ترجمه و تایپ : دکتر اخیانی ( همکاری افتخاری)

به نقل از کتاب پوست هبیف 2005


pitrosporum -malasesezia folliculitis

عفونت فولیکول مو ناشی از مخمر پیتروسپوروم اوربیکولار , که مالاسزیا فور فور نیز نامیده می شود همان ار گانیزمی هست که تینه آ ورسیکالر را ایجاد می کند. بثورات مجزا و مشخص , گاهی خارش دار و پاپولی- پوستولی که عمدتا در قسمت فوقانی تنه و شانه ها دیده می شوند.

در جوانان و افراد میانسال رخ می دهد. نسبت ابتلای مذکر به مونث 1 به 3 است. انسداد فولیکول ممکن است رخداد اولیه باشد , و سپس رشد بیش از حد مخمر به صورت ثانوی رخ می دهد.دیابت شیرین و تجویز آنتی بیوتیک های وسیع اطیف یا کورتیکو استروئید ها , عوامل زمینه ساز هستند. می تواند به شکل بثورات موضعی روی پیشانی رخ دهد و نمائی شبیه به آکنه مقاوم به درمان داشته باشد.

جوش ها و پوستول های فولیکولی گنبدی شکل بدون علامت با اندکی خارش دار و با قطر 4-2میلی متر. روی قسمت بالای پشت , قفسه سینه , و بالای بازوها رخ می دهد.در نواحی گرمسیری شایعتر است که در این نواحی به صورت جوش پوستول ندول و کیست های فولیکولی تظاهر می کند. این طور تصور می شود که آکنه روغنی یا pomade acne که روی پیشانی ظاهر می شود نمایانگر فولیکولیت ناشی از پیتروسپوروم است و آکنه واقعی نیست


یافته های آزمایشگاهی

آزمایش هیدروکساید پتاسیم , هاگ های مدور فراوان و با شیوع کمتر , ریسه های کوتاه را نشان می دهد. بیوپسی پوست بندرت لازم می شود , ولی هاگ های فراوان و گاهی ریسه هایی را در یک فولیکول متسع نشان می دهد. برای رنگ آمیزی ریسه ها از متنامین نقره استفاده می شود. کشت قارچی با استفاده از محیط های خاص امکان پذیر است ولی بندرت انجام می شود.

تشخیص های افتراقی

آکنه ( به ویژه آکنه مقاوم به درمان و آکنه پوستولی محدود به پیشانی )
فقدان کومدون ها وجه افتراق فولیکولیت پیتروسپوروم است
فولیکولیت باکتریائی شامل گونه های استافیلوکوک و سودومونا

سیر و پیش آگهی

قطع مصرف آنتی بیوتیک های ضد باکتری خوراکی , میزان موفقیت درمان با داروهای ضد مخمر خوراکی و موضعی راافزایش می دهد. درگیری صورت پایدار تر است , احتمال عود آن بیشتر است و به سرکوب مداوم با داروهای موضعی ضد مخمر احتیاج دارد.

توضیح

بیماران ممکن است همزمان با تینه آ ورسیکالر , درماتیت سبوروئیک , یا آکنه دچار باشند.غده سباسه فعال این بیماران احتمالا محیط غنی از لیپید لازم برای مخمر را فراهم می کنند. انسداد و پوست چرب ممکن است عوامل زمینه ساز مهمی باشند.

درمان

شامپوی سلنیوم سولفاید استعمال می شود و پس از 30 دقیقه شسته می شود, این درمان هر روز تا 3 روز تکرار می شود تا ضایعات بهبود پیدا کنند و سپس هر هفته یکبار به عنوان درمان نگهدارنده تکرار می شود

استفاده از صابون زینک پیریتیون هنگام دوش گرفتن نیز موثر است.

داروهای ضد قارچ موضعی مثل ژل یا کرم سیکلوسپورین (loprox) یا کرم اکونازول ( spectazole) قبل از خواب هر شب
به مدت یک هفته و سپس یکبار در هفته برای چند هفته تا چند ماه

تر کیبی از درمان خوراکی و موضعی , موثر ترین درمان است. درمان ترکیبی با شامپوی کتو کونازول و کتوکونازول سیستمیک
100% موثر گزارش شده است.

درمان خوراکی با ایترا کونازول 200 میلی گرمی برای 5 روز موثر است

پاسخ به درمان با برطرف شدن خارش در هفته اول درمان مشخص می شود ولی پاپول ها تا 4-3 هفته باقی می مانند.

در اکثر موارد اگر درمان موضعی به صورت متناوب ادامه پیدا نکند , عود بیماری مشاهده می شود

نکات مهم
بیمارانی که ظاهرا دچار آکنه هستند ممکن است در واقع به فولیکولیت پیتروسپوروم مبتلا باشند.

در افراد جوان و میانسال مبتلا به خارش و ضایعات فولیکولی روی تنه باید احتمال فولیکولیت ناشی از پیتروسپوروم را مد نظر
قرار داد.