نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع
    sara88 آفلاین است تازه وارد

پیشفرض هميشه از كم‌‌آبي بدن و خستگي رنج مي‌برم

سلام

دختري 24 ساله با شخصيت اضطرابي، مبتلا به تخمدان پلي‌كيستيك و درجه‌هاي خفيفي از روده تحريك‌پذير هستم. هميشه از كم‌‌آبي بدنم و خستگي رنج مي‌برم. بسيار پرخواب هستم. بدنم خيلي زود كم‌آب مي‌شود. پاره‌اي اوقات نه هميشه با خواب شبانه خستگي‌ام برطرف نمي‌شود (به‌خصوص مواقعي كه از نظر خلق‌ و مود در سطح پاييني هستم). اغلب لبم خشك است. «گاهي» موقع فرو بردن آب دهان ته گلويم مي‌سوزد. در طول روز بايد از ميوه و سبزي‌هاي پرآب (كاهو، پرتقال و هندوانه) در حجم زياد استفاده كنم تا عطشم فرو بنشيند و دچار «يبوست» نشوم. دانشجوي پزشكي هستم و با چنين مشكلاتي بسيار نگران زندگي زناشويي‌ام در آينده و كشيك‌هاي كارورزي‌ام هستم. راه‌حلي وجود دارد؟

دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
    موقعیت
    تهران
    Blog Entries
    3

پیشفرض

با شرح‌حالي كه داده‌ايد مشخص است از نظر هوشي و مهارت وضعيت خوبي داريد اما به نظر مي‌رسد دچار شخصيت وسواسي و كمال‌طلب شده‌ايد و بيشتر از علايم سوماتيزاسيون (جسماني‌ شدن) رنج مي‌بريد. به عبارتي، عوارض روان‌شناختي در شما غالب‌تر از عوارض جسمي است. درست است كه دچار نشانگان روده‌ تحريك‌پذير و... شده‌ايد اما به نظر مي‌رسد تجزيه و تحليل شما از اين مشكل‌ها بسيار بيشتر از واقعيت‌هاي جسمي است. اين اختلال كه بيشتر در افراد اضطرابي و شخصيت‌هاي وسواسي ديده مي‌شود، به نام «اختلال جسماني شده» يا «اختلال سوماتيزاسيون» معروف است. به اين صورت كه اين افراد دل‌درد ندارند بلكه درددل دارند يعني بيشتر از آنكه بيماري‌هاي جسمي بر آنها غالب باشد، مسايل و مشكل‌هاي روان‌شناختي اضطراب، استرس و كمال‌طلبي در آنها غالب است در نتيجه همه مشكل‌هاي جسمي خود را به صورت تشديديافته نشان مي‌دهند و فرد مشكل‌ها را بسيار بيشتر از آنچه است، مي‌بيند. به همين دليل دايم احساس مي‌كنيد كه آب بدنتان كم شده است در حالي كه كم‌شدن آب بدن به اين راحتي امكان‌پذير نيست. براي شما و افرادي مانند شما، درمان‌هاي روان‌شناسانه وجود دارد. اولا اينكه بايد تمرين‌هايي تحت عنوان مديريت استرس را ياد بگيريد كه شامل تمرين ريلكسيشن يا آرامش عضلات است. سعي كنيد كمال‌طلبي را كنار بگذاريد و مشكل‌ها را به شكل خيلي بزرگ و غلوشده نبينيد، ديد خود را نسبت به بيماري، خودتان و آينده‌تان اصلاح و سعي كنيد مسايل و مشكلات را به خودتان تعميم ندهيد. به عنوان مثال اگر كمي دچار مشكل گوارشي شده‌ايد فوري نگوييد كه از كار افتاده شده‌ايد و هميشه بيمار هستيد و ديگر نمي‌توانيد كار كنيد. به طور كلي مشكلاتتان را بزرگ‌نمايي نكنيد، خود‌خوري را كنار بگذاريد و سعي كنيد مسايل و مشكلاتتان را با ديگران در ميان بگذاريد و مشورت بگيريد. ضمن اينكه لازم نيست حواستان را به كوچك‌ترين مشكلي كه پيدا مي‌كنيد معطوف كنيد. سعي كنيد حالت وسواسي به بيماري‌تان پيدا نكنيد. در نهايت نيز شايد لازم باشد به يك روان‌پزشك مراجعه كنيد تا از رژيم‌ها و درمان‌هاي دارويي و غيردارويي كه پزشك تجويز مي‌‌كند، بهره‌مند شويد.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

• نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
  • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
  • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
  • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0