جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: عطاری ها (اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض عطاری ها (اخبار و گزارشات)

  توزيع داروهاي غيرمجاز توسط عطاري‌ها غيرقانوني است

  معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: قاچاق مواد غذايي، دارو و محصولات بهداشتي آرايشي از معضلات بزرگ کشور است، اما کنترل قاچاقچيان و نظارت پليسي وظيفه وزارت خانه و معاونت غذا و دارو نيست.
  دکتر احمد شيباني که به منظور شرکت در نشست منطقه‌اي مديران و معاونان امور غذا و دارو استانهاي همدان، کرمانشاه، کردستان و ايلام به کرمانشاه سفر کرده بود، در پاسخ به يکي از انتقادات معاونت دارو و غذاي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه در خصوص مشکلات بوجود آمده به دليل قاچاق دارو در استان کرمانشاه، گفت: وظيفه معاونت دارو و غذاي وزارت بهداشت نظارت کيفي و بهداشتي و مراقبت از سلامت مردم است و نمي‌تواند نظارت پليسي و قضايي داشته باشد، در اين خصوص تنها مي‌توانيم بخشي از وظايف را بر عهده بگيريم.

  دکتر شيباني در ادامه تصريح کرد: در تهران که بحث قاچاق به مراتب شديدتر است، بخشي از نظارت در اين خصوص را به انجمنها و سنديکاها واگذار کرديم، در استانها نيز بايد تعامل خوبي بين معاونت دارو و غذا و مسئولين انتظامي و قضايي استان صورت گيرد و در جريان اين تعامل اهميت موضوع و تاثير آن بر سلامت مردم تفهيم شود.

  وي گفت: نبايد وقت معاونت غذا و دارو در استانها صرف پيگيري مسائل مالي و کنترل قاچاق شود زيرا اين مسئله اصل وظيفه را تحت الشعاع قرار مي دهد.

  دکتر شيباني در خصوص انتقاد ديگري در خصوص عدم نظارت بر فعاليت عطاريها گفت: اين هم يکي ديگر از مشکلات عظيم کشور است و فعاليت عطاريها در خصوص توزيع داروهاي غيرمجاز غيرقانوني است، در اين خصوص نيز همراه کردن مراجع قضايي با خود در تعيين ميزان موفقيت شما نقش دارد.

  دکتر شيباني، معاونت دارو و غذا را از مهمترين بخشهاي تامين سلامت کشور عنوان کرد که جايگاه والايي در وزارت بهداشت دارد.

  وي با تاکيد بر اهميت استان کرمانشاه در منطقه غرب کشور گفت: اين استان به دليل مرزي بودن آسيب پذير است و به دليل آن که هر استاني از شرايط خاصي برخوردار است لذا با دستورالعمل‌هاي کلي مخالفم و ارائه راهبردهاي استاني در کنار دستورالعملهاي کلي براي رفع مشکلات را از ضروريات مي‌دانم.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي ايران:
  هيچ عطاري مجاز به تجويز يا عرضه دارو نيست
  عطاري‌ها تنها مجاز به عرضه فرآوردهاي طبيعي بدون هرگونه تغيير هستند


  دخالت آشكار و مستقيم عطاري‌ها در كار پزشكي و تجويزهاي نادرست دارويي باعث شده تا امراض مردم در گاهي اوقات بدتر شود و آنان دوباره به پزشك مراجعه كنند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، دكتر محمود بيگلر معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي ايران با بيان اين مطلب اظهار داشت: عطاري محل و مكاني براي تجويز دارو نيست.

  وي افزود: عطاري‌ها موظف هستند، تمامي فرآورده‌هاي گياهي را بدون هيچ گونه تغيير و دست زدن به محتويات و تركيبات آن به مردم عرضه كنند.

  دكتر بيگلر يادآور شد: بيشتر افرادي كه در عطاري‌ها كار مي‌كنند، افراد غيرمتخصص و با سطح سواد بسيار پايين هستند و اطلاعات كاملي از تشخيص و نحوه درمان بيماري‌ها ندارند.

  وي با بيان اين مطلب كه در حال حاضر بيش از سه هزار عطاري در تهران بزرگ داير شده است، ادامه داد: تمامي عطاري‌ها فاقد مجوز تجويز و يا نسخه پيچيدن هستند و نمي‌توانند به بيمار دارويي با محتويات گياهي بدهند.

  معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي ايران خاطرنشان كرد: عطارها تنها مي‌توانند فرآورده‌هاي طبيعي را بدون تغيير شكل (قرص، شربت، آسياب شده) در اختيار افراد قرار دهند.

  دكتر بيگلر با اشاره به اين كه تجويز بي قاعده و قانون داروهاي گياهي در عطاري‌ها، روز به روز بيشتر مي شود، گفت: عطاري‌ها بايد مواد طبيعي مانند "شمبليله" را به شكل طبيعي و آن طور كه هست و با همان خواص به بيماران بفروشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت