آشنايي با حقوق بيمار در داروخانه


آموزش- گروه سلامت:
هنگامي كه به‌عنوان بيمار وارد داروخانه مي‌شويد و دارويي را مي‌خواهيد، حقوقي داريد كه اگر به اين حقوق آگاه باشيد
مي‌توانيد با استفاده درست از داروها هر چه زودتر سلامت خود را بازيابيد. بياييد با هم نيم نگاهي به حقوق شما در داروخانه داشته باشيم:

- دارويتان را بشناسيد: شما به‌عنوان يك بيمار حق داريد بدانيد هر يك از داروهايي كه در نسخه شما نوشته شده است، چه دارويي است؟ به چه درد مي‌خورد؟ محتوي چه نوع موادي است؟ فايده مصرف آن چيست؟ و چه عوارضي دارد؟ شما بايد دستور مصرف درست دارو را به‌طور دقيق از متصدي داروخانه سؤال كنيد تا داروها را به روش صحيح و با فاصله زماني مناسب ميل كنيد.

- شما حق داريد: اگر شما به دارويي نياز داشته باشيد و آن دارو در داروخانه موجود باشد، وظيفه مسئولان داروخانه است كه بدون توجه به جنسيت، رنگ پوست، مذهب، سن، نژاد يا قوم و مليت شما آن دارو را در اختيار شما قرار دهند البته به شرطي كه آن داروها با تجويز و صلاحديد پزشك در نسخه شما يا در دفترچه بيمه‌تان درج شده باشد.

- دقت كنيد: شما هم به‌عنوان بيمار در مقابل مصرف داروها بايد مسئوليت خود را احساس كنيد. شما بايد فعالانه تلاش كنيد دارويي را كه قرار است مصرف كنيد، بشناسيد و از روش مصرف آن و خطراتي كه دارد آگاهي پيدا كنيد، همه چيز را هم بر عهده پزشك و داروساز نيندازيد، در نهايت اين خود شما هستيد كه بايد با هوشياري، اطلاعات لازم را از اين 2 منبع كسب كنيد.

- اطلاعات بدهيد: اين وظيفه شماست كه اطلاعات لازم را قبل از تجويز دارو به پزشك يا داروساز بدهيد. اطلاعاتي كه مي‌توانند در نحوه تجويز داروها مؤثر باشند.

به‌طور مثال شما موظف هستيد به پزشك يا داروساز گوشزد كنيد كه همزمان در حال مصرف چه داروهاي ديگري هستيد، اعتياد به مواد خاصي داريد يا نه و يا آيا از طب مكمل يا داروهاي گياهي همزمان استفاده مي‌كنيد يا خير. در اين صورت، داروساز و پزشك مي‌توانند با توجه به همه اين اطلاعات تصميم درست را بگيرند و داروهايي را براي شما تجويز كنند كه تداخل دارويي يا مسموميت دارويي را براي شما در پي نداشته باشند. نبايد تصور كنيد مصرف دارو به اين آساني‌هاست. شما بايد براي مصرف يك دارو بسيار محتاط باشيد و اطلاعات بيشتري را در اختيار داروساز قرار دهيد.

شما ممكن است عادات خاصي داشته باشيد، براي مثال سيگار بكشيد و يا به تازگي سيگار را ترك كرده باشيد يا از چسب‌ها و ساير محصولات حاوي نيكوتين استفاده كنيد. شايد به تازگي يك رژيم غذايي سفت‌و‌سخت را براي لاغر شدن دنبال مي‌كنيد، در همه اين شرايط بايد اين تغييرات ويژه در زندگي‌تان را به اطلاع داروساز برسانيد تا داروي مناسب و بي‌خطر را دريافت كنيد.

- داروساز، نسخه‌پيچ: به‌طور كلي وظيفه‌ داروساز است كه نسخه پزشك را بخواند و داروهاي موردنظر را از ميان داروها انتخاب كرده و در اختيار شما قرار دهد ولي در بسياري از داروخانه‌ها براي سهولت و آساني و سرعت‌ در كار، تعدادي نسخه‌پيچ هم استخدام مي‌شوند. اين افراد تا اندازه‌اي از اسم علمي داروها و نحوه مصرف آنها آگاهي دارند ولي در نهايت پس از خواندن نسخه از سوي اين افراد و گذاشته شدن داروها در سبد مخصوص، اين پزشك داروساز است كه بايد داروها را كنترل كندو نحوه مصرف را روي دارو بنويسد.