توصيه‌هاي دکتر بهروز باريک‌بين براي پيشگيري از بيماري‌هاي پوستي
پوست ما معاينه ماهانه مي‌خواهد

احتمالا شما هم مثل خيلي‌هاي ديگر براي پوست دست و صورت‌تان، چند جور کِرِم داريد؛ ولي آيا از اين کِرِم‌ها به تن‌تان هم مي‌زنيد؟ اصلا همان‌قدر که به فکر پوست دست و صورت‌تان هستيد، به فکر پوست بدن‌تان هم هستيد؟ احتمالا شما هم مثل خيلي‌هاي ديگر‌، به اين سوال پاسخ منفي مي‌دهيد. واقعا چرا اين‌طور است؟ دکتر بهروز باريک‌بين، متخصص پوست و مو، به اين سوال جواب مي‌دهد...

سلامت : آقاي دکتر! بيشتر آنهايي که به پوست صورت و دست‌شان خوب مي‌رسند، نسبت به پوست بدنشان بي‌توجهند؛ چرا؟

ببينيد؛ در ارتباط با مراقبت از پوست بدن بايد به چند نکته مهم اشاره ‌کنم. بيشتر مردم مراقبت از پوست را فقط مربوط به پوست صورت مي‌دانند و از توجه به پوست بدن خود غافل مي‌شوند. اين در حالي است که گاهي توجه و مراقبت از پوست بدن مي‌تواند فرد را از چنگال مرگ نجات دهد. شايد اين موضوع برايتان عجيب باشد ولي بايد بدانيد که بعضي از سرطان‌هاي بسيار مهاجم پوست مانند ملانوم بدخيم گاهي در قسمت‌هاي کاملا پوشيده بدن مانند پوست ناحيه پشت به وجود مي‌آيند و اگر افراد غافل از پوست تنه خود باشند تشخيص زودرس اين ضايعات را که مي‌تواند بسيار حياتي باشد از دست مي‌دهند.

سلامت : الآن که در فصول سرد سال هستيم، چه مشکلاتي پوست بدن ما را تهديد مي‌کند؟

يکي از شايع‌ترين مشکلاتي که در فصل پاييز و زمستان پوست افراد را درگير مي‌کند، خشکي پوست است. اين مساله به خصوص در افراد مسن نمايان‌تر است و به کرات موجب خارش پوست مي‌شود. افرادي که زمينه آلرژي پوست دارند نيز به طور شايع دچار خشکي پوست شده در فصول سرد دچار اگزماي پوستي مي‌شوند. توصيه مي‌شود که در فصول سرد سال افراد از استحمام مکرر و شستشوي بدن با صابون‌هاي ملايم پرهيز کنند. مصرف ليف و کيسه را در سنين بالا به هيچ‌وجه توصيه نمي‌کنيم. افرادي که از مشکل خشکي پوست رنج مي‌برند بايد از صابون‌هاي ملايم با ph خنثي يا اسيدي و يا از پن‌ها استفاده کنند. پس از استحمام در حالي که هنوز در محيط مرطوب حمام قرار دارند توصيه مي‌کنم که از کرم‌ها يا لوسيون‌هاي مرطوب‌کننده بدن استفاده کنند تا از تبخير رطوبت پوست جلوگيري ‌شود. حرارت آب مصرفي براي استحمام نيز بهتر است خيلي داغ نبوده و ملايم باشد. بعضي از کودکاني که مبتلا به اگزماي پوستي هستند جهت تخفيف خارش از آب داغ استفاده مي‌کنند و اين مساله موجب تشديد خشکي پوست و در نهايت خارش و اگزماي آنها مي‌شود.

سلامت : آفتاب چطور؟
بله؛ اگر پوست افرادي که عادت به آفتاب گرفتن در سواحل را دارند، مشاهده کرده باشيد متوجه خواهيد شد که پوست آنها به شدت دچار آسيب شده، به طوري که پوست نازک‌تر شده و اصطلاحا آتروفيک مي‌شود. پوست دچار لک‌هاي متعدد شامل کک و مک و لنتيگوهاي آفتابي شده و در نهايت، خطر بروز سرطان‌هاي مختلف پوستي در‌آنها افزايش مي‌يابد. پوست اين افراد به سرعت دچار پيري ناشي از اشعه فرابنفش شده و ظاهر پوست چند سال از آنچه بايد باشد پيرتر به نظر خواهد رسيد و دچار چين و چروک زودرس مي‌شود. افراد بايد بدانند که عامل اصلي پيري زودرس، ناشي از آفتاب اشعه فرابنفش شامل اشعه‌هاي فرابنفش a و b است و از اين اشعه‌ها در سالن‌هاي برنزه‌سازي نيز استفاده مي‌شود.
سلامت :پس سولاريوم هم براي پوست، همان خطراتي را دارد که نور آفتاب؟

بله؛ و حتي مي‌تواند خطرناک‌تر باشد. ثابت شده است افرادي که به صورت عادتي از سولاريوم براي برنزه‌کردن پوست خود استفاده مي‌کنند بيشتر از افراد عادي در خطر ابتلا به سرطان‌هاي پوست به ويژه ملانوم بدخيم هستند. اگر براي تفريح و ورزش قصد داريد در فضاي غيرمسقف آب‌تني و شنا کنيد مصرف ضدآفتاب براي پوست بدن خود را فراموش نکنيد. بهتر است از برنزه کردن پوست خود توسط سولاريوم به طور کلي صرف‌نظر کنيد.

سلامت : سرطان را هم مي‌شود با اين روش (با توجه به پوست بدن) زودتر تشخيص داد؟

بله؛ بعضي از سرطان‌هاي پوستي علاقه به ايجاد در پوست تنه دارند، به خصوص نواحي پوشيده که غيرقابل مشاهده توسط خود فرد است از اين نظر حايز اهميت هستند. به عنوان مثال ملانوم مي‌تواند در پوست ناحيه پشت کتف يا پشت‌کمر و يا حتي روي پوست باسن پديدار شود. اين سرطان به صورت يک لک تيره و معمولا سياه پررنگ نمايان مي‌شود و پيش‌ آگهي بسيار وخيمي دارد. تشخيص زودرس اين سرطان بسيار مهم است و لذا هرگاه ضايعه مشکوکي در پوست تنه پيدا کرديد مراجعه به متخصص پوست را فراموش نکنيد. عادت کنيد ماهي يک بار پوست نواحي غيرقابل مشاهده توسط خود را توسط ديگران يا پزشک معاينه کنيد تا در صورت وجود ضايعات جديد آن را به شما اطلاع دهند. توجه به خال‌هاي از قبل موجود نيز بسيار مهم است. اگر داراي خال مادرزادي بزرگي هستيد مرتب آن را معاينه کنيد. اگر علايمي مثل خارش، سوزش، درد، خون‌ريزي و زخم‌شدگي در خال‌تان بروز کرد، مراجعه به پزشک متخصص پوست ضروري است. خال‌هاي مادرزادي را اگر کوچک وقابل برداشت باشند بايد در اسرع وقت با جراحي به‌طور کامل برداشت زيرا امکان تبديل آنها به بدخيمي وجود دارد و هر چه سايز خال مادرزادي بزرگ‌تر باشد اين خطر افزايش مي‌يابد.

هفته نامه سلامت