صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 15 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مضرات زیاد نشستن برای سلامتی

  با کم کردن ساعت نشستن بر روی صندلی طول عمر خود را افزایش دهید


  حتما تا به حال مقالات زیادی در مورد نشستن طولانی مدت بر روی صندلی و مضرات آن خوانده اید، اما آیا واقعا میدانید که دقیقا چند ساعت نشستن در طول روز می تواند آسیب پذیر باشد؟ آیا میدانید با کم کردن ساعات نشستن خود در طول روز میتوانید طول عمر خود را افزایش دهید؟ یک تحقیق جدید در این باره میگوید کاهش میزان زمان نشستن در طول روز به کمتر از سه ساعت میتواند طول عمر انسان را تا 2 سال افزایش دهد.

  تحقیق مورد نظر در دانشگاه هاروارد بر روی 167 هزار نفر در طول 4 تا 14 سال صورت گرفته است. در این تحقیق عادات سلامتی و غذایی شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفته که یکی از این عادات، ساعت های نشستن افراد در طول روز است. محققان با بررسی و ترکیب شرایط موجود ریسک مرگ ناشی از نشستن زیاد را در آزمایش های خود محاسبه کردند.

  براساس این تحقیق مردم آمریکا با نشستن بیش از سه ساعت در طول روز 2 سال از عمر خود را از دست می دهند و هم چنین نشستن بیش از دو ساعت برای تماشای تلویزیون باعث کاهش عمر انسان به مدت 1.4 سال می گردد. محققان به این نتیجه رسیدند که با کاهش زمان نشستن در طول روز میتوانید امید به زندگی را در خود افزایش دهید.

  نشستن طولانی مدت حتی برای کسانی که تمرینات ورزشی زیاد و منظم هم دارند ممکن است خطرساز باشد. پس بهتر است یک تصمیم جدی برای کم کردن عوارض ناشی از این خطر گرفته شود. اما آیا در دنیای امروز چنین کاری امکان دارد؟ پیشرفت تکنولوژی روز به روز باعث کم تر شدن فعالیت های بدنی انسان ها می شود. همه ما بیشتر وقت مان را پشت کامپیوتر سپری می کنیم، پس با این شرایط بهتر است لااقل عادت درست نشستن بر روی صندلی را در خودمان تقویت کرده و یا به دنبال یک راه حل بهتر برای کم کردن آسیب های ناشی از نشستن زیاد باشیم و سعی کنيم بعد از هر يک ساعت نشستن مدتی را از جای خود برخاسته و قدم بزنيم.

  شما در این زمینه تجربه ای دارید؟ برای افزایش طول عمر و سالم زندگی کردن قدمی برداشته اید؟
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 21-Sep-2012 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  حتي ورزش‌ هم تاثير مرگبار پشت‌ميزنشيني را خنثي نمي‌كند


  پزشكان در يك مطالعه جديد تاكيد كردند افرادي كه به دليل نوع شغلشان ناچار هستند مدت‌هاي طولاني پشت ميز بنشينند در معرض خطر مرگ زود‌رس هستند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، مطالعه روي بيش از 200 هزار مرد و زن در دانشگاه سيدني نشان داده است كه مردم هرچه مدت بيشتري از عمر خود را پشت ميز بنشينند خيلي بيشتر به مرگ نزديك مي‌شوند. اين پزشكان هشدار دادند كه حتي ورزش‌ كردن هم نمي‌تواند اثرات مرگبار ساعت‌ها نشستن پشت ميز را جبران كند و براي خنثي‌ كردن عوارض كشنده پشت ميز نشيني كافي نيست.

  به نوشته روزنامه سيدني مورنينگ والد، پروفسور آدريان بائومان، از متخصصان دانشكده بهداشت عمومي دانشگاه سيدني در اين باره تصريح كرد: افرادي كه مشاغل با تحرك‌تر مثل باغداري، ساختمان‌سازي و يا پرستاري از بچه‌ها را دارند، كمتر با اين خطر مواجه مي‌شوند و به دليل فعاليت ‌بدني بيشتر، اغلب عمر طولاني‌تري نيز دارند.

  اين متخصصان يادآور شدند: هرچه بيشتر فعاليت‌ بدني داشته باشيد و كمتر بنشينيد، فرشته مرگ از شما دورتر مي‌شود.

  پروفسور بائومان تشريح كرد: اتفاقاتي كه در اثر زياد نشستن رخ مي‌دهد اين است كه هر چه بيشتر مي‌نشينيد، هر وعده غذايي كه مي‌خوريد به قند تبديل مي‌شود و در نتيجه قند خونتان دائما افزايش مي‌يابد. اگر فعاليت بدني داشته باشيد قند خون جذب عضلات و كبد مي‌شود اما اگر بي‌تحرك باشيد قند در جريان خون باقي مي‌ماند و در نتيجه قند خونتان در سطح بالايي نگه داشته مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ایستادن و نشستن‌های طولانی زنان خانه‌د‌ار موجب کمردرد آنها می‌شود

  عضو انجمن متخصصان طب کار ایران گفت: ایستادن و نشستن‌های طولانی زنان خانه‌ار موجب کمردرد آنها می‌شود اما 96 درصد کمردردهای زنان خانه‌دار طی 4 هفته خوب می‌شوند.

  محمدمهدی مظهری در گفت‌وگو با فارس، درباره سلامت زنان خانه‌‌دار اظهار داشت: خانه‌داری از مشاغلی است مخاطرات متعددی دارد چرا که زنان خانه‌دار بدون وقفه و تعطیلی کار می‌کنند.

  وی افزود: یکی از مهمترین مخاطراتی که زنان خانه‌دار را با خود درگیر می‌کند کمردرد است که معمولاً پیش‌آگهی خوبی دارد و 96 درصد آنان طی 4 تا 10 هفته خوب می‌شوند اما کمردرد 4 درصد آنها ممکن است بعد از 12 هفته هم ادامه داشته باشد.

  مظهری تصریح کرد: زنان بالای 55 سال، افرادی که صعود به ارتفاعات دارند، زنان با وزن بالا که وزن آنها به سرعت کاهش می‌یابد، زنانی که سابقه سرطان دارند، مصرف کنندگان داروهای کورتونی که ممکن است احتمال شکستگی در آنها بیشتر باشد و زنانی که با دراز کشیدن یا خوابیدن در شب کمردرد آنها افزایش می‌یابد باید به کمردرد خود توجه بیشتری کنند.

  این متخصص طب کار تصریح کرد: خم‌شدن و چرخش‌های مکرر در طی جارو کردن و دستمال کشیدن روی دیوار و زمین، شست‌وشوی سرویس‌ها و حیاط و جابه‌جای مبلمان و یخچال و پاک کردن سبزی و برنج که نشستن طولانی دارد از مواردی است که می‌تواند کمردرد را افزایش دهد. البته باید در نظر داشت خانه‌ای که در آن آرامش نباشد کمردرد هم در آن بیشتر است.

  وی گفت: ‌زنان باید در ایستادن‌های طولانی خود نحوه ایستادن را یاد بگیرند به طوری که چارپایه‌ای زیر یک پای خود قرار دهند و در زمان‌های مختلف پای خود را عوض کنند.

  مظهری ادامه داد: باید زنان از خم شدن بی‌جا بپرهیزند و از نشستن طولانی‌مدت اجتناب کنند. همچنین برای جابه‌جایی وسایل در منزل از وسایل کمک کننده استفاده کنند.

  وی افزود: برای برداشتن وسایلی که در طبقات بالا وجود دارد بهتر است چهارپایه‌ای در زیر پای خود قرار دهند نه اینکه خود را بکشند و اگر می‌خواهند وسیله‌ای را بلند کنند بهتر است آن وسیله را بین دو پای خود قرار داده کاملاً بنشینند و با کمک زانو و کمر خود آن را بلند کنند.

  مظهری با بیان اینکه برای هل دادن و کشیدن وسایل باید سعی کنند زانو را خم کرده و با کمک زانو و کمر شیء را هل دهند و در عین هل دادن بدن خود را کج نکنند.

  وی تصریح کرد: هنگام آبکشی لباس مثلاً با سرد بودن آب و هوا باید در نظر داشته باشند که سرما موجب اسپاسم عضلانی و تشدید کمردرد می شود.

  مظهری توصیه کرد: زنان ورزش‌های داخل منزل سبک را برای پیشگیری از کمردرد انجام دهند البته در زمانی که فشار اسکلتی عضلانی ایجاد شده باشد. لذا ورزش اول صبح زیاد مناسب نیست و بهتر است ورزش به دفعات مختلف در طی روز تقسیم شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشستن بیش از 10 ساعت باعث تشکیل لخته در ریه می‌شود

  همشهری‌آنلاین:
  به گفته محققان نشستن طولانی مدت در افراد ممکن است به آمبولی ریوی منجر شده که در اغلب موارد سبب حملات قلبی می‌شود.

  به گزارش برنا، تاکنون نتایج پژوهش‌های علمی ارتباط کم تحرکی فیزیکی را با بیماری‌هایی مثل دیابت، اختلالات قلبی-عروقی و کلسترول مشخص کرده بود، اما این اولین بار است که تحقیقات علمی نشان می‌دهد کم تحرکی فیزیکی، خطر تشکیل لخته‌ در رگ‌های ششی را افزایش می‌دهد. آمبولی در اغلب موارد سبب حملات قلبی می‌شود.

  بر اساس گزارش مدیکال اکسپرس، مطالعات وسیعی که روی پرستاران در آمریکا انجام گرفت، اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد حالت نشسته در زندگی ممکن است به آمبولی ریوی منجر شود. در این حالت لخته خون از رگ‌های پا به شش‌ها منتقل می‌شود. این عارضه از علل رایج ایجاد بیماری‌های قلبی است و علایمی نظیر درد سینه، دشواری تنفس و سرفه دارد.

  more مفاهیم: لخته و آمبولی چیست؟

  طبق باور عمومی گمان می‌رود کسانی که ورزش می‌کنند یا از نظر فیزیکی فعال هستند، کمتر به آمبولی ریوی مبتلا می‌شوند، اما نتایج مطالعات روی هفتاد هزار پرستار در آمریکا طی هجده سال برای اولین بار نشان می‌دهد خطر بروز آمبولی ششی در زنانی که خارج از ساعت کاری، بیش از چهل و یک ساعت در هفته می‌نشینند و تحرکی ندارند در مقایسه با زنانی که کمتر از 10 ساعت می‌نشینند، 2 برابر بیشتر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر عليرضا مجيدي/لطفا اين مطلب را ايستاده بخوانيد!
  صندلي شما، دشمن شماست!

  اصلا اهميتي ندارد که شما هر روز صبح بدويد يا مرتب ورزش و نرمش کنيد؛ چرا که اگر در بقيه روز، روي صندلي اتومبيل يا دفتر کارتان يا روي مبل راحتي منزلتان بنشينيد و بي‌تحرک باشيد، خطر چاقي، ديابت، بيماري‌قلبي و تعدادي از سرطان‌ها و مرگ زودرس در شما بالا مي‌رود...

  به عبارت ديگر نشستن طولاني‌مدت مي‌تواند باعث شود که اثرات سودمند ورزش منظم و شديد خنثي شود.


  نتايج چندين پژوهش چنين ادعايي را ثابت کرده‌اند. اين تحقيقات نشان داده‌اند که نشستن طولاني‌مدت مي‌تواند منجر به افزايش اندازه دور کمر، بالا رفتن فشار خون و افزايش قند خون شود. در کمال تعجب بر اساس اين تحقيقات ثابت شده کساني که روزانه ? ساعت پاي تلويزيون مي‌نشينند و در اين فاصله به خود حرکت نمي‌دهند، حتي اگر برنامه ورزش منظمي هم داشته باشند، درست به اندازه کساني که ورزش نمي‌کنند، چاق مي‌شوند.


  نشستن طولاني؛ زيانبار براي بدن

  خب! واقعا چرا نشستن طولاني‌مدت، اينقدر براي بدن زيان‌آور است و چرا حتي با ورزش نمي‌توان مضرات اين عدم تحرک را جبران کرد؟

  براي اين ادعا 2 پاسخ وجود دارد:

  نشستن، واقعا يکي از غيرفعال‌ترين وضعيت‌هايي است که بدن مي‌تواند داشته باشد. چون در اين حين اصلا کالري قابل ملاحظه‌اي سوزانده نمي‌شود. واقعيت اين است که حتي آدامس جويدن، انرژي بيشتري نسبت به نشستن مصرف مي‌کند! حتي وقتي که ايستاده باشيد و اصلا حرکتي نکنيد، انرژي بسيار بيشتري سوزانده مي‌شود چرا که در اين حين عضلات پشت و شانه‌تان بايد منقبض شوند و شما هرازگاهي، بايد اين پا و آن پا کنيد. اين کارها محتاج صرف انرژي هستند. در ضمن بايد اين مساله را در نظر داشته باشيد که فرآيند چاق?شدن، غالبا بسيار تدريجي و نامحسوس اتفاق مي‌افتد. شما ممکن است در عرض يک سال فقط يک کيلوگرم وزن اضافه کنيد و سال بعد تنها يک‌ونيم کيلوگرم. کافي است فقط روزانه ?? کالري بيشتر از نيازتان غذا بخوريد تا با شتاب آهسته اما پيوسته‌اي، اضافه وزن پيدا کنيد. مصرف ?? کالري اضافه، واقعا محسوس نيست، چون فقط با خوردن يکي دو لقمه موز يا چند خلال سيب‌زميني، اين ميزان کالري وارد بدن مي‌شود. پس اگر کاري کنيم که هر روز تنها ?? کالري بيشتر بسوزانيم، مي‌توانيم بر اين چاقي تدريجي غلبه کنيم.

  سوزاندن اين ?? کالري، بسيار آسان است، کافي است روز يکي، دوبار به جاي آسانسور از راه‌پله استفاده کنيد، به جاي ايميل زدن به همکارتان که در اتاق کناري است، خودتان شخصا به اتاقش برويد و با او صحبت کنيد، به جاي استفاده از خودرو براي رفتن به فروشگاه سر کوچه، پياده اين مسافت کوتاه را طي کنيد و بالاخره گاه و بيگاه، پشت ميز کارتان بايستيد و از نشستن طولاني‌مدت پرهيز کنيد.

  اما نشستن طولاني‌مدت با مکانيسم ديگري به جز سوزاندن کم‌کالري هم مي‌تواند به بدنتان آسيب برساند. ليپوپروتئين ليپاز، مولکولي است که نقش اساسي در پردازش چربي در بدن دارد. بافت‌هاي زيادي از جمله بافت‌هاي عضلاني اين مولکول را مي‌سازند. اگر ليپوپروتئين ليپاز بدن کم باشد، بدن دچار مشکلاتي مي‌شود، مثلا ميزان بيماري قلبي بالا مي‌رود. مطالعه‌هايي که روي موش‌ها انجام شده، نشان داده اين مولکول تنها در هنگامي که موش‌ها وادار به ايستادن شوند، در عضلات پايشان ساخته مي‌شود. به عبارت ديگر، نشستن طولاني مي‌تواند متابوليسم بدن را مختل کند اما ليپوپروتئين ليپاز، تنها مولکولي نيست که با فعاليت ماهيچه‌ها ساخته مي‌شود و غيرفعال‌بودن باعث کم شدن ميزانش مي‌شود. انقباض فعال عضلات، مجموعه‌اي از مواد ديگر را هم وارد جريان خون مي‌کند که در مصرف و ذخيره قند و چربي‌ها، موثر هستند.

  چند تحقيق جالب

  براي اثبات اين ادعا تحقيق جالبي انجام شد: از تعدادي از افراد که عادت داشتند روزانه ?? هزار گام حين فعاليت‌هاي معمول روزانه بردارند، خواسته شد با کمي تنبلي مثلا استفاده بيشتر از آسانسور يا خودرو، تنها ???? قدم کمتر بردارند. آزمايشات نشان دادند که تنها در عرض 2 هفته، متابوليسم چربي و قند آنها نسبت به قبل مختل شده است. همچنين توزيع چربي در بدن آنها دچار اشکالاتي شد و آنها در همين 2 هفته، چربي بيشتري در ناحيه کمر ذخيره کرده بودند.

  تحقيق جالب ديگري روي افرادي انجام شد که عادت داشتند ساعت‌هاي متمادي بنشينند، اين تحقيق نشان داد آنهايي که گاهي به خود استراحتي مي‌دهند و در راهرو قدمي مي‌زنند، اندازه دور کمر کمتري دارند و پروفايل قند و چربي بهتري نسبت به کساني دارند که اصلا از پشت ميز خود برنمي‌خيزند.


  راهکارهاي عملي

  شما ممکن است به دلايل مختلف کاري داشته باشيد که مستلزم پشت‌ ميزنشيني طولاني باشد، مثلا کارمند يک اداره باشيد يا پزشکي باشيد که بايد ساعات طولاني در مطب بنشيند يا اصلا بلاگر و کاربر اينترنتي باشيد که روزانه ? ساعت را صرف نوشتن و مرور مطالب اينترنت مي‌کند، در اين صورت چگونه مي‌توانيد، از خطرات نشستن طولاني رهايي پيدا کنيد؟؟

  يکي از راهکارها استفاده از ميزي است که بتوان در حال ايستاده هم پشت آن کار کرد. در اين صورت مي‌توانيد هر از چند گاهي پشت ميز بايستيد و کارها را در اين وضعيت انجام دهيد.

  شايد براي بيشتر ما ايراني‌ها که ترجيح مي‌دهيم مشت مشت قرص و جوشانده براي کم کردن چربي و قند و وزن خود بخوريم، چنين توصيه‌هايي عجيب و غريب باشد اما واقعيت اين است که با تغيير سبک زندگي، آن هم به ميزان اندک، مي‌توان سلامتي بهتري به دست آورد.

  مثلا شما مي‌توانيد تنها با صرف چند صدهزار تومان، يک دوچرخه ثابت بخريد و بعد حين تماشاي فوتبال، يا سريال‌هاي مورد علاقه‌تان، به آرامي رکاب بزنيد! خواهيد ديد بدون اينکه نياز به ورزش‌هاي شديد،‌ رفتن به باشگاه يا رژيم‌هاي عجيب و غريب و به دقت محاسبه‌شده باشد، سلامتي‌تان ارتقا پيدا خواهد کرد.

  منبع: وبلاگ «يک پزشک»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چطور درست بایستیم، بنشینیم و بخوابیم؟
  http://www.hamshahrionline.ir/news-125827.aspx
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چطور صندلی مناسب انتخاب کنیم؟


  بعضی از ویژگی‌هایی را که باعث می‌شود پشت‌ میزنشینی راحت‌تر باشد، مدیران باید بدانند و بعضی را هم خود کارمندان باید رعایت کنند.

  * کدام صندلی مناسب است؟

  شاید تا به حال واژه ارگونومیک را زیاد شنیده باشید و بدانید که هر وسیله‌ای مانند میز یا صندلی که متناسب با ویژگی‌های بدن انسان ساخته شده باشد، از این صفت برخوردار است.

  وقتی یک صندلی طراحی ارگونومیک دارد، می‌تواند وزن یا در واقع سنگینی شما را بر روی بخش‌های مختلف بدن، تقسیم کند. در این مورد ارتفاع صندلی یکی از موارد تاثیرگذار است؛ در واقع صندلی نه باید خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه. اگر بیش از حد بلند باشد، به قسمت‌های درونی زانو فشار وارد می‌شود و در حالی‌که هیچ وزنی روی پاهای شما نیست، قسمت‌های دیگری از بدنتان تحت فشار زیادی قرار دارند. در مقابل، صندلی بسیار کوتاه هم، سنگینی را بر روی استخوان‌های نشیمنگاه می‌اندازد.

  پس ارتفاع یک صندلی مناسب برای محل کار، باید قابل تنظیم باشد. شما هم هنگامی که روی صندلی می‌نشینید، باید بی‌حوصلگی یا بی‌توجهی را کنار بگذارید و ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود، تنظیم کنید.

  پشتی صندلی نیز می‌تواند به تقسیم سنگینی شما کمک زیادی کند چرا که برای بخشی از بدن تکیه‌گاه می‌شود و از این طریق، فشار بر قسمت‌های دیگر را کاهش می‌دهد. به طور کلی سه نوع تکیه‌گاه در انواع صندلی‌ها، به کار رفته است. یک نوع از آنها کوتاه‌‌تر هستند و تنها از ناحیه کمر محافظت می‌کنند.

  نوعی دیگر از صندلی‌های پشت‌دار، کمی بلندترند و شانه‌ها را نیز می‌پوشانند. در نوع سوم، برای سر نیز یک پشتی قرار داده شده است که از دردهای ناحیه گردن جلوگیری می‌کند. نوع معمولی این صندلی‌ها، حداقلی از ناحیه شانه را می‌پوشانند که باعث می‌شود کمی از وزن نیز بر روی این ناحیه از بدن بیفتد به جای اینکه تمام آن بر روی کمر باشد.

  در کل استانداردهای مختلفی در سطح بین‌المللی، برای انواع صندلی‌ها از جمله صندلی‌های اداری به تصویب رسیده‌اند.

  برخی از این استانداردها در قالب همان ایزوهای معروف (ISO) که زیاد در مورد کالاهای مختلف در موردشان شنیده‌اید، ارائه می‌شوند. ISO 9241 یا الزامات ارگونومیک، برای محل کار نیز یکی از آنهاست. این استاندارد، که به صورت ویژه برای کار با کامپیوتر، به تصویب رسیده‌ است، به کارکنان کمک می‌کند، در یک وضعیت راحت و کارآمد قرار گیرند. بند پنجم ISO 9241، به چیدمان محل کار و الزامات کیفی مربوط می‌شود که که یکی از معروف‌ترین استانداردها برای طراحی صندلی‌های مدرن هم در همین بخش قرار دارد.

  به نظر تصویب‌کنندگان الزامات ارگونومیک، برای محل کار، یک صندلی خوب اداری باید تکیه‌گاهی مطمئن و راحت برای بدن شما ایجاد کند که برای انجام وظایفتان مناسب باشد.

  more ارگونومیک محل کار با کامپیوتر

  برای رسیدن به این هدف، هر مدیر باید ویژگی‌هایی را در هنگام انتخاب صندلی در نظر بگیرد. در یک صندلی مناسب اداری:

  * گردش خون به سمت اعضای پایین‌تر بدن، نباید قطع شود
  * حفظ یا تغییر وضعیت به آسانی صورت گیرد
  * تکیه‌گاهی برای ستون فقرات داشته باشد
  * سطح آن، اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش و سرخوردگی داشته و رطوبت‌پذیر باشد

  بر اساس این استاندارد، صندلی اداری خوب با هر کاربردی که استفاده‌کننده از آن بخواهد، هماهنگ می‌شود و نشیمنگاه آن تا جایی که امکان دارد، به کاربر اجازه تغییر وضعیت را می‌دهد.

  دسته صندلی نیز می‌تواند ماهیچه‌های گردن و شانه را محافظت کند و به‌عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن، مورد استفاده قرار گیرد. اما جایی که دسته قرار دارد، نباید موقعیتی که کاربر در آن راحت است یا دسترسی به سیستم کامپیوتر را محدود کند.

  یک نکته دیگر اما هست؛ برخی از متخصصان می‌گویند طراحی صندلی باید برای زنان و مردان متفاوت باشد چرا که طراحی ارگونومی بدن آنان با هم متفاوت است.

  اینکه در عمل چقدر این اتفاق می‌افتد مشخص نیست ولی عضو هیات علمی بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان فیروزگر معتقد است خانم‎ها در هنگام انتخاب و استفاده از صندلی به اندازه آن توجه کنند. دکتر طناز احدی می‌افزاید صندلی مورد استفاده آنان، باید سبک باشد و رویه آن عرق نکند. ضمن اینکه استفاده از پشتی صندلی و چرخ‌دار بودن آن برای خانم‌های باردار ضروری‌تر است.

  * پشت میز راحت باش

  هر چقدر که صندلی شما در محل کار راحت یا در اصطلاح همان ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، عوارض بدی ممکن است برای بدنتان اتفاق بیفتد.

  به خصوص در زمان استفاده از کامپیوتر هرگاه که شیوه نشستن شما روی صندلی و پشت میز، صحیح نباشد؛ مثلا بدن خود را بیش از حد به جلو خم کرده باشید، مشکلات آشنایی چون احساس درد در ناحیه گردن و کمر آزارتان می‌دهد.

  متخصصان معتقدند، نشستن بر روی لبه صندلی، می‌تواند تا حد زیادی فشار بر دیسک‌ کمر را افزایش ‌دهد.

  اگر به مدت طولانی، به صورت ثابت و بی‌تحرک بر روی صندلی بنشینید، ممکن است با مشکلاتی چون خستگی زودرس، درد و ضعف عضلات گردن، از بین رفتن تناسب اندام، کاهش گردش خون، کاهش راندمان قلب و ریه و مشکلات گوارشی، مواجه شوید.

  مفاصل بدن به‌ویژه لگن، ران، زانو و آرنج شما نیز در صورت نشستن طولانی‌ مدت، ممکن است صدمه ببینند.

  * چه باید کرد؟

  برای کاهش چنین مشکلاتی باید بر روی صندلی صاف بنشیند و پاهای خود را در وضعیتی قرار دهید که به صورت کامل بر روی زمین قرار داشته باشند.

  برای اینکه کمترین فشار به مفصل ران و زانو وارد شود نیز ران و ساق پا را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

  در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید.

  منبع: گروه مجلات همشهری
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نشستن طول عمر شما را کوتاه می‌کند

  همشهری آنلاین:

  پژوهشگران در طول چند دهه گذشته، نشان داده‌اند که پیوند محکمی میان سبک زندگی بی‌حرکت و مجموعه‌ای از بیماری‌ها مزمن از جمله بیماری قلبی،‌ سرطان‌های پستان و روده بزرگ،‌ دیابت،‌ پوکی استخوان، و اضطراب و افسردگی وجود دارد.تنها اخیرا بررسی‌ها بر خود نشستن متمرکز شده‌اند.

  نتایج این بررسی‌ها فراخواننده برخاستن از جای خود است: حتی اگر به غیر از این، زندگی جسمی فعالی داشته باشید.

  این نتیجه‌گیری بررسی است که بوسیله محققان جامعه سرطان آمریکا (ACS) انجام شده است و در ژورنال اپیدمیولوژی آمریکا منتشر شده است.

  پژوهشگران در سال 1992 53440 مرد و 69776 زن را که همه آنها به طور کلی سالم بودند و پیش از این وارد "بررسی پیشگیری از سرطان II" جامعه سرطان آمریکا شده بودند، انتخاب کردند.

  مشارکت‌کنندگان به یک پرسش‌نامه سالانه در مورد فعالیت‌های روزانه‌شان از جمله مدت زمان گذرانده‌شده در حال نشستن و نیز شدت و مدت فعالیت‌های جسمی‌شان در اوقات فراغت، پاسخ می‌دادند. همچنین اطلاعاتی در مورد سیگار کشیدن، وزن، مصرف روزانه کالری و مصرف الکل ارائه دادند.

  در طول دوره 14 ساله بررسی، زنانی که شش ساعت یا بیشتر در روز را به حالت نشسته مانده بودند، با احتمال 37 درصد بیشتر در مقایسه با زنانی که سه ساعت یا کمتر در حالت نشسته می‌ماندند،‌ در معرض خطر مرگ قرار داشتند.

  این افزایش خطر مرگ مستقل از اثر سایر عوامل موثر بر سلامتی از جمله میزان ورزش این افراد بود. هنگامی فعالیت کلی جسمی در نظر گرفته می‌شد،‌ زنانی که برای بیشترین مدت می‌نشستند و برای کمترین مدت ورزش می‌کردند، تقریبا دو برابر با احتمال بیشتر نسبت به زنانی که برای کمترین مدت می‌نشستند و برای طولانی‌‌ترین مدت ورزش می‌کردند، مرده بودند.

  یافته‌های این تحقیق جامعه سرطان آمریکا را رشته‌‌ای از تحقیقات در مورد سلامت زنان در استرالیا تایید می‌کنند. در این بررسی‌ها تماشای تلویزیون به عنوان جایگزینی برای نشستن در نظر گرفته شده بود. نتایج این بررسی‌ها در مقاله‌ای در نشریه "بازبینی‌های ورزش و علم ورزش" (ِِژوئیه 2010) خلاصه شده است، نشان داد که هر چه زمان بیشتری صرف تماشای تلویزیون شود،‌ با افزایش فشار خون،میزان قند خون ناشتا، تری‌گلیسریدهای خون، و نیز کاهش میزان کلسترول خوب خون (HDL) همراهی دارد.

  این نتیجه حتی برای افرادی با وجود تماشای تلویزیون فعال هم بودند- زنانی که به طور مرتب ورزش می‌کردند اما در عین حال برای چند ساعت پای تلویزیون می‌نشستند، صادق بود.

  از طرف دیگر تماشاکنندگان طولانی مدت تلویزیون که به طور مکرر تماشا‌ی تلویزیون را قطع می‌کردند، میزان کمتر قند خون و دور کمر کمتری نسبت به هم‌ردیفان کمتر فعال‌شان داشتند.

  یک توضیح در مورد اثرات طولانی‌مدت نشستن این است که در این وضعیت بزرگترین عضلات بدن در حالت غیرفعال قرار می‌گیرند. انقباض عضلات میزان بازجذب قند خون به عضلات را افزایش می‌دهد، و آزادی آنزیم لیپوپروتیئن لیپاز را تحریک می‌کند، که تری‌گلیسریدها را تجزیه می‌کند و باعث تولید HDL می‌شود.

  بنابراین هنگامی که می‌نشینید، قند و چربی‌ تری‌گلیسرید خون‌تان بالا می‌برد، و میزان HDL افت می‌کند.

  پژوهش بیشتری لازم است تا معین شود چه مقدار فعالیت جسمی مورد نیاز است تا اثرات نشستن را جبران کند.

  تا آن هنگام، سعی کنید تا ورزش منظم انجام دهید و به طور مکرر تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر را قطع کنید، و در صورت امکان به جای رانندگی پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری کنید.

  Harvard Women's Health Watch
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عاقبت نشستن های طولانی


  زندگی شهرنشینی و استفاده روزافزون از تکنولوژی جدید اگرچه به ظاهر، کیفیت زندگی را بهبود بخشیده ولی از نقطه نظر سلامت، کم تحرکی حاصل از زندگی مدرن با عواقب بسیاری همراه است. امروزه افراد ساعات زیادی از روز را در مشاغلی نظیر اپراتوری رایانه، کارهای دفتری در مسلک مدیر یا کارمند به حالت نشسته می گذرانند. در ساعات غیرکاری نیز وضعیت بهتر نیست و ساعات خارج از کار موظفی را نیز در اتومبیل و سایر وسایل نقلیه، روبه روی تلویزیون و رایانه به حالت نشسته سپری می کنند...

  متاسفانه به نظر می رسد که اکثر بزرگسالان به طور متوسط بیش از ۹۰ درصد ساعات بیداری خود را در حالت نشسته طی می کنند. در مقاله سال ۲۰۰۹ میلادی مجله سلامت بانوان ذکر شد که یک آمریکایی به طور متوسط ۵۶ ساعت (یعنی بیش از دو روز کامل) در هفته را به حالت نشسته می گذراند. شاید بهتر باشد که تبعات نشستن طولانی مدت را در سه حوزه بررسی کنیم.

  الف) افزایش خطر بیماری های مزمن

  بسیاری از بیماری های مزمن که عوامل اصلی مرگ و میر در عصر حاضر هستند، ارتباط نزدیکی با سطح فعالیت بدنی دارند. زندگی کم تحرک و نشستن طولانی مدت از عوامل خطرساز ابتلا به این بیماری ها هستند. بیماری های عروق کرونر قلب، چاقی، دیابت نوع ۲، پوکی استخوان و برخی از انواع سرطان ها از مهم ترین بیماری های این گروه به شمار می روند. در دهه ۱۹۵۰ میلادی نخستین یافته های پژوهشی حکایت از عواقب خطرناک نشستن طولانی مدت داشتند و نشان دادند که افراد در مشاغل فعال در قیاس با مشاغل کم تحرک خطر کمتری برای ابتلا به بیماری های عروق کرونر دارند. یک پژوهش جدید از انجمن تناسب اندام کانادا مشخص کرده که ارتباط تنگاتنگی بین میزان نشستن و مرگ ناشی از کلیه بیماری های قلبی وجود دارد. نشستن طولانی مدت در افزایش ابتلا به چاقی و دیابت نیز موثر است، به طوری که نشان داده شده که هر ۲ ساعت افزایش ساعات نشستن در روز با ۵ تا ۲۳ درصد افزایش خطر چاقی و ۷ تا ۱۴ درصد افزایش خطر دیابت نوع۲ همراه است. افزایش خطر سرطان های پستان، روده بزرگ و تخمدان نیز از عواقب کم تحرکی طولانی مدت به حساب می آیند.

  ب) عدم تناسب اندام

  نشستن طولانی مدت در نحوه استقرار بدن و سلامت ستون فقرات نیز موثر است. بدیهی است که نشستن مفرط می تواند به تدریج تغییرات نامناسبی را در وضعیت قامت و تناسب افراد ایجاد کند. این تغییرات عمدتا به دو دلیل ایجاد می شوند. نخست اینکه در حالت نشسته، بسیاری از عضلات بزرگ بدن در حالت غیرفعال هستند و استفاده نکردن از این عضلات در درازمدت به ضعف و تحلیل آنها منجر می شود. از سوی دیگر، نشستن طولانی مدت پشت میز یا روبه روی رایانه به خصوص اگر در وضعیت استاندارد و با رعایت اصول ارگونومی همراه نباشد، تغییراتی از قبیل گردی شانه ها، قوز، وضعیت رو به جلوی سر و تغییر انحنای ستون فقرات را ایجاد خواهد کرد. ضعف عضلانی منتشر در عضلات بزرگ بدن و قرارگیری طولانی مدت در وضعیت نامناسب از یک سو و چاقی و افزایش وزن ناشی از کم تحرکی از سوی دیگر دست به دست هم داده و به اصطلاح هیکل و تناسب بدنی افراد را برهم می زنند. بسیاری از خانم ها اعتقاد دارند که نشستن طولانی مدت باعث پهن شدن لگن و باسن شان می شود. البته نشستن، اثر مستقیمی روی استخوان لگن و سایر استخوان های بدن ندارد ولی به دلایلی که اشاره شد، ضعف عضلات به ویژه عضلات سرینی و شکم، افزایش وزن و تغییر انحنای ستون فقرات کمری و گاهی انحراف استخوان لگن می توانند این تغییر شکل پهن شدگی را توجیه کنند.

  ج) دردهای عضلانی اسکلتی

  نشستن طولانی مدت از عوامل زمینه ساز ایجاد دردهای عضلانی اسکلتی است. یک مقاله جدید نشان داده است که خطر کمردرد و درد گردن در افرادی که قسمت عمده روز را در حالت نشسته سپری می کنند، به مراتب بیشتر است. یک پژوهش دیگر حاکی از آن است که شیوع کمر درد مزمن در خانم ها از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، ۳ برابر افزایش یافته است. جالب است بدانید ضعف عضلات نگاه دارنده ستون فقرات و قرارگیری طولانی در وضعیت های غلط نظیر چرخش ستون فقرات، خم شدن روی کاغذ یا خیره شدن ممتد به صفحه مانیتور همگی می توانند باعث پیدایش این دردها شوند.

  ● اما راه حل

  برای مقابله با همه مشکلاتی که ذکر شدند، تنها یک راه حل موثر وجود دارد و آن هم افزایش فعالیت جسمانی و کاهش ساعات کم تحرکی و بی تحرکی است. توصیه می شود که تمامی افراد حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی با شدت متوسط تا زیاد را در برنامه زندگی روزمره خود لحاظ کنند. در این برنامه باید حرکات کششی و انعطاف پذیری، ورزش های هوازی (از قبیل دویدن، پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا) و ورزش های تقویت کننده عضلات بزرگ بدن گنجانده شوند. از سوی دیگر، باید ساعات نشستن به تدریج کاهش یابند و در صورت ضرورت کاری به نشستن طولانی مدت، وقفه های ۵ دقیقه ای برای بلند شدن و قدم زدن (مثلا از طریق مکالمه تلفنی در حالت راه رفتن، پیگیری برخی نامه ها به صورت حضوری، پیاده روی در ساعات ناهار و...) در نظر گرفته شود.  دکتر رزین حلب چی
  متخصص پزشکی ورزشی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آیا راحت نشسته‌اید؟ از صندلی‌تان بپرسید

  همشهری آنلاین:

  صندلی بوسیله یک دانشمند آلمانی تولید شده است که احتمالا مانع کمردرد ناشی از نشستن به مدت بیش از حد طولانی یا در وضعیت بد خواهد شد، زیرا هنگامی که لازم است فرد از جای خود حرکت کند، سر و صدا راه می‌اندازد.

  به گزارش رویترز ریستو کیووا "صندلی هوشمند"(Intelli Computer) را پس پژوهش درباره پدیده sonification - استفاده از سر و صدا برای انتقال اطلاعات- با همکارانش در دانشگاه بیله‌فیلد در شمال غرب آلمان اختراع کرد.

  کیووا گفت: "چهار حسگر لمسی در نشمینگاه صندلی و چهار حسگر در پشت صندلی نحوه نشستن کاربر را شناسایی می‌کنند. داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند از طریق یک مدول بلوتوث به کامپیوتر فرستاده می‌شوند.

  اگر صندلی متوجه شود که فردی که روی آن نشسته است، در وضعیت اشتباهی دارد یا مدتی بیش از حد طولانی روی صندلی مانده است، با ایجاد سر وصدا به کاربر خبر می‌دهد که زمان تغییر وضعیت فرار رسیده است.

  توماس هرمان فیزیکدان و دانشمند کامپیوتر گفت صندلی هوشمند عمدتا به قصد استفاده خانگی ساخته شدهاست، اما می‌تواند در جاهای دیگر هم قابل‌استفاده باشد.

  http://hamshahrionline.ir/details/117837
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0