطان ) تحت عمل جراحی تیروئید قرار گرفته و حالا باید درمان جایگزین تیروئید دریافت کند..hypothyroid نام دارد

من کم کاری تیروئید دارم اما اخیرا با تست خانگی متوجه شدم باردارم.من نگران هستم.. من چه کار باید بکنم؟ آیا لازمه سلامت جنین بررسی بشه؟ آیا لازمه دوباره TSH سنجش بشه؟

کلید موفقیت درمان مشکلات تیروئید شما در دوران بارداری کنترل کردن مرتب میزان TSH وT3 و T4 شما است. و اینکه بتوانید درمان کمبود هورمون را تحمل و قبول کنید.بعضی مراجع معتقدند که فقط کافیه شما در هر سه ماهه بارداری یک بار اون هورمون ها را چک کنید. اما چون در اوائل بارداری سطح استروژن ها شدیدا بالا میره لازمه که دوز لووتیروکسین هم بالا بره. این مسئله از اون جهت مهمه که چون خیلی از خانم های باردار تا هفته های 4 یا 5 بارداری متوجه نمیشن که باردار هستند...ممکنه به پزشک هم برای انجام آزمایش سه ماهه اول مراجعه نکنند.پیشنهاد من به شما اینه که اولا مطمئن باشید که باردار هستید.. و اگر بودید حتما برای انجام اون آزمایشات اقدام کنید.

من کم کاری تیروئید دارم و باردار هم هستم ... آیا لازمه برای تعیین دوزجدید به پزشک مراجعه کنم؟

بله حتما این کار رو انجام بدید...چون دوز مصرفی شما باید با شروع بارداری افزایش پیدا کنه.علت اصرار ما برای این مسئله اینه که تیروئید جنین تا هفته 12 بارداری نمی تونه هورمون تولید کنه تا به بدن بچه و مادر برسه. اگر دوز دارو تونو زیاد نکنید.. احتمال سقط وجود داره... و یا اینگه احتمال ایجاد ناهنجاری بچه وجود داره...

من در باره ارتباط کم کاری تیروئید با احتمال بروز مشکلاتی در بچه در اینترنت تحقیق می کردم. توجه شدم که کم کاری تیروئید می تونه باعث ناهنجاری مادرزادی , کم هوش شدن بچه , مشکلات تکاملی بچه, احتمال سقط جنین های مکرر, بچه نارس و زایمان زودرس... بشود. من الان خیلی نگران هستم...آیا من با خطر بزرگی مواجه هستم؟

نه الزاما . یعنی اینکه اگر کم کاری درمان نشه بله اون احتمالات وجود داره.. بطوری که خطر کم هوش شدن بچه 4 برابر معمول میشه.. اما اگر مادر تحت درمان باشه.. اون احتمال مثل همه بچه های دیگه میشه

همان طوری که گفته شد پزشک مربوطه باید هم درخواست TSH کنه و هم T4 و هم T3. ممکنه در حالت های معمول کم کاری تیروئید که T4 وT3 کم شدن و TSH زیاد شده ملاحظه بشه... اما تحقیقات نشون که اگرT4 و T3 طبیعی... اما TSH بالا گزارش شده... همچنان درمان کمبود هورمون مورد نیاز است.یافته دیگه اینکه بیشترین اهمیت این هورمونها مخصوصا TSH در هفته 12 بارداری هست و نگرانی زیادی در روز ها و هفته های اول وجود نداره... به هر حال TSH و FREE T4 از بیشترین اهمیت برخوردار است

مسئله دیگه اینکه شما باید مطمئن باشید که پزشک درمانگر شما به خوبی به اهمیت تیروئید در بارداری واقف هست و به درمان این مشکل مسلط هست...به عنوان پزشک مربوطه به خوبی باید بدونه که اگر احیانا اون خانم مشکلات تیروئدی از قبیل گواتر و ندول داشته... نیازی به هیچ گونه دخالتی در بارداری نداره( مگر در مواقع بخصوص) و دیگه اینکه پزشک مربوطه به بیمار اطمینان بده که داروها فقط به مقدار خیلی جزئی ممکنه ایجاد خطر برای مادر و بچه بکنند...منظور اینکه مصرف کردن دارو, خیلی بهتر از مصرف نکردن دارو و به حال خود رها کردن بیماری هست...

آیا کم کاری تیروئید ممکنه باعث بشه حاملگی سخت تر بشه و با اینکه خطراتش بیشتر بشه...

زیاد نیست... بلکه ممکنه این مادران کمی احساس خواب آلودگی و خستگی بیشتر از مادران دیگه داشته باشند... فقط در همین حد و می توان گفت احتیاج چندانی به مراقبت های ویژه طبی ندارند.کمی افزایش بیش از حد معمول و یا کمی افزایش قند خون ممکنه در انتهای بارداری این خانم ها دیده بشه.البته ممکنه در بعضی از این خانمها توجه , از نظر ایجاد دیابت بارداری لازم باشه.و به همین جهت شاید لازم باشه با پزشکشون مشورت کنند تا کمی از مواد قندی رژیم غذائی شون رو کم کنند.

آیا این خانم ها لازمه که مکمل ها و ویتامین های بیشتری مصرف کنند؟

گزارشی در این مورد نداریم که مصرف اون ویتامین برای این خانم ها مفید باشه... حتی بر عکس مصرف نابجای آهن -چه به طور مصرف جداگانه و یا به همراه ترکیبات تقویتی- ممکنه در جذب هورمون تیروئید مصرفی شما ایجاد اختلال کنه.چون ممکنه غذاهای حاوی فیبر زیاد( میوه و سبزی ها) و همینطور مصرف بعضی داروها با مصرف هورمون لووتیروکسین تداخل کنه... محققان پیشنهاد دادن که بهتره لوتیروکسین به همراه هیچ غذا و داروئی مصرف نشه.در واقع 2 ساعت بعد از مصرف قرص و1 ساعت قبل اون غذائی بلع نشه.و هیچ گونه ترکیبی که حاوی آهن باشه در 2 تا 3 ساعت حول و حوش مصرف قرص های تیروئید استفاده نشود

تا به حال من تصمیم داشتم که هیچ گونه داروئی تحت هیچ شرایطی در بارداری ام مصرف نکنم چون فکر میکنم هر داروئی ممکنه به بچه آسیب وارد کنه... آیا به نظر شما اینکار صحیح هست؟

نه اصلا! حرف شما درسته... چون اغلب داروها حتی اون داروهائی که براحتی می تونیم از بقالی سر کوچه بخریم.. ممکنه برای بچه خطرناک باشه اما نه برای هورمون تیروئید! چون داروهای تیروئید چیزی نیستند که قطع کردنشون به صلاح شما باشه.چون شما دارید هورمونی به بدن میرسونید که در واقع بدن شما کم داره..اونهم هورمونی که یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده قسمتهای بدن انسان هست و کمبودش مشکلات دائمی برای بچه ایجاد میکنه.داروهای تیروئید یکی از معدود داروهائی هستند که در طبقه بندی A از نظر ایمن بودن برای حاملگی قرار دارند

تحقیقات نشون داده که اگر به روش درست و با دوز صحیح تجویز بشه... این داروها هیچ عارضه ای روی جنین ندارند

اگر خانمی که تیروئید کم کار داره و تحت درمان هست و قصد شیردهی داره.... آیا ممکنه به بچه آسیب وارد کنه؟

ممکنه مقادیری از دارو در شیر مادر وجود داشته باشه اما مقدارش بسیار کم هست و دلیل بر این نیست که شما شیر ندهید.پس خیالتان از این جهت راحت باشه.هیچ دلیلی وجود نداره که مادر به دلیل شیر دادن... مصرف دارو خودشو قطع کنه... یا اینکه دوز دارو رو کم کنه
    Breastfeeding and Thyroid Disease, Questions and Answers
    http://www.thyroid-info.com/articles/breastfeeding.htm

من دچار بیماری خود ایمنی هاشیماتو هستم.. آیا ممکنه بچه من هم دچار این مشکل بشه؟

ممکنه این اتفاق بیفته... اما خیلی نادر هست.اگر هم رخ بده... زودتر از 10 سالگی بچه ظاهرنمیشه . کم کاری مادرزادی ارثی در هر 4000 تا 5000 نوزاد اتفاق می افته.اگر در سه ماهه اول بارداری , درمان کم کاری به خوبی انجام بشه.. اگر احیانا چنین بچه ای هم داشته باشید.. درمان به موقع شما باعث میشه که بچه هیچ مشکل تکاملی و هوشی نداشته باشه.بر عکس , عدم درمان باعث میشه بچه هم مشکل ذهنی پیدا کنه و هم جسمی.در آمریکا هر بچه ای که بدنیا میاد باید حد اقل یک بار از نظر کمبود مادرزادی تیروئید و یک بیماری متابولیسمی دیگر بنام فنیل کتونوریا بررسی بشود...اما در شرایط شما بد نیست که اینکار دو بار انجام بشه تا مطمئن باشید هیچ مشکل کمبود هورمون تیروئید در بچه شما وجود نداره...
    THYROID GUIDE TO FERTILITY, PREGNANCY AND BREASTFEEDING SUCCESS
    http://www.thyroid-info.com/pregnancyguide.htm

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

كم‌كاري تيروييد در زنان باردار موجب زايمان زودرس مي‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان: زنان بارداري كه به كم‌كاري تيروييد مبتلا هستند و تحت درمان نيستند دچار زايمان زودرس مي‌شوند. بنابراين در هفته 24 بارداري انجام تست خون و بررسي وضعيت بارداري حايز اهميت است. ليدا شمسايي، كارشناس مامايي گفت: «آزمايش تيروييد در ابتداي بارداري ضروري است.» وي ادامه داد: «پركاري تيروييد مشكل‌سازتر از كم‌كاري تيروييد بوده و به دليل اينكه بعضي از داروها براي دوران بارداري مضر است زنان باردار بايد تحت نظر پزشك داخلي دارو مصرف كنند.» شمسايي اظهار داشت: «زنان بارداري كه به كم‌كاري تيروييد مبتلا هستند و تحت درمان نيستند دچار زايمان زودرس و بروز اختلالات ذهني و مغزي در كودك مي‌شوند. همچنين در هفته 24 بارداري انجام تست خون و بررسي وضعيت بارداري حايز اهميت است.» وي تصريح كرد: «در سال‌هاي اخير براي بررسي عملكرد غده تيروييد پس از تولد نوزاد از كف پاي نوزاد تست خون انجام شده تا در صورت مشاهده كم‌كاري تيروييد نوزاد به سرعت درمان شود.»

موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي:
    نوزادان مادران باردار مبتلا به كم كاري تيروييد مستعد ابتلا به ديابت هستند

بررسي‌هاي انجام شده در ايران نشان داد كه غلظت گلوكز خون جنين مادران باردار مبتلا به كم كاري تيروييد در دوران بلوغ زياد و ميزان ترشح انسولين آنان كم است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر صالح زاهدي اصل، استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در سخنراني علمي خود با موضوع «اثر كم كاري تيروييدي القاء شده در جنين در عملكرد اندام‌ها در زمان بلوغ» در نوزدهمين كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران اظهار كرد: هورمون‌هاي تيروييدي در رشد و تكامل اندام و دستگاه عصبي مركزي نقش دارند.

وي با اشاره به تئوري Barker‌ مبني براين كه نوزادان كم وزن در آينده بيشتر در معرض خطر بيماري‌هاي قلب و عروق قرارمي‌گيرند، گفت: نتايج تحقيقي در سال 1946(همزمان با جنگ دوم جهاني) نشان داد كه نوزادان متولد شده در اين سال‌ها در بزرگسالي به پرفشاري خون دچار مي‌شوند كه با در نظر گرفتن تقارن دوران بارداري مادران اين نوزادان با دوران جنگ مي‌توان نتيجه گرفت كه استرس و تغذيه دوران بارداري در بروز بيماري‌ها بزرگسالي جنين موثر است.

زاهدي اصل با بيان اينكه همچنين نوزادان كم وزن (LBW) در آينده بيشتر مستعد پوكي استخوان هستند، افزود: در بررسي كه به تازگي توسط پژوهشگران ايراني به انجام رسيد تاثير هايپوتيروييدي (كم كاري مادرزادي ) جنين در بروز بيماري‌ها در دوران بلوغ سنجيده شد.

وي ادامه داد: دراين بررسي به تعدادي "رت" باردار و شيرده آب حاوي PTU (ماده‌اي موثر دربروز كم كاري تيروييد) خورانده شد.

زاهدي اصل با بيان اينكه جنين اين رت‌هاي باردار هم به عارضه هايپوتيروييدي مبتلا مي‌شوند، گفت: ‌اين جنين‌ها پس از تولد در دوران بلوغ غلظت گلوكز بيشتر و ميزان انسولين كمتري داشتند.

وي افزود: 80 درصد از نوزادان رت متولد شده از مادران مبتلا به هايپوتيروييدي مردند، از اين رو بررسي تنها بر روي 20 درصد از آنان انجام شد

زاهدي اصل با بيان اينكه 42 درصد نوزادان مادران شيرده مبتلا به كم‌كاري تيروييد هم مردند در پايان يادآورشد:با بررسي برروي 60درصد از نوزادان رت زنده مانده، دريافتيم كه تغيير معناداري در ميزان ترشح انسولين آنان رخ نداد؛ اين در حالي است كه ميزان غلظت گلوكز در آنها تغيير معناداري داشت.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت