یاد گرفته‌ام که بیش‌ترین چیزهایی که در زندگی به من حس خوبی می‌دهند نجابت، حفاظت از روح، غرور و فکرم است. فهمیده‌ام که از کسانی که دوستم دارند بسیار یاد بگیرم. یاد گرفتن از خود، بسیار مهم است. امیدوارم که هر کسی بتواند از خودش یاد بگیرد. در صورتی‌که در شرایط کنونی مردم بیش‌تر دوست دارند نرم‌افزارهای جدید که کارایی در زندگی‌شان دارد را بیاموزند.
مأموریت شما در زندگی‌تان چیست و چقدر اطمینان دارید که این مأموریت را به خوبی به پایان خواهید رساند؟ آیا درگیر کار و شغل‌تان شده‌اید؟ آیا خیلی از زندگی‌تان راضی نیستید؟ آیا بسیار تنها هستید و این فقط به خاطر این موضوع است که کسی حاضر نیست دوست شما باشد و در کنار شما به حرف‌تان گوش سپارد و از شما حمایت کند؟
مأموریت شما در زندگی‌تان چیست و چقدر اطمینان دارید که این مأموریت را به خوبی به پایان خواهید رساند؟ آیا درگیر کار و شغل‌تان شده‌اید؟ آیا خیلی از زندگی‌تان راضی نیستید؟
در مسیر زندگی‌تان در حال حرکت هستید و بر روی برخی مسائل بیش‌تر متمرکز می‌شوید و شاید از خودتان سؤال کنید که واقعا" از آن‌چه می‌بینید راضی و خشنود هستید؟ اگر نویسنده هستید و نوشتن کار هر روز شما است، می‌توانید تصور کنید که کار دیگری انجام دهید؟ اگر نوشتن جزء علایق شما است، هدف واقعی‌تان از کاری که انجام می دهید، چیست؟ شاید فقط برای کسب درآمد این کار را انجام می‌دهید یا برای این که تغییراتی را در زندگی سایرین ایجاد کنید؟
ناگفته نماند که همه‌ی ما انسان‌ها برای هدفی زندگی می‌کنیم. ولی گاهی اوقات آن هدف را فراموش می‌کنیم و موقعی به فکر می‌افتیم که بسیار دیر شده است. هدف من از نگارش این مطلب این است که به شما یادآوری کنم که واقعا" برای چه هدفی پا به این کره‌ی خاکی گذاشته‌اید. هیچ‌گاه به کم‌تر از آن‌چه شایسته‌اش هستید، قانع نباشید.
در این مقاله چندین نکته ارائه می‌شود تا کمکی به شما باشد که اهداف‌تان در زندگی را بیابید.
۱) زندگی ارثیه‌ای است در دستان‌مان
دوست دارید زندگی‌تان را چگونه به یاد آرید؟ وقتی زندگی‌تان را مرور می‌کنید به پیروزی‌ها، شکست‌ها و آرزوهای محقق نشده برخورد می‌کنید. حالا که چنین تصویری از زندگی‌تان را دارید، این سؤال را از خودتان بپرسید: "آیا این همان زندگی است که دوست دارم مردم روزی آرزوی آن‌را داشته باشند؟" هفته‌ی گذشته از خودم چنین سؤالاتی را پرسیدم و نتایج امیدبخشی را یافتم.
یکی از بیمارانم از سفری تعریف کرد که همراه همسرش به هنگ‌کنگ جهت شرکت در کنفرانسی داشته است. در طول سفر متوجه شده که کارت اعتباری‌اش را همراه ندارد و با لبخندی به من گفت: "در این سفر به این نتیجه رسیدم که هر روز پیرتر می‌شوم و نه ثروتمندتر. ولی فرصت‌هایی را برای در کنار همسرم بودن را دارم. به این موضوع فکر کردم که هیچ کدام ما نمی‌دانیم آخرین روز زندگی‌مان کی خواهد بود."
پس همواره برای آینده برنامه‌ریزی کنید و هیچ‌گاه حال‌تان را از دست ندهید.
۲) دوستان زیادی پیدا کنید.
با داشتن دوستان زیادی که واقعا" دوست‌تان هستند، امکان این که اهداف‌تان را بهتر بشناسید، برای‌تان محیا می‌شود. طوفان ذهنی راه بیندازید؛ از دوستان‌تان سؤال کنید که راجع به شما چه فکری می‌کنند. چه خصوصیات بارزی را در شما می‌بینند؟ شاید با این روش خودتان را بهتر بشناسید و اهداف‌تان را سامان‌دهی کنید. با دوستان‌تان در ارتباط باشید. در این ارتباطات چیزهای بسیار زیادی درباره‌ی خودتان و اهداف‌تان خواهید آموخت.
چند روز خوشحال بوده‌اید و خندیده‌اید؟ چه چیزهایی به شما حس شادی و خوشی بخشیده است؟ حالا به این موضوع فکر کنید که کسی به شما چیزهایی را ببخشد که باعث خوشحالی‌تان شود. هیچ‌کسی حاضر نیست کسانی را به فراموشی بسپارد که باعث خشنودی و سرافرازی‌اش شده‌اند.
۳) با افراد حرفه‌ای هم‌نشین باشید.
گاهی اوقات سایرین ما را بهتر از خودمان می‌بینند. با افرادی که در زمینه‌های خاصی خبره هستند، صحبت و مشورت کنید تا نظر آن‌ها را در خصوص اهداف یا ایده‌های شغلی بشنوید. شاید کمکی در یافتن اهداف زندگی‌تان باشد.
۴) اهداف زندگی‌تان را تعیین کنید.
با یافتن پاسخ سؤالات‌تان با کمک و هم فکری دیگران، سرعت حرکت‌تان در مسیر زندگی‌تان افزایش می‌یابد. همواره با مشکلات زندگی‌تان در چالش باشید و در این صورت آن چیزهایی را که قبلا" نمی‌دید را خواهید یافت.
۵) روزهایی که می‌خندید را ردیابی کنید.
بله، واقعا" چند روز خوشحال بوده‌اید و خندیده‌اید؟ چه چیزهایی به شما حس شادی و خوشی، بخشیده است؟ حالا به این موضوع فکر کنید که کسی به شما چیزهایی را ببخشد که باعث خوشحالی‌تان شود. هیچ‌کسی حاضر نیست کسانی را به فراموشی بسپارد که باعث خشنودی و سرافرازی‌اش شده‌اند.
این لیست می‌تواند ادامه داشته باشد اما نیت و قصد من بسیار ساده است. یادتان نرود که شما شخص خاصی هستید. این شما هستید که باید اهداف خاص زندگی‌تان را معین کنید و تمام سعی و تلاش‌تان را در جهت تحقق این اهداف صرف نمایید. هر شب قبل از این‌که بخوابید به خودتان یادآوری کنید که این شما هستید که باید تغییرات را ایجاد کنید.
سؤالاتی در این‌جا مطرح است که خواهش می‌کنم خیلی خوب راجع به این سؤالات فکر کنید.
چه چشم‌انداز و اهدافی گزینه‌های شما را شکل خواهند داد؟
تصور شما از قرن ۲۱ چیست؟
چه ریسک‌هایی را برای رسیدن به اهداف‌تان قبول می‌کنید؟
چه قدر حاضرید برای رسیدن به اهداف‌تان وقت بگذارید و بر روی آن‌ها تمرکز نمایید؟نویسنده: Carole Nicolaides
منبع: وب‌گاه sideroad.com
علوی