جام جم آنلاين: گروه سلامت دكتر علي اخوان: بسياري از بيماران در مصرف قطره‌هاي چشمي مشكل دارند يا فراموش مي‌كنند، آنها را داخل چشم بريزند يا نمي‌دانند چند قطره بريزند و... توصيه‌هاي زير به شما كمك مي‌كند تا به شيوه‌اي صحيح از داروي خود استفاده كنيد.

اولين سوال اساسي اين است كه چگونه قطره را در چشم بريزيم. راه‌هاي مختلفي براي ريختن قطره در چشم وجود دارد. يكي از ساده‌ترين راه‌ها اين است كه جلوي يك آينه بنشينيد، پلك تحتاني خود را پايين بكشيد و اجازه دهيد كه قطره در فضاي بين پلك و چشم بيفتد. بعد از اين‌ كه قطره را در چشم ريختيد چشمان خود را ببنديد و به آرامي گوشه داخلي آن را با يك انگشت به مدت 2 تا 3 ثانيه بفشاريد اين كمك مي‌كند تا مقدار خروج قطره را از مجراي اشكي به خارج از چشم كاهش دهيد و آن را در چشم خود تا جايي كه نياز است نگاه داريد. مي‌توانيد به جاي آن گوشه چشم را فشار دهيد تا از خروج قطره به بيني و جذب سيستميك آن جلوگيري كنيد. راه ديگر ريختن قطره اين است كه سر خود را عقب ببريد و در حالي كه انگشت اشاره خود را بر روي نقطه نرم درست زير لبه پلك پايين قرار داده‌ايد پلك را به پايين بكشيد تا فضايي بين چشم و پلك ايجاد شود. قطره را در اين فضا بريزيد.

سوال بعدي فاصله مصرف 2 قطره است. اگر شما بيش از يك نوع قطره استفاده مي‌كنيد، مهم است كه بين 2 قطره حداقل 10 دقيقه فاصله بگذاريد تا قطره دوم، قطره اول را خارج نسازد.

مساله بعدي نگهداري دارو است. قطره‌‌ها را تا زمان تاريخ انقضاي آن مي‌توان نگهداري كرد. البته به شرط آن كه درش بسته باشد و باز نشده باشد پس از باز شدن در قطره تنها تا يك ماه مي‌توان آن را نگهداري كرد و پس از يك ماه بايد دور انداخته شود. قطره خود را در يخچال (نه در فريزر) نگهداري كنيد. اين كار اين حسن را دارد كه اگر قطره سرد باشد چشم شما بهتر آن را احساس خواهد كرد تا وقتي دماي اتاق را داشته باشد. بنابراين راحت‌تر مي‌توانيد احساس كنيد كه آيا قطره در چشم شما رفته است يا خير.

فراموشي در مصرف نكته ديگري است كه بيماران آن را ذكر مي‌كنند. بسياري از بيماران مصرف قطره‌هاي چشمي را فراموش مي‌كنند اگر اين مشكل را داريد بهتر است از يك روش استفاده كنيد تا داروها فراموش نشوند. براي مثال اگر قطره‌هاي چشمي را كنار مسواك خود بگذاريد، يادتان خواهد ماند كه وقتي مسواك مي‌زنيد قطره خود را بريزيد.

استفاده دائمي و بدون تجويز پزشك يكي ديگر از مشكلات قطره‌هاي چشمي است. برخي بيماران كه با چند بار استفاده از قطره‌هاي چشمي احساس بهبودي پيدا مي‌كنند تصور مي‌كنند هميشه بايد اين داروها را مصرف كنند. در حالي كه استفاده مداوم از اين دارو‌ها عوارض زيادي را به همراه دارد. به عنوان مثال مصرف بعضي از قطره‌هاي چشمي به‌طور مداوم مي‌تواند منجر به ايجاد آب مرواريد يا آب سياه شود. برخي از قطره‌‌ها مجاري اشكي را تنگ مي‌‌كنند و بيمار دچار اشك‌ ريزش مي‌شود بعضي از قطره‌‌ها در استفاده مداوم مي‌تواند موجب ايجاد رسوب در چشم شود. برخي قطره‌ها چون درد را از بين مي‌برند موجب مي‌شوند عامل بيماري مشخص نشود و چشم آسيب ببيند.