جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: منگوله های پوستی (skin tag)

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض منگوله های پوستی (skin tag)

  منگوله های پوستی , پاپول های گوشتی خوش خیم و شایعی هستند که در چین های پوستی ایجاد می شوند.قبل از 30 سالگی شایع نیستند ولی پس از آن شایع می شوند. زنان بیش از مردان مبتلا می شوند. تقریبا 25% از بزرگسالان لااقل یک منگوله پوستس دارند. اکثر بیماران دارای منگوله های پوستی فقط تعداد اندکی از این ضایعات را دارند. این ضایعات در افرادی که اضافه وزن دارند شایع ترند. ممکن است نوعی تمایل خانوادگی نسبت به بروز منگوله های پوستی متعدد وجود داشته باشد. ضایعاتی که دستکاری نشده اند معمولا بدون علامت هستند. منگوله های پوستی به دلیل محل قرار گیری آنها ممکن است در نتیجه سایش و اصطکاک با جواهرات یا لباس ها دچار تحریک شوند. وارد شدن تروما , پیچ خوردگی , کنده شدن , یا ترومبوز این ضایعات ممکن است آنها را دردناک و حساس کند.

  منگوله های پوستی یا جوش به اندازه 5-1 میلی متر به رنگ پوست یا قهوه ای رنگ است. این جوش ها ممکن است مسطح یا رشته ای شکل باشند گرچه آنها صاف گوشتی و پایه دار هستند و روی ساقه نازکی قرار گرفته اند. زیر بغل شایع ترین محل بروز این ضایعات است و پس از آن ناحیه گردن است. این ضایعات همچنین روی پلک ها و سایر نواحی چین دار بدن نیز رخ می دهند , مثل ناحیه زیر پستان ها و چین های کشاله ران.

  ارتباط میان منگوله های پوستی و پولیپ های کولون که قبلا گزارش شده بود ,در مطالعات بعدی تائید نشده است.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  زوائد گوشتی (skin tag)  زوائد گوشتی ، ضایعاتی است که درافراد میانسال ومسن بخصوص درناحیه گردن ، زیربغل، قسمتهای فوقانی تنه و پلکها دیده می شود . این ضایعات بشکل یک برجستگی گوشتی ونرم با اندازه های مختلف به رنگ پوست ویا تیره ترمی باشد . ازعوامل مستعد کننده به ایجاد این ضایعات می توان به چاقی ، حاملگی ، یائسگی ، بیماریهای هورمونی مانند آکرومگالی اشاره نمود اما گاهی بدون وجود هیچکدام ازاین عوامل نیزاین ضایعات بروز می کند . زوائد گوشتی هیچگونه ناراحتی بجزازلحاظ زیبایی برای فرد ایجاد نمی کند تنها گاهی که این ضایعات برروی پایه خود پیچ می خورند ویا اینکه توسط خود فرد با نخ بسته می شوند می توانند سبب پرخونی ضایعه والتهاب ودرد شوند . گاه این زوائد گوشتی به تعداد خیلی زیاد بخصوص درافراد چاق ودرناحیه تنه بروزمی کند که باعث ناراحتی فرد می شود . بیشترحجم این زوائد گوشتی را چربی تشکیل می دهد وبا آنکه دربرخی تحقیقات ویروسهایی دراین ضایعات پیدا شده اما نمی توان این زوائد را زگیل محسوب نمود که یک بیماری ویروسی پوستی همراه با ضایعات شبیه این زوائد گوشتی است . بروز زوائد گوشتی می تواند ارثی باشد اما مسری نیست وبروز آن دریک خانواده بیشتربا ارث درارتباط است .


  درمان : درصورتی که این زوائد گوشتی فرد را آزارندهد می توان آنها را به حال خود رها کرد وبه درمان آنها نپرداخت . اما درصورتی که نیازبه درمان باشد می توان ازروشهای تخریبی مانند کوتر، امواج رادیوفرکوئنسی ، بریدن ضایعات با تیغ جراحی وکرایوتراپی استفاده نمود . درهمه این روشها باید دقت نمود که زوائد گوشتی را به اندازه ای ازبین برد که نه تکه ای ازآن باقی بماند ونه آنکه باعث ایجاد جوشگاه شود . گاهی زوائد گوشتی پایه پهنی داشته وبعلت خونریزی پس ازبرداشتن ضایعات ناچارمی شویم که ازبخیه زدن پوست استفاده نماییم . البته این مورد کمترپیش می آید ومعمولاً به بریدن ضایعات وسوزاند ن محل خونریزی می توان اکتفا نمود . درازبین بردن زوائد گوشتی لزومی به استفاده ازلیزرنیست وبه علت هزینه بیشتر استفاده ازلیزر ، می توان با همان روشهای ساده گفته شده به درمان این ضایعات پرداخت وباید به خاطرداشت که درهردرمانی بهتراست ازروشهای ساده تر شروع نمود ودرصورت عدم اثربخشی به درمانهای پیچیده تراقدام نمود . درمورد استفاده ازنخ وبستن پایه زوائد گوشتی با هدف ازبین بردن ضایعات بهتراست که این کارانجام نشود زیرا گاهی با بستن نخ خون ورودی به زائده گوشتی متوقف نشده اما جلوی خروج خون ازضایعه گرفته می شود ودرنتیجه تجمع خون درضایعه رخ داده وهمین امرموجب دردناک شدن والتهاب ضایعه وگاهی حتی عفونی شدن آن می شود لذا توصیه می شود ازاین عمل خودداری شود .

  دکتر محسن فیاض

  سن: با افزايش سن بيشتر ديده ميشود.

  نحوه زندگي: چاق بودن يك عامل خطر است.

  جنس، ژنتيك: عوامل خطر مهمي نيستند.

  تگها، چينهاي پوستي كوچكي هستند كه گاهي اوقات از نواحي اطراف تيره تر بوده، توسط يك ساقه به بدن اتصال مي يابند. معمولاً به طور خودبخودي به وجود مي آيند. اما گاهي در نتيجه بهبود ناقص يك زخم ايجاد ميشوند. تگهاي پوستي در هر جايي از بدن و به طور مشخص روي گردن و تنه يافت مي گردند، اما ممكن است در كشاله ران يا زير بغل هم به وجود آيند. افراد مسن و چاق مستعد ايجاد تگ هستند.
  در صورتيكه شك داريد اين ضايعات تگ هستند با پزشكتان مشورت كنيد.
  ممكن است تگها زير بي حسي موضعي توسط سوزاندن، تراشيدن يا بريدن با قيچي جراحي برداشته شوند

  در حاملگی

  ضايعات نرم گوشتي كوچك كه معمولا در گردن, برست و زير بغل ظاهر مي شود
  اين ضايعات معمولا بعد از حاملگي از بين نمي روند و پزشك براحتي مي تواند آنرا بردار

  تگهای پوستی Skin tag


  یك چین پوستی كوچك و بی‌ضرر است كه معمولاً توسط یك ساقه به گردن، تنه، كشاله ران یا زیربغل، وصل میشود.
  سن: با افزایش سن بیشتر دیده میشود.
  نحوه زندگی: چاق بودن یك عامل خطر است.
  جنس، ژنتیك: عوامل خطر مهمی نیستند.
  تگها، چینهای پوستی كوچكی هستند كه گاهی اوقات از نواحی اطراف تیره‌تر بوده، توسط یك
  ساقه به بدن اتصال می‌یابند. معمولاً به طور خودبخودی به وجود می‌آیند. اما گاهی در نتیجه بهبود ناقص یك زخم ایجاد میشوند. تگهای پوستی در هر جایی از بدن و به طور مشخص روی گردن و تنه یافت می‌گردند،‌ اما ممكن است در كشاله ران یا زیر بغل هم به وجود آیند. افراد مسن و چاق مستعد ایجاد تگ هستند.
  در صورتیكه شك دارید این ضایعات تگ هستند با پزشكتان مشورت كنید.
  ممكن است تگها زیر بی‌حسی موضعی توسط سوزاندن، تراشیدن یا بریدن با قیچی جراحی برداشته شوند.

  ایگاه الکترونیکی خدمات پزشکی ایران

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت