معمولا موفق‌ترين معلم‌هاي جهان در بعضي خصلت‌ها شريک‌اند. اين هفته به 7 مورد از اين خصايل مشترک معلم‌هاي موفق اشاره مي‌کنيم؛ ويژگي‌هايي که هر معلمي مي‌تواند با تمرکز روي هريک از آنها يک گام به موفقيت نزديک شود...

مثبت‌ فکر مي‌کنند

مثبت‌انديشي امتيازي بزرگ در زندگي شخصي و حرفه‌اي است. شما در زندگي‌تان مخصوصا در حرفه آموزگاري با پيچيدگي‌هاي زيادي روبه‌رو خواهيد شد. مثبت‌انديشي به شما کمک خواهد کرد به بهترين صورت بر اين پيچيدگي‌ها فايق آييد. براي مثال روز اول مدرسه ممکن است متوجه اتفاقي در امور مدرسه ‌شويد که ناراحت و ناراضي‌تان کند و وضعيت دلخواه شما نباشد اما يک معلم مثبت‌انديش تلاش خواهد کرد در روز اول مدرسه، با مثبت‌انديشي‌اش از پس اين‌جور مشکلات و مسايل کاري برآمده و تاثير منفي روي دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌آموزان خود نداشته باشد.


بزرگ فکر مي‌کنند

يک معلم کارآمد بايد توقعات بالايي از دانش‌آموزان خود داشته باشد تا سطح تلاش دانش‌آموزان‌ را بالا ببرد. اگر از بچه‌ها تلاش و کوشش کمي را انتظار داشته باشيد تلاش کمي را هم دريافت خواهيد کرد. بايد با اين تفکر کار کنيد که مي‌دانيد دانش‌آموزان‌تان مي‌توانند به آن سطحي که شما مي‌خواهيد دست يابند، از راه دادن اعتمادبه‌نفس به آنها. البته نبايد سطح توقع غيرواقعي داشته باشيد. در هر حال سطح انتظارات شما يکي از کليدهايي است که به دانش‌آموزان‌تان در يادگيري و پيشرفت‌شان کمک مي‌کند.


رفتارشان قابل پيش‌بيني است

براي به وجود آوردن يک محيط آموزشي سازنده و مفيد، دانش‌آموزان‌تان بايد بدانند هر روز چه انتظاري از شما دارند، يعني بتوانند کارهاي شما را پيش‌بيني کنند. پس شما نياز داريد که هماهنگ عمل کنيد. اين باعث به وجود آمدن محيطي امن براي يادگيري دانش‌آموزان‌تان خواهد شد و آنها بيشتر مستعد موفقيت خواهند بود.


انعطاف‌پذيرند

يکي از نگراني‌هاي معلم بودن اين است که همه چيز مدام در حال تغيير است. گسيختگي و بي‌نظمي مساله‌هايي هستند که هميشه وجود دارند و روزهاي خيلي کمي وجود دارند که عادي و معمولي مي‌گذرند. بنابراين داشتن طرز فکري انعطاف‌پذير نه تنها براي پايين آوردن سطح استرس خودتان مهم است بلکه براي دانش‌آموزان‌تان که از شما انتظار دارند در هر موقعيتي بتوانيد مسايل پيش آمده را برعهده بگيريد و اوضاع را کنترل کنيد نيز مهم است.


عدالت را رعايت مي‌کنند

بيشتر دانش‌آموزان از جبهه‌گيري معلم به نفع فرد خاصي شکايت دارند، در حالي که معلم‌ها اين موضوع را رد مي‌کنند و ادعا مي‌کنند با همه يکسان برخورد مي‌کنند. شايد هم حق با معلم‌ها است اما گاهي وقت‌ها يک عمل کوچک مثل تقسيم ناعادلانه نگاه مي‌تواند موجب به وجود آمدن اين حس شود.

اهل نظرخواهي‌اند

راز موفقيت در دانستن نظريات ديگران است. يک معلم مي‌تواند براي سنجش کيفيت کار خودش هفته‌اي يک بار يا حداقل ماهي يک بار از بچه‌ها بخواهد حرف‌هايشان را با او در برگه‌اي بدون نام بنويسند. حتي از آنها بخواهد نکته‌اي را بنويسند که موجب شده آنها معلم‌شان را بيش از پيش دوست داشته باشند و يا حتي از دست او دلخور و ناراحت باشند.


حس شوخ‌طبعي دارند

حس شوخ‌طبعي به شما کمک مي‌کند که معلمي موفق بشويد. اين خصلت شما مي‌تواند وضعيت دلشوره‌‌آور کلاس را قبل از اينکه به بي‌نظمي منجر شود تسکين ببخشد. همچنين اين حس شوخ‌طبعي شما مي‌تواند کلاس را براي دانش‌آموزان‌تان لذت‌بخش‌تر کند و ممکن است باعث ترغيب بچه‌ها به توجه بيشتر و فهميدن درس شود و از همه مهم‌تر، اين حس به شما اجازه مي‌دهد لذت بيشتري از زندگي‌تان ببريد.

منبع: Msn

هفته نامه سلامت