نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بهداشت روان در تعطیلات نوروز(مقالات)

  روزهای روی اعصاب
  تعطیلات نوروزی برای خیلی ها یعنی استرس و ناهنجاری روانی

  وقتی بچه بودم بزرگ ترها می گفتند عید فقط برای شماها عید است. آن وقت ها مثل خیلی از حرف ها معنای این گفته آدم بزرگ ها را هم نمی فهمیدم. با خودم می گفتم مگر می شود بین این همه تعطیلات و آجیل و شیرینی و فیلم و تفریح و مسافرت خوش نبود؟ آن وقت ها خیال می کردم بزرگ ترها برای اینکه خودشان را پیش ما کوچک ترها جدی نشان بدهند، مدام دستشان را زیر چانه می گیرند و با اخم و تخم به فکرهای مهم فرو می روند....

  حالا اما عید برایم تنها مجموعه رنگارنگی از خوشی و شادی نیست. انگار باید من هم دستم را زیر چانه بگذارم و با خودم برای مرتب کردن ذهنم در مورد هزار و یک مساله کوچک و بزرگ کلنجار بروم. به هر ترتیب خیلی از آدم بزرگ ها نمی توانند به سلامت از دل تغییر برنامه های مکرر و استرس های غیرقابل پیش بینی تعطیلات عید سالم بیرون بیایند؛ اتفاقی که خوشی تعطیلات را بر آنها و اطرافیان شان تلخ می کند. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا با مهارت بیشتری به سراغ تعطیلات نوروزی بروید.

  ۱) اولویت های خود را بنویسید: معمولا همه مردم قبل از شروع تعطیلات نقشه ها و افکار دور و درازی دارند. استراحت، تفریح، ورزش، رسیدگی به کارهای عقب افتاده، دیدار دوستان و بستگان و خیلی کارهای دیگر. اما مطمئنا نمی توان همه این کارها را همزمان انجام داد. شاید یکی از اصلی ترین علت های پریشانی و استرس در طول تعطیلات هم، همین افکار باشد. اما چنین استرسی یک راهکار بسیار ساده دارد: دسته بندی و مکتوب کردن برنامه ها. می توانید یک قلم و کاغذ بردارید، چند دقیقه بنشینید و اولویت های خود را مشخص کنید. به این موضوع فکر کنید که در تعطیلات پیش رو واقعا چه کاری برای شما ارزشمندتر است. همه کارهایی را که مدنظر دارید روی کاغذ بنویسید و سپس به آنها نمره بدهید. مثلا شاید روزهای کاری سختی داشته اید و در حال حاضر مهم ترین مساله برای شما آرامش داشتن و به اصطلاح ریلکس شدن است. پس اولویت اول شما استراحت می شود. حالا روی یک کاغذ جدید اولویت ها را به ترتیب نمره بنویسید. این کاغذ را جایی نگهداری کنید که همیشه در معرض دیدتان باشد. مثلا جلوی آینه اتاق یا روی صفحه نمایش (مانیتور) کامپیوتر. این کار به شما کمک می کند در طول تعطیلات، مدیریت زمان خوبی داشته باشید. سعی کنید به لیستی که تهیه کرده اید کاملا وفادار بمانید و هرگز برای اولویت های پایین تر، وقت زیادی صرف نکنید. متعهدماندن به لیست اولویت ها باعث می شود طبق فکر و تصمیم اولیه پیش بروید تا دچار آشفتگی و استرس نشوید.

  ۲) با خودتان روراست باشید: لازم نیست برنامه ای که برای تعطیلات خود ترتیب می دهید شبیه تفریحات اطرافیان تان باشد. یادتان نرود که هر انسانی سلیقه و نظری مخصوص به خود دارد و شما هم از این قاعده مستثنا نیستید. می توانید به تعطیلاتی که قبلا داشتید فکر کنید و ببینید چه کاری برای شما لذت بخش تر بوده است. بعضی ها پیک نیک رفتن و سفر را خیلی دوست دارند. اما برخی دیگر در خانه ماندن و با بچه ها سروکله زدن را به هر کار دیگری ترجیح می دهند.

  ۳) قبل از خرید فکر کنید: وقتی تعطیلات مربوط به عید و سال نو باشد، مسلما بحث خریدکردن و هدیه دادن و هدیه گرفتن هم پیش می آید. رفتن به بازار و انتخاب اجناس موردنیاز می تواند از طرفی شادی آور و لذت بخش باشد و از طرف دیگر خسته کننده و عذاب آور. اگر می خواهید دچار دردسرهای خرید نشوید باید حواستان جمع باشد که به دام تبلیغات نیفتید. قبل از اینکه به بازار بروید به خودتان قول بدهید فقط چیزهایی را که نیاز دارید می خرید. همه اجناسی را که لازم دارید روی کاغذ بنویسید و برای هریک از آنها سقف قیمت تعیین کنید. مطمئن باشید اگر بدون برنامه پا به بازارهای شب عید بگذارید هم پولتان تا ریال آخر خرج می شود و هم بسیاری از خریدهای لازم انجام نمی شود. مساله خرید هدیه هم گاهی استرس زا می شود. شاید مدت زیادی طول بکشد تا هدیه موردنظر برای هر یک از اعضای خانواده را پیدا کنید. تازه بعد از پیداکردن جنس مناسب باید قیمت آن هم متناسب با بودجه ای که در نظر گرفته اید، باشد. برای این دغدغه هم راهکارهای خوبی وجود دارد. مثلا می توانید برای فرزندتان یا نوه های خود چند هدیه که حدود قیمت یکسانی دارند انتخاب و کادوپیچی کنید. بعد از اینکه همه اعضای خانواده دور هم نشستند، هدیه ها را بیاورید و از بچه ها بخواهید هر کس به طور شانسی یک بسته را انتخاب کند.

  ۴) آداب سفردسته جمعی را بیاموزید: خیلی ها دوست دارند هنگام تعطیلات با گروه زیادی از دوستان و نزدیکان خود به سفر بروند. در واقع آنها با یک تیر دونشان می زنند؛ هم به مسافرت رفته اند و هم کنار افراد موردعلاقه خود هستند. اما چنین سفرهایی هم گاهی خسته کننده می شوند و فرد بدون اینکه لذتی برده باشد دوست دارد زودتر به خانه برگردد. البته علت های مختلفی ممکن است پشت این مساله باشد، به عنوان نمونه تقسیم نادرست وظایف، جور نبودن سلیقه ها یا رعایت نشدن حریم خصوصی افراد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است قبل از سفر، خیلی روشن و بدون تعارف کردن وظایف هر کس در طول این دوره مشخص شود.

  یادتان باشد هیچ دلیلی وجود ندارد که شما بیش از حد گذشت کنید و همه کارها را برعهده بگیرید. چون این کار باعث می شود کم کم و ناخودآگاه از رفتن به چنین سفرهایی خودداری کنید. در عین حال مراقب باشید خیلی هم خود را از کارها کنار نکشید چون در این صورت دیگران از سفر کردن دوباره با شما منصرف می شوند.

  ۵) حریم خود را حفظ کنید: حفظ حریم شخصی یکی از نکاتی است که رعایت آن برای جلوگیری از تنش و استرس اهمیت زیادی دارد. وقتی همراه گروه زیادی هستید اگر چه به شما خوش می گذرد اما مطمئنا به زمان هایی هم برای تنها بودن نیاز دارید. بهتر است اول صبح یا بعدازظهر، به تنهایی یا همراه همسر یا یکی از نزدیک ترین دوستان خود، برای قدم زدن به طبیعت بروید. می توانید در این زمان موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید یا کمی ورزش کنید. این کار باعث می شود که وقتی در کنار دیگران هستید بیشتر به شما خوش بگذرد.

  ۶) آداب بعضی ها را باید تحمل کرد: ممکن است در ایام عید مجبور به دید و بازدید با افرادی بشوید که چندان مورد علاقه شما نیستند. به عنوان نمونه با گوشه و کنایه با شما حرف می زنند یا رفتار آنها شما را آزار می دهد. شاید همین مساله باعث ناراحتی و استرس شما یا حتی پیش آمدن بحث و جدل بین شما با اعضای خانواده تان شود.افراد و گفته هایشان را تحمل کنید و درصدد پاسخ دادن به آنها و انتقامجویی نباشید. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید بهتر است نفس عمیقی بکشید و با خود بگویید: «فقط یکبار در سال است!» باور کنید این کار شما و خانواده تان را از یک ناراحتی و درگیری بی مورد نجات می دهد.

  ۷) فعالیت های انسان دوستانه را فراموش نکنید: فرصت هایی را در ایام تعطیل برای سرزدن به افراد تنها یا کمک به اشخاص ناتوان اختصاص دهید. این نوع فعالیت ها نه تنها به دیگران سود می رسانند بلکه آرامش عمیق و پایدار هم برای خود شما به ارمغان می آورند. این حس خوب تا مدت ها پس از پایان تعطیلات با شما باقی می ماند و رضایتمندی شما را از زندگی بالا می برد.  ترجمه: دکتر بهاره مرتضی زاده
  روزنامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر پرويز رزاقي روان‌شناس از استرس‌ تعطيلات و ضرورت آمادگي رواني براي مقابله با اين استرس‌ها مي‌گويد

  عيد نيز بگذرد

  دوباره به روزهاي پاياني سال و ازدحام و ترافيک و مشغله زياد اين ايام نزديک مي‌شويم. اين روزها، از طرفي روزهايي شاد و پرجنب‌وجوش است اما از طرف ديگر، همين تراکم و فشار کار، باعث بروز استرس‌ها و درگيري‌هايي براي ما مي‌شود که مانع از داشتن لحظات شاد مي‌شوند....

  اين نگراني‌ها، بحث و جدل‌ها و مشکلات، فقط مختص روزهاي پاياني سال نيست و گاهي به سال جديد هم کشيده مي‌شود. رفت‌و‌آمد زياد با اقوام و دوستان، برنامه‌ريزي سفرهاي نوروزي، توقعات افراد فاميل از يکديگر و... از جمله اين مشکلات است که شايد در زوج‌هاي جواني که به تازگي زندگي مشترک را شروع کرده‌اند، بيشتر نمود پيدا کند. در گفتگو با آقاي دکتر پرويز رزاقي، دکتراي روان‌شناسي و مدرس دانشگاه به دنبال چاره اين مشكلات رفته‌ايم:


  سلامت: آقاي دکتر! در روزهاي پاياني سال يا بعد از آن، افراد دچار استرس‌هاي فراواني مي‌شوند. ريشه اين مساله در کجاست؟

  در اين زمان (طول ايام نوروز)، افراد ارتباط بيشتر و نزديک‌تري با اقوام و دوستان دارند و وقت بيشتري را با سايرين صرف مي‌کنند. به همين علت، احتمال اينکه ويژگي‌هاي خلقي خاصي از آنها سر بزند، بيشتر مي‌شود. به علاوه بعضي افراد، قصد مقابله به مثل يا انتقام‌گيري از طرف مقابل (همسر) خود را دارند. مثلا به همسر خود مي‌گويند: «چون تو پارسال فلان جا نرفتي، من هم امسال، اينجا نمي‌روم!» (يعني به روابط گذشته خود برمي‌گردند). يا گاهي در حال تلافي مشکلاتي هستند که با هم داشته‌اند. متاسفانه همين مشکلات باعث مي‌شود که افراد نگرش منفي نسبت به ايام تعطيلات نوروز پيدا کنند و آرزو کنند که «هيچ‌گاه عيد از راه نرسد!»

  سلامت: در اين بين چه کساني ضرر مي‌کنند؟

  خود همين افراد، بيشتر از همه متضرر مي‌شوند. در بعضي مواقع، بعضي ريزبيني‌ها يا حساسيت‌هاي زن يا شوهر، مشکل‌ساز مي‌شوند. به عنوان نمونه در جلسه‌هاي مشاوره، زن يا شوهر مي‌گويد: «من به فلان جا رفتم و با من رفتار خوبي نشد. پس ديگر به آنجا نمي‌آيم! يا شايد بيايم اما اصلا حرف نمي‌زنم يا اخم مي‌کنم!» اين افراد دائما مترصد لحظه‌اي هستند که انتقام‌گيري کنند.

  سلامت: ريشه اصلي بروز اين اختلافات در چيست؟

  همه اين مسايل به روابط بين زوجين برمي‌گردد. هر دو طرف بايد بپذيرند که به يکديگر احترام بگذارند، معامله نکنند، انتقام‌گيري نکنند و ارزيابي درستي از طرف مقابل خود داشته باشند. يعني در کل، بايد نوع نگاه خود را اصلاح کنيم. مثلا شوهر بايد به ياد داشته باشد که اين خانم همسر من است. من بايد به حرف و نظر او احترام بگذارم و برايش احترامي، بيش از سايرين قائل باشم يا برعکس. بسياري از مشکلاتي که در ايام تعطيلات نوروز پيش مي‌آيند، زمينه‌ساز اين مي‌شود که خانواده‌ها از رسيدن اين ايام نگران و فراري باشند و ترجيح بدهند چنين ايامي هرگز فرا نرسد. اما افراد، بايد طوري رفتار کنند که مشتاق ايجاد بهترين لحظات براي خود و خانواده‌شان باشند. بايد ياد بگيرند که يکديگر را ببخشند و مترصد ايجاد فرصت براي دور هم‌بودن باشند.

  سلامت: اما اين رفتارها را چگونه مي‌توان ياد گرفت؟

  ما بايد ياد بگيريم که نگاه خود و ساير اعضاي خانواده‌مان را مثبت کنيم. ترافيک، تصادف، برف و... هميشه پيش مي‌آيد. اگر با چنين مشکلاتي روبه‌رو شديم و اعضاي خانواده شروع به گله و شکايت کردند، بايد آنها را متوجه کنيم که ممکن است در هر شرايطي، مشکلاتي هم پيش بيايد. اين کار در پذيرش اعضاي خانواده موثر است و ديد آنها را تغيير مي‌دهد. البته در بعضي موارد، يک طرف رفتار نامناسبي دارد که توجيه‌پذير نيست. به‌عنوان نمونه خانمي در کلينيک مشاوره، اظهار مي‌کرد که همسرم فقط براي اينکه دهان ما را ببندد، ما را 9 ساعته، با ماشين، بدون توقف، از تهران به مشهد برد و آنجا که رسيديم تمام‌مدت در هتل ماند و اصلا مسافرت خوبي نبود و فقط خستگي به تن ما ماند. به چنين فردي بايد فهماند که اگر همسرت را به مسافرت مي‌بري، سعي کن خوش بگذرد و مسافرت را به همه زهر نکن! گاهي هم برعکس، مرد سعي مي‌کند شرايط مناسبي را فراهم کند اما خانم، فضا را به هم مي‌ريزد و دايم شکايت مي‌کند؛ هر دوي اين رفتارها اشتباه است.

  سلامت: گاهي اوقات هم، ترافيک و شلوغي شب عيد، باعث رفتارهاي نامناسبي در افراد مي‌شود. در اينجا چه مي‌توان کرد؟

  بايد به فرد گفت بله! شهر شلوغ است! همه مشغول خريد و تدارک عيد هستند. خب، چه اشکالي دارد؟ به عنوان نمونه اگر قصد خريد براي فرزندمان را داريم و به خيابان بهار مي‌رويم و شلوغ است، خب چه مي‌توان کرد؟ راه‌حل اين است که افراد با اصل پذيرش، به سراغ انجام کارها بروند. فرد بايد نگرش خود را تغيير دهد. فقط بحث خريد کردن نيست. بايد سعي کنيم از لحظات در کنار هم بودن لذت ببريم. بايد بپذيريم که اگر قصد خريد در اين روزهاي پاياني سال را داريم، ترافيک هست و کاري نمي‌توان کرد.

  سلامت: در مورد خانه‌تکاني شب عيد هم در بيشتر موارد خانم‌ها عهده‌دار انجام آن مي‌شوند و آقايان دخالتي نمي‌کنند. همين امر باعث خستگي روحي و جسمي خانم‌ها مي‌شود و شايد به صورت بدرفتاري در خانم‌ها، خود را نشان دهد. در اين مورد چه توصيه‌اي مي‌کنيد؟

  پيشنهاد مي‌کنم که آقايان، تا حد امکان به خانم‌ها، در امر نظافت خانه کمک کنند. يا حداقل کارگري را استخدام کنند که کمک کند. اگر نمي‌توانند، کمي کارشان را کم کنند و شب‌ها کمي زودتر به منزل بيايند تا کمک خانم‌هايشان باشند و حداقل زماني که به خانه مي‌رسند، موقعيتي را به وجود بياورند که کمک‌حال همسرشان باشد. مثلا پيشنهاد بدهند که جابه‌جايي مبلمان يا... را به عهده بگيرند. اين نگرش كه اين کارها متعلق به خانم‌هاست، اشتباه است و بايد به آنها کمک کرد.

  سلامت: در مورد ديد و بازديد ايام نوروز به خصوص براي زوج‌هاي جوان چه توصيه‌هايي داريد؟

  اولا دخالت خانواده‌ها بايد تا حد امکان کم باشد. اگر مادر يک طرف بگويد اول بايد به ديدن من بياييد و طرف مقابل هم همين‌طور رفتار کند، کشمکش و بحث پيش مي‌آيد. ما نبايد معامله کنيم. حتي اگر فکر مي‌کنيم که حق با ماست، بايد کوتاه بياييم. اينکه آنها اول کجا بروند اصلا مهم نيست و اتفاق خاصي نمي‌افتد. نبايد اتفاقات را بزرگ کرد. همين گذشت‌ها و حساس نکردن موضوع، باعث آرامش زوج‌هاي جوان مي‌شود.

  سلامت: در بعضي مواقع اطرافيان (والدين) مقصرند. با آنها چطور مي‌توان برخورد کرد؟

  بايد اطرافيان را قانع کرد که اجازه بدهند جوان‌ها خودشان تصميم بگيرند. دخالت والدين باعث خراب شدن روابط زوجين مي‌شود و اگر دخالت زيادي داشتند، بهتر است، زوجين، خود بگويند که چه اشکالي دارد اول اين طرف برويم يا آن طرف‌، به هر حال پيش شما مي‌آييم. يا مثلا بگويند، ما روز اول را خانه هستيم و روز دوم به شما سر مي‌زنيم. استفاده از شوخي هم کمک‌کننده است. يعني بهتر است مسايل را خيلي خشک و جدي نکنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مشاجره های همسران در دوران تعطیلات


  آیا تابحال از خود پرسیده‌اید که مهم ترین عامل حفظ رابطه بین همسران چیست؟ پاسخ بسیاری از شما، عشق و علاقه می‌باشد. بله، "عشق" یک موهبت مقدس، عرفانی و الهی است که خداوند به بندگانش هدیه داده ولی عشق به تنهایی برای استواری ستون های ازدواج، کافی به نظر نمی‌رسد و بدون پشتوانه هایی مانند توجه، احترام، عزت و اعتماد، هر عشق و ازدواجی، دچار تزلزل خواهد شد.
  در دورات تعطیلات، چه تعطیلات پایان هفته و چه تعطیلات خاص و نوروزی، اغلب زوج ها که در خانه با هم هستند، دچار مشاجره های کوچک و بزرگ می‌شوند.
  حال اگر این دو نفر، هر دو شاغل باشند و تجربه با هم بودن به مدت طولانی را نداشته باشند، درصد مشاجره ها بسیار بالاتر خواهد بود. تعطیلات نوروزی، گاهی به دلیل طولانی بودن، باعث افزایش بحث های زوجین می‌شود که این اختلاف ها ، دلیل های متعددی می‌تواند داشته باشد. در این جا چند نمونه مهم آن ها، ذکر می‌شود:
  امور مالی و اقتصادی: از مهم ترین ریشه های اختلاف و مشاجره زوجین می‌باشد. مانند خرید وسایل نو، خوراک، وسایل پذیرایی، مسافرت، تفریح، دید و بازدیدهای نوروزی و ...
  این تفکر را در خانواده، رواج دهید که فرزند شما نباید به طور حتم، با لباس، کفش و وسایل نو، ارزشمند شود بلکه آراستگی و آرامش خاطر است که باعث عزت نفس و لذت بردن از تعطیلات می‌شود. بهتر است پدر و مادر قبل از تعطیلات با هم در مورد "نوروز"، برنامه ریزی اقتصادی کنند. این برنامه ریزی را در شرایط خستگی و عصبانیت یا پیش از خواب شبانه، انجام ندهید بلکه در زمان استراحت همراه صرف یک چای یا نوشیدنی و با خیال راحت و با در نظرگرفتن اصول رابطه های کلامی‌درست، انجام دهید.
  اختلاف در مورد خانه تکانی: این اختلاف ممکن است در مورد اختلاف سلیقه در چیدمان و دکوراسیون منزل، خرید وسایل جدید، تعویض وسایل کهنه، وقت گذاشتن بیشتر یکی از طرفین برای تمیز کردن منزل و... باشد.
  نکته دیگر در مورد خانواده هایی است که یکی از طرفین، تعطیلات کمتری دارد و دارای حرفه ای است که باید در تعطیلات، سر کار باشد و نمی‌تواند همسرش را در دید و بازدیدها، همراهی کند یا زمان کمتری را با او می‌گذراند. در این موردها، طرف مقابل باید نوع دید خود را اصلاح کرده و با مثبت اندیشی، مشکل را حل نماید.
  به این مسئله فکر کند که همسرش، خود اراده نکرده که بر سر کار باشد و تعطیلات نوروزی را با همسر و خانواده اش سپری نکند، بلکه تعهدهای شغلی و رفاه بیشتر خانواده، باعث حضور او حتی در تعطیلات در محل کارش می‌باشد. درک متقابل همسر و افتخار به داشتن چنین همسر متعهدی، باعث میشود که هم رضایت خود را فراهم نماید هم موجب بالابردن بازده کاری همسرش در محل کارش شود. در این صورت، همسرش دغدغه خاطری ندارد و با رضایت کامل، کارش را انجام می‌دهد و در مقابل، انرژی بیشتری را برای جبران نبودن در کنار همسرش، صرف می‌نماید.
  یکی دیگر از دلیل های اختلاف های زوجین به ویژه زوج های جوان، عدم هماهنگی و هم عقیدگی در مورد دید و بازدیدهای عید نوروز می‌باشد.
  یکی از طرفین، عقیده دارد که تعطیلات را بیشتر با خودشان بگذرانند و دیگری پای بند آداب و رسوم و سنت هاست و گاهی هم اختلاف بر سر این است که اول به دید و بازدید اقوام کدام طرف بروند. به طور معمول، مدیریت فرهنگی و اجتماعی خانواده بر دوش خانم ها می‌باشد ولی توصیه می‌شود که زن و مرد با هم فکری، لیستی از بازدیدهای نوروزی تهیه نمایند و با رعایت احترام متقابل و جلب رضایت طرفین، برنامه ریزی کاملی داشته باشند که چه زمانی به کجا بروند و چه مدت زمانی را تنها با خودشان، سپری کنند.
  نکته دیگر، اختلاف بر سر پافشاری یکی از طرفین که اغلب خانم ها هستند، برای رفتن به مسافرت های نوروزی می‌باشد. توصیه می‌شود به این نکته توجه شود که لذت بردن از با هم بودن، هیچ بُعد مکانی و زمانی خاصی ندارد و در هر جا و زمان، می‌توانید از بودن در کنار هم، لذت ببرید و با سپری کردن اوقات خوش و پرداختن به امور دلخواه و رضایت بخش، از احساس های قلبی هم، بیشتر آگاه شده و تجدید قوا نمایید.
  ● موردهایی که در مشاجره ها باید از آن پرهیز نمود:
  ▪ با کنایه صحبت کردن و روشن واضح منظور خود را بیان نکردن
  ▪ انتقاد، ملامت و نفی کردن
  ▪ تهمت و افترا زدن
  ▪ فریب دادن، گمراه کردن و دروغ گفتن
  ▪ توهین کردن، گستاخی و ناسزاگویی
  ▪ سلطه گری و تحمیل عقیده ها
  ▪ تهدید کردن
  ▪ هر نوع رفتاری که حاکی از آن باشد که "حق با من است، من مهم تر هستم"
  ▪ بی احترامی
  و در پایان توجه داشته باشید:
  ۱) زمانی که اختلاف های کوچک به دلخوری های بزرگ، تبدیل می‌شود و مسائل، حل نشده باقی می‌مانند، احتمال از بین رفته، رابطه زیاد می‌شود.
  ۲) هرگز اجازه ندهید عامل سومی‌باعث خراب شدن رابطه های شما دونفر شود. این عامل سوم می‌تواند فرزند، پدرومادر، مسائل مالی، اختلاف نظرهای کوچک و... باشد.
  ۳) زندگی، کوتاه و با ارزش است. آن را صرف مشاجره ها و بحث های مخرب و بی اهمیت نکنید و به جای آن، از مهارت و تکنیک حل اختلاف، استفاده نمایید.
  ۴) هر رابطه ای، منحصر به فرد است و برای بهتر شدن آن، باید با توجه به جزئیات و مقتضیات آن و شرایط زن و مرد، تصمیم گیری شود. چیزی که در هر رابطه ای، مشترک، ضروری و باقی ماندنی است، صداقت، احترام و اعتماد می‌باشد که نتیجه آن، عشق و صمیمیت خواهد بود.  سایت سیمرغ
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بهداشت روان در تعطیلات  نحوه تعامل خانواده ها با هم در تعطیلات مساله مهمی است که در بین خانواده های ایرانی امروزه مورد توجه قرار گرفته است . هر خانواده یک سیستم برای خودش دارد مثل یک ماشین که قطعات خاصی دارد که هر کدام کار خودشان را انجام می دهند . مثلا پدر خانواده و بعضا مادر خانواده در خارج از منزل کار می کنند . بچه ها به مدرسه شاید کلاس های فوق برنامه می روند و غیره . هر کسی یاد گرفته که فضای خصوصی خودش را چطوری ایجاد کند . اما در دوران تعطیلات که همه دور هم هستند یا حداقل معمولا همه دور هم هستند، این روزمرگی بهم می خورد و فضاها با هم تداخل پیدا می کنند . مثلا زمان خوابیدن بچه ها بهم می خورد . معاشرت ها و دید و بازدیدها به صورت فشرده و متراکم اتفاق می افتد ، ممکن است افراد به مسافرت بروند وغیره که تک تک اینها اثراتی را بر روی سیستم خانواده وارد می آورد . تنش بالا می رود و ممکن است اختلاف نظرها و بعضا جرو بحث هایی هم پیش بیاید .

  می بینیم که دوران تعطیلات می تواند « تنش زا » باشد اما راههای پیشگیری و حتی مقابله هم وجود دارند . اگر زوج/خانواده از پیش با هم برنامه ریزی کنند ، می توانند بر بیشتر این مشکلات غلبه کنند . مثلا لازم نیست که حتما مسافرت آنچنانی ترتیب بدهيد همینکه کاری خلاق و نو بکنید می تواند روحیه تعطیلات را به منزل شما بیاورد . فصل بهار فصل زیبایی و نشاط است ، همینکه در پارکی ( بوستان ) قدم بزنید ، از آرزوها و اهدافتان برای سال جدید گفتگو کنید و آنها را با هم در میان بگذارید می تواند به صمیمیت رابطه تان اضافه کند .

  در بین دید و بازدیدها ، حتما وقتی را برای خودتان هم در نظر بگیرید .نگذارید تمامی تعطیلاتتان صرفا در کنار افراد دیگر ( هر چند عزیز ) بگذرد . تعطیلات تنها زمانی است که زوج ها / خانواده ها می توانند کنار هم باشند و به عنوان یک « عضو » واحد دست به کارهای مشترکی بزنند . بسته به سن اعضای خانواده ، می شود بازی های دست جمعی ترتیب داد که حتی سالمندترین و ناتوان ترین افراد هم از شركت در آنها لذت ببرند و نیازی به فضای بسیار هم ندارند بازی هایی مثل گل یا پوچ ، مسابقه های هوش ، حدس زدن واکنش طرف مقابل در شرایط خاص ، مشاعره و بسیاری نمونه ها که در فرهنگ جامعه ما کم نیستند .

  غذاهایی را با هم بپزید که تا به حال امتحان نکرده اید . به آقایان هم فرصیت بدهید که هنرهای خانه داری شان را رو کنند و در ضمن ببینند نسوزاندن و خوب در آوردن یک کته ساده چقدر کار می برد !

  همراه هم ، موفقیتهای سال پیش و درسهایی را که در رابطه تان و به طور کلی در زندگیتان فرا گرفته اید مرور کنید و برای سال جدیدتان برنامه ریزی کنید . اهمیت این کار در این است که می توانید به فرد مقابلتان و با اگر فرزند دارید ، به فرزندتان بگویید که چه توقعی از زندگی تان دارید و فراموش نکنید که تا آرزوها و خواسته تان را نگویید کسی آنها را نمی شناسد و طبیعتا برآورده نخواهندشد بخصوص اگر خواسته و توقعی در ارتباط با همسرتان دارید حتما آن را به زبان بیاورید . اما قبل از آن پیش خودتان مطمئن شوید که به روشنی می دانید چه می خواهید و بعد آن را با شریک زندگی در میان بگذارید و یادتان نرود که واقع گرا باشید .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  محمد عليزاده - تعطيلات عيد را چگونه بگذرانيم؟
  فرمول لذت بردن از تعطيلات

  وقتي به تعطيلات نزديک مي‌شويم، اکثر مردم مخصوصا افرادي که کار دولتي دارند و براي چند روزي آزادند، بار و بنديل جمع مي‌کنند تا به سفر بروند و چندان فرقي نمي‌کند که اين سفر کوتاه باشد يا بلند. برخي به خانه اقوام در شهرهاي ديگر مي‌روند. برخي که هواي دريا کرده‌اند عازم شمال و جنوب مي‌شوند و گروهي ديگر به دشت و دمن مي‌زنند تا حداقل براي يک روز هم که شده از مشغله‌هاي فکري اين دنياي ماشيني خلاص شوند. درصد کمي از مردم هم برخلاف ديگران ترجيح مي‌دهند روز يا روزهاي تعطيلشان را در خانه بمانند، بخوابند، تلويزيون تماشا کنند يا به کارهاي عقب‌ افتاده‌شان برسند. به هر حال تعطيلات هم مانند هر کار ديگري برنامه‌ريزي مي‌خواهد...


  گر برنامه‌ريزي درستي براي گذران تعطيلات داشته باشيد، با پايان يافتن آن، آه نمي‌کشيد و از اينکه روزهاي خوبتان بيهوده تلف شده حسرت نمي‌خوريد اما برنامه‌ريزي اگر چه اصل مهمي است ولي پيش از آن بايد قوانيني را بدانيد که رعايت نکردن آنها حتي با وجود برنامه‌ريزي مي‌تواند تعطيلات شما را خراب کند؛ و اما قوانين:

  اگر با دوستان رفتيد گردش


  اگر از آن تيپ آدم‌ها هستيد که بودن با گروه را مي‌پسنديد و دوست داريد تعطيلات را با دوستان‌تان سپري کنيد، اين موارد را فراموش نکنيد:


  • پيش از هر اقدامي، دسته جمعي تصميم‌گيري کنيد. گاهي برخي تصميمات به مذاق برخي دوستان خوش نمي‌آيد و همين موضوع سبب بروز دلخوري مي‌شود.


  • ساعات خود را بيشتر با دوستاني بگذرانيد که آنها را مي‌شناسيد و پيش از اين نيز با آنها به گردش رفته‌ايد.


  • در مواردي که گروهي به گردش مي‌رويد حريم افراد را رعايت کنيد و فراموش نکنيد که دوستان دوستان شما، دوستان خود شما نيستند.


  • اگر ويلايي اجاره مي‌کنيد، حواستان بايد به کل گروه باشد. همه کارها مثل ظرف شستن يا خريد کردن را به ديگران محول نکنيد و تنها کارتان تعارف کردن نباشد.


  • با دوستان بودن به اين معني نيست که تمام کارها را دسته‌جمعي انجام دهيد. به ريتم زندگي هر کس احترام بگذاريد. شايد شما دوست داريد 7 صبح بلند شويد و به موزه يا استخر يا کنار دريا برويد اما ديگري ترجيح مي‌دهد 9 صبح بلند شود و برود گردش. تا حدي با گروه هماهنگ شويد اما در عين حال، کارهايي را که دوست داريد، انجام دهيد.


  • اگر دوستانتان مجرد هستند، شما هم تنها با آنها همراه شويد و سعي نکنيد برادر يا خواهر کوچک‌ترتان را همراه ببرد. برعکس اين موضوع هم صادق است. اگر شما مجرديد و دوستانتان متاهل، بهتر است همراه اين گروه نشويد.


  • و البته قانون اصلي، همان احترام گذاشتن به ديگران است.

  اگر قصد سفر داريد


  اگر قصد نداريد روزهاي تعطيل‌تان را در خانه و جلوي تلويزيون بگذرانيد، پس بايد پول خرج کنيد. گشت و گذار يا مسافرت رفتن هزينه دارد اما شما مي‌توانيد با يک برنامه‌ريزي و دورانديشي مناسب، هزينه‌ها را به حداقل برسانيد:


  • هميشه به ياد داشته باشيد که در حين خوش‌گذراني، در خرج کردن پول نبايد افراط يا تفريط کرد چون در هر دو صورت پس از اتمام تعطيلات حسرت خواهيد خورد.


  • بهتر است مناطقي را انتخاب کنيد که افراد کمتري به سمت آن مي‌روند. گشت و گذار در مناطقي توريستي در فصل جذب توريست گران تمام مي‌شود. به مناطق خوش آب و هوايي سفر کنيد که مسافر کمتري دارد يا اگر سفر به مناطق توريستي برايتان بسيار جذاب است براي کاهش هزينه‌ها، پرواز و هتل‌ ارزان قيمت‌تري را انتخاب کنيد و هزينه مربوط به آنها را صرف تفريح خود کنيد.


  • به دنبال کارها و سرگرمي‌هايي باشيد که به طور روزمره آنها را انجام نمي‌دهيد.


  • اگر مي‌خواهيد غذا بخوريد، غذاي محلي را انتخاب کنيد. صرف هزينه‌اي بالاتر براي غذايي که در شهر خودتان مي‌توانيد آنها را با صرف هزينه پايين‌تر تهيه کنيد، کار عاقلانه‌اي نيست.


  • هزينه‌اي را به عکس و فيلم اختصاص دهيد. مطمئن باشيد پس از بازگشت از صرف چنين هزينه‌اي افسوس نمي‌خوريد.


  • خريد کردن در سفر لذت ديگري دارد. چمدان‌تان را تا حد ممکن هنگام رفتن سبک کنيد تا موقع بازگشت خيلي سنگين نشود.


  • پيش از آغاز تعطيلات وقتي براي اوقات بيکاري خود برنامه‌ريزي مي‌کنيد. اطلاعات لازم را جمع‌آوري کنيد. اگر قصد داريد در شهر خود بمانيد، باز هم مي‌توانيد شهرگردي کنيد. چگونه؟ کافي است در مورد مناطق ديدني شهر که تا به حال به آنجا نرفته‌ايد، اطلاعاتي کسب کنيد و در روزهاي تعطيل سري به آنها بزنيد.


  • اگر قصد مسافرت به شهر يا کشور ديگري را داريد، از يک ماه قبل تصميم خود را بگيريد و در رابطه با آداب و رسوم، مکان‌هاي ديدني، آب و هوا و جاذبه‌هاي شهر يا کشور موردنظر و بهترين راه رفتن به آنجا اطلاعاتي به دست آوريد.


  • يک دفترچه با خود برداريد و کارهايي را که دوست داريد انجام دهيد روي آن يادداشت کنيد؛ مثلا اسم اماکن ديدني و آدرس آنها را بنويسيد. اگر قيمت کالاهايي در آن شهر يا کشور مناسب‌تر است، نام آنها را يادداشت کنيد تا از قلم نيفتند.


  • نام وسايلي را که مي‌دانيد مورد نيازتان است در دفتري يادداشت کنيد تا همراه خود برداريد. پيش از حرکت نيز تمامي وسايل را يک بار چک کنيد.

  وقت تلف نکنيد


  گاهي کارهايي که مي‌توان در يک يا چند روز تعطيل انجام داد بسيار زياد است. اکثر افراد معتقدند که مي‌توانند به همه آنها برسند اما در آخر تعطيلات، خسته و افسرده مي‌شوند چون زمانشان گذشته و آنها نتوانسته‌اند به خوبي از تعطيلات برخوردار شوند. برحسب تعداد روزهاي تعطيلتان برنامه‌ريزي کنيد و کارهاي مهم‌تر را در راس قرار دهيد. اگر هزينه‌اي صرف کرده‌ايد و به مناطق توريستي رفته‌ايد وقت‌تان را با خوابيدن، تماشاي تلويزيون يا به رستوران رفتن هدر ندهيد. وقت تنگ است. به گردش برويد و زيبايي‌هاي منطقه را ببيينيد. اگر هم در خانه مانده‌ايد به کارهاي عقب‌مانده‌تان برسيد. تا چشم به هم بزنيد تعطيلات هم تمام مي‌شود و شما مي‌‌مانيد يک خروار کار نکرده.يد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بارقه - ايمان مشعلچيان
  کنکوري‌هاعيد ندارند!


  روزهاي عيد است و شما که کنکور داريد آرزو مي‌کنيد، مي‌توانستيد از اين روزها سريع‌تر بگذريد، البته به سلامت! اگر مي‌خواهيد تلاشتان به بار بنشيند بايد پيش از هر چيز دلهره و نگراني را از خودتان دور کنيد و بعد هم اين نکته‌ها را در ذهن بسپاريد ...  1. خودتان را با هيچ‌کس مقايسه نکنيد. شرايط هيچ کدام از شماها با هم يکسان نيست و مقايسه درصدها و نمره‌ها شما را دچار نگراني و استرس مي‌کند. پس سرتان به کار خودتان باشد.


  2. انتخاب مشاور خوب مي‌تواند به شما کمک کند، مخصوصا اينکه شما زمان زيادي تا کنکور نداريد و با اين حال، راه درست درس خواندن را نيافته‌ايد. اين مشاور حتي مي‌تواند کسي باشد که در کنکور سال قبل رتبه خوبي آورده است.


  3. سعي کنيد کيفيت خوابتان را بالا ببريد. چگونه؟ با خوردن يک ليوان کوچک شير ولرم يک ساعت قبل از خواب، خاموش کردن تمام چراغ‌هاي اتاق در هنگام خواب براي اينکه چشم‌هايتان کاملا استراحت کند و تنظيم دماي اتاق با باز گذاشتن نيمه يک پنجره تا با جريان داشتن هوا وقتي از خواب بيدار مي‌شويد احساس بهتري داشته باشيد.


  4. از رژيم گرفتن، ‌چه چاقي و چه لاغري، در اين سال خودداري کنيد. خوردن لبنيات را از ياد نبريد و مواد محرکي چون کاکائو و قهوه کمتر بخوريد.


  5. از هيچ نکته و نوشته‌اي سرسري عبور نکنيد. پشت و روي جلد کتاب‌هايتان را هم بخوانيد و از طراحان سوال‌هاي گيج‌کننده کنکور هم غافل نشويد.


  6. اگر اعتقادي به کلاس‌هاي مختلف و آزمون‌هاي رنگارنگ نداريد، هفته‌اي يک‌بار از خودتان کنکور بگيريد؛ مطابق با جلسه اصلي. بايد بتوانيد 4 ساعت يک‌جا بنشينيد و سرعت خود را در تست زدن تخمين بزنيد.


  7. آيه يأس نخوانيد که «من که مي‌دانم قبول نمي‌شوم»؛ ‌چون اين پيش فرض‌ها مانع از اين مي‌شود که شما در حد توان‌تان تلاش کنيد.


  8. هيچ‌گاه يک روز تمام را به يک درس اختصاص ندهيد. در 12 تا 14 ساعتي که درس مي‌خوانيد،‌ دو تا سه درس را بگنجانيد تا هم از باقي درس‌ها عقب نمانيد و هم خسته نشويد.


  10. ورزش را فراموش نکنيد. مدام نشستن و درس خواندن عضلات شما را تنبل مي‌کند و حتي امکان دارد دچار گرفتگي‌هاي موضعي هم بشويد. چند ورزش ساده فقط 15 دقيقه از شما زمان مي‌گيرد، در عوض به سلامت جسم و روح شما کمک فراواني مي‌کند.


  11. از کاه، کوه نسازيد. اگر يک‌بار نمره‌هايتان افت کرده و درصدتان پايين آمده است، دليل بر اين نمي‌شود که کنکور شما هم همين‌طور خواهد بود. هزاران دليل وجود دارد که شما نتيجه خوبي کسب نکرده باشيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عيد، بازار هديه دادن و هديه گرفتن را گرم مي‌کند - آناهيتا دروديان
  تقديم به تو؛ با احترام!


  روزي روزگاري مردي بود که از درخت بالا رفت تا يک کار عجيب و غريب انجام دهد. او مي‌خواست تخم‌هاي سينه سرخي را بدزدد البته دزديدن تخم‌هاي يک پرنده بينوا کاري غيرعادي نيست اما چيزي که باعث شد اين مرد به سوژه کاري روان‌شناسان تبديل شود، اين بود که او مي‌خواست تخم‌هاي آبي رنگ سينه سرخ را به معشوقه اش هديه بدهد. مي‌دانيد چرا؟ چون به رنگ چشم‌هاي محبوبش بود! ...


  روان‌شناسي به نام دکتر مارگارت راکر از دانشگاه کاليفرنيا، اين داستان را براي افراد مختلف تعريف مي‌کند تا از واکنش آنها به يک جمع بندي برسد. نتايج بررسي‌هاي او نشان مي‌دهد که اغلب خانم‌ها بعد از شنيدن اين داستان مي‌گويند: «اوه، چه رمانتيک!» اما مردها نظر ديگري دارند:«اين احمقانه‌ترين کاري است که تا به حال شنيده‌ام. پس پرنده مادر چه مي‌شود؟»


  در واقع «هديه دادن» و «هديه گرفتن» ساليان سال است که يکي از موضوعات مورد علاقه روان‌شناسان براي مطالعه رفتار انسان به شمار مي‌رود. آنها دريافته‌اند که هديه دادن يک جنبه غيرمنتظره از رفتار انسان را آشکار مي‌کند و در تقويت روابط بين دوستان و خانواده‌ها موثر است.

  خوشحالي بيشتر براي خودمان


  گاهي اوقات خريد هديه به يکي از سخت‌ترين کارهاي دنيا تبديل مي‌شود. همه‌جا را جستجو مي‌کنيم و مهم‌ترين نکته برايمان اين است که شخص هديه گيرنده با ديدن اين کادو تا چه حد خوشحال مي‌شود اما از اين موضوع غافليم که خودمان قرار است بيشتر شاد شويم چون روان‌شناسان معتقدند «هديه دادن» بيش از «هديه گرفتن» بر شادي و نشاط ما مي‌افزايد و مزاياي روحي رواني مطلوبي را به همراه دارد. پس اگرتصور مي‌کنيد کمي ناراحت و تنها هستيد به کساني فکر کنيد که مي‌خواهيد به آنها هديه بدهيد. عيد نوروز فرصت مناسبي است تا خودتان و اطرافيانتان را بيشتر خوشحال کنيد.


  از سوي ديگر افرادي که‌ اين موضوع را ناديده گرفته و از خريد هديه براي ديگران خودداري مي‌کنند به سست شدن پيوندها وارتباطات بين دوستان و خانواده‌شان دامن مي‌زنند و بخش مهمي ‌از روابط اجتماعي خود را از دست مي‌دهند.

  خانم‌ها بيشتر اهميت مي‌دهند


  زنان و مردان براي خريد کادو ديدگاه‌هاي متفاوتي دارند. دکترمارگارت راکر در اين باره مي‌گويد: «مرد‌ها به طورمعمول از خريد هداياي خيلي گران قيمت خودداري مي‌کنند و بيشتر جنبه کاربردي بودن آن را مي‌سنجند. در مقابل خريد هديه براي خانم‌ها بسيار مهم و گاهي نگران کننده است. آنها به‌اين موضوع زياد فکر مي‌کنند و از لحاظ احساسي بيشتر برايشان اهميت دارد.»


  در اين زمينه تحقيقي توسط پژوهشگران دانشگاه شيکاگو انجام شده است که نشان مي‌دهد زنان و مردان از همان سنين اوليه عمرشان درباره «هديه دادن» و «هديه گرفتن» يکجور فکر نمي‌کنند.


  در اين تحقيق تعدادي دختر و پسربچه 3 تا 4 ساله به يک مهماني جشن تولد دعوت شدند. در پايان، بررسي‌ها نشان داد که اغلب دخترها براي خريد با مادرانشان همراه شدند و در انتخاب هديه و کاغذ کادو علاقه نشان دادند ولي بعضي از پسر‌ها حتي نمي‌دانستند چه چيزي را هديه مي‌دهند و در خريد و انتخاب هيچ گونه نقشي نداشتند.

  تجربه هديه بدهيد


  يک ايده متفاوت براي هديه دادن اين است که تجربه‌اي جالب را هديه بدهيد. براي مثال يک بليت کنسرت يا تئاتر، بليت سفريک يا چند روزه با تورهاي گردشگري و مواردي از اين قبيل. اگر تجربه‌اي مناسب و لذت بخش باشد، هميشه در خاطر دريافت کننده هديه باقي مي‌ماند.


  علاوه بر اين درصورتي که‌ اين تجربه با شخص هديه دهنده مشترک باشد، روابط آنها را نزديک و تقويت مي‌کند. تحقيقات جديد روان‌شناسان هم نشان مي‌دهد که هدايا در قالب تجربيات مشترک، رضايت خاطر بيشتري را براي هديه دهنده به همراه دارد.


  ضمن اينکه همه از داشتن چنين هداياي متفاوتي خوشحال مي‌شوند و به جاي اينکه هديه را در جايي انبار کنند، آن را در گوشه‌اي از ذهنشان هميشه به همراه دارند.


  آداب و رسوم هديه دادن در دور دنيا


  مردم مختلف سراسر دنيا براي هديه دادن رسوم متفاوتي دارند. بد نيست با چند نمونه از رسوم آسيايي‌ها آشنا شويد تا اگر گذرتان به يکي از اين کشورها افتاد، بدانيد که سنت‌هايشان چگونه است:


  ژاپن: خريد هداياي گران قيمت در ژاپن رايج است. آنها در پايان ديدارهايشان به يکديگرهديه مي‌دهند. اگر يک فرد ژاپني به شما هديه داد مودبانه است که يکي دوبار اول از دريافت هديه خودداري کنيد و بعد با دو دست آن را بپذيريد.


  چين: چيني‌ها رسم دارند که گاهي اوقات قبل از خريد هديه از فرد مي‌پرسند که چه چيزي لازم دارد. آنها براي بسته بندي از کاغذ کادوهاي قرمز استفاده مي‌کنند چون معتقدند‌ شانس مي‌آورد.


  عربستان سعودي: در اين کشور عربي فقط دوستان صميمي ‌به يکديگر کادو مي‌دهند که البته هديه بايد کيفيت بالايي داشته باشد. آنها عادت دارند با دست راست هديه مي‌دهند و مي‌گيرند.


  تايلند: کاغذ کادو را پاره نمي‌کنند و در باز کردن آن نهايت دقت را به خرج مي‌دهند.


  چه طور هديه بخريم؟


  ارزش اجتماعي هديه دادن در ميان تاريخ بشر قدمت طولاني دارد و اجداد ما هم از هزاران سال پيش درنوروز به يکديگر هديه مي‌دادند.


  به هر حال آغاز سال جديد بهانه خوبي است تا فهرستي را تهيه کنيم و به کساني که دوستشان داريم و برايمان مهم هستند، هديه بدهيم. اگر به دنبال برنامه‌ريزي براي خريد هديه مناسب براي فردي هستيد بايد چند نکته را به خاطر داشته باشيد:


  1 از قبل خوب فکر کنيد که چه چيزي را مي‌خواهيد به عنوان هديه انتخاب کنيد. در اين صورت دور خيابان‌ها سرگردان و آشفته نمي‌شويد.


  2 خريد هديه را به دقيقه 90 موکول نکنيد و از چند روز و حتي چند هفته قبل کارتان را جلو بيندازيد.


  3 درصورتي که مي‌خواهيد براي يک فرد حرفه‌اي هديه‌اي تخصصي بخريد، بايد بيشتر دقت کنيد. به طور مثال اگر مي‌خواهيد براي شخصي علاقه مند به عکاسي دوربين بخريد، بدون تحقيق به خريد نرويد و با چند متخصص مشورت کنيد.


  4 هنگام تهيه هديه کمي‌خلاقيت به خرج دهيد. هداياي ابتکاري در ذهن افراد ماندگاري بيشتري دارند.


  5 بيشتر به علاقه ديگران توجه کنيد تا سليقه شخصي خودتان.


  6 به دنبال خريد هداياي معمولي و کم‌ارزش نباشيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سحر حبيبي - چگونه ميهماني‌هاي نوروزي متفاوتي داشته باشيم؟

  ميزبان‌هاي خوب براي ميهمان‌هاي خوب

  - مهماني؟ نه! من که حوصله‌اش را ندارم.
  - حوصله نداري؟ مگه مي‌شه؟ بايد بيايي.
  - بايد؟
  - آره بايد! ...


  - واسه چي بايد بيام؟ واسه شنيدن قيمت نون و مرغ و گله از اين و اون و ديدن آدم‌هايي که هيچ حرفي باهاشون ندارم؟


  - تو انگار همه رسم و رسوم‌ها يادت رفته. مثل اينکه عيده‌ها!


  - خب عيد باشه!...


  لازم نيست ادامه بحث را اينجا دنبال کنيد چون اولا جز ادامه محکوم کردن دو طرف دعوا که پدر و پسر يا مادر و دختر يا حتي يک زن و شوهر هستند و کوبيده شدن در و در حالت خوبش، رفتن به مهماني با سگرمه‌هاي درهم به نتيجه‌اي نمي‌رسيد و بعد هم همه ما مي‌توانيم در خانه‌هايمان از اين قبيل بحث‌ها با کمي‌ تفاوت پيدا کنيم.


  حالا ما در آستانه سال 1390 مي‌خواهيم تغيير روش بدهيم و برويم سراغ حذف اين بحث‌ها و تبديل جمع‌ها و مهماني‌هاي زورکي به جمع‌هاي دوستانه و البته مثبت. مي‌پرسيد چگونه؟ با ما همراه شويد!

  قبل از رفتن به ميهماني


  وقتي به مهماني‌اي دعوت مي‌شويد که همه اعضاي خانواده موافق آن نيستند، شما چه بايد بکنيد؟ با دعوا و جر و بحث چيزي درست نمي‌شود. يک نفس عميق بکشيد و با همديگر دليل نيامدن به مهماني را دوره کنيد. براي اين کار دو گوش شنوا لازم است- زيردو گوش شنوا يک خط قرمز بکشيد- که دلايل را بشنود وگر نه اصلا اميدي به درست شدن قضيه نداشته باشيد. گاهي دلايل منطقي‌اند و قابل پذيرش؛ مثل اينکه: «من هيچ هم‌صحبتي در جمع ندارم و کاملا با ديگران ديدگاه متفاوتي دارم.» اين قضيه مي‌تواند شامل تفاوت سني هم بشود. وقتي شما يک دختر يا پسر نوجوان را مجبور مي‌کنيد در جمعي حاضر شود که همه ميانسال‌اند يا حتي پيرمرد و پيرزني را مجبور مي‌کنيد که به مهماني‌هاي شلوغ جوانان بيايند يا حتي ممکن است کسي که نمي‌خواهد به مهماني بيايد و کار مهم‌تري دارد که بايد به آن برسد يا حتي از نظر روحي شرايط و آمادگي حضور در مهماني را ندارد، دچار مشکل مي‌شويد. به جز بچه‌هاي زير 5 سال که اکثرا تابع خانواده هستند و عاشق همه مهماني‌ها خصوصا از نوع عيد ديدني که با عيدي هم همراه مي‌شود، نمي‌توان ديگران را به آمدن مجبور کرد چون اين اجبار اگر هم به نتيجه برسد جز دعوا و سگرمه‌هاي درهم که حال ديگران را هم خراب مي‌کند و گاه باعث بي‌احترامي ‌هم مي‌شود چيزي به بار نمي‌آورد.


  اما گاهي وقت‌ها شما مي‌دانيد که همسر يا فرزندتان دلايل منطقي مثل مشکل اساسي با يکي از اعضاي خانواده دارد يا فرزندتان در اين جمع واقعا بي‌حوصله مي‌شود اما عيد است و گزيري از رفتن به عيد ديدني نيست. چه بايد بکنيد؟


  همين موضوع را با آرامش توضيح دهيد و از طرف مقابل بخواهيد که به حرف‌هايتان گوش دهد و اين زمان مهماني را به خاطر شما -البته اگر خاطرتان اهميتي براي او داشته باشد- تحمل کند.


  اگر کاري ازدستتان برنيامد و مي‌دانيد که برنمي‌آيد و بارها و بارها آزموده‌ايد راه دوباره را نرويد و اصرار نکنيد. به جاي آن با خودتان با دو گوش شنوا حرف بزنيد: «او نمي‌آيد اما من مي‌روم» و حتما در درون خود اين را قبول کنيد و يک‌بار براي هميشه تصميم بگيريد دست از سر خودتان و آن ديگري برداريد.


  اما اگر دلايل غيرمنطقي بود چه؟ مثل اينکه من لباس مناسب ندارم- در حالي که دارد يا اصلا بدون هيچ دليلي نمي‌خواهد بيايد -ريشه اين رفتار را جدي بگيريد، خصوصا اگر درمورد فرندانتان است و حتما با مشاوري آن را در ميان بگذاريد و ريشه‌اي مساله را حل کنيد. اما بعد از رفتن به ميهماني و طي برنامه‌اي طولاني‌مدت.

  قبل از آمدن ميهمان


  وظايف يک ميزبان چيست؟ بي‌تعارف نگاهي به مهماني‌هاي ايراني‌مان بيندازيد -مي‌گويم ايراني چون واقعا با مهماني فرهنگ‌هاي ديگر، زمين تا آسمان فرق مي‌کند- و بگوييد شما چه زمان يک مهماني را مناسب و دوست داشتني مي‌دانيد؟


  «وقتي ميزبان مفصلا تهيه غذا ديده باشد» نخنديد. اين را خيلي‌ها تاييد کرده‌اند و البته اين غذاي خوشايند بايد در کنار رفتاري خوب و صميمي‌ باشد وگرنه در گلوي همه مي‌ماند. پس دو مرحله پيش رو داريد:


  1- تهيه غذاي مناسب


  2- رفتار خوب و خوشايند


  اگر فکر مي‌کنيد مورد دو-رفتار- در پخت غذا تاثيري ندارد، سخت در اشتباه هستيد. فرمول غذاي خوب «عشق است +دست پخت» و اگر تا امروز بدون عشق براي ديگران غذا درست کرده‌ايد و همه از دست پختتان تعريف کرده‌اند، حساب کنيد اگر اين ادويه معجزه‌آسا -عشق- را اضافه کنيد چه مي‌شود!


  پس قبل از برگزاري هر مهماني خوبي لازم است که مهمان را دوست داشته باشيد. بعد که مهمان‌تان را دوست داشتيد و زورکي او را به خانه‌تان دعوت نکرديد و اين کار را با عشق و علاقه انجام داديد در همه کارها معجزه مي‌شود: ظرف از دستتان نمي‌افتد، با اعضاي خانه دعوايتان نمي‌شود و تازه يادتان مي‌افتد يکي از مهمان‌ها در رژيم است و ديگري ديابت دارد و يا حتي در جمع مهمان‌ها مهماني کوچک هست که عاشق ماکاروني است! و مدام معجزه در پي معجزه از راه مي‌رسد تا مهماني خوب و لذت‌بخشي داشته باشيد. لازم هم نيست خودتان را بکشيد. گاه يک غذاي ساده که به شکل جديد تزيين شده يا يک غذاي جديد تاثير خوبي بر مهمان‌ها مي‌گذارد، مخصوصا در ايام عيد که مهماني‌هاي زيادي برگزار مي‌شود. فکر کنيد
  5 روز پشت‌ سر هم هر جا که مي‌رويد يا هر که مي‌آيد شما مرغ مي‌خوريد، در حالي که با يک غذاي جديدتر و کمي ‌به خرج دادن خلاقيت کلي فضا را به نفع خودتان مي‌کنيد و بيا و ببين تعريف و تمجيدها را.


  خلاصه اينکه: مهمان زورکي دعوت نکنيد و اگر مجبوريد که دعوت کنيد، بدانيد مهمان هرکه باشد حبيب خداست و نمي‌توان براي حبيب خدا ابرو کج کرد و کم گذاشت.


  درباره رفتار مناسب اما؛ وقتي مهمان مي‌آيد بهتر است بسياري از کارهايتان را انجام داده باشيد. اصلا درست نيست شما مدام در آشپزخانه باشيد و مهمان را تنها بگذاريد. اگر چاره‌اي نداريد مهمان را هم به پيش خود ببريد حتي اگر دوست دارد او را در کار شريک کنيد. آشپزخانه اپن هم با همه عيب‌هايش اين امکان را به شما مي‌دهد که با مهمان‌هايتان در ارتباط باشيد.


  اما بعضي از ميزبان‌ها ذاتا کم حرف و خجالتي هستند. مهماني فرصت خوبي است که از لاک خود در بياييد و تمرين هم صحبت شدن باديگران داشته باشيد اماچگونه؟ به محيط اطراف و اتفاق‌هايي که مي‌افتد واکنش نشان بدهيد و حتما اگر بحثي راه افتاد نظر خود را بدهيد. خميازه نکشيد. هوا را نگاه نکنيد. با مهر و دقت به کسي که حرف مي‌زند، گوش کنيد.

  در ميهماني


  اين همه گفتيم تا به اصل مطلب برسيم: به اينکه بعد از پاس کردن همه اين پيش نيازهايي که گفتيم چه مواردي را بايد در مهماني هم به عنوان مهمان و هم ميزبان رعايت کنيم تا ساعات خوبي را بگذرانيم.


  • خوش رو باشيد. خدا را شکر نه به زور آمده‌ايد و نه با زور مهمان دعوت کرده‌ايد چون از قبل با هم صحبت‌هايمان را کرده‌ايم.


  • اگر مهماني هستيد، بردن شاخه‌اي گل يا شکلاتي کوچک ورشکستتان نمي‌کند. اگر ميزبان هستيد گذاشتن شاخه‌اي گل طبيعي روي ميز کلي حال مهمانتان را خوب مي‌کند.


  • غر زدن ممنوع! به مهمانتان يا ميزبانتان چه ربطي دارد که شما چه‌قدر مشکل داريد. غر زدن هم حدي دارد. مهماني آمده‌ايد که شاد باشيد و مهمان دعوت کرده‌ايد تا حال و هوايش را عوض کنيد نه اينکه باري بر دوشش بگذاريد.


  • ساعت را فراموش نکنيد. نه به عنوان مهمان و نه ميزبان. نه خيلي زود به مهماني برويد و نه خيلي دير چون اولي ميزبان را به دلهره مي‌اندازد و دومي ‌به عصبانيت. شما هم که مهمان داريد، يادتان باشد که در جمع مهماني بايد همه چيز سروقت انجام بگيرد. غذا را نه دير بياوريد نه زود و حواستان در اين ميان به بچه‌ها و مسن‌تر‌ها بيشتر باشد.


  • تعارف نکنيد و پررو بازي هم در نياوريد. اين دو به اندازه هم بد هستند. درست است که با مهمانتان رو دربايستي نداريد اما نه اينکه او را تنها بگذاريد برويد دنبال تلويزيون و توي آشپزخانه و تلفن! شما هم که مهمانيد حد صحبت کردن و ماندن در خانه ديگران و خوردن را بايد رعايت کنيد. مدام هم تعارف نکنيد!


  • غيبت‌هايتان که تمام شد، اگر در جمعتان بزرگي هست و اهل دانشي از او بخواهيد برايتان شعري بخواند، روايتي بگويد يا حتي خودتان باب اين موضوع را باز کنيد و البته فضاي فکري مهمان‌ها را قبل از آن بسنجيد.


  • مي‌دانيد گفتمان يعني چه؟ يعني يکي من بگويم تو گوش دهي، بعد تو بگويي من گوش دهم! آن هم با آرامش، مهماني جاي جر و بحث نيست! مواظب تن صدايت باش!


  • کمک کن و کمک بخواه. درست است که آمده‌اي مهماني اما حواست باشد جايي که لازم است بلند شوي و به ميزبان کمک کني، خصوصا در مهماني‌هاي بزرگ! تو هم که ميزباني مدام نگو همه را خودم انجام مي‌دهم. بگذار ديگران هم کمکت کنند. نه فقط به خاطر خودت بلکه به اين دليل که آنها هم احساس راحتي بيشتري کنند. بالاخره اگر مي‌گويي اينجا خانه خوتان است در عمل هم نشان بده!


  • اين نکته مخصوص شما است، مهمان خان! بچه‌ها را به امان خود رها نکن که هر کاري مي‌خواهند بکنند و ميزبان محترم، تو هم مدام خط و نشان براي بچه‌ها نکش. آنها هم مهمان تو هستند و حبيب خدا!


  • آخر هم اينکه تشکر فراموش نشود! البته هر دو از همديگر!

  آخرين توصيه‌ها


  اين نکته‌ها را در حاشيه همه روده‌درازي‌هايي که کرديم به خاطر بسپاريد:


  • در جمع مهماني‌هاي تکراري که داريم تهيه تنقلات قديمي‌و خوراکي‌هايي که يادآور خاطرات هستند معجزه مي‌کند. مثل چي؟ اسمارتيز و نخودچي کشمش و آش بزباش و دوغ و...


  • لباس شاد بپوشيد. لباس‌هاي تيره را فراموش کنيد و با لباس‌هايي به رنگ شاد زيباتر شويد... چرا مي‌خنديد؟ جدي مي‌گويم! اين قضيه سن و سال هم نمي‌شناسد!


  • تلويزيون را خاموش کنيد، خصوصا وقت شام و ناهار و به جاي آن يک موسيقي ملايم بگذاريد.


  • يک نکته باريک‌تر از مو: از مهمان‌گريزي‌ها گفتيم. اين را هم بگوييم که ميزبان دانا آن است که مهمان‌هايش با هم سنخيت داشته باشند نه اينکه هر کدام ساز خود را بزنند. اگر اقدام به گرفتن چنين مهماني کرديد، بدانيد به محض خروج همه مهمان‌ها اول يک نفس عميق مي‌کشند و براي مدتي طاقت ديدن روي شما را
  از دست مي‌دهند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بررسي علل بروز مشکلات اعصاب و روان پس از تعطيلات و نحوه جلوگيري از ابتلا به آنها

  افسردگي بعد از عيد، تلخي بعد از شيريني


  محققان و روان‌شناسان اسپانيايي با بررسي‌هاي متعدد به اين نتيجه رسيدند که 35 درصد کارمندان 25 تا 40 ساله پس از تعطيلات دچار نوعي افسردگي مي‌شوند. دليل اين افسردگي نيز ناتواني در تطابق دادن خود با کار پس از تعطيلات است.  طبق نتايج به دست آمده از بررسي‌هاي روان‌شناسان دانشگاه گرانادا، نشانگان افسردگي بعد از تعطيلات همراه با نشانه‌هاي فيزيکي و رواني است. فرد اغلب پس از تطيلات دچار خستگي، بي‌اشتهايي، بي‌توجهي، خواب‌آلودگي يا بي‌‌خوابي، ضربان قلب نامنظم و در بيشتر موارد تپش قلب و درنهايت دردهاي ماهيچه‌اي مي‌شوند. از جمله نشانه‌هاي رواني اين نشانگان نيز مي‌توان به غم، بي‌اشتهايي عصبي، زودخشمي، احساس تهي بودن و ... اشاره کرد. از جمله دلايل بروز افسردگي در هنگام تعطيلات و به خصوص پس از آن، تلاش بسيار بدني، خستگي، فکر کردن به آرزوها و اميدهاي به وقوع نپيوسته، کسري بودجه، دوري از خانواده يا دوستان است که سبب سردردهاي شديد، روي آوردن به کشيدن سيگار يا نوشيدن الکل يا خوردن بيش از حد مواد غذايي مي‌شود.
  سالمندان بيشتر در معرض افسردگي‌‌اند


  آمار نشان داده است سالمندان بيش از هر گروه ديگري در معرض ابتلا به افسردگي طي تعطيلات و پس از آن قرار دارند. دليل اصلي اين افسردگي نيز اغلب فقدان همسر يا اعضاي خانواده و به ياد آوردن خاطرات گذشته است. برخي سالمندان پس از تعطيلات علاقه‌اي به انجام کارهاي روزمره ندارند و در بيشتر موارد يا گوشه‌نشين مي‌شوند يا دست به خودکشي مي‌زنند.
  9 راه پيشگيري


  1) اولين و بهترين روش پيشگيري، جلوگيري از تنها ماندن طي تعطيلات است. رفتن به خانه اقوام، سر زدن به دوستان و گذراندن ساعات روز با افراد خانواده، خستگي روزانه و کسلي را از بدن دور مي‌کند.


  2) افزايش دفعات رفتن به تعطيلات و کاهش روزها نيز يکي ديگر از روش‌هاي پيشگيري است. در صورتي که شما يک ماه مرخصي داريد و مي‌خواهيد اين يک ماه را در تعطيلات بگذرانيد، مي‌توانيد آن را به دو بخش 15 روزه تقسيم کنيد. ابتدا 15 روز به تعطيلات برويد بعد دوباره به محل کارتان بازگرديد و پس از چند ماه دوباره به تعطيلات برويد. به اين ترتيب هيچ اثري از بي‌اشتهايي عصبي و افسردگي در شما ديده نخواهد شد.


  3) ورزش را در طول تعطيلات فراموش نکنيد. کشيدن نفس عميق و ورزش روزانه سبب مي‌شود، به اندازه کافي به بدن شما اکسيژن برسد و در نتيجه سرحال‌تر شويد. پس از تعطيلات نيز بايد همين روند ورزش کردن را ادامه دهيد تا سالم بمانيد.


  4) الکل و سيگار را به کل کنار بگذاريد. شايد اين دو در کوتاه‌مدت بتواند دردهاي شما را درمان کند اما در بلندمدت سبب بروز افسردگي مي‌شوند.


  5) وقت خود را به خواندن صفحات حوادث روزنامه‌ها و اخبار تلويزيون اختصاص ندهيد. سعي کنيد بيش از هر زمان ديگر به عقايد خود فکر کنيد و براي آينده کاري و خانوادگي خود در سال جديد برنامه‌ريزي کنيد.


  6) به دخل و خرج‌تان توجه کنيد. در طول تعطيلات بيش از حد خرج نکنيد. از جمله مهم‌ترين علل بروز افسردگي پس از تعطيلات مواجه شدن با کسري بودجه است.


  7) سعي کنيد طي تعطيلات به اطرافيان‌تان خوبي کنيد. براي نزديکان‌تان سوغات بخريد يا يک کارت تبريک بفرستيد. يادآوري اين روزها پس از تعطيلات به شما آرامش خواهد دارد.


  8) در بسياري از موارد ترک فعاليت کاري خود موجب بروز افسردگي مي‌شود. در صورتي که شما مجبوريد به همراه خانواده به تعطيلات طولاني‌مدت برويد بد نيست همراه خود بخشي از کارتان را نيز به همراه برداريد. کافي است کتابي در رابطه با کارتان بخوانيد يا هر از چند گاهي در تعطيلات با همکارانتان تلفني صحبت کنيد تا دچار افسردگي دوري از کار نشويد.
  9) وراي تمامي اين موضوعات بهترين کار اين است که به افسردگي پس از تعطيلات، بيش از حد توجه نکنيد و سعي کنيد فعاليت‌هاي روزمره را بار ديگر با نگاهي مثبت از سر بگيريد. خود را با کار و خانواده سرگرم کنيد و براي رسيدن به هدف‌هايتان تلاش کنيد.


  منبع: Journal de femme
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0