کلينيک بارداري/مهراندخت نكاوند/كارشناس ارشد مامايي/عضو هيات علمي دانشگاه آزاد
آبله‌مرغان در بارداري

آيا در دوران كودكي آبله‌مرغان گرفته‌ايد؟ اگر نه، شما مي‌توانيد يكي از هر 2 هزار نفري باشيد كه در دوره بارداري خود مبتلا به آبله‌مرغان مي‌شوند. آبله‌مرغان، بيماري دوره كودكي است و تنها 2 درصد افراد در گروه سني 15 تا 49 سال دچار آن مي‌شوند...

مركز كنترل بيماري‌ها، جامعه متخصصان اطفال آمريكا و ديگر گروه‌هاي جامعه پزشكان، همگي توصيه مي‌كنند كه تمام كودكان سالم يك ساله و بزرگ‌تر واكسن آبله‌مرغان دريافت ‌كنند. اگر در دوران بارداري دچار آبله‌مرغان شديد از خودتان خوب مراقبت كنيد. در تقريبا 15 درصد بزرگسالاني كه آبله‌مرغان مي‌گيرند، نوعي ذات‌‌الريه ايجاد مي‌شود كه مي‌تواند به خصوص براي زنان باردار خطرناك باشد.

بهتر است اگر به ديدار خانواده‌هايي مي‌رويد که کودک مبتلا به آبله‌مرغان دارند و مشکوک هستيد که در کودکي آبله‌مرغان گرفته‌ايد يا نه، از اين ديدار صرف‌نظر کنيد و آن را تا بهبود کودک خانواده به تعويق بيندازيد. اگر درست پيش از زايمان دچار آبله‌‌مرغان شديد، احتمال دارد كه جنين شما هم مبتلا شود. اين بيماري در نوزادان مي‌تواند بسيار شديد باشد.

اگر در دوران بارداري درتماس با اين عفونت قرار گرفتيد فورا با پزشك‌تان تماس بگيريد. زن بارداري كه با اين ويروس بسيار آلوده‌كننده در تماس باشد، بايد vztg که نوعي ايمونوگلوبين است را دريافت كند. اگر در عرض 72 ساعت پس از تماس با آلودگي، اين ايمونوگلوبين را دريافت كنيد، ممكن است از بروز عفونت پيشگيري شود يا شدت علائم كاهش يابد. عاقلانه?ترين کار اين است که حتما پيش از بارداري واكسن بزنيد.

هفته نامه سلامت