جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13 مجموع

موضوع: ارزیابی وجود هپاتیت - هفته 11 بارداری

amir1354 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض ارزیابی وجود هپاتیت - هفته 11 بارداری

با سلام شايد اين سوال در جاي ديگري مطرح شده با شد ولي من آن را نيافتم.
    خانم من در هفته 11 بارداري مي باشد. در آزمايشي كه صورت داديم HbsAg آن مثبت بود .
    اولا- اين يعني چه؟
    دوما- چه مشكلي ايجاد مي كند؟
    سوما- راه حل چيست؟

با تشكر

محمد مقدم آفلاین است عضو دائمی
    موقعیت
    تهران

پیشفرض

با سلام سوال شما احتاج به پاسخي طولاني داره ولي من سعي مكنم تا انجا كه ميشه كوتاه وساده بدم
    چند نوع ويروس هستند كه ايجاد بيماري يرقان يا هپاتيت مكنند كه نامگذاري آنها به ترتيب حروف الفباي انگليسي انجام شد. يكي از اين ويروسها؛ ويروس هپاتيتB است كه وقتي وارد بدن ميشه سلولهاي كبدي را وادار ميكنه ماده اي بسازند كه اسمش هست HBs Ag پس اگه ما اين ماده را در خون فرد پيدا كنيم يعني اينكه ويروس هپاتيت B در بدن و يا به عبارت بهتر در كبد اين فرد وجود داره .
    حالا اين ويروس چه مشكلي ايجاد ميكنه ؟ وقتي ويروس وارد بدن فرديميشود بسته به اينكه فرد بالغ باشه يا كودك دو حالت ممكنه پيش بياد
    1- اگه افراد بالغ باشند در چيزي حدود 95 درصد بهبودي بوجود ميايد بدون اينكه بيماري شديدي پيدا كنند .كمتر از يك در صد بيماري شديدي پيدا ميكنند كه احتياج به مراقبت هاي بيمارستاني دارند و كمتر 5 درصد افراد ويروس در بدنشان براي ساليان متمادي باقي ميمونه بدون اينكه علامتي از بيماري داشته باشند ود رحقيقت اين افراد ويروس را به ديگران منتقل ميكنند اين انتقال از مادر به جنين هم ميتونه باشه. به اين حالت بيماري ميگن مرحله مزمن
    2- اما اگه فرد در دوران كودكي و جنيني به اين ويروس مبتلا بشه در حدود 90 درصد از موارد ويروس در بدن آنها براي ساليان متمادي باقي ميمونه يعني وارد مرحله مزمن بيماري ميشوند ودر حدود 10 درصد ازاين افراد اين ويروس را در بدنشان از بين ميبرند
    اما براي كساني كه ويروس در بدنشان باقي مي ماند چه اتفاقي مي افته ؟حدود 1 درصد اين افراد سرانجام اين ويروس را از بين ميبرند وبهبود پيدا مي كنند بقيه د رطي زمان 5 تا 50 سال ممكنه دچار نارساپي كبدي بشوند
    اما راه حلش :داروهاي براي ويروس هپاتيت B وجود داره كه بهتره از پزشك معالج خودتان سوال كنيد
    اما نظر من؛ ابتدا بايد مشخص بشه كه همسر شما در مرحله مزمن بيماري هست ويا خير؟ اگر 6 ماه بعد ازمايش HBs Ag مثبت بود همسر شما وارد مرحله مزمن شده كه دراين صورت بايد آزمايشات دوره اي براي ارزيابي كار كبد انجام بدهيد اما اگر آزمايش HBs Ag منفي بود كه همسر شما از بيماري بهبود پيدا كرده ونياز به انجام كاري خاص نداريد.
    درمورد جنين با آزمايشات سونوگرافي از سلامت او مطمپن بشيد بعد از بدنيا آمدن آزمايش Hbs Ag دهيد تا از مثبت شدن كودك مطمپن بشين با پزشك خودتان مشاوره كنيد در صورتي كه نياز باشه از داروهاي ضد ويروس هپاتيت B استفاده كنيد
    در مورد خودتان نيز بايد آزمايشآ‌ت HBs Ag ; HBs Ab ; HBc Ab انجام بدهيد نتيجه را به پزشك معالج نشان داده تا درصورتي كه نياز بود براي شما واكسيناسيون عليه هپاتيت B انجام گيرد

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

من چون قبلا مطلبی رو آماده کرده بودم و حیفم میاد که درج نکنم... در ادامه فرمایشات جناب آقای مقدم می نویسم... با تشکر از ایشان

برای بررسی وجود ویروس هپاتیت از اجزای محیط بیرونی و یا در مراحل پیشرفته تر از واحد های ژنی اونها استفاده میکنند که در محیط خون پراکنده شده اند. اهمیت تشخیص هپاتیت B به خاطر احتمال بالای انتقال اون به بچه هست که در درصد زیادی در بدن بچه می مونه... اونقدر که خیلی زود دچار نارسائی کبد میشه و نیاز به پیوند کبد پیدا میکنه. عملی که در کشور ما زیاد انجام نمیش...دهنده های مناسب به سختی پیدا میشه و هزینه های زیادی هم داره. به همین دلیل توصیه شده برای خانم هائی که به هر دلیل با بیمار هپاتیت ب در تماس بوده اند و شک انتقال اون وجود داره اون تست ها انجام بشه. به نظر من بهتر بود که در کنار سنجش اون فاکتور از واحد بسیار دقیق تر دیگری هم استفاده میشد که e antigen نام دارد. به هر حال مثبت شدن هر کدام از فاکتور هائی که منو شما نام بردیم دلیلی برای تجویز واکسن برای مادر هست.
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

پیشفرض

ممنون از پاسخي كه داديد.
    فقط مي خواستم بدانم براي جلوگيري از انتقال به جنين چه كارايي لازم هست چون اصلا دوست ندارم كه بچه من بيماري ميراث از من و مادرش داشته باشد.
    لطفا راهنمايي كنيد كه سخت درگير شدم و بسيار نگران.

موقعیت
    تهران

پیشفرض

با سلام
    من فكر نمي كنم بتوان كاري انجام داد كه مانع از انتقال ويروس به جنين شد .
    اگه اضطراب ونگراني شما از اين كه ويروس باعث مشكلات جبران ناپذيري در نوزاد شما در بدو تولد بشه مثل ويروس سرخجه تا كنون چنين چيزي گزارش نشده در حقيقت نوزا بدون علامت خواهد بود به نظر من بايد منتظر بمانيد كه نوزاد بدنيا بياد احتمال دارد كه نوزاد اصلا به ويروس آلوده نشده باشداگرهم آلوده بود همانطور كه گقتم داروهاي ضد ويروس براي اين بيماري وجود دارند كه ميتوانند استفاده بشوند اما زمان ونحوءاستفاده از اين دارو ها بستگي به پارامترهاي زيادي داره كه بهتر با پزشك فوق تخصص كبد مشاوره كنيد

دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
    موقعیت
    آمریکا

پیشفرض

با اینکه انتقال هپاتیت ب حین زایمان دقیقا شناخته نشده است و نزدیک 10% عفونت ها ممکن است در رحم کسب شوند, شواهد نشان می دهد که اکثر عفونتها تقریبا در زمان زایمان ایجاد می شود و ارتباطی هم به تغذیه با شیر مادر ندارد. احتمال انتقال HBV حول و حوش زایمان, مستقیما با HBe AG ارتباط دارد... بطوری که 90% مادرانی که HBe AG مثبت هستند.. عفونت هپاتیت را به فرزندان خود منتقل میکنند.. در حالی که این میزان در مادران آنتی hbe مثبت به 10 تا 15 درصد میرسد. در اکثر موارد عفونت حاد در نوزادان از نظر بالینی بی علامت است ولی به احتمال زیاد این بچه ها در آینده ناقل hbs ag خواهند بود.در سال 1990 آمریکا سالیانه 18000 نوزاد دارای هپاتیت مادرزادی بدنیا اومدن.. که 4000 نفر اونها دچار حالت هپاتیت مزمن شده اند.. این در حالی هست که اصول پیشگیری از هپاتیت در اونها اجرا نشده بود

بطور خلاصه میگم که اولا تجویز واکسن برای اون خانم لازمه... و دوما اینکه سنجش دو فاکتور پیش گوئی کننده دیگر هم باید انجام بشه(HBe AG و HBe ab) و سوم اینکه اگر خدای نکرده هر اتفاقی برای بچه قرار باشه بیفته.. زودتر از هفته 28 ام نیست... و مخصوصا در زمان حول و حوش زایمان صورت میگیره.

فکر میکنم اطلاعات لازم در باره این قبیل مادران داده شد و تا حدی هم جنبه تخصصی هم پیدا کرد. بهتره شما برای مشورت و انجام اقدامات لازم به پزشک عفونی معتبری مراجعه کنید...
    عضو تحریریه علمی ایران سلامت

پیشفرض

با تشكر از پاسخ ها بعد از آزمايش تكميلي نتايج زير مشاهده شد لطفا در صورت امكان توضيح دهيد :
    Hbs Ag +
    Hbc Ab(IgG) +
    Hbs (Ab) 4.0(Negative

موقعیت
    تهران

پیشفرض

من دقيقا متوجه نشدم اين جواب مربوط به خودتان است ويا همسرتان با اين وجود چون در اصل ماجرا فرقي نمي كند براي شما توضيح مي دهم :
    Hbs Ag مثبت يعني : ويروس هپاتيت B در بدن فرد وجود دارد
    HBc Ig G مثبت يعني :زمان ورود ويروس به بدن اين فرد مربوط به گذشته (حداقل 2 ماه پيش )مي باشد.د رحقيقت نشاندهنده پاسخ بدن به وجود ويروس است اما نشانه بهبودي نيست
    HBs Ab منفي يعني: بدن فرد نتوانسته است بر ويروس غلبه كند اگر اين آزمايش مثبت شود نشانه خوبي خواهد بود ونشانه بهبودي است
    اما تفسير آزمايش : به نظر ميرسد كه فرد در مرحله مزمن هپاتيت B است و يا اينكه ناقل ويروس هپاتيت B است كه با آزمايش آنزيم هاي كبدي اين دو حالت ازهم تفكيك داده مي شوند
    و يك خواهش شايد گفتن آن ساده باشد ولي خواهش مي كنم اظطراب ونگراني را از خودتان دور كنيد چون علاوه بر اينكه باعث مي شود نتوانيد بهترين كار را براي فرزندتان بكنيد ؛ اين اظطراب را به همسر باردار خود نيز منقل مي كنيد كه مسلما خود اين عامل اگر تاثيرات بيشتري بر روي سلامت جنين از خود ويروس نداشته باشد؛ كمتر از آن نيز نخواهد بود

پیشفرض

با تشكر از توجه شما
    امروز مراجعه كرديم به پزشك متخصص زنان ايشان گفتند با توجه به اينكه HbcAb مثبت شده تا حدودي مشكلي نيست.
    مي خواستم بدانم شما هم با ايشان موافق هستيد؟

موقعیت
    تهران

پیشفرض

نه با ايشان موافق نيستم
    تمام كساني كه دچار هپاتيت B باشند بدون توجه به اينكه بهبود يابند ويا خير آزمايش HBcAb آنها مثبت خواهد بود همانگونه كه گفتم نشانه خوب وقتي است كه HBs Ab مثبت گردد
    همانگونه كه جناب آقاي دكتر نادر فرمودتد بهتر است با پزشك عفوني هم مشاوره داشته باشيد

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
تبلیغات در ایران سلامت