داروهاي نسل جديد، نويدبخش بينايي مطلوب در سالمندي

يك چشم پزشك:
داروهاي ضد رشد عروق جديد در پيشگيري از نابينايي ناشي از پيري بسيار موثر است

يك جراح ومتخصص بيماري‌هاي چشم، پيري مرکز بينايي را شايع‌ترين علت نابينايي و کم بينايي در افراد بالاي 50 سال در کشورهاي غربي برشمرد و افزود: داروهاي نسل جديد نويد بخش بازگشت بينايي براي بسياري از سالمندان است.

دکتر عليرضا لاشيي، در گفت‌وگو با "خبرنگار بهداشت و درمان" خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به پيرشدن جمعيت و افرايش بروز اين عارضه اظهار کرد: پيش از اين پيري مرکز بينايي درمان خاصي نداشت و در اغلب موارد به کم بينايي شديد فرد منجر مي‌شد.

وي، استفاده از نوعي ليرز با عنوان " فتوديناميک تراپي" را از شيوه‌هاي درماني اين عارضه چشمي دانست و يادآور شد: اين درمان بسيار گران است و نتايج اميدوارکننده‌اي هم در پي ندارد.

اين جراح و متخصص چشم پزشکي، به نتايج درخشان داروهاي ضد رشد عروق جديد به عنوان يکي از درمان‌هاي نوين اشاره کرد و افزود: استفاده از اين داروها در 80 درصد موارد با موفقيت همراه است.

دکتر لاشيي، با بيان اينکه در آمريکا و بسياري از کشورهاي جهان Avastin به صورت غيرمستقيم و غيررسمي براي درمان پيري مرکز بينايي استفاده مي‌شود، گفت: اين دارو به صورت اختصاصي براي درمان سرطان‌هاي روده بزرگ کاربرد دارد.

وي، ادامه داد: براي درمان بهتر دژنرسانس سني شبکيه گاهي "اوستين"( داروي ضد رشد عروق جديد) با ترکيبات استروييدي (کورتوني) و حتي ليزر فتوديناميک تراپي استفاده مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، از نکات مطرح در استفاده از داروي "اوستين" را تزريق تا هشت بار آن در سال عنوان کرد و يادآور شد: اما امروزه سه تزريق به فاصله چهار تا شش هفته توصيه مي‌شود و تزريق‌هاي بعدي برحسب نياز و نتايج عکس‌هاي بيمار ادامه مي‌يابد.