نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض اهداء خون - آنفلو آنزا

  مبتلایان به آنفلوانزای a بهترین اهدا کنندگان خون هستند
  مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از افراد مبتلا به ویروس آنفلوانزای نوع a به عنوان بهترین اهداکنندگان خون نام برد که می توانند بعد از دو هفته از مدت ابتلا نسبت به اهدای خون اقدام کنند.
  دکتر حسن ابوالقاسمی در گفتگو با مهر اظهار داشت: مردم باید بدانند افرادی که از بیماری آنفلوانزای نوع a بهبود می یابند دو هفته بعد بهترین اهدا کننده خون هستند.

  بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، یکی از مشکلات کشورها در زمان همه گیری آنفلوانزای نوع a کمبود خون است.

  ابوالقاسمی با عنوان این مطلب که بعد از ابتلا به این بیماری مقدار زیادی آنتی بادی در بدن فرد ساخته می شود، افزود: خونی که از این فرد گرفته می شود می تواند چند نفر را در مقابل ابتلا به آنفلوانزا ایمن کند.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: خون فرد مبتلا به آنفلوانزای نوع a بعد از دو هفته برای بیماریهای مزمن مثل تالاسمی، دیالیزی، نوزادان نارس و... بسیار مفید است که اگر استفاده شود، بدن این قبیل بیماران تا حدود زیادی در مقابل این بیماری ایمن می شود.

  آخرین گزارش وزارت بهداشت از تعداد مبتلایان به آنفلوانزای نوع a در کشور حاکی از آن است که تا کنون بیش از دو هزار نفر به این بیماری مبتلا شده و 33 نفر فوت کرده اند.
  ابوالقاسمی در خصوص اهدای خون در زمان ابتلا به این بیماری نیز اظهارداشت: به هیچ وجه از مبتلایان خون گرفته نمی شود ولی در عین حال خون اهدایی این افراد هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. چون ویروس آنفلوانزای a از طریق تنفس ایجاد می شود و از طریق خون مشکلی ایجاد نمی کند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انتقال خون و آنفلوآنزا

  این ویروس مانند ویروس آنفلوانزای فصلی از راه انسان به انسان گسترش می یابد .آنفلوانزای نوع a (h1n1)یک بیماری حاد تنفسی و به شدت واگیردار است که برای نخستین بار در خوکها دیده شد و به همین دلیل به آنفلوانزای خوکی شناخته شده است. در گذشته آلودگی انسانها از طریق انتقال بیماری از خوک به انسان صورت می گرفت ولی در حال حاضر بیماری وارد مرحله جدیدی شده و انتقال از انسان به انسان رخ می دهد.

  • راه انتشار ویروس h1n1

  انتشار ویروس شبیه به ویروس آنفلوانزای فصلی و از راه انسان به انسان از طریق سرفه یا عطسه از فرد مبتلا به فرد دیگر می باشد. ممکن است افراد از راه تماس غیرمستقیم با وسایل آلوده به ویروس و سپس تماس با دهان و بینی مبتلا شوند . این ویروس از راه خوراکی منتقل نمی شود .
  • دوره واگیر

  دوره واگیر این ویروس مشابه آنفلوانزای فصلی است ، در واقع بیماری از یک روز قبل تا ۷ روز بعد از بروز علایم مسری است .
  • علایم بالینی و افراد درمعرض خطر

  علایم بالینی آنفلوانزای نوع a شبیه به آنفلوانزای فصلی است. بیماری با علایم درگیری حاد دستگاه تنفسی شامل حداقل دو تا از نشانه های تب ، سرفه ، گلودرد ،درد عضلانی، سردرد ، خستگی ، لرز ، اسهال ، استفراغ و آبریزش بینی تظاهر می یابد .
  افرادبالای ۶۵ سال، بچه های کمتر از ۵ سال ، زنان حامله و افراد دارای بیماریهای مزمن به عنوان گروههای پرخطردرنظرگرفته می شوند . زنان حامله و افرادی که بیماری زمینه ای خاص مانند آسم یا دیابت دارند درمعرض بروز عوارض ناشی از این ویروس هستند .
  • پیشگیری
  واکسن این بیماری در دست تهیه است ولی به دلیل نامشخص بودن کارایی آن به طور دقیق و همچنین ظرفیت محدود تولید آن، آموزش افراد جامعه در مورد بیماری و راه های انتقال نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا دارد.
  •درصورت سلامتی و عدم وجود علایم بیماری
  ◦ شستشوی مکرر دستها با آب و صابون درطی روز خصوصاً بعد از سرفه یا عطسه ، مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل هم بسیار موثراست. مدت مناسب شستشو با آب گرم وصابون حدود ۱۵تا ۲۰ ثانیه است .
  ◦اجتناب از تماس نزدیک با افراد ناخوش یا کسانی که تب و سرفه دارند .
  ◦ پوشاندن بینی و دهان با دستمال درهنگام سرفه و عطسه و انداختن دستمال به سطل زباله درب دار بعد از استفاده از آن.
  ◦ پرهیز ازتماس دست باچشمها و بینی خود قبل ازشستشوی دستها.
  ◦رعایت عادات بهداشتی خوب شامل خواب و استراحت کافی، تغذیه مناسب و انجام فعالیتهای ورزشی.

  •درصورت ابتلاء به بیماری
  ◦استراحت درمنزل به مدت ۷ روز از بروز علایم و یا تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه فرد کاملاً بدون علامت شود . استراحت درمنزل به معنی پرهیز از فعالیتهای طبیعی شامل کار ،رفتن به مدرسه ، مسافرت ،خرید و شرکت در اجتماعات است.

  ◦بیماران باید درخانه با سایر افرادحداقل ۱ متر فاصله بگیرند ،درغیراین صورت از ماسک استفاده کنند .• درمان درحال حاضر داروهای ضد ویروس جهت درمان بیماری استفاده می شود که درکشور ما نیز وجود دارد و درصورت لزوم با صلاحدید پزشک تجویز می شود .
  • نکاتی برای اهداکنندگان خون

  ◦ درهنگام وقوع همه گیری آنفلوانزا به دلیل ابتلای شماری ازاهداکنندگان یا خانواده آنها به بیماری تعداد اهداکنندگان خون کاهش می یابد.بنابر این اهدای خون منظم اهداکنندگان مستمردرصورت سلامتی و عاری بودن از نشانه های بیماری درتامین خون مورد نیاز بیماران بسیارموثراست.
  ◦ به منظور اطمینان از سلامت و عدم آلودگی خونهای اهدایی به ویروس آنفلوانزا درصورت ابتلا به بیماری
  اهدای خون را تا دو هفته بعد از بهبودی و رفع کامل علایم به تعویق بیندازید
  ◦در صورت ابتلا به آنفلوانزا ،پس از بهبودی عوامل ایمنی زای موجود در خون موجب مصونیت گیرنده خون شما علیه این بیماری می شود. پس چنانچه به آنفلوانزا مبتلا شدید پس از گذشت دو هفته منتظر دیدار شما در مراکز اهدای خون هستیم.
  ◦ چنانچه تا یک هفته پس از اهدای خون دچارهرگونه علایم آنفلوانزا شدید به مرکزی که درآنجا خون اهدا کرده اید اطلاع دهید .
  ◦سازمان انتقال خون کلیه اقدامات لازم را به کاربرده تا مراکز خونگیری حتی الامکان از نظر انتقال بیماری آنفلوانزا محیطی امن و بی خطر باشند. بنابراین
  اهدای خون خطری از نظر انتقال بیماری آنفلوانزا در بر ندارد.
  سازمان انتقال خون ایران
  دفتر مرکزی آموزش، جذب و حفظ اهداکنندگان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0