دکتر محمدرضا صفري نژاد

رييس انجمن علمي ‌سلامت خانواده ايران و استاد دانشگاه علوم‌پزشكي ارتش

اندازه طبيعي آلت تناسلي چقدر است؟

يكي از خوانندگان «سلامت» در نامه بلندي که برايمان فرستاده، سوالي مطرح کرده که سوال خيلي‌ها از پزشکان، مخصوصا از متخصصان ارولوژي، است:


«...من 38 ساله هستم اما اندام تناسلي‌ام رشد نكرده و در وضعيت كودكي باقي مانده است؛ در حالت نعوظ 4 سانتي‌متر است و زماني كه از اين حالت خارج مي‌شود، مانند آلت يک نوزاد است. آيا براي بيماري من درماني وجود دارد؟ من به پزشكان زيادي مراجعه كرده‌ام که برخي دارو تجويز كرده‌اند و برخي گفته‌اند وزن كم كن و برخي گفته‌اند جراحي کن! بارها داروهايي مصرف كرده‌ام که ثمربخش نبوده و دستگاه‌هاي توانبخشي‌اي هم كه اكنون وجود دارند برايم قابل استفاده نيستند. لطفا راهنمايي‌ام كنيد...»

با توجه به شرح‌حالي که اين خواننده گرامي ‌ارائه کرده‌اند، به نظر مي‌رسد که دچار کوچکي واقعي آلت تناسلي هستند ولي متاسفانه خيلي دير نسبت به درمان مشکل خود اقدام کرد‌ه‌اند. در يک دهه اخير، بسياري از مردان نسبت درباره اندازه دستگاه تناسلي خود اظهار نگراني مي‌کنند و کم نيستند والدين پسربچه‌هايي که آنها نيز همين نگراني را دارند. کوچکي واقعي اندازه دستگاه تناسلي در مردان مي‌تواند سبب تبعات رواني ناگوار و مشکلات عديده در زندگي زناشويي شود.


البته مثل هر بيماري ديگري، کوچکي واقعي دستگاه تناسلي در مردان يا «کوچکي مرضي دستگاه تناسلي» تعريف علمي ‌خاص خودش را دارد و صرف ادعاي فرد دليل وجود مشکل در وي نيست. ممکن است که فرد انتظارات خاصي از خود داشته باشد ولي اين دليلي بر وجود بيماري نيست. هر پسربچه بالاي 1سال که طول دستگاه تناسلي اش در حالت کشيده، کمتر از 9/1 سانتي‌متر است، بايد مورد بررسي قرار گيرد.


علل زيادي براي كوچك بودن آلت تناسلي پسر‌بچه‌ها وجود دارد که اگر به موقع تشخيص داده شوند، کمک زيادي مي‌توان به اين کودکان کرد. امروزه با پيشرفت تکنولوژي، حتي مي‌توان در ماه‌هاي آخر بارداري با سونوگرافي در داخل رحم مادر اين بيماري را در جنين پسر تشخيص داد.


نکته قابل‌ذکر اين است که در کودکان چاق، آلت تناسلي در زير چربي ناحيه عانه مخفي مي‌شود که اصطلاحا به آن «آلت تناسلي دفن‌شده يا مخفي‌‌شده» مي‌گويند و اين با آلت تناسلي کوچک تفاوت دارد. در بسياري از موارد با بزرگ‌شدن کودک و کاهش وزن وي اين مشکل برطرف مي‌شود ولي گاهي اوقات جهت برطرف شدن آن به عمل جراحي نياز دارد.


تشخيص زودرس و به موقع «کوچکي واقعي دستگاه تناسلي» داراي اهميت بسيار زيادي است، چون با درمان مناسب و به موقع، اين کودکان تقريبا دستگاه تناسلي طبيعي خواهند داشت. اندازه آلت تناسلي در سن بلوغ رابطه مستقيم با زمان درمان دارد. هرچه درمان زودتر انجام شود، اندازه آلت تناسلي در سن بلوغ نزديک‌تر به ميزان طبيعي خواهد بود.


براي درمان «کوچکي واقعي آلت تناسلي» 2 راه وجود دارد؛ يکي دارودرماني است که معمولا تا قبل از 14 سالگي موثر است و ديگري عمل جراحي است که بعد از سن بلوغ انجام مي‌شود. هيچ دستگاهي که مورد تاييد مجامع علمي ‌معتبر باشد، جهت تغيير اندازه آلت‌تناسلي وجود ندارد. دستگاه‌هايي که در اينترنت يا شبکه‌هاي ماهواره‌اي تبليغ مي‌شوند هيچ نتيجه و کارکردي ندارند. اين دستگاه‌ها نه تنها بي‌فايده هستند، بلکه در مواردي عوارض زيانبار شديدي را نيز به همراه دارند.


ضمن اينکه اخيرا عده‌اي سودجو، داروهايي را تبليغ و عنوان مي‌کنند که اين داروها صددرصد موثر و تضميني هستند ولي به نظر بنده هيچ تضميني وجود ندارد.


خوانندگان محترم هفته‌نامه «سلامت» به هيچ‌وجه نبايد در دام اين افراد بيفتند. اين خواننده گرامي‌ نيز در ابتدا بايد وزن خود را کاهش دهد (وزن ايده‌آل به طور تقريبي= قد منهاي 100) و سپس تحت عمل جراحي قرار گيرد. در پايان نيز لازم به ذکر است که عمل جراحي البته کمک‌کننده است ولي به هيچ‌وجه حالت طبيعي را در مرد ايجاد نمي‌کند.


متوسط طول طبيعي آلت‌ مردان


در حالت کشيده با دست (بر حسب سانتي‌متر)

جنين 30 هفته : 1.5 سانت

جنین 34 هفته : 1.5 سانت

نوزاد : 1.5 سانت

کودک 6 ماهه : 1.9 سانت

کودک 1 ساله : 2.3 سانت

کودک 2 ساله : 2.6 سانت

کودک 3 ساله : 2.9 سانت

کودک 4 ساله : 3.3 سانت

کودک 5 ساله : 3.5 سانت

کودک 6 ساله : 3.8 سانت

کودک 7 ساله : 3.9 سانت

کودک 8 ساله : 3.7 سانت

کودک 9 ساله : 3.8 سانت

کودک 10 ساله: 3.8 سانت

بالغ : 9.3 سانت