سازمان ملل براي هشتمين بار نروژ را به عنوان کشوري داراي بهترين کيفيت زندگي در جهان اعلام کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، گزارش سالانه سازمان ملل در مورد ثروت،‌ فقر، سلامت و تعليم و تربيت جهاني در بيستمين سالگرد انتشارش مي‌گويد به‌رغم اوج‌گيري رشد در منطقه آسيا- اقيانوسيه، وارد شدن به باشگاه‌ کشورهاي ثروتمند حتي مشکل‌تر شده است...

asنروژ غني از نفت که ميزان اميد به زندگي (يا ميانگين طول عمر) در آن 81 سال است،‌ داراي درآمد ميانگين سالانه سرانه 58810 دلار و ميانگين سالانه رفتن به مدرسه 6/12 سال است، اکنون از لحاظ شاخص توسعه انساني در همه سال‌ها از سال 2001 به بعد،‌ به جز 2 سال، در راس ساير کشورها قرار داشته است. استراليا، نيوزيلند، ايالات متحده آمريکا و ايرلند به ترتيب 4 کشور ديگري هستند که 5 کشور اول را تشکيل مي‌دهند. زيمبابوه ميان 169 کشور آخرين رده را اشغال کرده است و بقيه کشورهاي ته جدول شامل موزامبيک،‌ بوندي، نيجر و جمهوري دموکراتيک کنگو هستند. در زيمبابوه در تضادي آشکار با نروژ، ميانگين اميد به زندگي تنها 47 سال و درآمد سرانه سالانه 147 دلار است و اين کشور در 5 سال گذشته به طور مداوم در ته جدول قرار داشته است.

بر اساس اين بررسي، شاخص توسعه انساني در جمهوري دموکراتيک کنگو،‌ زامبيا و زيمبابوه در طول 4دهه اخير به پايين‌تر از ميزان اين شاخص در اين کشورها در دهه 1970 سقوط کرده است. هدف اين بررسي اين است که با در نظرگرفتن عواملي شامل بهداشت، آموزش، برابري جنسيتي و آزادي سياسي ارزيابي گسترده‌‌تري از مورد کيفيت زندگي‌ و نه صرفا درآمد، در کشورها به دست دهد. سرپرست پژوهشگران نويسنده اين گزارش، جني کلوگمن مي‌گويد: «اغلب کشورهاي دنيا نسبت به سال 1970 دستخوش «پيشرفت قابل‌توجهي» شده‌اند. ميانگين اميد به زندگي از 59 سال به 70 سال رسيده است. ميزان حضور در مدارس ابتدايي از 55 درصد به 70 درصد افزايش يافته و درآمد سرانه دوبرابر شده و به بيش از 10 هزار دلار رسيده است.» به گفته او بسياري از فقيرترين کشورها بزرگ‌ترين دستاوردها را داشته‌اند. کلوگمن گفت:‌ «در مجموع مردم جهان سالم‌تر، تحصيل‌کرده‌تر و ثروتمندتر شده‌اند و قدرت بيشتري در انتخاب رهبران‌شان و مسوول نگه‌داشتن آنها نسبت به قبل پيدا کرده‌اند.» او افزود: «اما برخي از کشورها دچار پس‌رفت‌هاي جدي به خصوص در زمينه بهداشت شده‌اند که در برخي موارد دستاوردهاي چند دهه را به باد داده است.» کشورهايي که بيش از همه در طول 20 سال گذشته در اين رده‌بندي بالا رفته‌اند، شامل معجزه‌هاي رشد مانند چين که در طول 5 سال گذشته با 5 پله بالا آمدن به رده 89 رسيده است،‌اندونزي و کره‌جنوبي مي‌شوند. اما کشورهاي نپال، عمان و تونس نيز وجود دارند، به گفته اين بررسي‌ در آنها پيشرفت در ابعاد غيردرآمدي توسعه انساني به طور مشابهي قابل‌توجه بوده است. اين گزارش مي‌گويد: «بسياري از کشورها در درازمدت با تاکيد بر بهداشت و آموزش به خوبي عمل کرده‌اند. سايرکشورها نيز براي رسيدن به رشد اقتصادي سريع تلاش کرده‌اند، گرچه گاهي اين رشد اقتصادي به قيمت بالاي تاثيرات زيانبار بر پايداري زيست‌محيطي به دست آمده است.» در 6 کشور آفريقايي زيرصحرا و 3 کشور در اتحاد شوروي سابق، اميد به زندگي اکنون نسبت به ميزان آن در 1970 پايين‌تر است که عمدتا به خاطر شيوع اچ‌آي‌وي و شرايط سخت‌تر براي بزرگسالان در اين کشور‌هاي سابقا کمونيست است.

همشهری