ترجمه: حسين غلامي
از ورزش و پمپ خلأ تا قرص و مکمل

تبليغات جنسي هر روز از راه‌هاي متفاوت از تلويزيون گرفته تا اينترنت در حال بمباران‌ مخاطبان است. يکي از موضوعات رايج اين آگهي‌ها، بزرگ‌کردن آلت تناسلي مردان با روش‌هاي گوناگون است. هر سال بيش از 10000 مرد در آمريکا تحت عمل‌ جراحي بزرگ‌کردن آلت تناسلي قرار مي‌گيرند در حالي كه بسياري از آنها به اشتباه فکر مي‌کنند آلت تناسلي‌شان کوچک است...ميانگين طول آلت تناسلي در حالت نعوظ، 10 تا 15 سانتي‌متر است. اندازه آلت تناسلي در حالت شل ميان مردان متفاوت‌تر است. اندازه آلت تناسلي مردي که در حالت شل به ظاهر اندازه بزرگ‌تري دارد، ممکن است در حالت نعوظ خيلي بيشتر نشود و بر عکس آلت تناسلي کوچک در حالت شل، ممکن است حين نعوظ بسيار بزرگ‌تر شود. برخي از مردان، با وجود اينکه اندازه‌گيري‌ها نشان مي‌دهد اندازه آلتشان طبيعي است، همچنان از کوچک بودن آن احساس ناراحتي مي‌کنند. در اين موارد يک تشخيص روان‌پزشکي مطرح مي‌شود؛ «اختلال بدشکل‌انگاري آلت تناسلي».

اين اختلال شبيه ادراک تحريف‌شده فرد مبتلا به بي‌اشتهايي عصبي از بدنش است که با وجود لاغري شديد، فکر مي‌کند چاق است و به غذا نخوردن ادامه مي‌دهد. نتايج يک بررسي نشان ‌مي‌دهد بيشتر مرداني که تمايل دارند جراحي بزرگ‌کردن آلت تناسلي انجام دهند، به اين عارضه مبتلا هستند. اين افراد اغلب از نتيجه عمل کمترين رضايت را دارند.
شيوه‌هاي تبليغ‌شده براي بزرگ‌کردن آلت

1.پمپ خلأ: يکي از روش‌هاي معمول است که براي بزرگ‌کردن آلت تبليغ مي‌شود. مرد آلت تناسلي‌اش را درون استوانه‌اي فرو مي‌برد. اين استوانه به پمپي متصل است که هوا را مي‌مکد. خلايي که به اين ترتيب به وجود مي‌آيد، خون بيشتري را داخل آلت مي‌کشد و آن را به حالت راست‌ و اندکي بزرگ‌تر درمي‌آورد. بعد با قراردادن يک حلقه سفت در انتهاي آلت – مانند يک تورنيکه- از خروج خون از آلت جلوگيري مي‌شود. در واقع پمپ‌هاي خلأ يک استفاده پزشکي واقعي دارند؛ کمک به مردان دچار اختلال نعوظ يا راست شدن آلت اما اين پمپ‌ها اثري مداوم بر اندازه آلت ندارند. هنگامي که حلقه برداشته شود، طول آلت به حالت عادي برمي‌گردد. اين پمپ‌ها عوارضي مانند اختلال نعوظ گذرا، تاول پوستي، کبودي، پاره شدن رگ‌هاي خوني و تغيير رنگ و ضخيم شدن پوست دارند. حلقه‌ نبايد بيشتر از 20 تا 30 دقيقه به دور آلت انداخته شود، چرا که استفاده طولاني‌تر آن ممکن است در نهايت به آسيب بافتي آلت منجر شود.


2.ورزش، وزنه و ساير وسايل: اول از همه بايد بدانيد که با انجام ورزش نمي‌‌توان آلت تناسلي را مثلا مانند عضلات جلوي بازو حجيم کرد. آلت تناسلي يک عضله نيست. با اين حال برخي از وسايل و انواعي از تحريک‌ها براي کشيدن پوست و بزرگ‌کردن آلت تبليغ مي‌شود. روش‌ها ممکن است باعث کشيدگي پوست آلت شوند اما در اندازه آن هنگام راست‌شدن يا نعوظ تاثيري ندارند. خطرهاي اين روش‌ها شامل احتمال پارگي بافتي، آسيب به رگ‌ها و خونريزي و ساير مشکلات است.


3.قرص‌ها، مکمل‌ها و کرم‌ها: انواعي از کرم‌هاي حاوي داروهاي گياهي گوناگون از يوهيمبين (که گاهي به نام وياگراي گياهي تبليغ مي‌شود)، جين‌سينگ و... نيز براي بزرگ‌کردن آلت تبليغ مي‌شوند در حالي كه هيچ اثري بر اندازه آلت ندارند.


4.جراحي بزرگ‌کردن آلت

جراحي برخلاف روش‌هاي ذکر شده، مي‌تواند آلت را بزرگ کند، اما اين روش هم خطرهاي خاص خود را دارد و نتايج آن ممکن است مطابق انتظار فرد نباشد.

3 روش جراحي اصلي براي بزرگ‌کردن آلت وجود دارد:


بريدن رباط متصل‌کننده آلت به استخوان لگن و بعد تحت کشش قرار دادن روزانه آلت براي افزايش طول آن


برداشتن چربي از ساير نقاط بدن و تزريق آن درون آلت براي حجيم‌کردن آن.


يک شيوه جديدتر براي پهن کردن آلت، تکنيکي است که در آن آلوگرافت براي پهن کردن آلت به کار گرفته مي‌شود.

اين اعمال جراحي عوارض خاص خود را دارند و ممکن است در نهايت فرد از نتيجه عمل راضي نباشد.

يک بررسي در اروپا نشان داد از 42 مردي که اين اعمال را انجام دادند، فقط 35 درصدشان از نتيجه عمل راضي بودند.


يک روش ساده

يک راه ساده براي بزرگ‌تر به نظر رسيدن آلت وجود دارد که هيچ کدام از مشکلات روش‌هاي بالا را در پي ندارد؛ کاهش وزن!

بسياري از مرداني که فکر مي‌کنند اندازه آلتشان کوچک است، در واقع اضافه وزن دارند. اندازه آلت ‌آنها طبيعي است اما درون چربي اطراف دفن مي‌شود و کوچک به نظر مي‌رسد. كاهش وزن باعث مي‌شود آلت تناسلي بزرگ‌تر و بلندتر به نظر برسد.

روشن شدن روزافزون عوارض و مشکلات ناشي از اين گونه اعمال جراحي باعث شده بسياري از پزشکان و متخصصان به جز در موارد واقعا ضروري از انجام اين?گونه اعمال جراحي پرهيز نمايند. از سوي ديگر هزينه اين?گونه اعمال جراحي بسيار بالاست. جراحي‌هاي طولاني کردن آلت از 5 تا 10 هزار دلار خرج برمي‌دارد و براي پهن کردن آلت هزينه خود آلوگرافت – غيراز عمل جراحي 5 تا 7 هزار دلار است. بنابراين در مجموع اين عمل‌ها ممکن است بيش از 20000 دلار خرج بردارد.

در اغلب موارد، روش‌هاي بزرگ‌کردن آلت، هدر دادن پول است. جراحي براي بزرگ‌کردن آلت هم پرهزينه و خطرناک است و هنوز اطلاعات کاملي درباره نتايج آن در دست نيست.

توجه داشته باشيد که ساختمان آلت تناسلي بسيار ظريف و حساس است و داشتن اندامي با اندازه متوسط که کار کند، بهتر از اندام بزرگي است که از کار افتاده باشد.

منبع: WebMD