جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 2 از 3 ابتداابتدا 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج 11 تا 20 از 27 مجموع

موضوع: اشتباهات و خطاهاي پزشكي(اخبار وگزارشات)

 1. #11
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خطای پزشکی و بیمارستان‌های آموزشی


  یکی از عوامل اصلی وقوع و رواج خطاهای پزشکی در کشور ما، تمام وقت نبودن حضور استادان در اورژانس‌ها و درمانگاه‌های بیمارستان‌ها ی آموزشی است


  امروزه خطای پزشکی (Medical Error) یکی از مباحث بسیار مورد توجه در مجامع پزشکی است. این توجه از آن رو است که بر طبق آمار موجود، در پیشرفته‌ترین مجموعه‌های درمانی در سراسر جهان هم، سالانه تعداد زیادی از بیماران در اثر خطاهای پزشکی جان یا تندرستی خود را از دست می‌دهند. بیماران برای «درمان» به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند و اگر اقدامات پزشکی نه تنها موجب درمان نشود بلکه خود دردی بر دردهای بیمار بیفزاید، بسیار ناپذیرفتنی و تلخ است و باید به هر روش ممکن از میزان و مقدار این‌گونه وقایع کاست. برای خطای پزشکی، انواع و علل بسیاری ذکر کرده‌اند. همچنین رویکردهای متعددی را برای برخورد با آن برشمرده‌اند که این رویکردها را می‌توان به شرح ذیل برشمرد:رویکرد رایج حل مشکلات در کشورهای در حال توسعه: آمار ندهیم و بگوییم ما به هیچ‌وجه خطای پزشکی نداریم یا خیلی کم داریم!
  ▪ رویکرد فردی:
  در این رویکرد، فردی که خطا از او سر زده است، مقصر شناخته می‌شود و تمام تلاش در جهت تنبیه یا سرزنش فرد خطاکار است و بنابراین است که اگر افراد خطاکار خوب مجازات شوند، مشکل خطای پزشکی حل می‌شود.
  ▪ رویکرد سیستمی:
  در این رویکرد، مجموعه نظام خدمات و سیستم‌های ارایه خدمات به‌گونه‌ای مورد سنجش، بازنگری و اصلاح قرار می‌گیرند که میزان وقوع خطای پزشکی به حداقل رسانده شود.
  امروزه هیچ فرد آگاه و دلسوزی در ارجحیت رویکرد سیستمی ‌شکی ندارد. اما به مصداق مصرع «که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها» باید اذعان کرد که در مدیریت، آنچه مشکلات را حل می‌کند، «معرفی» راه حل نیست بلکه «به کار بستن» آن است و هر شیوه به کار بستنی دارای الزاماتی است که باید به آنها گردن نهاد. الزامی‌که اجرای رویکرد سیستمی‌دربردارد، همانا یافتن و اذعان کردن به نقص‌هایی است که در سیستم وجود دارند و مشکل را پدید آورده‌اند. به نظر می‌رسد که در نظام سلامت کشور ما نیز عزم بر به کار بستن این رویکرد و پذیرش الزامات آن وجود دارد. در این مقال کوتاه به یکی از این مشکلات خطاساز و خطاگستر اشاره می‌کنیم:
  یکی از عوامل اصلی وقوع و رواج خطاهای پزشکی در کشور ما، تمام وقت نبودن حضور استادان در اورژانس‌ها و درمانگاه‌های بیمارستان‌های آموزشی است. اگر چه بسیاری از اعضای هیات علمی ‌بخش‌های بالینی دانشگاه‌ها از حقوق و مزایای تمام وقتی استفاده می‌کنند اما در بسیاری از اوقات شبانه روز، رزیدنت یا حتی انترن در ارایه‌ خدمات درمانی (که بعضا بسیار تخصصی‌اند و نیاز به سطح آموزش، تجربه و مهارت بالایی دارند) تنها است.
  اگرچه در سال‌های گذشته به این امر توجه شده است و برای مثال از تاسیس مطب شخصی (حداقل به‌وسیله استادانی که به تازگی به جمع اعضای هیات علمی‌ می‌پیوندند) جلوگیری می‌شود اما این تلاش‌ها به هیچ وجه کافی نبوده‌اند، زیرا شکل خاصی از زمان‌بندی و شیوه حضور استادان در بیمارستان‌های آموزشی تقریبا به شکل یک فرهنگ درآمده است و این عامل به علاوه توقعی که این بزرگواران از سطح درآمد خود دارند، سبب تداوم مشکل شده است.
  به طور مسلم، هیچ کدام از همکاران دوست ندارند که اگر فردی از عزیزان‌شان بیمار شد و نیاز به مداخله‌ای دشوار و تخصصی داشت، این مداخله به وسیله فردی کم تجربه و بدون حضور و نظارت استاد انجام گیرد. پس چرا این را برای سایرین بپسندیم؟ مگر نه اینکه قرار است که بیمارستان آموزشی در ازای تحمیل زحمات آموزشی بودن به بیماران، سطحی بالا و آکادمیک از خدمات را ارایه‌ دهد و مگر نه اینکه صورت حساب خدمات انجام نگرفته استادان به بیماران و خانواده‌هایشان تحمیل می‌شود؟ آیا استادان از نظر اخلاقی این حق را دارند که به‌واسطه خدمات دستیاران‌شان طلب دستمزد کنند؟ و از همه مهم‌تر و دردناک‌تر آنکه این روند بار سنگینی از خطای پزشکی را بر نظام سلامت تحمیل می‌کند. چه انتظاری می‌توان داشت از دستیاری که با تجربه و مهارت ناکافی، با انبوه بیماران رنجور و نیازمند مواجه است و کاری سنگین و خسته‌کننده برعهده او گذاشته شده است؟ به‌ویژه آنکه دستیاران تخصصی، عموما حقوقی را دریافت می‌کنند که در تعیین آن حتی تامین حداقل معیشت ایشان و خانواده‌هایشان (دستیاران اغلب دارای همسر و فرزند هستند) در نظر گرفته نشده است. حقوق اندک در برابر حجم کار سنگین، انگیزه ارایه‌ صحیح و دقیق و توام با شفقت و احترام را در بسیاری از موارد مخدوش می‌کند و نیز به دلیل همین حقوق ناکافی است که بسیاری از دستیاران ناچار می‌شوند که در مراکز درمانی خارج از بیمارستان آموزشی، به کار غیر قانونی بپردازند و این خود بر حجم خطاهای پزشکی می‌افزاید.
  اینکه در بسیاری از دیگر کشورهای جهان این مشکل وجود ندارد و در تمامی‌ساعات، استادان بالینی در کنار رزیدنت‌ها و انترن‌ها حضور فعال دارند، به روشنی نشانگر آن است که این مشکل به طور ذاتی غیرقابل حل نیست و با تغییر برخی رفتارها و الگوها به‌راحتی حل می‌شود. دو پیشنهادی که می‌توان به عنوان نتیجه‌گیری بحث حاضر عنوان کرد، عبارتند از:
  ۱) الزام حضور اعضای هیات علمی‌در بیمارستان‌های دانشگاهی به نحوی که در هیچ زمانی ارایه‌ خدمات بدون نظارت و مشارکت حضوری ایشان انجام نگیرد.
  ۲) بازنگری در سیستم محاسبه دستمزدها به‌طوری که اختلاف غیرمنطقی درآمدها از جمله اختلاف فاحش درآمد رزیدنت‌ها و استادان بالینی به سمت منطقی شدن سوق داده شود. تغییر الگوی حضور استادان در بیمارستان‌های آموزشی نیاز به فرهنگ سازی دارد و این کاری سخت دشوار است. اما از این نکته نباید غافل بود که اکثریت قریب به اتفاق جامعه پزشکی، به ویژه استاتید بزرگوار بالینی، به هیچ‌وجه اراده‌ای در جهت عمل برخلاف اخلاق حرفه‌ای ندارند. اگر رویه‌ای نادرست و غیراخلاقی رواج دارد، نه از آن رو است که ایشان مایل به شکستن حدود اخلاق برای کسب درآمد بیشترند، بلکه تنها به معنای تبعیت و خوگرفتن به روندی است که آن را به صورتی میراثی دریافت و به آن عادت کرده‌اند و این روند هیچ‌گاه مورد نقد اخلاقی جدی و متقاعد‌کننده‌ای قرار نگرفته است.
  عقیده نگارنده آن است که اگر غیراخلاقی بودن این رویه بازگویی و بازشناسی شود، تغییر رفتار به سرعت و با اشتیاق رخ خواهد داد. هر چند که نباید موانع و دشواری‌های چنین تغییری را دست کم گرفت اگر برآنیم که از خطاهای مرگبار پزشکی بکاهیم و در این راستا رویکردی سیستمی‌را به کار بندیم، چاره‌ای نداریم جز آنکه با گام‌هایی بلند و بدون هراس از ناراضی شدن کسانی که با رویه نادرست موجود خو گرفته‌اند، به سمت اصلاح این نقیصه حرکت کنیم.

  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #12
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  احتیاط کنید! جاده لغزنده است


  بحثی در ریشه یابی انواع خطاهای پزشکی

  ارتباط جامعه پزشکی با مردم در عصر حاضر به سمتی می‌رود که بیماران بیش از گذشته با حقوق خود آشنا می‌شوند. به همین لحاظ دیگر نمی‌توان انتظار داشت که اشتباهات پزشکان نادیده انگاشته شود و مورد پیگیری قرار نگیرد. آشنایی با حقوق و از طرفی جذاب بودن موضوع خطاهای پزشکی برای وکلا، موجب شده تا همه روزه پرونده‌های پزشکی زیادی از سوی مراجع ذی‌صلاح قضایی مورد بررسی قرار بگیرند. اما آنچه در کنار این پیگیری‌ها مهم است، آن است که بدانیم خطاها و اشتباهاتی که در نظام سلامت وجود دارد، بسیار مهم‌تر از خطاهایی است که ممکن است از سوی هر پزشکی در طی دوران طبابتش به صورت موردی سر بزند.
  ● ریشه خطاهای پزشکی
  ۱)خطای رانشی:
  نوع علم پزشکی به گونه‌ای است که محفوظات در آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. در صورتی که پزشکی کمتر سراغ کتب مرجع و علمی برود، به مرور زمان بسیاری از آموخته‌هایش را فراموش خواهد کرد. ضمن آنکه گسترش سریع علم پزشکی (عنوان می‌شود که علم پزشکی هر ۲۰ ماه دو برابر می‌شود) موجب می‌شود تا اگر پزشک خود را به روز نکند، نتواند از آخرین شواهد علمی استفاده کند. بنابراین اگر پزشک برای مرور دانسته‌ها و به روز کردن علم خود وقت کافی نگذارد، به طور قطع در طبابت اشتباهاتی را مرتکب خواهد شد. پس با توجه به نوع این خطاها درمی‌یابیم که آنها قابل اجتناب هستند و با استفاده از ساز و کارهایی چون آموزش مداوم پزشکان می‌توانیم آنها را کاهش دهیم. اما متاسفانه مشاهده می‌کنیم که بخش زیادی از خطاهای پزشکی که امروزه در جامعه با آنها مواجه می‌شویم، از این گروه هستند، هر چند که بسیاری از آنها به آسیب‌ و زیان بیماران منجر نمی‌شوند و متعاقبا مورد پیگرد قضایی نیز قرار نمی‌گیرند. تجویز آنتی‌بیوتیک‌های بی‌مورد یا درخواست اقدامات پاراکلینیکی بدون وجود اندیکاسیون علمی، از جمله این گونه خطاها هستند. هر چند که موارد زیادی از این گونه خطاها هم هستند که موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیر برای بیماران می‌شود.
  ۲) خطا در قضاوت بالینی:
  علم پزشکی در کنار دانش آن جنبه‌های تحلیلی و شناختی نیز دارد. این جنبه‌ها نیازمند برخورداری از درک و نوعی بینش بالینی است. به فرض آنکه یک پزشک، مبنای دانشی خوبی داشته باشد، لزوما نمی‌توان انتظار داشت که قضاوت بالینی خوبی نیز داشته باشد. چون تفاوت بالینی، با سطوح بالای شناختی افراد مرتبط است. خیلی اوقات به دلیل پیچیده بودن قضاوت بالینی در صورتی که پزشک همه اقدامات لازم درمانی و پاراکلینیکی را درست انجام داده باشد و درنهایت نتوانسته باشد تصمیم درستی براساس آنها اتخاذ کند، از خطای وی چشم‌پوشی می‌شود. این امر به لحاظ غیرقابل اجتناب بودن برخی اشتباهات در مسیر تحلیل داده‌ها و قضاوت بالینی است. متاسفانه مهارت‌های مرتبط با قضاوت بالینی در دوران تحصیل کمتر به پزشکان آموزش داده می‌شود. برای مثال، شیوه دخیل کردن نتیجه یک تست تشخیصی در فرآیند تصمیم‌گیری و آثار نتایج آزمون‌ها روی احتمالات پیش آزمون، مواردی هستند که کمتر در فرآیند آموزش پزشکی به آنها پرداخته می‌شود. آستانه تست‌های تشخیصی، آستانه درمان و مواردی از این دست از جمله آموزه‌هایی هستند که اگر در دوران تحصیل برای ارتقای توانمندی تحلیل و تصمیم‌گیری بالینی پزشکان به آنها یاد داده شود، کمک شایانی به کاهش این گونه خطاها خواهد کرد.
  اما در کنار همه این موارد به لحاظ پیچیده بودن فرآیند قضاوت بالینی و تحلیل داده‌ها مجبور می‌شویم که از دانش بیوانفورماتیک استفاده کنیم. نرم‌افزارهای کمک‌کننده در تصمیم‌گیری بالینی از جمله ابزارهایی هستند که برای حل این مشکلات امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه کنید که این نرم‌افزارها تصمیم‌گیری نمی‌کنند اما به پزشکان در فرآیند تصمیم‌گیری کمک می‌کنند.
  ۳) خطا در اجرا:
  سومین گروه خطاهای پزشکان را می‌توان به مقوله‌ اجرای تصمیمات آنها نسبت داد. چرا که یک پزشک دارای دانش کافی اگر تشخیص درستی برای بیمار مطرح کند و تصمیم درستی را نیز اتخاذ کند، باید بتواند آن را به خوبی به اجرا بگذارد. اگر در مرحله اجرا پزشک اشتباهی مرتکب شود، مراحل قبلی نیز بی‌فایده خواهند بود. برای مثال، پزشکی که توانسته یک آپاندیسیت حاد را به درستی براساس علایم بالینی و شرح حال و پاراکلینیک تشخیص دهد و برای درمان عمل جراحی را توصیه کند، اگر پزشک جراح در حین آپانوکتومی به اجزای درون شکم آسیب برساند، نوعی از خطا را مرتکب شده است که مرتبط با مهارت‌های اجرایی وی است. خطاهای اجرایی خود بر دو نوع هستند. یک گروه، خطاهایی هستند که به صورت ناخواسته و با وجود تسلط پزشک رخ می‌دهند. از این خطاها با عنوان «لغزش» یاد می‌کنیم. برای مثال، پزشک جراح در حین عمل جراحی، یک شریان را قطع کند یا آنکه در حین کوله سیستکتومی مجرای صفراوی مشترک را قطع کند. گروه دیگر خطاهای اجرایی ناشی از ضعف پزشک و عدم تسلط وی بر اجرای یک پروسه است. برای مثال، پزشکی که در انجام لاپاروسکوپی مهارت کافی ندارد و یا در حین آندوسکوپی به ارگان‌های بیمار آسیب می‌رساند.
  ● خطاهای سیستم را دریابیم
  همان‌طور که عنوان شد، در کنار خطاهایی که هر یک از پزشکان در طول دوره طبابت‌شان مرتکب می‌شوند، علت‌های زمینه‌ساز فراوانی وجود دارند که موجب می‌شوند پزشکان در شرایطی قرار بگیرند که احتمال سرزدن خطا از آنان بالا باشد. پس اگر به جای آنکه گریبان هر پزشکی را که خطا می‌کند بگیریم، به سراغ این عوامل برویم موثرتر عمل کرد‌ه‌ایم. این‌گونه برخورد را «تحلیل علل ریشه‌ای خطاها» می‌نامند. بیشتر پزشکان شرایطی مانند کم‌ بودن پرسنل کاری اورژانس یا درمانگاه، طولانی بودن ساعات شیفت‌های کاری، خستگی زیاد، کم‌بودن نور محیط، تجهیزات غیراستاندارد، پرسنل کم‌مهارت و.... را از جمله عواملی می‌دانند که موجب افزایش خطاهای آنان می‌شود.
  بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با پیگیری این علل ریشه‌ای از هر خطایی که در جامعه بروز می‌کند به دلیل آنکه ریشه ناکارآمدی‌ها را مشخص می‌کند، استقبال می‌کنند. این نوع رویکرد، یک نوع رویکرد نظام‌مند به خطاهای سیستم است. در این رویکرد به جای آنکه افراد را سرزنش کنیم و با مجازات کردن آنها خیال خود را آسوده کنیم، برای سیستم در قبال هر خطا یک وظیفه تعیین می‌شود. وظیفه سیستم آن است که اشتباهات را در خود بیابد و آنها را اصلاح کند. این رویکرد نظام‌مند است که باعث می‌شود اگر شرایط مستعدی برای وقوع دوباره اشتباه فراهم است، تغییر کند تا شاهد رخ دادن اشتباه مشابه دیگر نباشیم.

  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #13
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پشت پرده خطاهای پزشکی در ایران ...!


  خطاهای پزشکی، هرچند در قیاس با حکم و تعداد موارد مراجعه بیماران به پزشکان، آمار بسیار اندکی دارد، اما به خاطر حساسیت موضوع همواره مورد توجه افکار عمومی قرار دارد و در سیستم گسترده و پیچیده ای مانند نظام پزشکی دور از انتظار است


  ● مرور دوباره چند پرونده؛
  - پرونده صغری کاظمی، بیمار ۴۵ ساله ای که پس از عمل جراحی غده چربی سر، در یکی از بیمارستان های بزرگ و صاحب نام این شهر جان باخت، هنوز در دادستانی انتظامی سازمان نظام پزشکی تهران مفتوح است.
  علی کاظمی همسر این زن ۴۵ ساله در این باره می گوید: همسرم اوایل دی ماه سال گذشته، جهت انجام عمل جراحی غده چربی سر که به گفته پزشک متخصص، عملی بسیار ساده بود، در یکی از بیمارستان های صاحب نام و معروف تهران بستری و عمل جراحی او با موفقیت انجام شد. پس از انجام عمل جراحی، متوجه تورم اعضای بدن و تنگی نفس او شدیم که با اعلام به سرپرستار بخش، گفتند این عوارض پس از عمل است و مشکلی ندارد. ولی متاسفانه این عوارض تا سه روز بعد از عمل جراحی ادامه داشت تا اینکه حال همسرم رو به وخامت گذاشت و با تشدید علایم خفگی بیمار مرتب درخواست کمک می کرد. از سرپرستار بخش و پزشک معالج کمک خواستیم. سرپرستار بخش گفت: "کولی بازی درنیاورید. ظهر متخصص بیهوشی او را ویزیت کرده است، متخصص ریه را چندبار پیج کرده ایم، اما هنوز به بالین بیمار نیامده است. با پزشکش هم که تماس می گیرم، موبایلش خاموش است!" بالاخره پزشک معالج بعد از ۳۶ ساعت، بیمار ما را ویزیت کرد و مقرر شد همسرم را به آی.سی.یو منتقل کنند و به ما گفتند بروید و با شما کاری نداریم، ولی هنگامی که در راه منزل بودیم از بیمارستان تماس گرفتند و اطلاع دادند که متاسفانه همسرم فوت کرده است!
  - رسانه ها چندی پیش اعلام کردند خطای پزشکی، نوجوان ۱۵ ساله ای را روانه بیمارستان کرد.
  "محسن" نوجوان ۱۵ ساله ای که شامگاه بیست ودوم اسفندماه ۱۳۸۵ در سانحه ای پس از اصابت گلوله در اهواز روانه بیمارستان شده بود در یکی از ده ها عمل جراحی که روی این نوجوان طی این مدت انجام شد، پزشکی سیم راهنما را در بدن بیمار جا گذاشت و وضعیت جسمانی او را وخیم تر کرد. این خطای پزشکی درحالی رخ داد که به گفته رحمت ا... صفایی پدر محسن، او به طور محدود توانایی حرکت قسمت هایی از بدن خود را به دست آورده بود، اما درحال حاضر وضعیت جسمانی اش بدتر شده است.
  - مرگ یک دختر جوان ۱۷ ساله به نام مریم نیز از جمله اخباری بود که چندی پیش توجه رسانه های جمعی را به خود جلب کرد، چرا که والدین این دختر جوان، انگشت اتهام را به سوی پزشکان و مسئولان دو بیمارستانی نشانه گرفتند که در پذیرش و تشخیص دیرهنگام بیمار دچار ضربه مغزی اهمال کاری کرده اند و آنها را در مرگ فرزندشان مقصر دانستند، مریم ۲ روز پس از تشخیص علت بیماری، به خاطر گذشت زمان و امکانپذیر نبودن درمان، فوت شد.
  پرونده مرگ مریم اکنون در شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران درحال رسیدگی است و متخصصان پزشک قانونی موظف شده اند میزان قصور مسئولان و پزشکان در بیمارستان اول را در مرگ این دختر مشخص کنند.
  - پسر ۲۹ ساله ای به نام کیوان به خاطر عوارض ناشی از عمل جراحی لاغری، جان باخت.
  به گفته یکی از اعضای خانواده کیوان، او که از اضافه وزن شکایت داشت چند روز پس از عمل جراحی معده توسط پزشک جراحی که بخشی از معده او را با حلقه ای مخصوص مسدود کرده بود، دچار ناراحتی شدید شد، اما پزشک معالج او را نپذیرفت و حاضر به درمان وی نشد. کیوان پس از آن نزد دکتر دیگری رفت که آن پزشک هم به خاطر مسئولیت هایی که احتمال داشت متوجه وی شود، از پذیرش او خودداری کرد. حال کیوان روز به روز بدتر می شد تا این که او را به بیمارستان منتقل کردند و در آنجا مشخص شد، عمل جراحی مشکل داشته و حلقه ای که در معده او گذاشته شده است، به سرعت باید خارج شود، آن زمان ۴ ماه از عمل جراحی لاغری می گذشت و کیوان پیش از عمل جراحی دوم، جان باخت.
  - در حادثه ای دیگر، زن جوانی که بر اثر افتادن از پله اتوبوس از ناحیه دست چپ دچار دررفتگی شده و در یکی از بیمارستان های تبریز تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، به دلیل فشار بیش از اندازه به شریان و لخته شدن خون در دست، سرانجام دوپنجم از انگشتان و کف دست چپش را از دست داد. کارشناسان نظام پزشکی تبریز در رسیدگی به شکایات این زن، دو پزشک را از اتهام های پزشکی تبرئه کردند، اما یک پزشک متخصص قلب و عروق را به علت حاضر نشدن در زمان عمل جراحی به میزان ۴۰ درصد مقصر دانستند و او را به پرداخت دیه در حق زن شاکی محکوم کردند.
  - در سانحه دیگری دادگاه جزایی تهران، پزشکی را که بر اثر خطای پزشکی به چشم بیمارش آسیب شدیدی زده بود، به پرداخت دیه محکوم کرد.
  مرور دوباره این قبیل اخبار و اطلاعات و آسیب ها و شکایت هایی از این دست، از جمله تخلفات و شکایت هایی است که به مراجع قضایی ذی صلاح گزارش و در دستور کار قرار گرفته و از سوی رسانه ها نیز پیگیری و دنبال می شوند، اما موارد بی شماری از همین دست آسیب ها و مرگ ومیرها نیز اتفاق افتاده که شاید به دلیل عدم پیگیری خانواده قربانیان هیچ گاه ثبت، گزارش یا منعکس نشده و از سوی هیچ مرجع یا رسانه ای هم پیگیری و دنبال نمی شوند، مانند حادثه تلخی که برای "پروین" مادر بی گناهی رخ داد که در اثر تجویز داروی اشتباه و تداخلات دارویی، دچار مسمومیت شدید شد و در واپسین روزهای سال گذشته جان خود را از دست داد. یا مادر دیگری که در اثر چندین و چندبار عمل جراحی روی دستش و تشخیص های پزشکی بعضاً، گوناگون و متفاوت اکنون به طور کامل تحرک دستش را از دست داده به واقع فلج شده است و... چه بسیار بیمارانی که به دلیل تشخیص های متفاوت به پزشکان و تخصص های مختلفی مراجعه داشته، بی نتیجه آمده اند و رفته اند، راستی چرا چنین است؟!
  ● خطاهای پزشکی از نگاه آمار
  خطاهای پزشکی، هرچند در قیاس با حکم و تعداد موارد مراجعه بیماران به پزشکان، آمار بسیار اندکی دارد، اما به خاطر حساسیت موضوع همواره مورد توجه افکار عمومی قرار دارد و در سیستم گسترده و پیچیده ای مانند نظام پزشکی دور از انتظار است.
  بسیاری از خطاها و اشتباهات پزشکی گزارش نمی شوند و همین موضوع ارائه آمار دقیقی از میزان خطا و اشتباهات در حوزه پزشکی و درمانی را دشوارتر می کند. با این حال به اعتقاد کارشناسان خطاهای پزشکی از آنجایی که در همه مراحل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران احتمال بروز دارند، ممکن است از شیوع بسیار بالایی برخوردار شوند و میزان بالایی از مرگ ومیر را به خود اختصاص دهند.
  بر اساس آمارهای منتشر شده، یک مؤسسه پزشکی در آمریکا میزان مرگ و میرهای ناشی از اشتباهات و خطاهای پزشکی را در این کشور برابر ۴۴ تا ۹۸ هزار مورد در سال اعلام کرد که این آمار میزان خطای پزشکی را بین ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در آمریکا و در جایگاه پنجم تا نهم قرار می دهد.
  بررسی های انجام شده نشان می دهد از آنجایی این دسته از آمارها که منحصر به بیماران بستری در بیمارستان ها است میزان واقعی مرگ و میرهای ناشی از اشتباهات پزشکی در مطب پزشکان یا تشخیص های نادرست یا تاخیر در امر درمان را نشان نداده و احتمالاً درصورت درنظر گرفتن این قبیل خطاها میزان واقعی آن بسیار بالاتر خواهد بود.
  این مطالعات همچنین بیانگر آن است که اشتباهات دارویی عامل یک مورد از هر ۱۲۱ مورد مرگ در بیماران سرپایی و یک مورد از هر ۸۴۵ مورد مرگ در بیماران بستری است.
  اگرچه میزان مرگ و میرهای ناشی از بیهوشی در جراحی به طور چشمگیری در دهه های اخیر کاهش یافته، ولی به استناد مقاله ای که باربرا استارفیلد در نشریه معتبر جاما از میزان مرگ و میر ناشی از درمان های پزشکی ارائه می دهد، حدود ۲۲۵ هزار مرگ ناشی از خطاهای پزشکی در سال رخ می دهد، این میزان خطاهای پزشکی را در رتبه سوم عوامل مرگ و میر و تنها پس از بیماری های قلبی و سرطان ها قرار داده است.
  در ایران اگرچه آمار دقیقی از میزان خطاهای پزشکی در دست نیست، اما به استناد اطلاعات و مدارک موجود در حوزه تخلفات پزشکی از نظر خدمات تخصصی بیشترین شکایت ها مربوط به ارتوپدی و جراحی زنان و مامایی است که در همه جای دنیا رتبه اول و دوم را دارا است، اما در رتبه سوم، تخلفات جراحان عمومی قرار دارد که در این بخش، به تخلفات و شکایت های رسیده از جراحان عمومی، جراحان پلاستیک و ترمیمی، جراحان گوش و حلق و بینی و چشم رسیدگی می شود.
  طبق آمار موجود قصور پزشکی در عمل های زیبایی بیش از موارد دیگر بوده و از این رو پزشکان و مسئولان بهداشت و درمان همواره نسبت به این مساله به شهروندان هشدار می دهند.
  ● بار معنایی و حقوقی
  بر اساس ماده ۲۴ قانون نظام پزشکی مصوبه ۳۰ دی ماه ۱۳۷۴ عدم رعایت موازین شرعی، قانونی، مقررات و نظامات دولتی، صنفی و حرفه ای و همچنین عدم رعایت مسئولیت شغلی و صنفی و سهل انگاری در انجام وظایف قانونی و اجحاف به بیماران و مراجعان به وسیله شغل پزشکی و مشاغل وابسته به آن، تخلف محسوب شده و با متخلفان بسته به شدت وضعیت عمل ارتکابی و تعداد تکرار آن برخورد قانونی خواهد شد که شامل محرومیت مدت دار یا حتی دایم از شغل پزشکی در یک منطقه یا حتی در تمامی نقاط کشور است.
  از سوی دیگر بر اساس مفاد ماده ۳۱۹ قانون مجازات اسلامی هرگاه پزشکی، گرچه حاذق و متخصص باشد، در معالجه هایی که شخصاً انجام می دهد، یا دستور آن را صادر می کند، هر چند با اذن بیمار یا ولی او باشد، باعث تلف جان یا نقص عضو، یا خسارات مالی شود، ضامن است.
  به گفته وفادار شیخیان، وکیل پایه یک دادگستری، باتوجه به این ماده قانونی، هر پزشکی اگرچه دارای مهارت کافی در علم پزشکی باشد و رعایت تمامی نظامات پزشکی را بنماید و در راه درمان و شفای بیمار از هیچ کوششی دریغ نکند، ضامن خسارات وارده است؛ البته درصورتی که میان خسارات وارده به بیمار و درمان از سوی پزشک، رابطه متناسبی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، تلف جان یا نقص عضو یا هرگونه خسارت مالی وارده به زیان دیده ناشی از معالجات پزشک باشد، در این صورت پرونده پزشک متخلف باید طبق قانون رسیدگی شود و اگر اتهام های وی به اثبات رسید، باید مجازات و از کار طبابت منع گردد. پزشک همچنین باید خسارات وارده به شاکی را نیز پرداخت کند.
  اکنون سئوال اساسی این است که راه های جبران خسارات وارده به بیمار کدام است؟ ماده ۲۹۵ قانون مدنی، یکی از راه های این جبران خسارات را پرداخت دیه دانست که بر اساس آن چنانچه پزشکی، بیماری را به طور متعارف معالجه کرده و به طور اتفاقی موجب خسارت به بیمار شود یا آن بیمار بر اثر آن جراحی یا درمان، جان خود را از دست بدهد، درصورت اثبات جرم یا تخلف پزشکی، پزشک خاصی مجازات خواهد شد که یکی از مجازات ها پرداخت دیه به شاکی یا خانواده اولیای دم است.
  به اعتقاد دکتر ناصر کاتوزیان استاد دانشگاه و حقوقدان همین که رابطه میان اقدام پزشک و میزان خسارت وارده به بیمار ثابت شود، برای مسئول شناختن او کافی است. مگر این که پزشک دلایلی بیاورد که نشان دهد علت ورود ضرر امری خارج از توان و پیش بینی متعارف از جمله تجربه های پزشکی، طبع خاص، بی مبالاتی بیمار و ناخوشی پنهان داشته از پزشک، بوده باشد.
  علاوه بر موارد ذکر شده از سوی این حقوقدان، آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته در سازمان نظام پزشکی نیز بر عملکرد پزشکان نظارت می کند. این قانون در تاریخ ۱۶ آبان ماه سال ۸۳ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و صدمه دیدگان و خانواده متوفیان می توانند از این طریق حقوق خود را پیگیری کنند.
  این قانون تاکنون تغییر نیافته و اجرای آن تاکنون استمرار یافته است. با وجود این آنچه ضرورت توجه به ریشه یابی این معضل را ایجاب می کند، روند رو به تزاید تخلفات پزشکی در جامعه ایران است، ضمن اینکه برخی از خطاهای پزشکی که در ایران رخ می دهد، به هیچ عنوان قابل جبران نیستند.
  به تخصص گرایی و تبلیغات پزشکی اعتنا نکنید
  در هر حال به رغم تمامی مواد قانونی و ضمانت های اجرایی موجود بی شک توجه به هشدارهای ارائه شده از سوی مسئولان درمانی کشور و عمل به توصیه های پزشکان متبحر می تواند از بسیاری حوادث و تخلفات آشکار در حوزه پزشکی و درمانی جلوگیری کند.
  یک پزشک متخصص که نمی خواهد نامش فاش شود درباره علت افزایش تخلفات پزشکی می گوید: تخصص گرایی بیش از حد یکی از عواملی است که از یک سو باعث شده مردم در جریان امور درمانی خود به پزشکان و متخصصان متعددی در طول دوره درمانی خود مراجعه داشته باشند و از سوی دیگر پزشک نیز با تشخیص های بعضاً متفاوت، روش ها و اصول درمانی متعددی را برای بیماران خود پیگیری و دنبال کنند که همین مساله خود در بروز عوارض بیماری و افزایش تخلفات پزشکی بسیار مؤثر است.
  وی معتقد است بیماران بهتر است پس از تشخص صحیح بیماری کلیه امور درمانی خود را تنها از طریق یک پزشک پیگیری و دنبال کنند، نه اینکه به پزشکان متعددی مراجعه داشته و هم برای خود و هم برای تیم درمانی مسائل و مشکلاتی را به وجود آورند. در این راستا به نظر می رسد، نظام ارجاع و پزشک خانواده بهترین راه حل ممکن است.
  به اعتقاد اغلب کارشناسان و متخصصان فن نیز امروزه پیشگیری از خطاهای پزشکی بیش از رسیدگی به آن مورد توجه قرار گرفته، چرا که اگر تشخیص و درمان بیماری عاری از خطا و اشتباه باشد، مطمئناً مراقبت های بهداشتی نیز به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد و مشکل تنها زمانی پدید می آید که بیماری موجود فراتر از مرزهای دانش پزشکی روز باشد.
  در همین حال دکتر ایرج فاضل وزیر سابق بهداشت و علوم نیز درمورد تخلفات پزشکی معتقد است، میزان تخلفات پزشکان در ایران نسبت به تمام دنیا و حتی سایر بخش های صنفی کشور از همه کمتر است با این حال وزارت بهداشت باید نظارتش را بر پزشکان بیشتر کند، به نحوی که به صورت معقول نظارت را به کلیه امور پزشکی، به نحوه انجام امور پزشکی و نه فقط اصلاح تعرفه تعمیم دهند، تا از کیفیت کار پزشکان مطمئن شوند. این مهم ترین عامل اصلاح سیستم سلامت کشور است.
  به گفته وی؛ تخلفاتی که هم اکنون در جامعه پزشکی ممکن است وجود داشته باشد، بیشتر در زمینه تبلیغات نادرست است که باید به کلی ممنوع شود، زیرا اکثر این تبلیغات برای سودجویی بیشتر است، بنابراین هیچ پزشکی حق ندارد برای کارش تبلیغ کند. شما هم هرجا تبلیغ پزشکی دیدید به آن اعتنا نکنید.
  ● از نگاه اخلاق پزشکی
  از نگاه کارشناسانه در دنیای پزشکی، میان پزشک و بیمار رابطه ای حقوقی برقرار است که بر این اساس پزشک مکلف است قبل از معالجه بیمار از تمام استعداد و قابلیت های خویش بهره گرفته و با عنایت به نظامات و مقررات دولتی این مهم را به انجام رساند، اما در این میان، همواره مقصود مطلوب محقق نمی گردد و مشکلاتی بروز می کند. گاه پزشک آنگونه که شایسته است در انجام تکلیف خویش، عمل نکرده، اما زمانی به صورت اتفاقی و غیرعادی نتیجه ای متفاوت از نتیجه معمول محقق می شود و ازاین رو مساله خطا یا تخلف، قصور و تقصیر پزشک مطرح می شود که حسب مورد، پیامد و عواقب حقوقی آن برای پزشک متفاوت می باشد.
  از نگاه دکتر شهاب الدین صدر که سابقه ریاست سازمان نظام پزشکی و سازمان پزشکی قانونی را دارد، این قبیل موضوعات و مباحث به مساله اخلاق پزشکی مربوط است و همه آنها ایجاب می کند به موضوع اخلاق پزشکی به عنوان یک مساله ضروری بپردازیم و عواقب مختلف آن را مطرح کنیم و در کنار آن مفهوم حقوق پزشکی نکته دیگری است که وجود دارد. امروزه این مجموعه بایدها و نبایدهایی دارد که ضمانت اجرایی آن، همان ضمانت اجرایی درونی و وجدانی است و اگر این بایدها و نبایدها توسط قانونگذار وضع و ضمانت اجرایی آن هم قانون محاکم شد، همان مفهوم حقوق پزشکی خواهد بود.
  به اعتقاد این نماینده مجلس، امروز آشنایی با مفاهیم حقوق پزشکی از ضروریات کاری ماست و اگر بهترین متخصص هم باشیم باز باید به مفاهیم حقوقی در موضوعات پزشکی توجه کنیم، چرا که عدم توجه به آنها می تواند جلوی کار ما را بگیرد.
  دکتر صدر تنها راه حل پیشگیری از شکایت ها و خطاهای پزشکی را نیز توجه به مبانی اخلاق پزشکی دانسته و می افزاید بر اساس آمار رسمی ۵۷ درصد از شکایات جراحان پلاستیک قابل پیشگیری است که متاسفانه تمام این موارد که در پرونده های پزشکی مطرح می شود نشان می دهد، ما از مباحث اخلاقی پزشکی دور افتاده ایم و فکر می کنیم این مباحث، بحث هایی مانند اخلاق نظری است، درحالی که مباحث اخلاق پزشکی در کار حرفه ای ما نقش دارد و یک بحث جدی و کاربردی است.
  اگرچه خطای پزشکان عمدتاً عمدی نیست، ولی تلاش برای کاهش این اشتباهات و خطاهای پزشکی نه تنها سبب نجات جان افراد بسیاری می شود، بلکه بار هزینه هنگفت درمان عواقب این خطاها را نیز از دوش سیستم های بهداشتی برخواهد داشت، این همه درحالی است که قوانین موجود هنوز از نظر پیش بینی جبران خسارات معنوی و روانی بیماران، مصدومان و قربانیان این قبیل حوادث تلخ و خانواده آنان نیز با خلا جدی روبه رو است.


  شهلا محصل


  هفته نامه آتیه
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #14
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پزشکان‌ هم‌ ‌گاهی‌ خطا ‌می‌کنند


  نگاه قانون به تخلفات پزشکی...


  پسر ۳۰ ساله‌ای که برای نهمین بار خودش را به دست جراحی پلاستیک می‌سپارد، دختر جوانی که بعد از ۴ بار عمل بینی ناموفق، دیگر روی بیرون آمدن از خانه را ندارد، پسربچه‌ای که به علت مسمومیت داروی بیهوشی از دنیا می‌رود، زن بارداری که به علت تعلل و سهل‌انگاری پزشک جان می‌بازد، پیرزنی که به علت عدم پذیرش بیمارستان سکته می‌کند و هزاران مورد اینچنینی دیگر.
  به نظر شما در این موارد مقصر کیست؟ چه کسی باید پاسخگو باشد؟ اصلا تقصیری وجود دارد؟ پاسخ این پرسش‌ها را می‌توانید در ادامه مطلب بخوانید.
  تاریخچه پزشکی بشر از بدو تکوین انسان تاکنون در صحنه پیکار برای تندرستی و سالم‌زیستی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این که چه زمان و در کجا و به وسیله چه کسی بنیان علم طب و جراحی به نفع بشر گذاشته شده، روایت‌ها گوناگون است؛ ولی آنچه مسلم است این که کشف علم طبابت را نمی‌توان در یک قوم یا ملتی خاص محدود کرد.
  جادوگران یمن تا کاهنان بابل در آفرینش این دانش حیرت‌انگیز و حیاتی بشر شریکند. چه بسا اقوامی که روزگاری با استفاده از اصول و قواعد علوم پزشکی دردها و آلام دردمندان زمان را مداوا می‌کردند و در کشاکش تهاجمات، طومار حیاتشان به هم پیچیده و از صحنه حیات فراموش شده‌اند، ولی دانش آنان در قالب موازین علمی نسل در نسل به بازماندگان و اقوام دیگر انتقال یافته و در مسیر جاویدان تاریخ به راه خود ادامه می‌دهد.
  هدف غایی علم طب، پیشگیری و درمان مرض و صدمه، آسوده کردن دردمندان و رهایی آنها از چنگال بیماری است.
  امروزه از یک طرف با وجود پیشرفت‌هایی شگرف که نصیب علم پزشکی شده تا حدی که عمیق‌تر از گذشته به ایراد جرح و قطع نسوج بدن برای سلامت می‌پردازند و از طرف دیگر با دخالت قوای حاکم که با گذشت زمان سعی بر این دارد تمامی رفتارهای فرد در اجتماع را تحت قواعد خاصی درآورد تا هرکس به حقوق و تکالیف خود اهتمام ورزد، رابطه بیمار و پزشک تحت نظم و قانون درآمده که در بند ۲ ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی این گونه اشاره می‌کند: هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیا یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود، در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نخواهد بود.
  به طور کلی ایراد جرح با هر قصد و انگیزه‌ای خلاف قانون است و مرتکب آن تحت تعقیب و مجازات قرار می‌گیرد. این که افراد خاصی به امتیاز حرفه‌شان مصون از آن باشند، استثنا و خلاف قاعده‌ای است که نیاز به نص قانونی دارد، به همین لحاظ ماده ۵۹ نیز از همین استثنائات است.
  مساله دیگر مسوولیت مدنی پزشکان است که در صورت تشدید بیماری بر اثر عملیات پزشکی، علی‌رغم رعایت موازین علمی و فنی و نظامات دولتی همچنان باقی است، ولی از مسوولیت کیفری مبرا می‌شوند.
  ماده ۳۱۹ قانون مجازات اسلامی در این ارتباط می‌گوید: هر گاه طبیبی گرچه حاذق و متخصص باشد، در معالجه‌هایی که شخصا انجام می‌دهد یا دستور آن را صادر می‌کند، هر چند با اذن مریض یا ولی او باشد، باعث تلف جان یا نقص عضو یا خسارت مالی شود، ضامن است.
  ● مرگ‌های ناشی‌ از خطاهای پزشکی‌
  می‌توان گفت خطاهای پزشکی بسیار شایع‌اند، اگرچه به دست آوردن میزان دقیق شیوع آنها کار بسیار مشکلی است، ولی وجود خطاهای بسیار در سیستم گسترده و پیچیده‌ای مانند صنعت پزشکی، دور از انتظار نیست. بسیاری از اشتباهات پزشکی گزارش نمی‌شوند و این مساله ارائه میزان دقیق شیوع این خطاها را مشکل‌تر می‌کند.
  در تحقیقی که سال ۱۹۹۹ انجام شد، به نتایج‌ ۲ بررسی که میزان مرگ‌های بیمارستانی را ناشی از اشتباهات پزشکی بررسی می‌کردند، پرداخته شد. با توجه به نتایج این مطالعه، خطاهای پزشکی عامل ۸/۱ تا ۴ درصد کل مرگ‌ومیرهای آن سال بودند.
  ۱۰ علت اول مرگ‌ومیر در سال ۱۹۹۹ به ترتیب از قرار زیر بودند: بیماری‌های قلبی، سرطان، حوادث عروقی مغز، بیماری‌های مزمن دستگاه تنفسی تحتانی، تصادف، بیماری قند، ذات‌الریه و آنفلوآنزا، آلزایمر، انواع خاصی از بیماری‌های کلیوی‌ ‌و دیگر علل.
  در صورتی‌که هر کدام از مقادیر ۴۴ تا ۹۸ هزار مورد مرگ ناشی از خطای پزشکی در سال را که در مطالعه Iom آمده است در نظر بگیریم، خطای پزشکی جزو ۱۰ علت اصلی مرگ‌ومیر آمریکا بوده است.
  ● اشتباهات دارویی‌
  مطالعه Iom، اطلاعاتی نیز درباره مرگ‌ومیر ناشی از عوارض دارویی در اختیار می‌دهد که بدین شرح است:
  اشتباهات دارویی یک مورد از هر ۱۳۱ مورد مرگ در بیماران سرپایی و یک مورد از هر ۸۴۵ مورد مرگ در بیماران بستری است. اشتباهات هنگام نوشتن نسخه یا تحویل دارو به بیمار نیز رخ می‌دهد.
  ● تعریف مسوولیت پزشکی‌
  بعضی نویسندگان در تعریف مسوولیت پزشکی گفته‌اند، اثر جنایت پزشک که به صورت قصاص، تعزیر یا ضمان نمایان می‌شود.
  مسوولیت پزشکی می‌تواند دارای ۲ جنبه اخلاقی و حرفه‌ای باشد؛ جنبه اخلاقی آن به اخلاق و آداب عمومی که واجب است پزشک آنها را مراعات کند، تعلق دارد و جنبه حرفه‌ای آن متعلق به حرفه پزشکی و قواعد و اصولی است که پزشک ملزم به انجام آن است.
  ● موجبات مسوولیت پزشک
  ۱) عمد
  ۲) خطا
  ۳) مخالفت با اصول حرفه پزشکی
  ۴) ندانستن اصول حرفه پزشکی
  ۵) تخلف از اذن بیمار
  ۶) تخلف از اذن ولی بیمار
  ۷) فریب
  ۸) ترک معالجه
  ۹) معالجات ممنوع
  ۱۰) افشای .
  ● اسرار بیمار
  بنابراین موضوع مسوولیت پزشکی بررسی انواع جنایات پزشک است؛ اثبات این‌که آیا چنین جنایاتی سبب ایجاد مسئولیت برای او می‌شود یا خیر، بیان چگونگی اثبات آن علیه پزشک و ذکر آثاری است که بر این اثبات مترتب است.
  بعضی دیگر از حقوقدانان مسوولیت پزشک را از اقسام مسوولیت حرفه‌ای می‌دانند، بنابراین نخست باید مسوولیت حرفه‌ای تعریف کنیم که عبارت است از: در حرفه پزشکی مجموعه قواعد و مقرراتی وجود دارد که رعایت آنها از طرف پزشکان لازم است و در صورت تخلف، مجازات‌هایی بر متخلفان اعمال می‌شود. این مسوولیت را که ناشی‌ از تقصیر انضباطی است، مسوولیت‌حرفه‌ای‌می‌گوین د.
  ● مطب‌های خصوصی مهم‌ترین علل خطاهای پزشکی‌
  یکی از علل مهم خطاهای پزشکی مربوط به مکان‌های انجام عمل جراحی است، به گونه‌ای که بسیاری از پزشکان در مطب‌های خصوصی که فاقد هرگونه امکانات و تجهیزات لازم پزشکی است، اقدام به عمل جراحی می‌کنند که این موضوع در بسیاری از موارد به مرگ متقاضی منجر می‌شود. این موضوع از جمله نکاتی است که متقاضیان یا به آن دقت نمی‌کنند یا به علت‌ هزینه‌های این‌گونه عمل‌ها، ترجیح می‌دهند در مطب‌های خصوصی عمل کنند.
  ● ماده بیهوشی‌
  از علل دیگر، ماده بیهوشی مورد استفاده در مطب‌های خصوصی است. بیشتر پزشکان غیرمتخصص در عمل زیبایی از ماده بیهوشی هالوتان استفاده می‌کنند که این ماده حساسیت‌هایی را در افراد ایجاد و به مرگ آنها می‌انجامد. این ماده بیهوشی به علت عوارض شدید جسمی در کشورهای اروپایی و آمریکا منسوخ شده، ولی هنوز پزشکان به علت ارزان بودن قیمت آن، آن را در بیهوشی متقاضیان مورد استفاده قرار می‌دهند.
  ● وظایف اورژانس‌ها و بیمارستان‌
  اورژانس ۱۱۵ موظف است هر بیمار اورژانسی و مصدومان حوادث را به نزدیک‌ترین بیمارستان خصوصی یا دولتی تحویل دهد و بدون فوت وقت به پایگاه مراجعه کند.
  بیمارستان‌ها مصدومان اورژانسی را باید بلافاصله و بدون هیچ قید و شرطی و بدون فوت وقت پذیرش کنند. در صورت بروز مرگ و میر ناشی از تاخیر در پذیرش، پاسخگوی قانونی مسوولان بیمارستان و تبعات ناشی از قصور، منحصرا به عهده مسوولان وقت بیمارستان و پرسنل خاطی اورژانس بیمارستان خواهد بود.
  ● مسوولیت مدنی پزشک‌
  ماده اول قانون مسوولیت مدنی می‌گوید: هرکس بدون مجوز قانونی، به عمد یا در نتیجه بی‌احتیاطی به جان یا سلامت یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگری که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده لطمه‌ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسوول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.
  بنابراین هدف از مسوولیت مدنی، جبران خسارت زیان‌دیده است و نیز مسوولیت مدنی به ۲ نوع قراردادی (ضمان ناشی از عقد)‌ و قهری (ضمان ناشی از قانون)‌ تقسیم می‌شود.
  در نتیجه پزشک در صورتی دارای مسوولیت مدنی خواهد بود که مرتکب جرم مدنی شود و جرم مدنی با توجه به ماده یک قانون مسوولیت مدنی شامل عملی است که موجب ورود ضرر و زیان یا خسارت به دیگری شده و عامل آن ملزم به جبران ضرر و زیان یا رفع خسارت است.
  بی‌شک جامعه ایران در حال تجربه روند مدرنیزاسیون است، اما سیر تکوینی مدرنیزه شدن جامعه ایران تنها در ظواهر جامعه خلاصه شده است. رشد آماری تعداد جراحی زیبایی در ایران نشانگر آن است که مدرن شدن ظاهری یک ارجحیت اجتماعی را بر مدرن شدن مناسبات اجتماعی در ایران دارد.
  در این میان نقش سازمان نظام پزشکی در مواجهه با این تخلفات پزشکی حائز اهمیت است. نقش این سازمان به ۲ گونه ظاهر می‌شود: ۱- رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرف پزشکی، ۲- همکاری با مراجع ذی‌صلاح برای رسیدگی به تخلفات غیرصنفی.
  در دادسرای عمومی و انقلاب شعبه‌ای وجود دارد به نام دادسرای رسیدگی به جرایم امور پزشکی، اما این دادسرا هیچ‌گونه نظر مشورتی را از سازمان نظام پزشکی نمی‌خواهد و برای مشورت در امور پزشکی، صرفا از پزشکی قانونی و کمیسیون‌های تخصصی آن نظرخواهی می‌کند.
  این مساله جدای از آن که در بررسی‌های تخصصی پزشکی خلل ایجاد می‌کند به نوعی باعث عدم کارآیی نهادهای صنفی در مواجهه با تخلفات صورت گرفته در صنف خود می‌شود، چه آن که در همه کشورهای توسعه‌یافته نهادهای صنفی علاوه بر دفاع از حقوق اعضای خویش، در برابر خطای آنها نیز موضع می‌گیرند.
  - شرایط عدم مسوولیت پزشکی:باید توجه داشت که مسوولیت پزشکی در شرایط معینی برداشته می‌شود؛ البته در بعضی موارد مسوولیت مدنی و در بعضی دیگر مسوولیت کیفری و بالاخره ممکن است هر دو نوع مسوولیت رفع شوند.
  ـ اجازه قانونگذار: قانونگذار محدوده شروع، ادامه و ختم فعالیت پزشک را مشخص کرده که رعایت‌نکردن هر یک از آنها می‌تواند برای او ایجاد مسوولیت کند.
  - قصد درمان: در این مرحله داشتن قصد درمان در اقدامات پزشکی ملاک است نه کسب تجربه، تجارت یا آزمایش‌های علمی.
  - مشروعیت اعمال پزشکی: بند ۲ ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی شرعی بودن عمل طبی را در عدم مسوولیت پزشک شرط می‌داند. ماده ۶ آیین‌نامه انتظامی پزشکی مقرر می‌دارد: اشتغال به امور مخالف شوون پزشکی ممنوع است.
  - رضایت بیمار
  ▪ رعایت موازین پزشکی: منظور از رعایت موازین، آن اصول و مقررات و راهکارهایی است که یک پزشک در طول درمان بیمار انجام می‌دهد.
  ▪ اخذ برائت: بدین معنی است که پزشک پیش از شروع به عملیات پزشکی، عواقب و عدم نتیجه موفقیت‌آمیز پزشکی را به بیمار اخطار می‌دهد و خود را از نتایج ناگهانی درمانی مبرا می‌کند و بیمار اعلام رضایت خود را ابراز می‌‌دارد.

  میترا پازکی زاده


  روزنامه جام‌جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #15
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سلامت در دولت -
  مديريت صحيح راهي براي کاستن از خطاهاي پزشکي

  افسانه حسن‌زاده: دومين کنگره مديريت سلامت، چالش ها و راهکارها با هدف توسعه فرهنگ و دانش مديريت و ارتقاي سطح توانمندي مديران، مشاوران و سياست گذاران حوزه سلامت کشور به منظور ارايه آخرين دستاوردهاي نظري و کابردي در حوزه مديريت سلامت و همچنين ايجاد فضايي براي تعامل و انتقال تجربيات و ارايه دستاوردهاي مطالعاتي کشور به همت «سازمان مديريت فرا»،در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي رايزن برگزار شد...


  در اين همايش که با بيش از 50برنامه و توسط بيش از 70نفر از صاحب نظران و استادان حوزه مديريت در طي دو روز برگزار شد، محورهاي «مديريت سرمايه هاي انساني در نظام سلامت«،« مديريت دانش و اطلاعات در نظام سلامت»، «سياست گذاري در نظام سلامت«،«مديريت استراتژيک در نظام سلامت»، «بازاريابي در نظام سلامت»، مديريت فناوري و عمليات در خدمات سلامت» و «بيمه، رفاه و سلامت عمومي» مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

  مديريت سنتي ديگر کارايي ندارد


  در اين کنگره، دکتر غلامرضا کياني با اشاره به اهميت بحث مديريت در سلامت گفت: «چالش اصلي حوزه سلامت مديريت است و چالش اصلي مديريت سلامت نيز تغيير بينش از مديريت سنتي به مديريت علمي‌و مدرن است.»


  دبير کنگره مديريت سلامت و دبير محور مديريت استراتژيک در نظام سلامت، ادامه داد: «سازمان‌هاي عصر حاضر را نمي‌توان با مديريت سنتي اداره کرد. مديريت نوين تحول عظيمي‌کرده و بايد باور کنيم مديريت خود يک علم است که نياز به آموختن آن احساس مي‌شود.»


  دکتر کياني افزود: «خوشبختانه سرمايه ‌گذاري‌هاي زيادي در نظام سلامت کشور شده است، ما امروز پزشکان قابل و متخصصان توانمندي داريم و همين طور درمانگاه‌ها، بيمارستان‌ها و مراکز درماني زيادي ايجاد شده است. اما نبايد فراموش کنيم که اين سرمايه‌ها نياز به مديريت دارند تا به بهترين نحو مورد استفاده قرار گيرند، ضمن اينکه تجربه ثابت کرده است مديريت سنتي توان اداره بهره ور سازمان‌هاي مرتبط با حوزه سلامت را ندارد.» وي با اشاره به اهداف برگزاري اين کنگره اضافه کرد: «اين کنگره فرصتي است براي طرح موضوع تا اين نوع مسايل در کانون توجه قرار گيرند. ماموريت اصلي اين گردهمايي اين است که به شرکت کنندگان اعلام کنيم که مديريت سنتي در دنياي پزشکي مدرن امروز ديگر کارايي ندارد.»

  با مديريت صحيح، اتفاقات ناخواسته و خطاهاي پزشکي کنترل مي‌شود


  دکتر علي اکبر ساري نيز در اين زمينه گفت: «اتفاقات ناخواسته و خطاهاي پزشکي در بيمارستان‌ها بسيار شايع است و همين موضوع باعث آسيب فراوان به بيماران و کارکنان سيستم بهداشتي و درماني مي‌شود، در حالي که با مديريت صحيح مي‌توان از وقوع چنين اتفاقاتي پيشگيري کرد.»


  استاديار گروه علوم مديريت و اقتصاد بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران اضافه کرد: «اهميت خطاهاي پزشکي به حدي است که کنترل آن از اولويت‌هاي مهم در هر سيستم بهداشتي و درماني تلقي مي‌شود. طبق تحقيقات به عمل آمده گزارش خطاها و اتفاقات ناخواسته و درس گيري از آنها روش مناسبي براي کنترل اين اتفاقات و کاهش عوارض آن است.»


  وي ادامه داد: «مديري که از اطلاعات کافي و به روز برخوردار باشد مي‌تواند با به کارگيري روش‌هايي مانند بررسي پرونده پزشکي، مميزي اتفاقات ناخواسته و همچنين بررسي شکايات بيماران در زمينه کاهش بار اين خطاها در مرکز بهداشتي و درماني خود موفق ظاهر شود.»

  امروز مراکز درماني با مديريت رقابتي اداره مي‌شوند


  دکتر سوگند توراني نيز با انتقاد از اينکه مديران ارشد از ورود به مراکز درماني و مديريت بيمارستان‌ها پرهيز مي‌کنند گفت: «مراکز درماني خصوصا بيمارستان‌ها به عنوان مهمترين و حياتي ترين سيستم‌هاي خدماتي جامعه، امروزه با تحولات شگفت انگيز رقابتي و توسط افرادي که تحصيلات مديريتي ندارند، اداره مي‌شوند.»


  مدير گروه مديريت خدمات بهداشتي و درماني دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: «با اين اوصاف مديران فرصت چنداني براي کنترل کارکنان در اختيار ندارند چراکه بيشترين وقت و نيروي خود را صرف شناسايي محيط داخلي در مواجه با چالش‌هاي خارجي سازمان مي‌کنند. در نتيجه ساير وظايف روزمره به عهده کارکنان واگذار مي‌شود.» وي افزود: « با چنين شرايطي تنها در صورتي کارکنان به خوبي از عهده وظايف محوله برخواهند آمد که دانش و توانايي‌هاي لازم را داشته و اهداف سازمان را به خوبي بشناسند که متاسفانه در اغلب موارد اين طور نيست.»


  استاديار دانشگاه علوم پزشکي ايران خاطرنشان کرد: «که طبق تحقيقات به عمل آمده در هنگ‌کنگ جو سازماني به عنوان زمينه توانمندسازي و درک کارکنان نسبت به توانمنديشان از اهميت ويژه‌اي برخورد است و به شکل چشمگيري بر توانمندسازي پرستاران تاثير مي‌گذارد.» گفتني ‌است در اين کنگره از هفته‌نامه سلامت نيز به دليل مشارکت در برگزاري کنگره با اهداي تنديس يادبودي تقدير به عمل آمد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #16
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خواب آلودگي عامل افزايش 20 درصدي خطاهاي پزشکي است


  مطالعات انجام شده بر روي کارکنان اتاق عمل که تا دير وقت کار مي کنند نشان ميدهد خواب آلودگي علت 20 درصد افزايش خطاهاي پزشکي است.
  دکتر رامين مهرداد افزود : زمان کار اين گروه از کادر پزشکي بعلت فعاليت در شيفت هاي متعدد تا 14 درصد افزايش يافته است.

  اين متخصص خواب را يکي از نيازهاي حياتي و ضروري زندگي بشري دانست و تصريح کرد : خواب همچون غذا و آب از نيازهاي فيزيولوژيک بدن انسان است که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار مي گيرد.

  به گفته دکتر مهرداد انسان بايد حدود يک سوم از زندگي خود را در خواب بگذراند و بي توجهي به آن عواقب جبران ناپذيري به همراه دارد.

  اين متخصص با بيان اينکه در پزشکاني که علايم محروميت از خواب را از خود بروز ميدهند دقت و کفايت مختل ميشود افزود: براساس اين مطالعات حدود 60 درصد از متخصصان بيهوشي علت خطاهاي خود را خستگي و خواب آلودگي گزارش کرده اند.

  مهرداد ادامه داد: همچنين عوارض جراحي در بيماراني که دستياراني که بعد از يک شب کشيک کار مي کنند آنها را جراحي کرده اند تا 45 درصد افزايش پيدا مي کند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #17
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مراجعه‌كنندگان به آزمايشگاهها در خطاي آزمايش دخيل هستند

  يك متخصص علوم آزمايشگاهي گفت: برخي از مراجعه‌كنندگان به‌آزمايشگاهها در خطاي آزمايش‌هاي خود، دخيل هستند.

  دكتر "فرهاد متقي" روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: عوامل بروز خطا در آزمايش مختلف‌اند و نبايد صرفا خطا را درچهارچوب انجام آزمايش ببينيم، زيرا ممكن است خطاناشي از شرايط قبل ازمراجعه بيمار به آزمايشگاه و يا تفسير غلط نتايج آزمايش باشد.

  وي اظهار داشت: آماده‌سازي بيمارقبل ازنمونه‌گيري از نظر نوع رژيم غذايي، ساعات ناشتا بودن، خواب، توجه به دستورات پزشك و پرهيز ازمصرف‌بعضي داروها كه باعث تغيير زياد در نتايج آزمايش مي‌شود، بايد مورد توجه قرار گيرد.

  وي اضافه‌كرد: جنس، سن، چاقي، نژاد، استرس، هيجان، اضطراب و موقعيت قرار گرفتن بدن در زمان نمونه‌گيري و روش آزمايش ازجمله عواملي است كه بر نتيجه آزمايش تاثير دارد.

  اين متخصص علوم آزمايشگاهي افزود: پخش برخي فيلم وسريال‌هاي تلويزيوني نيز مردم را نسبت به جواب آزمايش‌ها بي‌اعتماد كرده‌است.

  وي گفت : خدمات آزمايشگاهي در سه مرحله قبل يا ‪ ، peranality‬مرحله انجام آزمايش يا ‪ analitycal‬ومرحله بعد ازآزمايش يا ‪ postanalitycal‬داراي عنصر كيفيت است تا از بروز خطا جلوگيري شود.

  وي با بيان اينكه در سال‌هاي اخيربسياري از آزمايشگاههاي دولتي و خصوصي به‌دستگاههاي به روز كنترل آزمايش مجهزند،گفت: ايجاد ارتباط حرفه‌اي بيشتر بين پزشكان و آزمايشگاه، يكپارچه و شبكه‌اي شدن نظام مديريت كيفيت، آموزش كيفي به‌مديران و كاركنان آزمايشگاهها باعث افزايش سطح علمي و كاهش خطاهاي آزمايشگاهي و اعتماد بيشتر مراجعه‌كنندگان و پزشكان به نتايج آزمايشگاه مي شود.

  متقي افزود: در انجام آزمايش نيز عواملي چون مديريت ، كاركنان آموزش ديده، وسايل و تجهيزات آزمايشگاهي، كيت‌هاي آزمايشي و موادمرغوب در كاهش خطاهاي آزمايشگاهي نقش بسزايي دارد.

  علوم آزمايشگاهي يكي از رشته‌هاي گروه علوم پزشكي است كه شامل رشته‌ها و فعاليت‌هاي ميكروب شناسي ،انگل شناسي، خون شناسي،بانك خون ،بيوشيمي ،سرم شناسي، ايمني شناسي، ويروس شناسي، قارچ شناسي و كنترل كيفي مي‌باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #18
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  جراحان مرد بيشتر مرتكب خطا در درمان بيمارانشان مي‌شوند

  بر اساس آخرين مطالعات انجام شده از سوي محققان نروژي، جراحان مرد در مراقبت و معالجة بيماران، بيشتر دچار خطا و اشتباه مي‌شوند.

  به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، به نقل از منابع اينترنتي، اين پژوهش‌ها از سوي موسسه تحقيقاتي انجمن پزشكي نروژ صورت گرفته است.

  اين انجمن پزشكي كه 90 درصد از پزشكان اين كشور را تحت پوشش دارد، در اين بررسي‌ها در حدود 1600 پزشك را در جنبه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي از فعاليت‌هاي پزشكي مورد مطالعه قرار دادند.

  در حالي كه در نظر گرفتن اين خطاها در شرايط اورژانسي و حوادث شديد امر مشكلي است، لذا امكان دارد كه آمار اصلي اين خطاها حتي از آنچه محققان تصور مي‌كنند نيز بيشتر باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #19
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انگليس به خاطر داروی دهه 1960 عذرخواهی می‌کند
  بيماری- همشهری آنلاین:
  انگليس پس از مدت‌ها انتظار به خاطر رسوایی داروی تالیدآمید که به نقص اندام صدها نوزاد در پنجاه سال پیش انجامید ابراز تاسف کرد و 32 میلیون دلار را برای حمایت آسیب‌دیدگان اختصاص داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه این ابراز تاسف به همراه کمک 20 میلیون پاوندی،‌ باعث خوشحالی بسیاری از قربانیان شد،‌گرچه برخی سوال می‌کنند چرا این اعلام، این همه طول کشید، و دیگران می‌گویند این بیانیه در حد یک معذرت‌خواهی کامل نیست.

  داروی تالیدامید در دهه 1960 برای درمان تهوع دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گرفت، و استفاده از آن باعث شد که نوزادانی با نقائص جسمی به دنیا بیایند.

  466 بازمانده دوران مصرف این دارو مستحق دریافت کمک مالی تعیین شده هستند.

  وزیر بهداشت انگلیس، مایک اوبراین به مجلس عوام این کشور گفت: "می‌دانیم که بسیاری از قربانیان مصرف تالیدامید مدت درازی برای این اعلام انتظار کشیده‌اند."

  "دولت تاسف شدید و همدردی عمیق خود را به خاطر آسیب و رنج افراد آسیب‌دیده در دوره 1958 تا 1961 که مادران‌شان داروی تالیدامید را مصرف کردند، ابراز می‌کند."

  تالیدامید در سال 1961 به خاطر اثراتش از جمله رشد نکردن دست و پاها، آسیب مغزی و سایر مشکلات- مورد توجه فعالان رسانه‌ای قرار گرفت.

  تخمین زده می‌شود حدود 12000 بازمانده از دوران مصرف تالیدامید در کل جهان وجود داشته باشند.

  سال گذشته دادگاه فدرال برزیل به دولت این کشور دستور داد که به کودکان و مادرانی که این دارو را مصرف کرده‌اند، غرامت بپردازد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #20
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تیری که به خطا می‌رود


  سالانه ۱۰۶ هزار مورد مرگ ناشی عوارض دارویی رخ می‌دهد که ناشی از خطا نیستند .....


  می‌توان گفت که خطاهای پزشکی بسیار شایع‌اند، اگر چه به دست آوردن میزان دقیق شیوع آنها کار بسیار مشکلی است ولی وجود خطاهای بسیار در سیستم گسترده و پیچده‌ای مانند صنعت پزشکی، دور از انتظار نیست. بسیاری از اشتباهات پزشکی گزارش نمی‌شوند و این امر ارایه میزان دقیق شیوع این خطاها را مشکل‌تر می‌سازد. در یک نظرسنجی تلفنی که از سوی موسسه مالی ایمنی بیمار در آمریکا صورت گرفته، ۴۲ درصد مردم اعتقاد داشتند که خطای پزشکی درباره شخص خودشان یا یکی از بستگان و دوستان‌شان رخ داده است.
  موسسه پزشکی آمریکا در گزارشی که براساس دو مطالعه در مورد میزان مرگ‌های ناشی از خطای پزشکی در بیمارستان منتشر کرد، میزان رخداد مرگ و میر ناشی از این اشتباهات را برابر ۴۴ تا ۹۸ هزار مورد در سال اعلام کرد که این میزان، خطای پزشکی را در بین ۱۰ علت اصلی مرگ در آمریکا قرار می‌دهد. عفونت‌های بیمارستانی که بیمار در زمان بستری در بیمارستان به آنها مبتلا می‌شود، نیز شایع هستند، گرچه ابتلا به آنها لزوما ناشی از یک اشتباه قابل شناسایی از جانب کارکنان بیمارستان نیست، ولی از طرف دیگر در صورتی که کارکنان بیمارستان بر اقدامات پیشگیرانه مانند شستن دست‌ها و استریلیزاسیون تاکید بیشتری داشته باشند، از بسیاری از موارد ابتلا به این عفونت‌ها کاسته خواهد شد.
  ● مرگ‌های ناشی از خطاهای پزشکی
  در مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۹ انجام گرفت، به نتایج دو بررسی که میزان مرگ‌های بیمارستانی را ناشی از اشتباهات پزشکی بررسی می‌کردند، پرداخته شد. با توجه به نتایج مطالعه مذکور (IOM)، خطاهای پزشکی عامل ۸/۱ تا ۴ درصد کل مرگ و میرهای آن سال بودند. براساس گزارش مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا، ۱۰ علت اول مرگ و میر در سال ۱۹۹۹ به ترتیب از قرار زیر بودند: بیماری‌های قلبی، سرطان، حوادث عروقی مغز، بیماری‌های مزمن دستگاه تنفس تحتانی، تصادفات، بیماری قند، ذات‌الریه و آنفلوآنزا، آلزایمر، انواع خاصی از بیماری‌های کلیوی، سپتی‌سمی و سایر علل. در صورتی که هر کدام از مقادیر ۴۴ تا ۹۸ هزار مورد مرگ ناشی از خطای پزشکی در سال را که در مطالعه IOM آمده است، در نظر بگیریم، خطای پزشکی جزو ۱۰ علت اصلی مرگ و میر در آمریکا و در جایگاه پنجم یا نهم قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، از آنجا که بررسی‌های انجام شده در مطالعه IOM، منحصر به بیماران بستری در بیمارستان‌ها است، میزان واقعی مرگ و میر ناشی از اشتباهات پزشکی در مطب پزشکان، مانند تشخیص‌های نادرست یا تاخیر در شروع درمان، احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود. براساس مطالعه فوق میزان بروز عوارض ناخواسته ۹/۲ تا ۷/۳ درصد از موارد بستری را شامل می‌شود.
  ● اشتباهات دارویی
  مطالعه IOM اطلاعات دقیقی از میزان مرگ و میر و عوارض ناشی از خطاهای دارویی در اختیار قرار می‌دهد. براساس این مطالعه، اشتباهات دارویی عامل یک مورد از هر ۱۳۱ مورد مرگ در بیماران سرپایی و یک مورد از هر ۸۴۵ مورد مرگ در بیماران بستری است. اشتباه در هنگام نوشتن نسخه و یا تحویل دارو به بیمار نیز رخ می‌دهد، ولی به دست آوردن آمار دقیق این اشتباهات کار آسانی نیست. به عنوان مثال، در گزارش IOM به مطالعه هشت ساله‌ای از استرالیا اشاره شده است که نشان می‌دهد ۴/۲ تا ۶/۳ درصد از موارد بستری در بیمارستان در نتیجه حوادث دارویی است که از این تعداد ۳۲ تا ۶۹ درصد آنها به طور کامل قابل پیشگیری هستند.
  ● خطاهای جراحی
  میزان مرگ و میر ناشی از بی‌هوشی در جراحی، به طور چشم‌گیری در دهه‌های اخیر کاهش یافته است، به طوری که این میزان از دو نفر به ازای هر ۱۰ هزار نفر در اوایل دهه ۱۹۸۰ به یک نفر به ازای هر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار در مورد رسیده است. مقاله «باربرا استارفیلد» در نشریه معتبر JAMA تخمین بالایی را از میزان مرگ و میر ناشی از درمان‌های پزشکی ارایه می‌کند. براساس این مطالعه حدود ۲۲۵ هزار مرگ ناشی از خطاهای پزشکی در سال رخ می‌دهد. این میزان، خطاهای پزشکی را در رتبه سوم عوامل مرگ و میر و تنها پس از بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها قرار داده و این عوامل را دلیل ۳/۹ درصد تمام موارد مرگ و میر رخ داده در سال معرفی می‌نماید. اگر چه تمام این موارد لزوما ناشی از اشتباه و خطا نیستند و سالانه ۱۰۶ هزار مورد مرگ ناشی عوارض دارویی رخ می‌دهد که ناشی از خطا نیستند. به عبارت بهتر، بیماران دچار عوارض یک دارو می‌شوند ولی این امر ناشی از یک اشتباه نیست، چرا که پیش از تجویز دارو هیچ عاملی که نشان‌دهنده خطرناک بودن مصرف آن در ایشان باشد، وجود نداشته است. ۸۰ هزار مورد مرگ دیگر مربوط به عفونت‌های بیمارستانی است که همه آن نیز ناشی از خطای خاص پزشکی نیست، چرا که همیشه میزان مشخصی خطر برای ابتلا به عفونت در بیمارستان‌ها وجود دارد. در مطالعه استارفیلد همچنین به ۱۲ هزار مورد مرگ ناشی از جراحی غیرضروری و ۷ هزار مورد مرگ ناشی از اشتباهات دارویی و ۲۰ هزار مرگ در اثر عواملی غیر از اشتباهات دارویی در بیمارستان‌ها اشاره شده است.
  ● اشتباه در همه مراحل وجود دارد
  همان‌طور که مشاهده شد، خطاهای پزشکی از آنجا که در همه مراحل ارایه خدمات بهداشتی به بیماران قابل رخ دادن هستند، از شیوع بسیار بالایی برخوردار بوده و میزان بالایی از موارد مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهند. تلاش در جهت کاهش این اشتباهات نه تنها سبب نجات جان افراد بسیاری می‌شود، بلکه بار هزینه هنگفت درمان عواقب این خطاها را نیز از دوش سیستم‌های بهداشتی برخواهد داشت.


  منبع:
  www.wrongdiagnosis.com


  هفته نامه سپید
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت