جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: راهنمای مصرف دارو در ماه رمضان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض راهنمای مصرف دارو در ماه رمضان

  توصيه هاي بهداشتي

  منبع : منبع: هفته‌نامه نوين پزشكي

  در بيماراني كه ناچارند در ماه رمضان دارو مصرف كنند ،پزشكان مي تواند داروهاي طولاني اثرتري تجويز كنند كه يك بار مصرف آنها در طول شبانه روز كفايت مي كند.
  طي ماه رمضان كه نهمين ماه از تقويم قمري اسلامي است، مسلمانان بالغ موظف هستند در فاصله بين سپيده دم تا غروب آفتاب از خوردن هرگونه غذا، نوشيدني يا داروهاي خوراكي خودداري كنند. ماه رمضان ممكن است در هر يك از چهارفصل سال قرار بگيرد و بر همين اساس ساعاتي كه به روزه‌داري سپري مي‌شود بين 11 تا 18 ساعت در روز متغير خواهد بود. طي اين دوره زماني، الگوهاي مربوط به زندگي و عادت‌ها در هر كشوري متفاوت از كشور ديگر است. مثلا طي اين ماه در مراكش، در يك بازه زماني كوتاه شبانه، 2-3 وعده غذايي صرف مي‌شود.


  اولين وعده ممكن است بلافاصله پس از غروب آفتاب ميل شود (افطار) و وعده دوم حدوداً سه ساعت بعد صرف مي‌شود (شام)؛ آخرين وعده ممكن است به فاصله كوتاهي قبل از سپيده دم خورده شود (سحري.) بنابراين تجويز دوزهاي دارو در اين ماه مسئله ساده‌اي نيست و تطبيق آن با الگوهاي مربوط به زندگي در ماه رمضان، راحت به‌نظر نمي‌رسد. براي بررسي نحوه مصرف دارو توسط بيماران در ماه رمضان، دكتر اسلم و همكارانش، 81 بيمار را مورد بررسي قرار دادند تا مشخص كنند آنها طي دوره روزه‌داري در ماه رمضان، چه تغييراتي در رژيم‌هاي دارويي خود اعمال كرده‌اند. آنها دريافتند كه 42 درصد از بيماران، همچنان به درمان معمول خود پايبند بوده‌اند و 58 درصد بيماران الگوي مصرف داروي خود را تغيير داده‌اند. در گروه دوم، 35 بيمار درمان خود را متوقف كردند، 8 نفر برنامه تجويز دارو را تغيير دادند و 4 نفر نيز تمامي دوزهاي دارو را يك‌جا مصرف كرده بودند. در بررسي ديگري كه در بيمارستاني در كويت روي 325 بيمار سرپايي انجام شد، معلوم شد اكثر اين بيماران رژيم‌هاي دارويي خود را در ماه رمضان تغيير داده‌اند.
  به اين صورت كه 64 درصد از بيماران برنامه درماني خود را طي اين ماه تغيير داده بودند و 18 درصد بيماران داروهاي روزانه خود را به‌طور يك جا چه قبل از نخستين وعده (هنگام غروب) و چه مستقيماً پس از آخرين وعده (قبل از سپيده دم) مصرف مي‌كردند.
  چنين وضعي باعث مي‌شود خطر تداخلا‌ت دارويي به شدت افزايش يابد، زيرا بيمار تمام داروهاي خود را به طور همزمان مصرف مي‌كند. با اين وجود عمده مشكلا‌ت، ناشي از عدم مصرف داروهاست. در يك نمونه، دو هفته پس از شروع ماه رمضان، دو بيمار مبتلا به بيماري تنفسي مزمن در واحد مراقبت‌هاي ويژه بستري شدند. هر دو بيمار اعتراف كردند كه طي ساعات روز، داروهاي خود از جمله داروهاي استنشاقي را مصرف نكرده‌اند. در يك مطالعه ديگر، فراواني موارد حمله صرع در 124 بيمار مبتلا به صرع، در ماه رمضان مورد ارزيابي قرار گرفت. طي اين ماه حملات صرع در 27 بيمار رخ داده بود كه 20 نفر از آنها از سپيده دم تا غروب آفتاب از هيچ داروي ضدصرعي استفاده نكرده بودند. پژوهشگران چنين نتيجه‌گيري كردند كه عدم مصرف داروها، مهم‌ترين عامل عود صرع در ماه رمضان به‌شمار مي‌رود. البته همه تقصيرها بر گردن بيماران نيست زيرا اكثر بيماران در مورد تغيير دادن درمانشان در ماه رمضان، هيچ اطلاعات خاصي دريافت نكرده بودند. در مواجهه با اين مصرف خودسرانه داروها در ماه رمضان، لازم است مصرف داروها براساس راه تجويز، زمان مصرف دارو و تداخل با خوردن غذا، تطبيق داده شود.

  راه تجويز‌
  هماهنگي روزه با راه‌هاي مختلف تجويز و انتخاب داروها طي ماه رمضان موضوعي است كه قضاوت در مورد آن بر عهده خود پزشكان است. به منظور سر و سامان دادن به اختلافات موجود در ديدگاه‌ها و استاندارد كردن راه‌هاي تجويز دارو، در ژوئن 1997 همايشي طبي ـ مذهبي تحت عنوان <بازنگري اسلامي مسائل طبي خاص معاصر> در مراكش برگزار شد. شركت‌كنندگان ـ شامل كارشناسان مذهبي و حقوقدانان مسلمان، پزشكان، داروشناسان و متخصصين ديگر علوم در مورد راه‌هاي تجويز دارو كه به اعتقاد مذاهب مختلف اسلا‌مي باعث ابطال روزه نمي‌شود بحث كردند. اما آنچه مورد توافق همگان بود اين بود كه روزه از اين راه‌ها باطل نمي‌شود:
  قطره‌هاي چشم و گوش‌
  تمام موادي كه از طريق پوست جذب بدن مي‌شوند نظير كرم‌ها، پمادها و نوار چسب‌هاي حاوي مواد دارويي‌
  استعمال شياف‌ها، دراژه‌هاي طبي و محلول‌هاي واژينال به درون واژن‌
  تزريقات پوستي، عضلاني، مفصلي يا وريدي به استثناي تغذيه از راه وريدي و آمپول‌هاي تقويتي‌
  اكسيژن و گازهاي بيهوشي‌
  مصرف دهان شويه‌ها، غرغره دارو يا اسپري دهاني به شرط آنكه چيزي به درون معده فرو برده نشود.

  جدول زمانبندي دوز دارو‌
  جداول زمانبندي دوزهاي داروها را بايد در ماه رمضان تغيير داد. در واقع دوزهاي دارو را تنها مي‌توان بين زمان غروب تا سپيده دم دريافت كرد. طي ماه رمضان به‌طور معمول دو نوع مختلف از جداول زمانبندي روز مورد استفاده قرار مي‌گيرند. دوز منفرد روزانه: ساده‌ترين وضعيت مربوط به بيماراني است كه يك دوز معمول شبانه دريافت مي‌كنند. طرح درماني اين بيماران طي ماه رمضان بدون تغيير باقي مي‌ماند چرا كه با روزه‌داري تداخلي ندارد. اگر به‌طور معمول دريافت دارو در صبح يا طي روز باشد، پزشك هنگامي كه مي‌خواهد دريافت دارو را تا شب به تعويق بيندازد بايد مراقب باشد كه اين امر اثربخشي درمان و تحمل دارو را تغيير ندهد.
  البته اثربخشي بسياري از اين داروها نيز بسته به زمان تجويز آنها تغيير مي‌كند. مثلا يك مطالعه انجام شده روي داروي تئوفيلين قبل و طي ماه رمضان، نشان‌دهنده اين بود كه مقدار داروي جذب‌شده براي دوز ساعت 8 بعدازظهر 2( ساعت بعد از افطار) در مقايسه با دوز ساعت 4 صبح (بلافاصله بعد از سحر) به‌طور معني‌داري كاهش يافته است. اين نتيجه عمدتاً با تغييرات شبانه‌روزي ph معده و تغييرات الگو و كيفيت وعده غذايي در ماه رمضان توجيه شد.
  در مقابل، مطالعات انجام شده روي داروهاي ضدپرفشاري خون هيچ تاثير معني‌داري را در اثربخشي اين داروها -‌چه در ارتباط با ريتم زندگي در ماه رمضان و چه در ارتباط با تغييرات جدول تجويز داروها-نشان نداد. به هر حال اين مسئله در مورد داروهاي مختلف، متفاوت است و پزشك بايد به آن دقت كند.
  دو يا تعداد بيشتري دوز روزانه: طي ماه رمضان، دست يافتن به توزيعي دقيق براي داروهايي كه دوبار در روز تجويز مي‌شوند، در فاصله بين باز كردن روزه و شروع روزه دشوار است. اجتناب از روزه گرفتن در اين بيماران بر طبق قوانين اسلامي مي‌تواند چاره بهتري باشد. با اين حال بيماراني كه لازم است دو دوز دارو مصرف كنند، مي‌توانند نخستين دوز را هنگام باز كردن روزه و دوز دوم را قبل از آغاز روزه مصرف كنند كه در اين حال زمان‌بندي دوزها و بازه زماني بين دوزها، هر دو تغيير خواهند كرد. اين تغييرات مي‌توانند وضعيت غلظت دارو در خون و در نتيجه اثربخشي و تحمل آن را تحت تاثير قرار دهند.
  در يك مطالعه، دكتر داگفوس و همكارانش تاثير روزه‌داري را بر عوارض جانبي يك فرآورده تئوفيلين كه دوبار در روز مصرف مي‌شود، بررسي كردند. اين مطالعه بر روي 12 بيمار مبتلا به آسم پايدار و در دو مرحله انجام شد كه اولين مرحله آن طي ماه رمضان و دومين مرحله، 4 هفته پس از اتمام رمضان بود. در هر دوره بيماران به مدت 5 روز، دو دوز خوراكي تئوفيلين را، يكي درست قبل از سپيده‌دم (ساعت 3 صبح) و دومي در هنگام غروب (ساعت 7 بعد از ظهر) دريافت مي‌كردند. در خارج از ماه رمضان، تنها 4 نفر از 12 بيمار، عوارض جانبي را به‌صورت تهوع خفيف ذكر كردند. ولي طي روزه‌داري ماه رمضان 8 نفر از 12 بيمار عوارض جانبي را به صورت درد شكمي و تهوع گزارش كردند. 6 نفر از آنها دچار استفراغ نيز شدند كه به همين خاطر روزه را قطع كردند. بنابراين پژوهشگران نتيجه‌گيري كردند كه مصرف يك فرآورده طولاني‌اثرتر در يك دوز واحد و ترجيحاً در پايان شب، مي‌تواند در ماه رمضان چاره بهتري براي بيماران مبتلا به آسم باشد.
  به‌طور كلي توصيه مي‌شود در صورت وقوع مشكلات درماني در ماه رمضان، در صورت در دسترس بودن فرمولاسيون‌هاي طولاني‌اثر، تعداد دوزها كاهش داده شده و در فواصل طولاني‌تري، مثلاً يك بار در روز مصرف شوند. اين موضوع در مورد داروهاي ضد التهاب غيراستروييدي مورد استفاده در بيماري‌هاي مفصلي نظير آرتريت صادق است: مثلا بيماراني كه براي آنها داروهايي نظير ايبوپروفن تجويز شده، لازم است براي حفظ غلظتي از دارو در بافت‌هاي بدن كه براي تسكين كافي درد مناسب باشد، سه يا چهار بار در روز دارو را مصرف كنند. اين داروها را مي‌توان با دوز واحد روزانه پيروكسيكام كه براي بيمار روزه‌دار مناسب‌تر است، جايگزين كرد.

  تداخل با مصرف غذا‌
  به‌طور معمول تداخلات دارو با غذا مي‌توانند باعث كاهش، افزايش يا تاخير در رسيدن دارو به غلظت مناسب آن در خون شوند. شدت تداخل و اين‌كه آيا اثر آن بر جذب دارو مثبت است يا منفي، به عوامل چندي نظير ماهيت فيزيكي و شيميايي دارو، فرمولاسيون، نوع غذا، و فاصله زماني بين خوردن غذا و مصرف دارو بستگي دارد. دو عامل آخر مي‌توانند در طي ماه رمضان كه الگو و تركيب غذاها تغيير مي‌كنند، اثر افزايش‌يافته‌اي داشته باشند.
  بنابراين هنگام تجويز داروهايي نظير فورسمايد، ريفامپيسين و اريترومايسين كه بايد با معده خالي مصرف شوند بايد بسيار مراقب بود. كيفيت غذايي كه در هنگام بازكردن روزه خورده مي‌شود نيز بر جذب برخي داروها تاثير مي‌گذارد. نوشيدني‌هايي نظير چاي، قهوه و آب پرتقال مي‌توانند اسيدي بودن معده را افزايش دهند و باعث افزايش جذب اسيدهاي ضعيفي همچون ساليسيلات‌ها، سولفاميدها و برخي آنتي‌بيوتيك‌ها و داروهاي خواب‌آور شوند؛ در مقابل ممكن است عملكرد پتيدين، آمي‌تريپتيلين و آنتي‌هيستامين‌ها مهار شود. وقوع چنين تغييراتي مي‌تواند بر غلظت پلاسمايي يك دارو، تاثير چشمگيري داشته باشد و باعث كاهش اثربخشي يا افزايش اثرات جانبي آن شود.

  نتيجه‌گيري‌
  طبق اطلاعات موجود، بيماران طي ماه رمضان و غالباً بدون مشورت با هيچ پزشكي به‌طور خودسرانه زمان دريافت دوزهاي دارو، تعداد دوزها، بازه زماني بين دوزها و حتي دوز كلي روزانه را تغيير مي‌دهند. در بيماران مبتلا به بيماري مزمن، لازم است تنظيم دوز جديدي كه قرار است در ماه رمضان مورد استفاده قرار گيرد، از قبل تثبيت شود.
  انتشار وسيع نتايج تحقيقات و نيز دستيابي به توافق كلي در مقوله‌هاي درماني و باليني مرتبط، به ارايه‌دهندگان خدمات سلامت در سراسر جهان اسلام و در كشورهايي كه جمعيت مسلمان قابل توجهي دارند، اين امكان را مي‌دهد تا در مورد مصرف مناسب داروها طي ماه مبارك رمضان، توصيه‌هاي استاندارد شده و دقيقي ارايه دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  در هنگام روزه داری ، داروهای خود را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید
  روزه ‌داران داروهاي خود را خودسرانه قطع نكنند .
  ‌روزه‌داري و مصرف دارو هميشه يكي از سوالات اصلي روزه‌داران است. روزه‌داراني كه به دليل بيماري ناگزير به مصرف دارو هستند، همواره با اين ابهام مواجه هستند كه در خصوص داروهاي خود چكار بايد كنند؟ آيا مي‌توان آنها را قطع كرد يا به قبل از سحر و بعد از افطار موكول كرد؟
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از جام جم ، ‌بهترين توصيه به اين افراد اين است كه از حذف خودسرانه وعده‌هاي دارويي خودداري كنند. تغيير زمان مصرف دارو، تعداد دفعات مصرف دارو، رعايت مدت زمان بين مصرف ۲ نوبت دارو و مقدار كل روزانه دوز دارو مي‌تواند تاثير داروها را در بدن تغيير داده و مانع از اثربخشي آنها شود و براي بيمار عوارضي ايجاد كند.
  برخي از بيماران به جاي آن‌كه در مدت زمان معين در طول روز داروي خود را مصرف كنند، آنها را همراه غذا به هنگام سحر يا بعد از غروب آفتاب مي‌خورند. اين امر به كاهش تاثير دارو يا افزايش بسيار بالاي دوز مصرف دارو مي‌انجامد. مصرف چندين داروي مختلف با هم اثربخشي آنها را كاهش يا از بين مي‌برد يا باعث بروز عوارض جانبي بالقوه مضري مي‌شود.

  قطع ناگهاني برخي از داروها بسيار خطرناك است. در عين حال مصرف بسياري از داروها را مي‌توان پس از مشورت با پزشك به زمان سحري يا افطار موكول كرد، زيرا اثربخشي بسياري از داروها، ارتباط مستقيمي با مصرف به موقع آنها در زمان معين دارد.

  مشكل ديگر اين است كه برخي داروها بايد با شكم خالي خورده شوند نه همراه غذا. نوشيدني‌هايي مثل آب پرتقال، چاي و قهوه ميزان اسيديته معده را افزايش مي‌دهند كه اين امر باعث مي‌شود جذب برخي داروها از طريق ديواره معده بسختي انجام شود كه در نتيجه بدن مقدار داروي مورد نياز را دريافت نمي‌كند.

  برعكس اين امر هم صادق است برخي داروها حتما بايد همراه غذا خورده شود و مصرف آنها در حالي‌كه معده خالي است مي‌تواند مشكلاتي براي فرد ايجاد كند.

  روزه‌داراني كه مبتلا به بيماري‌هاي مزمن مانند فشار خون، چربي خون، ديابت، بيماري قلبي و عروقي و بيماري كليوي هستند، حتما با پزشك معالج درباره رژيم غذايي و دارويي خود مشورت كنند.

  در بيماري‌هاي فشار خون، اختلالات غدد درون‌ريز و مشكلات رواني و كساني كه داروهاي خوراكي ضدانعقاد كه به مدت طولاني تنها يك بار مصرف شبانه دارو براي آنها كافي است، با نظر پزشك مي‌توانند روزه بگيرند.

  در بيماري صرع قدري وضعيت متفاوت است. در اين بيماري اگر به دليل ضرورت مصرف دارو هر ۱۲- ۸ ساعت يك بار باشد روزه گرفتن را توصيه نمي‌كنند. البته اين بيماران كلا در مورد روزه گرفتن يا نگرفتن بايد با پزشك خود مشورت كنند. معمولا داروهاي اين بيماران بسادگي قابل تغيير و جايگزيني نيست.

  آنتي‌بيوتيك‌ها از جمله داروهايي هستند كه حتما بايد در زمان مشخص خود مصرف شوند و امكان تغيير ساعت آنها وجود ندارد.اما پزشك معالج شما مي‌تواند با در نظر گرفتن نوع بيماري شما آنتي‌بيوتيكي را انتخاب كند كه با برنامه روزه‌داري شما تداخل پيدا نكند.

  بيماران ديابتي نيز براي تعيين ميزان داروي خود در ماه مبارك رمضان نياز به مراجعه مستمر به پزشك دارند تا با توجه به رژيم غذايي و ميزان قند خونشان بتوانند ميزان داروي صحيح را دريافت كنند تا دچار مشكل نشوند.

  بهترين كار براي روزه‌داراني كه به علت بيماري مجبور به مصرف دارو هستند و نمي‌خواهند از فيض ماه مبارك نيز محروم شوند، اين است كه با پزشك معالج خود مشورت كنند.

  اگر بيماران تنها چند دقيقه از وقت خود را براي مشورت با يك پزشك يا دكتر داروساز درباره قطع داروهاي خود و نحوه مصرف آنها در ماه مبارك رمضان بگذرانند، مي‌توانند مشكلات بالقوه را درك و راه‌حل‌هاي احتمالي را به بحث بگذارند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  وزارت بهداشت در آستانه ماه مبارك رمضان:
  بيماران وعده‌هاي دارويي راخودسرانه حذف نكنند
  مصرف بسياري داروها را مي توان با نظر پزشك به زمان سحري يا افطار موكول كرد

  در آستانه حلول ماه مبارك رمضان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با صدور اطلاعيه‌اي، روزه داراني را كه به دليل بيماري ناگزير به مصرف دارو هستند از حذف خودسرانه وعده هاي دارويي خود، منع كرد.


  به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دراين اطلاعيه توصيه شده است روزه داراني كه به علت بيماري مجبور به مصرف دارو هستند، حتماً با پزشك معالج خود مشورت كنند و هيچگاه وعده هاي داروي خود را خودسرانه حذف نكنند؛ چه بسا، اين عمل سبب اختلال در روند درمان شود.


  در اين اطلاعيه در عين حال تصريح شده كه مصرف بسياري از داروها را مي توان پس از مشورت با پزشك به زمان سحري يا افطار موكول كرد، زيرا اثربخشي بسياري از داروها، ارتباط مستقيمي با مصرف به موقع آن ها در زمان معين دارد.


  روزه داراني كه مبتلا به بيماري‌هاي مزمن مانند فشار خون، چربي خون، ديابت، بيماري قلبي و عروقي و بيماري كليوي هستند، حتماً با پزشك معالج درباره رژيم غذايي و دارويي خود مشورت كنند.


  گفتني است، قطع ناگهاني برخي از داروها بسيار خطرناك است و ضروري است، بيماران درباره قطع داروهاي خود و نحوه مصرف آن ها در ماه مبارك رمضان با پزشك و يا داروساز خود مشورت كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كساني كه داروهايي مصرف مي كنند كه نياز به رعايت فاصله زماني كوتاه تر از 12 ساعت دارد (كه اكثريت داروها نيز جزو اين دسته هستند) حتماً بايد براي روزه داري خود با پزشك مشورت كنند.

  مصرف برخي داروها براي كاهش اشتها در ماه رمضان از نظر علمي صحيح نيست. اينكار اخيراً در برخي كشورهاي اسلامي رايج شده است.

  هر بيماري كه بايد داروهاي خود را هر 8 ساعت بخورد و پزشك اجازه افزايش 8 ساعت به 12 ساعت را براي فواصل زماني مصرف دارو به او نمي‌دهد، بايد از روزه‌داري خودداري كند.

  افزايش فواصل زماني مصرف دارو و روزه‌داري بدون اجازه پزشك مضرست
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت