گروهي از متخصصان آمريكايي اعلام كردند دليل بروز بيماري اوتيسم در خانواده‌هايي كه سابقه ارثي ابتلا به اين اختلال را ندارند در واقع جهش‌هاي ژنتيكي نادر و غيرموروثي هستند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين متخصصان به بررسي مجموعه‌اي از گوناگوني‌هاي نسخه‌هاي ژنتيكي پرداخته‌اند كه در بروز اختلال اوتيسم نقش دارند.

متخصصان مركز مطالعات كودكان دانشگاه ييل در اين بررسي‌ها به واقعيات جديدي درباره اصول بيولوژيك اختلال اوتيسم دست يافته‌اند كه دختران را نسبت به اين بيماري مستعدتر و آسيب‌پذيرتر مي‌كند. اين متخصصان متوجه شدند كه جهش‌هاي ژنتيكي كمياب و غيرموروثي مي‌توانند تا حدود دو درصد عامل بروز اين اختلال در دختران باشند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، آمارها نشان مي‌دهد كه در آمريكا از هر 110 كودك، يك نفر به اختلال اوتيسم مبتلا مي‌شود.

اين متخصصان در حين بررسي ژنتيك مبتلايان به اوتيسم روي منطقه‌اي از ژنوم انسان متمركز شدند كه وقتي دچار تغيير شود يا موجب بروز اوتيسم در فرد مي‌شود و يا مسير كاملا متفاوتي را طي كرده و منجر به بروز اختلال ديگري موسوم به سندرم «ويليام» مي‌شود. اوتيسم در واقع زماني بروز مي‌كند كه ژن‌ها جهش يافته و نسخه‌هاي اضافي را از يك منطقه ژني تشكيل مي‌دهند.

به گزارش ايسنا، اين متخصصان روي ژنوم بيش از 1000 خانواده مطالعه كردند كه در آنها يك كودك مبتلا به اوتيسم وجود داشت اما باقي افراد خانواده و كودكان آنها سالم بودند.

اوتيسم يك اختلال پيشرونده عصبي است كه موجب بروز مشكلاتي در ارتباطات، تعاملات اجتماعي و بروز رفتارهاي تكراري و درون گرايي مي‌شود.