برای نخستین بار از اواسط سال ۲۰۰۹ در اتحادیه اروپا یک قرص ضد چاقی به طور آزاد در داروخانه ها به فروش می رسد. این قرص ملقب به Alli با عنوان داروی معجزه آسا برای افرادیکه می خواهند به راحتی وزن خود را کاهش دهند به بازار عرضه شده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، سازندگان Alli ،آن را یاری‌کننده مردم در کاهش وزن می دانند : Alli نخستین داروی لاغری است که توانسته تأیید FDA را بگیرد. Alli کار یک آنزیم گوارشی بدن به نام لیپاز را تقلید می‌کند. لیپاز باعث تجزیه و هضم چربی غذا می‌شود.

کارخانه تولید کننده Alli معتقد است خوردن یک دوز از این دارو هنگام خوردن غذا باعث می‌شود به میزان ۳۰ درصد جذب چربی غذا تقلیل پیدا کند. اما شرکت سازنده این دارو تأکید کرده است که مردم از این دارو تنها به‌عنوان یک روش کمکی در کنار استفاده از رژیم‌های غذایی کم‌چربی و ورزش استفاده کنند.

کارخانه داروسازی انگلیسی آمریکایی که این قرص را به بازار عرضه کرده است ، Alli را برای کسانی پیشنهاد می کند که میزان وزن و قدشان از حد نصاب ۲۸ به بالا است ، یعنی وزنشان حد اقل ده کیلوگرم از قدشان بیشتر است و می خواهند به راحتی وزن کم کنند.

از سوی دیگر مخالفین این قرص بر این عقیده اند که استفاده بی رویه از Alli می تواند در دراز مدت سبب بیماری های سختی از جمله سرطان روده شود.

به هر حال در کمتر از دو ماه ، بیش از ۲۰۰ هزار بسته از این دارو در فرانسه به فروش رسیده است ، یعنی نزدیک به هزار بسته در ساعت.

حال با در نظر گرفتن قیمت هنگفت این دارو ، معادل ۶۰ یورو ( قیمت در انگلستان یک پوند ) به ازای هر بسته ، بدون شک داروخانه های فرانسه هواداران طراز اول Alli به حساب می آیند.

* آیا قرص Alli معجزه می‌کند؟

قرض Alli دوز پایین‌تری از داروی ارلیستات (Xenical) است که از جذب چربی در روده شما جلوگیری می‌کند و چربی جذب‌نشده با مدفوع خارج می‌شود. لازم است بدانید فقط ۳۰ درصد جذب چربى‌هاى خورده شده توسط این دارو مهار مى‌شود و به همین دلیل است که معمولا درمان چاقى با این دارو به علت نا‌آگاهى کافى بیماران به شکست مى‌انجامد.

بنابراین از این دارو انتظار معجزه نداشته باشید چون میانگین کاهش وزن با آن در حد متوسطی است؛ یعنی حدود ۳کیلوگرم پس از یک سال.

عوارض جانبی این دارو شامل اسهال حاوی چربی و کمبود ویتامین‌های محلول در چربی است چون ارلیستات مانع جذب ویتامین‌های محلول در چربی (مانند A، D و‌‌E) می‌شود.

بدین ترتیب با خوردن این قرص، نیاز به مصرف مکمل ویتامین پیدا می‌کنید؛به‌علاوه خانم‌های شیرده، باردار و بچه‌ها باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

به گفته محققان؛ ابتدایی‌ترین و متداول‌ترین شیوه مقابله با چاقی استفاده از رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش کردن است.

محققان می‌گویند؛ در مراحل بعدی و زمانی که درمان چاقی با رژیم یا ورزش امکانپذیر نشد می‌توان از این داروی جدید استفاده کرد. نحوه عملکرد قرص ضدچاقی به این ترتیب است که مانع می‌شود معده فرد چربی جذب کند و در نتیجه چربی مازاد به صورت پس‌مانده از بدن دفع می‌شود.

نتایج آزمایش روی این داروی جدید نشان داد افراد داوطلبی که همراه با هر وعده غذایی یک دوز از این قرص را مصرف کردند پس از گذشت ۶ ماه توانستند به طور متوسط ۱۰ کیلوگرم وزن خود را کاهش دهند.

پزشک چه وقت داروی ضد چاقی تجویز می‌کند؟

بهترین راه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادی باشید که برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و اضافه ‌وزن برای شما مشکلات پزشکی ایجاد کرده باشد، داروهای کاهنده وزنی که پزشک تجویز می‌کند، ممکن است به شما کمک کند.

پزشک شما در صورتی که این معیارها را داشته باشید، ممکن است به دارو درمانی برای شما اقدام کند:

• سایر روش های کاهش وزن در شما موفق نباشد.

• ضریب توده بدنی (BMI) به عنوان معیار چاقی در شما بالاتر از ۲۴ باشد و شما دچار عوارض پزشکی چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا یا قطع تنفس در هنگام خواب باشید.

• BMI شما بالاتر از ۳۰ باشد.

آلی را چگونه و چه زمانی مصرف کنیم ؟

قرص آلی را می‌توان تا سه بار در روز همراه با غذا مصرف کرد.

این دارو مقدار چربی جذب‌شده را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. چربی هضم‌نشده از طریق اجابت مزاج دفع می‌شود و به همین علت، عوارض جانبی این دارو به صورت مدفوع چرب و خروج گاز بروز می‌کند.

شرکت گلاسکو و FDA می‌گویند: خوردن غذای کم‌چربی این عوارض جانبی را کم می‌کند. همچنین به گفته FDA مصرف‌کنندگان آلی باید هر شب داروی مولتی‌ویتامین مصرف کنند تا ویتامین‌های از دست‌رفته از راه مدفوع چرب جایگزین شوند.

آلی تنها داروی لاغری بدون نیاز به نسخه پزشک (OVER THE COUNTER) است که تا به حال FDA آن را تایید کرده است.

بسیاری از شرکت‌ها، مکمل‌های غذایی را به صورت بدون نسخه فروش می‌رسانند که مدعی‌اند، وزن را کم می‌کنند، اما هیچکدام از این فرآورده‌ها به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نرسیده‌‌اند.

اما ورود این دارو به بازار بدون بحث نبوده است. گروه حمایت از مصرف‌کنندگان PUBLIC CITIZEN در آمریکا که قبلا خواستار تحریم زنیکال شده بود، می‌گوید آلی نباید مورد تایید قرار می‌گرفت، چرا که در تحقیقات حیوانی بر روی آن ضایعات پیش‌سرطانی دیده شده است. همچنین منافع این دارو را “ناچیز” خواند.

در مقابل شرکت گلاسکو می‌گوید که این نگرانی‌ها پایه‌ای ‌ندارد.

استیو برتون، رئیس بخش مراقبت‌های بهداشتی مصرف‌کنندگان در شرکت گلاسکو می‌گوید:”ما تاکید می کنیم که داروی آلی برای مصرف هرکسی نیست. این دارو فقط برای فرد چاق بزرگسالی است که رژیم ‌غذایی کم کالری را رعایت کند.”

* هشدارها:

استفاده از این دارو برای افرادی که تحت پیوند عضو قرار گرفته‌اند، به خاطر احتمال تداخل دارویی ممنوع است. همچنین افرادی که دارو‌های رقیق‌کننده خون مانند وارفارین مصرف می‌کنند یا به خاطر ابتلا به دیابت یا مشکلات تیروئیدی تحت درمان هستند، باید پیش از دریافت دارو با پزشکشان مشورت کنند.

کالج سلطنتی پزشکان عمومی در بریتانیا گفت که هرکس می خواهد این دارو را مصرف کند باید با پزشک خود مشورت کند زیرا برخی از عوامل چاقی مفرط قابل درمان است و به علاوه همه این افراد می توانند در مقابل سایر بیماری ها آسیب پذیر باشند که پیش از مصرف دارو باید مورد بررسی قرار گیرد.

شرکت داروسازی “گلاکسو اسمیت کلاین” می گوید که آزمایش های کلینیکی آنها نشان می دهد که مصرف اورلیستات (Orlistat) همزمان با مصرف کالری کمتر، و چربی کمتر، می تواند در مقایسه با رژیم تنها، به کاهش ۵۰ درصدی وزن یا بیشتر کمک کند.
اما اگر آنها همچنان بر خوردن چربی اصرار ورزند، برخی عوارض جانبی ناخوشایند مانند اسهال و مشکل گاز زیاد را تجربه خواهند کرد.