دکتر ارشميدس صنعتي به خانم‌ها توصيه مي‌کند قبل از اقدام به بارداري از سلامت قلبي خود مطمئن شوند
بارداري قلب مي‌خواهد!

بارداري تمام خانم‌ها در هر سن و شرايط جسمي که هستند، نيازمند 3 ماه آمادگي است. آماده کردن بدنتان با سلامت عمومي مناسب مي‌تواند به شما کمک کند تا بارداري سالم و در پي آن کودک سالمي داشته باشيد...

در طي دوران بارداري تغييرات زيادي در بدنتان اتفاق مي‌افتد و دستگاه‌هاي مختلف بدن به دليل اين تغييرات هورموني به وجود آمده، گاهي مجبور مي‌شوند فشار زيادي را تحمل کنند. پس اطمينان‌يافتن از سلامت عمومي آنها، الزامي است. به عنوان نمونه طي بارداري، بار کار قلب شما حدود 50 درصد افزايش مي‌يابد و لازم است اگر دچار هرگونه ناراحتي قلبي هستيد، پيش از آنکه اقدام به بارداري کنيد با پزشک متخصص مشورت کنيد. برخي مشکلات قلبي مانند افتادگي دريچه ميترال مي‌تواند در بارداري تشديد شود يا در زمان زايمان، نياز به مصرف آنتي‌بيوتيک داشته باشد. پس تاکيد مي‌کنيم چه در وضعيت سلامت و چه بيماري هستيد حتما 3 ماه پيش از باردارشدنتان براي آن برنامه‌ريزي و به يک پزشک مراجعه کنيد. سعي کرده‌ايم ضمن اشاره به مهم‌ترين آمادگي‌هاي لازم براي بارداري گفت‌وگويي با دکتر ارشميدس صنعتي، فوق‌تخصص قلب و عروق داشته باشيم تا نکاتي را در مورد آماده‌سازي قلب براي بارداري بياموزيم.


سلامت: چه افرادي بايد قلبشان را قبل از بارداري بررسي كنند؟

من به همه بانوان محترم توصيه مي‌کنم که قبل از اقدام به بارداري براي اطمينان از وضعيت سلامت دستگاه قلب‌و‌عروق‌شان به پزشک متخصص قلب‌و‌عروق مراجعه و چکاپي کامل انجام دهند؛ چون به طور طبيعي در جريان بارداري، بدن دچار تغييرات فيزيولوژيکي مي‌شود. اين تغييرات ناشي از افزايش فعاليت قلب طي دوران بارداري است بنابراين ايجاد خستگي، تنگي نفس و تپش قلب حين بارداري امري طبيعي است. به دنبال بارداري حجم خون در گردش بيشتر و ميزان هموگلوبين خون کاهش مي‌يابد كه اين حالت به کم‌خوني بارداري معروف است. درنتيجه اين تحولات برخي خانم‌هابا اينكه كاملا سلامتند ممكن است در ماه‌هاي ششم يا هفتم بارداري دچار علايمي نظير تپش قلب، تنگي نفس زودرس و تنگي نفس فعاليتي شوند. از ماه‌هاي هفتم به بعد رحم بزرگ‌تر مي‌شود و فشار مي‌آورد و برون‌ده قلب را کاهش مي‌دهد. درنتيجه مي‌گوييم مادر به صورت دراز کشيده استراحت ‌کند تا وريد‌هاي اندام‌هاي تحتاني خون را به قلب باز ‌گردانند. قصدم اين است كه تاكيد كنم براي داشتن بارداري خوب اطمينان از سلامت قلب شرط مهمي است.

سلامت: آيا فشار خون بالا يا ابتلا به كم‌خوني هم بايد قبل از اقدام به بارداري بررسي شود؟

اجازه بدهيد عواملي که در مراجعه بايد دقت بيشتري به آنها داشته باشيد بشمارم. اول کم‌خوني است. اکثر خانم‌ها دچار کم‌خوني هستند و اگر براي آن اقدامي انجام ندهند طي بارداري مشکلشان تشديد خواهد شد زيرا همان‌طور که توضيح دادم به ‌طور طبيعي طي بارداري بدن کم‌خون مي‌شود. دوم بررسي فشار‌خون بالاست. اگر خانمي قبل از بارداري دچار پر‌فشاري خون باشد، ممکن است در جريان بارداري عوارض جدي به سوي او هجوم آورند از جمله مسموميت‌ بارداري (فشارخون در 10 درصد زنان باردار بعد از هفته بيستم بارداري، شروع به افزايش مي‌كند). سوم اگر در خانواده هر کدام از زوجين سابقه بيماري‌هاي قلبي و مادرزادي وجود دارد، بهتر است پيش از اقدام به بارداري براي مشاوره‌هاي ژنتيک مراجعه کنند زيرا بسياري از بيماري‌هاي قلبي، ارثي هستند. چهارم، روماتيسم؛ چه از نوع مفصلي و چه از نوع قلبي مي‌تواند سبب مشکلاتي قابل توجه در دوران بارداري شود از جمله اختلالاتي در عضله و دريچه‌هاي قلب. و گروه پنجم خانم‌هاي در سنين بالا هستند چون احتمال ابتلا به مسموميت بارداري در سنين بالا بيشتر است بنابراين حتما قبل از اقدام به بارداري، وضعيت فشار خونتان را بررسي کنيد.

سلامت: مي‌گويند بعضي از اين بيماري‌هاي قلبي با بارداري مغايرت دارند؛ درست است؟

لزوما نه همه آنها. اما اگر دچار عارضه‌هايي كه عرض مي‌كنم هستند، بهتر است باردار نشوند يا در صورت وجوب بارداري حتما تحت‌نظر پزشک متخصص قلب‌و‌عروق قرار گيرند زيرا ممکن است پزشک بنابه وضعيت جسمي‌شان لازم بداند که بارداري را مختومه کند.

1) پرولاپس دريچه ميترال: 20 تا 25 درصد از خانم‌هاي جوان پرولاپس ميترال دارند. پرولاپس‌ دريچه‌ ميترال،‌ يک‌ اختلال‌ نسبتا شايع‌ و اغلب‌ خوش‌خيم‌ است که‌ در آن‌ دريچه‌ ميترال‌ (واقع‌ در سمت‌ چپ‌ قلب‌) داراي‌ ناهنجاري‌ مختصري است. وجود پرولاپس دريچه ميترال به خودي خود اختلالي در بارداري ايجاد نمي‌کند اما در برخي موارد شدت پرولاپس دريچه ميترال به ويژه همراهي آن با نارسايي دريچه ميترال، سبب وخيم شدن يکي يا هر دوي اين مشکلات حين بارداري خواهد شد.

2) پرفشاري شريان ريه: فشارخون بالاي ريوي هنگامي رخ مي‌دهد که شريان‌هاي ريه تنگ مي‌شوند و جريان خون از قلب به ريه با مانع روبه‌رو مي‌شود. فشارخون در اين شريان‌ها افزايش مي‌يابد و نهايتا باعث مي‌شود بطن راست قلب ضعيف و ضعيف‌تر و نهايتا دچار نارسايي شود.

3) نشانگان مارفان: يك اختلال ژنتيكي نادر است و به دنبال جهش يا نقص ژنتيکي رخ مي‌‌دهد. نشانگان مارفان از والدين به فرزند منتقل مي‌شود. علايم اين نشانگان عبارتند از نزديك بيني و جابه‌جايي عدسي، مفاصل سست و آسيب‌پذير، كاهش کشساني بافت ريه، ضعف ديواره سرخرگ آئورت و...

هفته نامه سلامت