جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: اعتیاد - بارداری

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض اعتیاد - بارداری

  اعتیاد و تاثیر داروها بر روی زنان باردار


  برای یک زن باردار، سوءمصرف مواد از دو لحاظ خطرناک است اول اینکه ممکن است داروها مانع از توانایی او برای حاملگی شود. دوم اینکه بعضی داروها می توانند مستقیماً رشد قبل از تولد را مختل کنند.

  زمانی که یک زن باردار می شود برای او خیلی مهم است که زندگی سالمی داشته باشد، به مقدار کافی غذای مغذی بخورد، مقدار کافی استراحت کند و مرتباً ورزش کند. همچنین ضروری است که از هر چیزی که برای او یا بچه اش مضر است اجتناب کند. مخصوصاً اینکه الکل، سیگار و مواد مخدر را ترک کند. برای یک زن باردار، سوءمصرف مواد از دو لحاظ خطرناک است اول اینکه ممکن است داروها مانع از توانایی او برای حاملگی شود. دوم اینکه بعضی داروها می توانند مستقیماً رشد قبل از تولد را مختل کنند. جهان واقعاً از این مشکل در خطر است که نسل های جدید کم رشد کنند.
  در واقع همه داروهای غیرمجاز مثل هروئین و کوکائین برای زن باردار خطراتی در بردارد همچنین مواد قانونی مثل الکل و تنباکو و حتی داروهای پزشکی نیز می توانند مضر باشند. زن باردار برای سلامتی خود و نوزادش باید تا حد امکان از همه آنها اجتناب کند. بعضی داروها در هر زمان از دوران بارداری که مصرف شوند مضر هستند اما بعضی در مراحل خاصی آسیب زننده اند. بیشتر اندام ها و سیستم های بدن نوزاد، تا ۱۰ هفته اول حاملگی یا کمی بعد از آن شکل گرفته است. در طول این مرحله، بعضی داروها مخصوصاً الکل می تواند باعث شکل گیری ناقص بعضی قسمت ها مثل رشد فوتوس قلب، دست یا پا و ویژگی های چهره شود.
  ● مرحله رشد قبل از تولد: بعد از تقریباً هفته دهم، فوتوس باید به سرعت در وزن و اندازه رشد کند. در این مرحله داروهای خاصی ممکن است به اندام هایی که هنوز در حال رشدند مثل چشم ها و همچنین سیستم اعصاب آسیب بزند. ادامه مصرف دارو، خطر سقط جنین و حاملگی زودرس را افزایش می دهد. ولی بیشترین خطر داروها در این مرحله، امکان مداخله آنها در رشد طبیعی است. تاخیر در رشد نوزاد باعث می شود که خیلی زود یا خیلی کوچک یا هر دوی اینها متولد شد. نوزادان با وزن پایین نیاز به مراقبت ویژه دارند و زمینه بیشتری برای بیماری های شدید یا حتی مرگ دارند.
  ● مرحله تولد: چندین دارو می توانند به طور خاص در پایان حاملگی مضر باشند. این داروها احتمالاً حاملگی را مشکل تر و خطرناک می کنند یا مشکلات سلامتی برای نوزاد تازه متولد شده به وجود می آورند. تعداد زیادی دارو به طور بالقوه در طول حاملگی موثرند که فواید آنها از خطراتش مهم ترند. یک زن باید قبل از مصرف هر دارویی با دکتر یا مامای خود مشورت کند. در زیر تعدادی از داروهای پزشکی نام برده شده که باید با احتیاط زیاد مصرف شود یا از استفاده همزمان اجتناب شود:
  ▪ ایزوترتینوین و تگیسون برای درمان آکنه مزمن استفاده می شود که ممکن است باعث شکل گیری ناقص طولانی مدت در طول مرحله رشد اندام شود.
  ▪ ضدتشنج ها مثل فنیتوین و کاربامازپین برای جلوگیری از حمله مغزی صرعی استفاده می شود. این داروها با آسیب های قلب و صورت و بیماری روحی مرتبطند.
  ▪ داروهای ضدمیگرن مثل ارگوتامین و متوسرجیه که مانع از حملات میگرنی می شوند ولی خطر حاملگی زودرس را افزایش می دهند.
  ▪ آسپرین، ایبوپروفین و دیگر داروهای ضدالتهابی مانع لخته شدن خون می شوند و خطر خونریزی غیرقابل کنترل را برای مادر و نوزاد افزایش می دهند. در پایان حاملگی این داروها مانع از تولید هورمون هایی می شوند که زایمان را تحریک می کنند به طوری که زایمان تا حد خطرناکی ممکن است به تاخیر بیفتد.
  ▪ داروهای ضدانعقادی برای کاهش لخته شدن خون در درمان بیماری قلبی و حمله مغزی استفاده می شود. مصرف دارو در اوایل حاملگی با شکل گیری ناقص صورت و تاخیر رشد ذهنی نوزاد ارتباط دارد. ادامه مصرف آن خطر خونریزی غیرقابل کنترل را افزایش می دهد.
  کلینیک ترک اعتیاد شهرداری منطقه ۱۲
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  حشيش مانع از بارداري مي‌شود

  بر اساس نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه ناشويل آمريكا، استفاده از حشيش در دوران باروري مانع از باروري مي‌شود.
  به نقل از پايگاه خبري بي بي سي، اين دانشمندان معتقدند زناني كه قصد بچه دار شدن را دارند در صورتي كه در حوالي دوران باروري از حشيش و يا سيگارهاي محتوي حشيش استفاده كنند ممكن است ديگر باردار نشوند. به گفته اين دانشمندان مواد موجود در حشيش از انتقال و كاشته شدن جنين در رحم جلوگيري مي‌كند و حتي مي‌تواند منجر به سقط و يا حاملگي خارج رحمي شود. به نوشته مجله تحقيقات باليني گيرنده هاي حشيش علاوه بر سلول هاي مغزي در اسپرم و تخمك و جنين تازه شكل گرفته نيز يافت مي شوند و وقتي اين ماده با گيرنده هاي مغزي باند مي شوند منجر به تغييرات بيولوژيكي در تخم لقاح يافته مي گردد.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  اعتياد زنان باردار
  دکتر الهام پورمطرود

  جراح زنان و زايمان


  http://www.iransalamat.com/index.php...n=show&id=8873

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زنان معتاد هنگام بارداري خوددرماني نکنند

  ايونا: به گفته يك متخصص پزشکي قانوني، خود درماني زنان معتاد عوارض خطرناکي به دنبال دارد.


  دکتر خدابنده گفت: «برخي از زنان به هنگام بارداري بدون آنکه از عوارض اعتياد بر جنين آگاه باشند به دليل ترس از اطلاع ديگران از اعتيادشان به پزشک مراجعه نمي‌کنند و اقدام به خوددرماني و جلب کمک از هم‌نوعان خود مي‌کنند که اين عمل عوارض خطرناکي را به دنبال دارد.» وي افزود: «اعتياد در زنان باردار موجب تولد زودرس و به دنبال آن مرگ نوزادان مي‌شود. زنان بارداري که به مواد مخدر اعتياد دارند با مراجعه به پزشک به مراکز ذيربط ارجاع داده مي‌شوند. در اين مراکز به جاي مصرف مواد مخدر متادون تجويز مي‌شود که هيچ نوع عوارضي بر جنين ندارد و فقط جا به جايي مواد مخدر با مصرف مواد امن انجام مي‌شود.»

  2/٢ درصد مادران باردار، معتاد به مواد مخدر هستند

  طبق آخرين آمار در دانشگاه شهيد بهشتي نزديک به 2/2 درصد از مادران باردار معتاد به مواد مخدر هستند.

  به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکتر ثريا صالح ـ دبير علمي سمينار سوءمصرف مواد و بارداري ـ در سمينار سوءمصرف مواد مخدر در بارداري، گفت: طبق آمار، نزديک به دو ميليون نفر معتاد به مواد مخدر هستند که از ميان آنان نزديک به 6/6 درصد زنان هستند.

  وي افزود: طبق آخرين آمار در دانشگاه شهيد بهشتي نزديک به 2/2 درصد از مادران باردار معتاد به مواد مخدر هستند. همچنين از هفت مورد مرگ مادر باردار در سطح دانشگاه در سال 87، دو مورد معتاد بوده‌اند که اثرات مستقيم و غيرمستقيم بر مرگ مادر داشته است.

  فوق تخصص نوزادان:
  وجود سيستم حمايتي جهت كنترل وضعيت مادران معتاد در دوران بارداري ضروريست
  سم‌زدايي در دوران بارداري توصيه نمي‌شود

  يك فوق تخصص نوزادان تاكيد كرد: وجود سيستم حمايتي جهت كنترل وضعيت مادران باردار معتاد از نظر جسمي و رواني و اجتماعي ضروري است.

  دكتر شريعتي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران گفت: براي درمان مسئله جسماني اعتياد، روش سم زدايي و درمان‌هاي نگهدارنده وجود دارد كه در روش سم زدايي با توجه به اينكه احتمال ايجاد علائم ترك اعتياد در مادر باردار معتاد وجود دارد و اين علايم با استرس بر مادر و جنين همراه است خطر سقط جنين و ايجاد ناهنجاري‌هاي جنيني افزايش مي‌يابد. بنابراين اين روش سم زدايي در بارداري توصيه نمي‌شود.

  وي افزود: در روش دوم كه روش نگهدارنده نام دارد از تركيباتي مانند متادون استفاده مي‌شود كه بايد قبل از آنها از بارداري و يا در هر زماني از بارداري، متادون جايگزين ماده مخدر مصرفي فرد شود.

  دكتر شريعتي وجود سيستم حمايتي را براي درمان مادران معتاد ضروري دانست و تصريح كرد: بايد مانند مراكز بهداشتي درماني كه مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي در آن انجام مي‌شود، سيستم‌هاي حمايتي نيز وجود داشته باشد تا مادران باردار معتاد با مراجعه به اين مركز اعتياد خود را از نظر جسمي و روحي كنترل و درمان كنند. همچنين اين افراد بايد تحت حمايت اقتصادي و اجتماعي نيز قرار گيرند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت