نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ولخرجی کردن (مقالات)

  6 خرج اضافه که شيوعش کم نيست

  پول بر باد مده!

  «عجب کاري کردم، همه پول‌ام را دور ريختم!» کمتر کسي پيدا مي‌شود که چنين جملاتي را به خودش نگفته باشد و در طول زندگي‌اش دچار چنين مساله‌اي نشده باشد. اين مطلب به شما چند مورد از موقعيت‌هايي را معرفي مي‌کند که احتمال بر باد دادن پول‌تان در آنها زياد است...


  خريد آب معدني: به جاي آب‌معدني، يک فيلتر آب بخريد و روي شير آشپزخانه‌تان نصب کنيد. هم بهداشتي است و هم سال‌ها براي‌تان مي‌ماند و هم هر روز لازم نيست مقدار زيادي پول بابت خريدن آب‌معدني دور بيندازيد. اين فيلتر سال‌ها در منزل شما باقي خواهد ماند.

  قسط و درآمد: پرداخت اقساط بيش از حد درآمد شما مي‌تواند روشي ديگر براي دور انداختن پول شما باشد چون شما با اين روش تا چند ماه ديگر دچار مشکل خواهيد شد. شما بايد ميزان اقساط ماهيانه‌تان را با درآمدتان هماهنگ کنيد. وقتي 2 درصد درآمد ماهيانه به حساب‌تان افزوده مي‌شود، به هيچ وجه نبايد 20 درصد از حساب‌تان براي پرداخت اقساط‌تان کم شود. اقساط وقتي مي‌توانند باعث پيشرفت شما شوند که با درآمد شما هماهنگ باشند.

  خوراکي‌ها‌: کوردون بلو، خورش آماده، ساندويچ و پيتزاي آماده فقط گران نيستند، بلکه سلامت شما را هم تهديد مي‌کنند و طعم واقعي خوراکي‌ها را در دهان شما ايجاد نمي‌کنند. بهتر است با خريد غذاهاي آماده، پول‌تان را دور نريزيد. اگر وقت نداريد آشپزي کنيد، فقط جمعه‌ها اين کار را انجام بدهيد ولي در آن روز خودتان مقدار زيادي غذاي سالم براي طول هفته‌تان بپزيد و در يخچال نگهداري کنيد.

  پيروي از مد: يک روش ديگر براي اينکه در يک چشم بر هم زدن پول‌هايتان را دور بريزيد اين است که از مد پيروي کنيد. مد هر روز عوض مي‌شود و آنچه شما چند هزار تومان بابت آخرين مدل بودن‌اش پرداخت کرده‌ايد، بي‌ارزش و نصف قيمت مي‌شود. فرقي نمي‌کند شما دنبال آخرين مد لباس و يا کامپيوتر و يا موبايل باشيد. همه اينها پس از چند ماه، قيمت‌شان چند برابر کاهش مي‌يابد و شما غصه مي‌خوريد که چرا اين همه پول را دور ريخته‌ايد.

  خريد اجناس به‌دردنخور: هيچ فکر کرده‌ايد که در طول ماه گذشته چه قدر وسايلي را خريداري کرده‌ايد که اصلا به آنها نيازي نداشته‌ايد؟ شما در واقع براي خريد اين وسايل پول‌تان را دور انداخته‌ايد. قبل از خريد و پول پرداختن ببينيد واقعا شما به آن وسايل نيازي داريد يا نه؟

  از اين شاخه به آن شاخه پريدن: اگر مطمئن نباشيد که دقيقا مي‌خواهيد چه کاري انجام دهيد و دايم از اين شاخه به آن شاخه بپريد، پول‌تان را در مشاغل مختلف هدر مي‌دهيد. بهترين راه اين است که اول هدف‌تان را در شغل‌تان معين کرده و سپس براساس آن سرمايه‌گذاري کنيد.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ولخرجي ديوانه‌وار

  تقصير مغز است!

  مهر: نورولوژيست‌هاي آمريکايي فضايي از مغز را کشف کردند که عملکرد نادرست آن مي‌تواند به «ولخرجي ديوانه‌وار» منجر شود.

  دانشمندان موسسه فناوري کاليفرنيا پس از بررسي روي دو بيماري که «بادامه مغز» آنها دچار آسيب شده بود به کشف غيرمنتظره‌اي رسيدند. اين دو بيمار زن از يک آسيب نادر که جراحاتي را تنها در بادامه مغز و نه ساير قسمت‌هاي ماده خاکستري ايجاد مي‌کند رنج مي‌برند. اين دو زن نسبت به ساير افراد ترس کمتري در از دست دادن پول دارند، بنابراين بيش از ديگران با خطر ولخرجي و خريدهاي ديوانه‌وار مواجه‌اند. محققان در اين خصوص توضيح دادند که جراحات در سطح بادامه با رفتارهاي بي‌ملاحظه ارتباط دارد که خطر از دست دادن پول از جمله اين رفتارها است.

  براساس گزارش سانيتيفيک آمريکن،
  براي بررسي تفاوت‌هاي موجود ميان اين دو بيمار و ساير افراد، محققان يکسري از آزمايشات را تجويز کردند و دريافتند زماني که اين دو زن در معرض خطر از دست دادن پول قرار داشتند، همچنان به انجام آزمايش ادامه مي‌دادند.

  به گفته اين محققان، اگر بادامه مغز درست کار کند افراد در مواجهه با از دست دادن پول ترس بيشتري از خود نشان مي‌دهند و به بياني ساده، بادامه همانند يک سوپاب اطمينان عمل مي‌کند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  جلوگيري از ولخرجي  آيا آن قدر ولخرجي کرده ايد که به همه مقروض شده ايد؟ خوب نگران نباشيد، شما تنها فردي نيستيد که در يک چنين شرايطي قرار گرفته است. زندگي مدرن به گونه اي است که خواه ناخواه ما را به سمت خرج کردن مي کشاند. به هر حال اگر مي خواهيد کليه بدهي هايتان را صاف کرده و به آرامش ذهني دست پيدا کنيد، بايد به صورت ريشه اي با اين مشکل برخورد کرده و جلوي ولخرجي هاي بيهوده خود را بگيريد. در اين مطلب چند تکنيک به شما آموزش داده مي شود که بواسطه آنها مي توانيد مانع از زياده روي در خرج کردن پول هايتان شويد.

  - متوجه باشيد که چه مقدار پول خرج مي کنيد
  افراد بسياري که به خرج کردن معتاد شده اند، ديگر متوجه نيستند که چه مقدار پول خرج مي کنند. ابتدا بايد دقت کنيد که هر آيتمي که قصد خريد آن را داريد چه قيمتي دارد و براي خريد هر يک از آنها بايد چه مبلغي را پرداخت کنيد، اين امر مي تواند به شما کمک کند که حساب پول هايتان را داشته بايد و ببينيد آيا واقعا به تمام چيزهايي که مي خواهيد بخريد، احتياج داريد يا خير. به عنوان مثال يک شب که بيرون مي رويد، ببينيد چقدر خرج مي کنيد. گاهي اوقات افراد آنقدر پول نوشيدني و غذاي دوستان خود را حساب مي کنند که اصلا متوجه نمي شوند جيبشان خالي شده است. اين افراد زمانيکه به خانه برمي گردند احساس مي کنند که بايد مقداري از اسکناس هايشان را گم کرده باشند، غافل از اينکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شايد چيز گراني هم نخريده باشند و فقط هزينه چاي، قهوه، و بستني و... بچه ها را حساب کرده باشند; اگر با دقت بيشتري به اين نوع خرج کردن هاي خود نگاه کنيد، مي بينيد که اصلا نيازي به خريد هيچ يک از آنها نبوده است.

  - تصميمات آني براي خرج کردن نگيريد
  اگر شما جز» افرادي هستيد که به طور آني تصميم مي گيرند تا اجناس گرانقيمتي را خريداري کنند، بايد بر روي اين خصوصيت اخلاقي خود تجديد نظر کنيد. اگر چيزي را مي بينيد که واقعا خوشتان مي آيد و مي خواهيد آن را همان لحظه بخريد، يک لحظه صبر کنيد، حداقل يک روز به خودتان وقت بدهيد تا بيشتر روي خريد آن فکر کنيد، شايد به اين نتيجه رسيديد که اصلا به آن نيازي نداريد. اگر هم به آن احتياج داشته باشيد بر مي گرديد و آن را تهيه مي کنيد. با انجام اين کار فرصت پيدا مي کنيد تا اجناس مشابهي که از کيفيت بالاتري برخوردار هستند را نيز پيدا کنيد.

  - به مکان هايي که به راحتي مي توان پول خرج کرد نرويد
  اگر ما وقت زيادي را در مکان هاي خاصي صرف کنيم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشيده مي شويم. اين نوع پول خرج کردن ها صرفا احساسي هستند. بنابراين بايد سعي کنيد تا آنجايي که مي توانيد اطراف مغازه هاي مورد علاقه تان پرسه نزنيد. به پارک و يا جايي برويد که وسوسه پول خرج کردن به پايين ترين ميزان خود برسد.

  - در زمان خريد اهداف خود را معين کنيد
  پيش از اينکه به قصد خريد خانه را ترک کنيد، ليستي از تمام چيزهايي که به آن احتياج داريد تهيه کنيد. اين کار بيانگر آن است که شما تنها چيزهايي را مي خريد که به آن احتياج داريد و اجناس را تنها به اين خاطر که «خوشم آمد» نمي خريد. هيچگاه بدون تعيين اهداف خريد، پا به بازارهاي خريد نگذاريد.

  - مايحتاج خود را اولويت بندي کنيد
  پيش از اينکه جنسي را بخريد، ببينيد ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتياج داريد. اگر اين کار را واقع بينانه انجام دهيد، آنوقت متوجه مي شويد که از هر 10 آيتمي که يادداشت کرده ايد، تنها به 8 مورد آن نياز داشتيد. اگر براي اين کار يک روز به خودتان مهلت بدهيد، آنوقت زماني که براي خريد بيرون مي رويد، تنها چيزهايي را تهيه مي کنيد که واقعا به آن نياز داريد.

  - از روي عادت پول خرج نکنيد
  در اکثر موارد بيشتر ولخرجي هاي روزانه ما تنها از روي عادت شکل مي گيرند. در بسياري از مواقع اين مخارج روزانه غير ضروري به نظر مي رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسير خود به محل کار يک فنجان قهوه مي خريد، چرا اين پول را براي خريد يک قهوه ساز پس انداز نمي کنيد؟ و يا اگر هر روز 3- 2 هزار تومان صرف نهار مي کنيد، به آن معنا نيست که مجبور هستيد تا آخر عمر اين کار را انجام دهيد. از خانه نهار ببريد. کليه آداب خرج کردن خود را مجددا ارزيابي کرده و ببينيد که آيا انجام آنها ضروري است يا خير.

  - براي خود محدوديت هاي مالي محکم تعيين کنيد
  اگر واقعا نمي توانيد جلوي ولخرجي هاي بي مورد خود را بگيريد، بهتر است به صورت هفته اي، ميزان محدودي پول به خودتان بدهيد. اين پول بايد نقد باشد، چراکه کنترل و رسيدگي به آن راحت تر است. اگر ياد بگيريد که با ماهي 200 هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذارانيد، براي پول هايتان ارزش بيشتري قائل مي شويد و آداب صرفه جويي را به خوبي ياد مي گيريد


  علی باقری
  روانشناس
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چو دخلت نيست، خرج آهسته‌ترکن  آيا تا به حال به موضوع بودجه خانواده فکر کرده‌ايد؟ مي‌دانيد پولي که بابت هزينه‌هاي جاري زندگي صرف مي‌شود، چگونه توليد مي‌شود و از چه طريقي خرج مي‌شود؟ حتي اگر درآمد زيادي داشته باشيد، بايد بدانيد که اين درآمد چگونه هزينه مي‌شود. افراد موفق از نظر مالي به طور معمول فقط درآمد زياد ندارند بلکه حساب درآمد و مخارج خود را دارند. دانستن برنامه‌ريزي و بودجه‌بندي به ما اجازه مي‌دهد که حساب هزينه‌ها و پس‌انداز خود را داشته باشيم. اين مقاله، چند راهکار عمومي و ساده براي آشنايي با شيوه برنامه‌ريزي مالي خانواده در اختيارتان خواهد گذاشت.


  تحقيقات متعدد نشان مي‌دهد، 5 تا 10 درصد کل هزينه‌هاي خانواده‌ها براي مواردي است که اصلا نيازي به آن ندارند. تصور کنيد که با اين رقم چه کارهايي مي‌توانيد انجام دهيد. مي‌توانيد براي خريدن خانه يا هزينه مدرسه فرزندتان يا پرداخت بدهي‌ها و حتي يک مسافرت تفريحي پس‌انداز کنيد. برنامه‌ريزي مالي به شما اجازه مي‌دهد که با کاهش هزينه‌هاي غيرضروري، پس‌اندازهاي بلندمدت داشته باشيد و براي آن برنامه‌ريزي کنيد. اگر از کارت‌هاي اعتباري خريد استفاده مي‌کنيد، براي خريد هوشمندانه بايد آن را کنار بگذاريد چون يکي از مهم‌ترين علت‌هاي خريد غيرضروري، استفاده از کارت‌هاي اعتباري است و افراد با اين کار نمي‌دانند چقدر خريد مي‌کنند. تصور کنيد که همين امروز کار خود را از دست داديد با مقدار پس‌اندازي که داريد، تا چند روز دوام مي‌آوريد؟ اگر قرار بود سرمايه‌گذاري لازم و ضروري انجام دهيد، کدام يک از هزينه‌هاي خود را کاهش مي‌داديد؟ بهتر است هميشه اين سوال را از خودتان بکنيد تا در لحظه با درايت کافي براي درآمد و هزينه‌هاي خود برنامه‌ريزي کنيد.
  عناصر برنامه‌ريزي مالي


  بودجه‌بندي و مديريت مالي خانواده با مقدار پولي که به خانه وارد مي‌شود، شروع مي‌شود. منابع درآمد شامل اين موارد است: درآمد حاصل از کار استخدامي، پاداش يا نفقه، درآمد حاصل از سرمايه‌گذاري، مراکز حمايت‌هاي اجتماعي (در صورت لزوم)، پرداخت‌هاي حمايتي و پس‌انداز. سوال مهم اين است که چه مقدار از درآمد بايد براي هزينه‌هاي جاري صرف شود؟ هدف شما بايد در حدود 90 تا 98 درصد باشد و 2 تا 8 درصد ديگر را پس‌انداز کنيد.
  مخارج منزل


  پرداخت‌هاي مربوط به وام و ماليات و بيمه خانه، هزينه اجاره ماهانه اگر مالک منزل نيستيد، هزينه وسايل مصرفي مانند وسايل گازي و برقي، نفت يا گازوئيل، آب، مايعات و مواد غذايي مانده يا زايد و دور ريختني، تلفن و اينترنت و هزينه‌هاي مربوط به تعميرات و نگهداري منزل. دربا ره هزينه نگهداري و تعمير منزل در صورتي که منزل از خودتان است حدود 32 تا 35 درصد و اگر منزل‌تان اجاره است حدود 15 تا 20 درصد بودجه پيش‌بيني شده صرف همين موارد مي‌شود.
  هزينه حمل و نقل
  اگر بخواهيد هزينه حمل ونقل روزانه خود را به مسيرهاي گوناگون محاسبه کنيد، بايد به اين موارد توجه کنيد: پرداخت اقساط خودروي شخصي‌تان، بيمه و سوخت خودرو، هزينه نگهداري و تعمير خودرو، ماليات، هزينه پارکينگ در محل کار يا در خيابان و درصورت استفاده از وسايل حمل ونقل عمومي، محاسبه هزينه آنها. به‌طور کلي مي‌توان براي هزينه حمل ونقل، 9 تا 12 درصد کل بودجه مصرفي خانواده را درنظر گرفت.
  هزينه مراقبت‌هاي بهداشتيبيمه بهداشتي خانواده (ناتواني، سلامت، عمر، دندانپزشکي)، ويزيت‌هاي بيمارستان، چشم‌پزشکي، دندان‌پزشکي و پزشک خانواده، هزينه‌هاي دامپزشکي، داروهاي نسخه‌اي و بدون نياز به نسخه و مراقبت‌هاي کودکان و سالمندان شامل اين موارد است. براي اين‌گونه هزينه‌ها 8 تا 19 درصد کل درآمد و درصورت خدمات مراقبت‌هاي کامل کودکان و سالمندان، حدود 15 تا 25 درصد را مي‌توانيد در نظر بگيريد.
  هزينه‌هاي زندگي روزمره


  اين هزينه‌ها شامل هزينه غذا، ناهار مدرسه و محل کار، ميان‌وعده‌ها، لباس، مخارج تحصيل، خدمات خشک‌شويي و لباس‌شويي، هزينه کاغذ و پست مي‌باشد. حدود 27 تا 35 درصد از بودجه درنظر گرفته شده براي هزينه‌هاي زندگي براي اين مخارج صرف مي‌شود.
  تفريحات خانواده


  هزينه‌هاي تفريحات شامل اين موارد است: بيرون شام خوردن، رفتن به سينما و مراکز تفريحي، سرگرمي‌هاي بيرون از منزل، مراسم تولد و عروسي و تعطيلات، مسافرت‌هاي تعطيلات و مرخصي، مسافرت‌هاي روزانه و آخر هفته که جنبه کاري و روزمره نداشته باشد بلکه براي سرگرمي باشد. اين هزينه‌ها شامل 4 تا 6 درصد کل درآمد و بودجه تنظيم شده است. پرداخت‌هاي مربوط به کارت‌هاي اعتباري، پرداخت وام‌هاي دانشجويي، پرداخت وام خانه، وام‌هاي کاري و شخصي، پرداخت‌هاي مربوط به مراقبت فرزند، کمک‌هاي بلاعوض و خيريه و موارد مشابه ديگر که ممکن است پيش‌بيني نشده باشد. اين مجموعه، هزينه‌اي معادل 18 تا 28 درصد کل درآمد است و هدف ما بايد در راستاي کاهش اين نوع هزينه‌ها باشد.
  ... و پس‌انداز بيشتر


  اين موضوع بيشتر به شيوه خرج‌کردن خانواده مربوط مي‌شود. شايد نتوان براي همه خانواده‌ها با درآمد متفاوت و هزينه‌هاي گوناگون، نسخه واحدي پيچيد و راهکار مشترک ارايه داد اما با مشخص و پررنگ کردن اين موارد، هرکسي مي‌تواند براساس مشخصات زندگي خود، برنامه‌ريزي کند. کارشناسان اقتصادي توصيه مي‌کنند در مواردي که درآمد از مخارج بيشتر است حدود 2 تا 10 درصد کل درآمد پس‌انداز شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ۷ شیوه برای جلوگیری از ولخرجی  آیا آن قدر ولخرجی کرده اید که به همه مقروض شده باسید در این صورت نگران نباشید، شما تنها فردی نیستید که در یک چنین شرایطی قرار گرفته است. زندگی مدرن به گونه ای است که خواه نا خواه ما را به سمت خرج کردن می کشاند.
  به هر حال اگر می خواهید تمامی بدهی هایتان را صاف کرده و به آرامش ذهنی دست پیدا کنید، باید به صورت ریشه ای با این مشکل برخورد کرده و جلوی ولخرجی های خود را بگیرید.
  ۱) متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می کنید
  افراد بسیاری که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج می کنند. ابتدا دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آنها باید چه مبلغی را پرداخت کنید، این امر می تواند به شما کمک کند که حساب پول هایتان را داشته باید و ببینید آیا واقعا به تمام چیزهایی که می خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال یک شب که بیرون می روید، ببینید چقدر خرج می کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می کنند که اصلا متوجه نمی شوند جیبشان خالی شده. این افراد زمانیکه به خانه بر می گردند احساس می کنند که باید مقداری از اسکناس هایشان را گم کرده باشند، غافل از اینکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه، و بستنی و. . . بچه ها را حساب کرده باشند اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن های خود نگاه کنید، می بینید که اصلا نیازی به خرید هیچ یک از آنها نبوده است.
  ۲) تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید
  اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می گیرند تا اجناس گران قیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می بینید که واقعا خوشتان می آید و می خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید، حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلا به آن نیازی ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید بر می گردید و آن را تهیه می کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.
  ۳) به مکان هایی که به راحتی می توان پول خرج کرد نروید
  اگر ما وقت زیادی را در مکان های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می شویم. این نوع پول خرج کردن ها صرفا احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید اطراف مغازه های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.
  ۴) در زمان خرید اهداف خود را معین کنید
  پیش از اینکه به قصد خرید خانه را ترک کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که «خوشم آمد» نمی خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید، پا به بازارهای خرید نگذارید.
  ۵) مایحتاج خود را اولویت بندی کنید
  پیش از اینکه جنسی را بخرید، ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آنوقت متوجه می شوید که از هر ۱۰ل آیتمی که یادداشت کرده اید، تنها به ۸ مورد آن نیاز داشتید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت بدهید، آنوقت زمانی که برای خرید بیرون می روید، تنها چیزهایی را تهیه می کنید که واقعا به آن نیاز دارید.
  ۶) از روی عادت پول خرج نکنید
  در اکثر موارد بیشتر ولخرجی های روزانه ما تنها از روی عادت شکل می گیرند. در بسیاری از مواقع این مخارج روزانه غیر ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی کنید و یا اگر هر روز ۲تا ۳ هزار تومان صرف ناهار می کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه نهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجددا ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آنها ضروری است یا خیر؟
  ۷) برای خود محدودیت های مالی محکم تعیین کنید
  اگر واقعا نمی توانید جلوی ولخرجی های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای، میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد، چراکه کنترل و رسیدگی به آن راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی ۲۰۰ هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذرانید، برای پول هایتان ارزش بیشتری قائل می شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می گیرید

  روزنامه جوان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  خريدهاي بيش از اندازه نشانه اختلال شخصيت دوقطبي

  دوقطبي‌ها بيشتر به خريد مي‌روند

  دکتر گلرخ ثريا

  محققان مي‌گويند برخي افرادي که اعتياد به خريد دارند، ممکن است دچار نوعي اختلال دوقطبي باشند. به گفته اين محققان، افرادي که مبتلا به اين نوع از اختلال شخصيت هستند، گاهي بسيار خوشحال و مسرورند و در حالت اوج خود به سر مي‌برند و گاهي هم در حالت افسردگي و غم فرو مي‌روند و در اصطلاح در وضعيت پايين خود به سر مي‌برند. اين افراد در يک حالت ممکن است براي اينکه دوباره شاد و سرحال شوند هر کاري انجام دهند و يکي از اين کارها خريدهاي بيش از اندازه است. اين افراد تلاش مي‌کنند با خريد کردن بيش از حد، استرس و نگراني‌شان را کنترل کنند. اين مطالعه که در دانشگا ويسکاسنين انجام شده است نشان مي‌دهد که اعتياد به خريد و خريدهاي بيش از اندازه مي‌تواند نشانه نوعي از اختلال شخصيت دوقطبي باشد که روان‌شناسان بايد به اين نشانه نيز در تشخيص بيماران توجه کنند.

  Health.com
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0