داشتن یا نداشتن مسئله این است. بچه را می گویم تا وقتی که نداری احساس هم نمی کنی که لازم است داشته باشی روی خر مراد سواری و همه چیز مرتب است . اما وقتی که خواستی و نشد و روزها و ماهها را صبر کردی و باز هم قسمت نشد که مادر یا پدر باشی آن وقت است که حرفهای دیگران مفهوم پیدا می کند . دیگر نیش و کنایه ها به نظرت خنده دار و مسخره نیست بلکه برایت درناک و آسیب رسان است .

حرفها صاف می آیند و می خورند به جایی که در آن جای مهر یک بچه خالی است . آنها عمق قلبت را می خراشند.

تاحالا آنها در مورد چیزی حرف می زدند که تو نمی خواستی و داشتن و نداشتنش برایت مهم نبود اما حالا موضوع نا توانی تو و همسرت است در مورد خلق چیزی که دوستش دارید و احساس می کنید به آن نیازمندید.

یکی از دشوارترین مسائلی که ممکن است زوج ها با آن رو برو شوند، نازایی است. وقتی زمان بچه دار شدن می رسد، افراد راه طبیعی را پیش میگیرند. چندین ماه طول می کشد تا کم کم نگرانی به سراغشان بیاید و وقتی کار به سالها می کشد نا امیدی روی زندگی سایه می اندازد واگر کاری نکنند دیگر خبری از آسایش ابتدای زندگی مشترک نخواهد بود.

اکثر پزشکان نازایی را به عنوان چیزی تعریف می کنند که زوج هایی با آن روبه رو می شوند که برای بچه دار شدن به طور مکرر تلاش نموده اند اما یک سال یا بیشتر با شکست مواجه شده اند.

● وقتی که فکرش را هم نمی کنی

مادران نا بارور یا شکست خورده تجربیات زیادی در مورد حال و هوای بچه دار نشدن دارند.

سیما زن ۳۹ ساله ای است که اکنون یک فرزند دارد . او می گوید : چند سال که از ازدواجمان گذشت زندگی مان کم کم سرو سامان گرفت و وقت آن بود که بچه دار شویم اما پس از گذشت ۱ سال حس کردیم اشکالی وجود دارد درد سر ها و آزمایشها و مراجعه به پزشکهایی که این و آن معرفی می کردند آغاز شد و یک سال پس از آن مشغول همین کار بودیم اما با وجود اینکه موانع رفع شده بود باز هم بچه دار نمی شدیم یک باره دیدیم زندگی مان همه شده است نبودن بچه نه خود بچه . تصمیم گرفتیم مدتی همه چیز را رها کنیم و فقط به آسایش خودمان فکر کنیم هر قرص دوایی را هم کنار گذاشتیم . مدت کوتاهی نگذشته بود که درست وقتی فکرش را هم نمی کردیم خدا به ما بچه داد.

برخی روانشناسان معتقدند تلاش مستمر برای بچه دار شدن هدفمند و الزامی روابط زناشویی را از فرایندی لذت بخش و عاشقانه به دستور العملی مکانیکی و خسته کننده تبدیل می کند که نتیجه را معکوس می سازد . گاه کسانی که آرزوی بچه دار شدن را در سر می پرورانند و برای آن تلاش می کنند اما هر ماه با شکست مواجه می شوند از نظر احساسی خسته می شوند.

وبلاگ گروهی عده ای از مادران نا کام تجربیات آنان را به اشتراک گذاشته است.

عده ای از آنان که موفق شده اند بچه دار شوند این تجربه را تایید می کنند که باید گاهی همه چیز را رها کرد و به سفر رفت . عشق را دوباره تجربه کرد . دو باره ماه عسل رفت . آنوقت بچه خودش می آید . فکرتان را رها کنید. وقتی مجبورید که برای تشخیص وضعیتتان و انتخاب راه درمانی مناسب آزمایشات مختلفی انجام دهید، حس صمیمیت و حریم شخصی شما نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. ناباروری باعث خواهد شد ازدواج شما زیر میکروسکوپ رود و ناامیدی شما را آنقدر خسته کند که حتی دیگر حوصله ی همدیگر را نداشته باشند.

● بدون بچه هم یکدیگر را دارید

عاقلانه ترین شیوه برای تعیین زمان بچه دارشدن با یک محاسبه درست سنی زمانی است که زن و مرد فکر می کنند به این درجه از عشق و خوشبختی و دانایی رسیده اند که می توانند آن را با کودکی تقسیم کنند و او را نیز سهیم کنند ولی وقتی کودک نمی آید زندگی تبدیل می شود به تلاشی مستمر و زورکی برای تقسیم خوشبختی و آرامش و دانایی که دیگر وجود ندارد با کودکی نمی خواهد بیاید . یک دقیقه صبر کنید انگار امروز نه تنها بچه ندارید بلکه همه امتیازهای مثبت خود را نیز از دست داده اید . چه خبر شده است.

زمانی در زندگی زناشویی خود با مسئله ی نازایی روبه رو می شوید، به خاطر داشته باشید که نباید اجازه بدهید، این ناباروری نیرویی مخرب در ازدواج شما باشد. هر دوی شما باید با یکدیگر تلاش کنید و نباید تقصیر را گردن همدیگر بیندازید و زمانی که استرستان بیش از اندازه می شود، باید به هم اعتماد و تکیه کنید. البته گفتن این مطالب از عمل کردن آن بسیار آسانتر است اما یادتان باشد که شما تنها نیستید.

● در اینجا به کارهایی اشاره می کنیم که می تواند برایتان یاری دهنده باشد:

- ناباروری با ناتوانی هم معنی نیست، یکدیگر را ملامت نکنید.

- شما با هم با این مسئله مواجه شده اید، احساسات و افکارتان را با هم شریک شوید.

- ساختن یک زندگی جدید، نوعی لذت است، نه ناکامی و ناامیدی. وقتی ناامیدیتان بیش از اندازه می شود، با هم گریه کنید نه به تنهایی.

- پذیرش به فرزندی نیز یک انتخاب است— زوجی که فرزند می خواهد و نمیتواند داشته باشد، می تواند خانواده ی کودکی باشد که پدر و مادر می خواهد ولی ندارد.

- هر روز را تعهدی تازه به یکدیگر بدانید که بهترین زن و شوهر برای هم باشید.

- با زوج های دیگری که موقعیتی مثل شما داشته اند صحبت و همدردی کنید.

- وقتی از تلاش کردن خسته می شوید، کمی دست نگه دارید.

- در زندگی یک زوج موفق نا باروری یک دروغ است . زندگی آنها هر لحظه بارور از برکات و نعمات الهی است و شما به زور نمی توانید امانت دار خدا باشید . او هر وقت بخواهد کودکی را به شما امانت می دهد و هر وقت بخواهد از شما پس می گیرد پس با خدا متواضع باشید و به او توکل کنید.

- به پزشک مراجعه کنید و درمان کنید اما خانه را به آزمایشگاهی دائمی بدل نکنید .

- هر چه پیش می آید خیر است .موسسۀ روانشناختی کاریزما مشاور