بنوشته روزنامه لیبراسیون، چاپ پاریس، مردم ژاپن، که براستی باید وقار و شجاعت آنان را ستایش نمود، در حال آماده ساختن خود برای مقابله با حوادث احتمالی خطرناکی می نمایند که از ابعاد تصور به دور است...حوادثی که هیچکس نمی داند چگونه خواهد بود

به گزارش رادیو فرانسه، روزنامه لیبراسیون، که شانزده صفحه تمام از شماره امروز خود را به گزارشهای رسیده از ژاپن، و بررسی و تحلیل شرایط فنی نیروگاه "فوکوشیما"، و خطرات اتمی واقعی و بعضأ تخیلیٍ که جهان را تهدید میکند اختصاص داده است، به نقل از کمیسر عالی اتحادیه اروپا در امور انرژی، "گونتر اوتینگر" مینویسد که جهان خود را در آستانه "روز قیامت" تجسم مینماید.

کارشناسان نظامی و غیر نظامی ژاپن علی رغم همه تلاشهای شبانه روزی خویش نتوانستند رآکتورهای آسیب دیده نیروگاه "فوکوشیما" را که درونشان در حال غلیان و جوشش است، مهار کنند، و بیم آن میرود که فاجعه "چرنوبیل تکرار گردد.

در این حال، از اروپا و آمریکا گرفته تا آسیا و خاور دور، همه کشورهای دارای نیروگاه های هسته ای کلیه تأسیسات هسته ای خود را مجددآ مورد آزمایشات ایمنی قرار داده اند. و دولت آلمان هفت نیروگاه از نیروگاه های خود را بکلی فعلأ تعطیل کرده است

...............

سفارت آمریکا خواستار دور بودن آمریکاییان از نیروگاه اتمی ژاپن شد

سفارت آمریکا در توکیو به شهروندان آمریکایی توصیه کرده است دست کم ۸۰ کیلومتر از محل نیروگاه اتمی آسیب دیده ژاپن دور بمانند.

به گزارش صدای آمریکا، کارشناسان می گویند این نیروگاه که بر اثر زلزله ۹ ریشتری روز جمعه آسیب دید، پرتو هایی از خود ساطع می کند که سطح رادیو اکتیو آن به شدت بالاست.

درخواست ایالات متحده از آمریکاییان برای ترک منطقه تا شعاع ۸۰ کیلومتری نیروگاه اتمی دای-ایچی در فوکوشیما، از احتیاط بیشتری نسبت به درخواست دولت ژاپن برخوردار است که از شهروندان خود خواسته است در صورتیکه در ۳۰ کیلومتری این نیروگاه قرار دارند، منطقه را ترک کنند.

سفیر آمریکا در ژاپن گفت دستور او بر اساس مشورت کارشناسان آمریکایی در ژاپن و اطلاعات ارائه شده توسط مسوولان ژاپنی گرفته شده است.

محدوده ۸۰ کیلومتری اعلام شده شامل نیروهای نظامی آمریکا، مستقر در ژاپن نیز می شود.

در واشنگتن، رییس کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای آمریکا محدوده بزرگتری را به دلیل سطح به شدت بالای پرتوهای رادیو اکتیو نیروگاه فوکوشیما، توصیه کرده است.

وی به اعضای کنگره آمریکا روز چهارشنبه گفت کمیسیون او، بر این نظر است که حوضی که سوخت مصرف شده در راکتور شماره چهار را در خود دارد، فاقد آب است و پرتوهایی که ساطع می شوند، می تواند برای کارگران اضطراری نیروگاه در کوتاه مدت مرگبار باشد.

روز چهارشنبه، کارگران نیروگاه، بطور موقت این محل را ترک کردند اما دوباره، به تلاش ها برای کاهش دمای مواد اتمی که به سطح بیش از اندازه بالا رسیده است، ادامه دادند.