جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: تداخل گياهان دارويي با داروها(مقالات و گزارشات)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض تداخل گياهان دارويي با داروها(مقالات و گزارشات)

  دکتر سارا عابدي فرد / داروساز

  امروزه مصرف گياهان دارويي روبه افزايش مي‌باشد واگرچه معمولاً ايمن و کم خطر هستند، اما در صورت مصرف همزمان باداروها ممکن است منجر به بروز واکنش‌هاي ناخواسته‌يي گردند.
  بديهي است که آگاهي از اين تداخلات جهت راهنمايي بيماران، براي پزشک وداروساز مفيد است.  اهم تداخلات شايع‌ که ممکن است راه‌گشاي بيماران وکادر پزشکي باشد، به شرح زيراست:

  داروهاي پائين آورنده‌ي فشارخون:
  مصرف همزمان با آب گريپ فروت ممکن است به دليل کاهش متابوليسم دارو،منجر به افزايش اثر داروها گردد.


  داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي (NSAIDS):
  همراه باگياهان دارويي که عوارض جانبي گوارشي شناخته شده‌يي دارند مثل قهوه وکولا توصيه نمي‌گردد.


  کورتيکوستروئيدها مثل پردنيزون وکورتيزون:
  همراه با گياهان دارويي تحريک کننده‌ي سيستم ايمني مثل اکيناسه (Echinacea) و ريشه‌ي‌شيرينبيان (Licorice Root) ممکن است سبب کاهش اثر ايمونوسوپرسيو داروها گردد.


  سيکلوسپورين:
  مصـرف آب گريپ فروت ممـکن است سبـب افزايش ميـزان سيکلوسپورين و مصرف علف چاي (ST. John’s wort) منجر به کاهش ميزان سيکلوسپورين مي‌شود.


  ديگوکسين:
  مصرف خوراکي آلوئه ورا (Aloe Vera) با تحريک روده‌ي بزرگ و نشان دادن اثر مسهلي، ممکن است ميزان پتاسيم سرم را کاهش داده و اثر گليکوزيدهاي قلبي را افزايش دهد.
  ازمصرف همزمان ديگوکسين با شيرين بيان (Licorice) خودداري شود چون بر اثر خاصيت ديورتيکي شيرين بيان، ميزان پتاسيم خون کاهش يافته و خطر سميت ديگوکسين را افزايش مي‌دهد.
  درصورت مصرف پسيليوم، حداقل فاصله 2ساعت رعايت شود تا کاهش جذب ديگوکسين اتفاق نيافتد.


  فنوباربيتال وفني‌توئين:
  همراه با روغن گل مغربي (Evenivg Primrose Oil)، روغن گل گاوزبان (Borage Oil) و روغن کشمش سياه (Black Currant Oil) که حاوي GLA (گامالينولنيک اسيد) مي‌باشند، منع مصرف دارند. زيرا GLA ممکن است آستانه‌ي حمله‌ي صرعي را کاهش دهد.


  وارفارين:
  ازمصرف همزمان باگياهاني که تجمع پلاکتي راکاهش مي‌دهند (رقيق کننده‌هاي خون) اجتناب شود چون ممکن است منجر به خونروي گردد. اين گياهان عبارتند از سير (Garlic)، پوست بيد سفيد (White Willow Bark)، روغن تخم کتان (Flaxseed Oil)، گل مينا (Feverfew) و جينکوبيلوبا (Ginkgo Biloba). در صورت نياز به مصرف اين گياهان،‌ بايد بانظر پزشک دوز دارويي را کاهش داد.
  مصرف سبزي‌هاي برگ سبز تيره، چاي سبز به ميزان زياد، ممکن است سبب کاهش فعاليت ضد انعقادي وارفارين گردد

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  خطر مصرف همزمان داروهاي گياهي و شيميايي

  جام‌جم‌آنلاين: در مورد مصرف دارو بايد دقت داشت و با متخصص مشورت كرد.

  به گزارش هلث‌دي ، نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد زنان سالمندي كه داروهاي تجويز شده از طرف پزشكي را با داروهاي گياهي و بدون نسخه همزمان مصرف مي‌كنند سلامت خود را به خطر مي‌اندازند، در حالي كه به اين خطر اغلب توجه نمي‌شود زيرا بسياري از زنان آن را گزارش نمي‌كنند.
  براي مثال از موارد تركيب داروهاي بدون نسخه مصرف همزمان مسكن‌هايي مثل ايبوپروفن و مكمل‌هاي كلسيم با داروهاي تجويز شده از سوي پزشك است.
  براي پزشك، دانستن سابقه داروهاي مصرفي بسيار مهم است و او بايد از مصرف هرگونه داروي گياهي ، بدون نسخه و با نسخه مطلع باشد تا از تداخل احتمالي آنها با هم آگاه شود.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  كتاب «احتياط مصرف و تداخلات دارويي گياهان دارويي» تاليف شد


  به منظور آگاهي هرچه بيشتر از آثار مصرف گياهان دارويي، كتاب «احتياط مصرف و تداخلات دارويي گياهان دارويي بر اساس شواهد و مستندات» در پژوهشكده گياهان دارويي جهاددانشگاهي تأليف شد. دكتر سيد علي ضيايي رييس پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي ضمن اعلام اين خبر درباره اهداف تاليف اين كتاب گفت: هم اكنون باور عمومي به غلط بر آن است كه گياهان دارويي عوارضي ندارند حال آنكه پيشرفت علم و مطالعات علمي از قبيل كارآزمايي و دادن گزارشات موردي در مورد انسان و تحقيقات بر روي حيوانات مشخص ساخته كه اين گياهان در برخي موارد و يا در حالتهاي خاص نه تنها مفيد نبوده، بلكه سلامت بيمار را نيز به مخاطره مي‌اندازد. وي در اين باره افزود: در اين كتاب سعي شده تا خوانندگان با خطرات بالقوه گياهان، احتمال و درجه اهميت تداخل با داروهاي شيميايي، موارد منع و احتياط مصرف و مصرف در دوران حساس بارداري و شيردهي آشنا شوند. رييس پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي، با بيان اينكه فصل اول اين كتاب مربوط به تك نگارهاي بيش از 200 گياه دارويي است، افزود: فصل دوم كتاب شامل بخشهايي با عناوين «گياهاني كه بايد با احتياط مصرف شوند» و «تداخلات گياه - دارو به صورت جداول مجزاي دارو با گياه و گياه با دارو»، «گياهان دارويي در دوران بارداري، شيردهي و مصرف در كودكان» و «تداخل مكمل‌ها و ويتامين‌ها با گياه» است. دكتر ضيايي معرفي پايگاههاي اينترنتي مفيد براي دسترسي به آخرين اطلاعات گياهان دارويي را از ديگر بخشهاي اين كتاب عنوان كرد و گفت: ‌اين كتاب حاوي مطالب تخصصي و علمي بر مبناي مستندات و شواهد علمي است و به جرات مي‌توان گفت نخستين كتاب فارسي در زمينه گياهان دارويي است كه با اين وسعت به مقوله مصرف و تداخلات گياهان دارويي پرداخته است. وي در پايان با اعلام اينكه متخصصان گياهان دارويي، پزشكان و داروسازان نخستين گروه هدف اين كتاب است، خاطرنشان كرد: استفاده از اين كتاب به خاطر وجود نمايه قوي فارسي و انگليسي بسيار آسان بوده و تمامي افراد علاقه‌مند مي‌توانند از آن استفاده كنند.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت