آغاز يک صبح خوب يعني داشتن يک روز خوب و خوشايند! چه کسي مي‌خواهد اين شانس بزرگ را در دنياي بي‌رحم و پرسرعت و پر استرس امروز از دست بدهد؟ خوشبختانه راه دور و درازي در پيش نيست؛ کار سختي پيش‌رو نداريد و حتي اگر از دنده چپ از خواب بيدار شده‌ايد، مي‌توانيد صبحي خوب را آغاز کنيد. مي‌پرسيد چگونه؟ با ما همراه شويد!1 پرده‌ها را کنار بزنيد

موقع خواب نيمي از پرده پنجره‌تان را جمع کنيد. به اين طريق نور طبيعي خورشيد به مغزتان سيگنال‌هايي مي‌فرستد که باعث کاهش توليد ملاتنين و ترشح ناگهاني آدرنالين مي‌شود. اين تغيير هورموني نشانه زمان بيداري براي بدن‌تان است. پس زماني که ساعت‌تان زنگ بزند شما نيمه هوشيار خواهيد بود. پيشنهاد بهتر: شب زماني بخوابيد که وقتي نور خورشيد از پنجره‌تان داخل شد و بدن‌تان را بيدار کرد هفت ساعت خواب‌تان تکميل شده باشد. اگر اين برنامه را ادامه دهيد شما خواهيد توانست بيشتر از زنگ ساعت‌تان روي ساعت بيولوژيک بدن‌تان حساب کنيد.


2 ساعت را جلو بکشيد

ساعت‌تان را 15 دقيقه زودتر کوک کنيد. به اين طريق لازم نيست که از روي تخت‌تان بپريد و روزتان را با عجله شروع کنيد. مي‌توانيد کمي دراز بکشيد و به آرامي بلند شويد. به بدن‌تان کش و قوس بدهيد. به عناوين خبرها گوش دهيد. در مورد اينکه چه لباسي مي‌خواهيد بپوشيد؟ چه کاري مي‌خواهيد انجام دهيد؟ چه چيزي براي صبحانه مي‌خواهيد آماده کنيد؟ فکر کنيد. فقط اين مهم است که خودتان را از نظر ذهني همانند جسم‌تان براي شروع روز آماده کنيد. همه دقايقي را که در تخت‌تان قبل از بيدار شدن بقيه مي‌گذرانيد فقط به خودتان اختصاص دارد.


3 به بدنتان کش و قوس بدهيد

براي 15 ثانيه بدن‌تان را تماما کش و قوس دهيد. اين کار را حتي قبل از باز کردن چشم‌هايتان انجام دهيد. از کشش انگشتان‌تان شروع کنيد، سپس دست‌ها و مچ‌هاي دست‌تان و ساعد و در آخر بازويتان و بعد انگشتان پاي‌تان و به ترتيب در مچ پا و ساق و کشاله ران‌تان کشش ايجاد کنيد و در آخر گردن و کمرتان. ايجاد کشش شما را براي بيرون آمدن از تخت خواب آماده مي‌کند. با اين کار ماهيچه‌ها و مفصل‌هايتان را نرم مي‌کنيد و جريان خون‌تان را افزايش مي‌دهيد و اکسيژن را به تمام بافت‌هاي بدن‌تان مي‌رسانيد.


6 زير دوش حمام بنشينيد

صندلي را زير دوش حمام‌تان قرار دهيد. از يک صندلي کوچک پلاستيکي استفاده کنيد. آن را زير دوش قرار دهيد تا گرم شود، سپس روي آن بنشينيد و اجازه دهيد قطرات آب به کمرتان ضربه بزند. اين کار توامان آرامش‌دهنده و انرژي‌دهنده است همانند ماساژ آبي. پس از دو دقيقه صندلي را کنار بگذاريد و شستن را شروع کنيد.


7 يادداشت شورانگيزي بخوانيد

هر روز صبح يک نوشته برانگيزنده و شورانگيز بخوانيد. اين عبارات شورانگيز مي‌تواند قالبي براي روزتان ايجاد کند. يک نوع زمزمه قلبي که مي‌تواند شما را در برابر افکار منفي حاصل از اخبار صحيح با انگيزه و مشتاق نگه دارد. مورد ديگر اينکه از يک ذکر روحيه‌بخش استفاده کنيد يا شعري را از حفظ بخوانيد. اين کار به تمرکز شما کمک مي‌کند.


4 خودتان ر ا ويتامينه کنيد

هر روز صبح يک قرص ويتامين را کنار وسايل چاي‌تان بگذاريد تا يادتان بماند که آن را بخوريد. تحقيقات 20 ساله خوردن روزانه يک مولتي‌ويتامين را توصيه مي‌کند.


5 موسيقي گوش کنيد

5 تا 10 دقيقه از هر روز صبح‌تان را موسيقي گوش کنيد. يا اينکه در جايي خلوت بنشينيد و فکر کنيد. اين کار اجازه مي‌دهد تا افکار خلاقي که در طول شب در حال شکل گرفتن بوده است تبديل به برنامه و عمل شود.
8 هيچ تصميمي نگيريد!

براي داشتن صبحي با آرامش واقعي، تعداد انتخاب‌ها و تصميم‌هايتان را به صفر کاهش دهيد. براي اين کار از اين دو راه برويد: اول، تصميم‌گيري‌هاي صبح‌تان را شب قبل انجام دهيد: چه لباسي بپوشيد، چه چيزي براي صبحانه بخوريد، چه مسيري را براي رفتن به کار انتخاب کنيد و غيره، دوم: تا جايي که مي‌توانيد از يک برنامه هميشگي استفاده کنيد. واقعا لازم نيست که هر روز صبح صبحانه، جدول زماني يا آداب حمام کردن متفاوتي از صبح قبلي داشته باشيد.


9 فرزندتان را آرام بيدار کنيد

هيچ چيزي به اندازه بيدار کردن يک بچه خسته پنجم دبستاني و يک بچه راهنمايي خواب‌آلود در صبح استرس‌زا نيست. روي تخت‌اش بنشينيد و به آرامي موهايش را نوازش دهيد تا بيدار شود يا اگر طرف‌تان بچه خيلي کوچکي است کنارش دراز بکشيد و با در آغوش کشيدن‌اش بيدارش کنيد.


10 قهوه يادتان نرود

اگرچه قهوه نوشيدني رايج صبحانه ما نيست اما پزشکان توصيه مي‌کنند از خواص انرژي بخش اين نوشيدني غافل نشويم. اگر اهل نوشيدن قهوه هستيد، قهوه‌اي خالص و عالي بخريد و دو برابر مقداري که هميشه استفاده مي‌کرديد را داخل قهوه‌ساز بريزيد. بوي قهوه غليظ و واقعي شما را هم چون قلابي که از پشت به لباس‌تان گير است، از تخت‌خواب‌تان بيرون مي‌کشد. به علاوه اگر عادت به کافئين داريد صبح بهترين موقع مصرف آن است. کافئين محرک سيستم مرکزي اعصاب است، شما را از خواب بيدار مي‌کند و فعاليت بدني‌تان را افزايش مي‌دهد. حتي کافئين شادماني و آرامش و تمرکز را بهبود مي‌بخشد که باعث افزايش درک مساله، طبقه‌بندي اطلاعات و در نهايت قدرت حل مشکلات مي‌شود.


11 زبان‌تان را هم مسواک بزنيد

زبان‌تان را براي يک دقيقه مسواک کنيد. هيچ راهي بهتر از اين براي خلاص شدن از بوي دهان در اول صبح نيست و به اين طريق روزتان را با نفس‌هاي خوش‌بو و تازه آغاز مي‌کنيد و قبل از همه اينها بايد بدانيد که بيش از 300 نوع باکتري در طول شب در دهان‌تان رشد مي‌کنند. به نظرتان مسواک کردن سريع دندان مي‌تواند همه آنها را نابود کند؟

جام جم